PDA

View Full Version : Probleme conectare



kuki222
03-03-09, 23:05
Nu ma mai pot conecta cu PC-ul la IPBox . Cu DCC imi da " Error10057 in function Send Socket is not connected " si nici cu FlashFXP nu ma pot conecta . Mentionez ca inainte ma conectam fara probleme , am schimbat doua cabluri deci cablul e in ordine , e legat la internet decodarea functionind fara probleme. Sunt legat la internet prin router si switch .
Defect de placa de retea ( poate impropriu spus ) sau ce poate sa fie ?
VA MULTUMESC !

bz2ruebe
03-03-09, 23:49
si router si switch, de ce ?

kuki222
04-03-09, 00:08
Am router 516 de la Clicknet care are o singura iesire . De aici plec in switch din care plec in doua calculatoare in DM si mai nou in IPBox . Merge asa de peste doi ani fara nici o problema . Au aparut ceva probleme cu decodarea cind functionau amindoua receptoarela simultan dar in general folasesc numai unul si atunci totul e in ordine .
Problema e de ce nu ma pot conecta la IPBox mai ales ca n-am DM-ul acasa ca sa verific si cu el .

kuki222
04-03-09, 00:13
Daca m-am exprimat gresi .scuze !
De fapt e modem cu functie de router si firewall . Eu ii spun router si asa am scris din obisnuinta .

inocentul
04-03-09, 08:39
ai schimbat parola la ipbox ? sau ip-urile ?

otheitis
04-03-09, 13:43
Intra la menu lui ipbox sa vezi ce ip are...Daca il ai in DCHP posibil a schimbat ip si din cauza asta nu se conecteze.Incearca sa alegi static daca il ai in DCHP.

kuki222
04-03-09, 23:25
S-a rezolvat ! am intrat direct pe IP , am bagat numele si pass-ul si s-a conectat . Eram cu telnet-ul si ftp-ul pe off . Nu stiu cum s-a intimplat asta .Acum merge normal .
Imi cer scuze ca v-am deranjat cu asa o prostie si multumesc celor care au incercat sa ma ajute !