PDA

View Full Version : focus&dolce



liviu200
01-03-09, 15:04
Sal. am ip box 9000 hd si 2 locale(focus si dolce) dar nu reusesc in nici un fel sa stez dolcele in newcs cu mbox.Am editat newcs cum ar trebui dar la dolce nu face deloc ecm nu stiu unde gresesc poate cu box id?La newcs user status amandoua carduri sunt ok la focus face update ecm ok si la dolce este on line numai ca nu face nimic si decoderul ia card de pe net deci nu merge cardul di newcs.Daca il bag in aparatul de la dolce totul e ok.Ma poate ajuta cineva?:comp:

otheitis
01-03-09, 16:05
ai nevoie sa adaugezi pe port list...

liviu200
01-03-09, 16:39
Ok frate otheitis am bagat porturile in keys si merge toul perfect (decode local)dar mai am o intrebare?Cardul isi face update sau tre sal bag din cind in cind inconserva ei?:)

otheitis
01-03-09, 16:50
Practic nu face mbox update la EMM numai mgcamd face.Asa fa o smecherie care fac eu daca ai doi receptoare acasa.Da doi linii de N: de la newcs la CCCAM care ai la dreambox...Si asa face update de la CCCAM.Si nu e nevoie sa bagi pe mgcamd o data pe luna.Asa fac eu cu cartela de Nova si merge brici.

liviu200
02-03-09, 06:56
Stai ca nu mai inteles eu am 2 locale pe ipbox 9000 si nu cred ca deocamdata merge mbox -cccam pe ipbox

otheitis
02-03-09, 13:37
Pe cartela la ipbox il ai cu newcs server.Si de la server newcs dai la Mbox sau la Mgcamd.Daca ai inca un receptor acasa care ruleze cccam poti sa faci o linia de la server newcs cu care sa conectezi si pe cccam si o sa face si update la cartele.



ipbox
newcs (doi cartele) --->mbox
--->cccam care ruleze la alt aparat si facem si update

http://xxx.xxx.xxx.xxx:9000 in loc de xxx pune adresa ip lui ipbox si intri la menu de newcs

liviu200
02-03-09, 14:05
Asta e problema am numai un aparat daca stiam nu le mai dadeam ca am dat un dream acum 2 zile.Dar in fine ,azi ma lasat cardul de la focus (nu mai facea ecm) asa ca lam scos din ipbox si lam bagat in diablocam lam lasat 1 minut si sia facut update apoi lam bagat inapoi in slotul de la ipbox apoi totul e ok.Alta modalitate nu exista? tre sa fac asta in fiecare luna?si nu stiu daca face la fel si cu cardul de la dolce???????

otheitis
02-03-09, 17:37
Alte modalitate e o data pe luna sa folosesti pe mgcamd/newcs si face update!Si dupa intorci la la mbox/newcs.