PDA

View Full Version : Televiziune digitala si analogica RDS/RCS



alinumik
11-03-09, 17:38
Am si io o mica problema, de curand cei de la RDS ne-au instalat televiziunea analogica,...pana acum avand televiziune digitala tot de la ei. Pana acum 2 zile crezand ca nu mai pot sa folosesc placa dvb din calculator, insa cand mi-au adus decodorul de HBO (un vechi receiver digital), mi-am dat seama ca prin cablu emit atat semnal analogic cat si digital.
Ma poate ajuta careva in legatura cu setarile ce trebuiesc facute la placa sau nu?,...mentzionez ca am un SkyStar 2.

Tk.

lazlow
11-03-09, 17:47
Nu inteleg la ce setari te referi. Vrei sa conectezi cablul la Skystar sau din loop out de la receiver sa duci la placa ?

alinumik
11-03-09, 18:04
Aveam antena de la ei montata pe bloc, aveam receiver la fiecare tv si la calculator placa dvb.
Decodorul de HBO ce mi l-au adus e de fapt un receiver de digi tv,... televizorul functionand atat analogic cat si digital (adica pot sa ma uit la tv folosind telecomanda lui fiecare program pe 1 canal sau pot sa ma uit pe receiverul digi)...
Asta insemnand ca ei trasmit pe cablul analogic si semnal digital,...parerea mea
Placa mea dvb din comp acum nu mai functioneaza,...ma gandesc ca trebuie facute unele setari din soft sau ceva de genu.
Scuze pt explicatzia asta de kkt dar nus cum sa iti zic altfel.
:agresiv:
Cablul la placa.

lazlow
11-03-09, 18:17
Ti-am dat PM

amorak
12-03-09, 09:16
pai skystar suporta DVB-S iar RCS pe cablu emit DVB-C asa ca degeaba bagi cablul in skystar :)

lazlow
12-03-09, 09:32
L-am lamurit. I-am recomandat sa-si ia tuner daca vrea pe calc tv.