PDA

View Full Version : Astra19,2-- Intelsat 1,0



dic_star79
14-06-07, 20:09
Ce spuneti este realizabila aceasta configuratie pe o antena de 1,15 pe ia am acum de la est la vest ASTRA -EUTELSAT-HOTBIRD-SIRIUS dar as vrea sa mai pun un lnb sa intre si INTELSATUL ,desi diferenta este intradevar cam mare 20 grade eu o sa incerc ,ce spuneti?

-minus
14-06-07, 20:15
Ce spuneti este realizabila aceasta configuratie pe o antena de 1,15 pe ia am acum de la est la vest ASTRA -EUTELSAT-HOTBIRD-SIRIUS dar as vrea sa mai pun un lnb sa intre si INTELSATUL ,desi diferenta este intradevar cam mare 20 grade eu o sa incerc ,ce spuneti?

Teoretic nu poti depasi granita maxima de 8-10 grade diferenta,dar practica arata cu totul altceva,eu am reusit sa am semnal stabil si la 16 grade diferenta pe un offset de 1,20,parerea mea este ca vei reusi sa receptionezi si intelsatul dar vei vedea cu intreruperi sau poate doar anumiti trasporderi care sunt mai puternici,deci concluzie;
se poate! succes si multa rabdare,incearca pe trasporderul bulgaresc cel cu;11823H27500

satelescu
14-06-07, 20:25
@dic_star79,

Poti pun lnb-uri pe satelitii de la 19.2E la 1W,dar iti trebuie suport si lnb-uri{Alps-urile sint indicate} si un switch cu opt iesiri,si multa,multa rabdare.
costel1

dic_star79
14-06-07, 20:37
Ma gandeam sa iau un un monobloc pt SIRIS SI INTELSAT parca are o singura insire si nu vreau sa mai iau altul ca am unul cu 4 intrari.

-minus
14-06-07, 20:54
Ma gandeam sa iau un un monobloc pt SIRIS SI INTELSAT parca are o singura insire si nu vreau sa mai iau altul ca am unul cu 4 intrari.

Poti folosi un monobloc,conditia este sa ai antena orientata fie pe Sirius fie pe Intelsat cu focarul principal!!

dic_star79
14-06-07, 20:56
Si atuncia cum o sa mi mai intre ASTRA daca mut focarul principal de pe HOTBIRD pe SIRIUS?

-minus
14-06-07, 20:58
Si atuncia cum o sa mi mai intre ASTRA daca mut focarul principal de pe HOTBIRD pe SIRIUS?

Pai altfel nu poti folosi monoblocul,asa ca fa cum ai spus in primul topic,mai pui un lnb si .....multa rabdare sa prinzi semnal in focar secundar pentru Intelsat!

dic_star79
14-06-07, 21:03
Deci o sa renunt la monobloc si o sa folosesc un LNBsimplu pt a receptiona INTEL in focar secundar pt ca altfel nu o sa mai receptionez ASTRA.

-minus
14-06-07, 21:09
Deci o sa renunt la monobloc si o sa folosesc un LNBsimplu pt a receptiona INTEL in focar secundar pt ca altfel nu o sa mai receptionez ASTRA.

Deci,din ce am inteles de la tine tu ai in acest moment antena pusa pe Hotbird in focar principal,ceilalti sateliti fiind in focar secundar,in cazul acesta poti receptiona linistit Intelsat,eu am inteles din titlu ca de fapt ai antena pe Astra 19 si vrei si Intelsat ,deci asa cum esti cu ea acum poti receptiona lejer!!

dic_star79
14-06-07, 21:14
Nu o am centrata pe HOTBIRD . MULTUMESC O SA REVIN SA VAD DACA O SA RECEP intelsatul.

-minus
14-06-07, 21:38
Nu o am centrata pe HOTBIRD . MULTUMESC O SA REVIN SA VAD DACA O SA RECEP intelsatul.

Il prinzi sigur succes!!

Turku
15-06-07, 00:31
Ce spuneti este realizabila aceasta configuratie pe o antena de 1,15 pe ia am acum de la est la vest ASTRA -EUTELSAT-HOTBIRD-SIRIUS dar as vrea sa mai pun un lnb sa intre si INTELSATUL ,desi diferenta este intradevar cam mare 20 grade eu o sa incerc ,ce spuneti?

Uite aici aici niste ideei care te pot ajuta
http://www.satlex.ro/ro/1participant.html

Sunt_Oltean74
15-06-07, 07:19
http://www.sateliti.org/showthread.php?t=10&page=2 uitate la poza cu antena mea si centreaza antena pe 9° E ca sa te gasesti perfect fara multe reglaje ,sirius si intelsat punele un sistem de prindere dualfeed si la astra hotbird la fel

dic_star79
15-06-07, 20:35
Mam uitat la postul tau cu antena, ce demensiune are antena? A mea are 1,15 si am montat un sistem multifed cu o configuratie ASTRA - EUTELSAT- HOTBIRD - SIRIUS, eu vreau sa adaug si INTELSATUL.

-minus
15-06-07, 20:40
Mam uitat la postul tau cu antena, ce demensiune are antena? A mea are 1,15 si am montat un sistem multifed cu o configuratie ASTRA - EUTELSAT- HOTBIRD - SIRIUS, eu vreau sa adaug si INTELSATUL.

Si a lui tot cam asa este 1,20,dar orcum procedeaza cum ti-a spus si vei prinde in bune conditii toti satelitii care ti-ai propus!

dic_star79
15-06-07, 20:52
Smecheria este ca el este undeva in italia unde intelsatul are putere maxima,dar nu cnt o sa revin cu ceea ce am facut dar nu asa curand pt ca nu prea am timp .

-minus
15-06-07, 21:01
Smecheria este ca el este undeva in italia unde intelsatul are putere maxima,dar nu cnt o sa revin cu ceea ce am facut dar nu asa curand pt ca nu prea am timp .

Uite eu sunt in Ro,undeva in sud pe langa Bucuresti,si am asa;,Astra 19E,eutelsat 16,Hotbird 13 si Intelsat 1002,am ca satelit principal eutelsat 10E,restul sunt in focare secundare pe un offset de 1,20,deci se poate poti pune Intelsat 1002 fara probleme,de aceea ti-am spus ca merge,succes!

dic_star79
15-06-07, 21:07
pai ma lasi sa intreb in stanga si in dreapta cand puteai sa mi spui ca tu receptionezi acesti sateliti!!!! am glumit sper sa reusesc dar am o nelamurire pot sa folosesc monoblocul pt sirius si intel in aceasta configurare? Ca sa nu mai cumpar alt diseq.

-minus
15-06-07, 21:10
pai ma lasi sa intreb in stanga si in dreapta cand puteai sa mi spui ca tu receptionezi acesti sateliti!!!! am glumit sper sa reusesc dar am o nelamurire pot sa folosesc monoblocul pt sirius si intel in aceasta configurare? Ca sa nu mai cumpar alt diseq.
monoblocul il poti folosi doar separat altfel nu ai cum,aaaaaaaaa sa nu uit; fixezi antena pe eutelsat 10E dupa care dai jos lnb-ul central pentru a putea sa le pui pe restul,adica daca ai APLS-uri nu e o problema dar daca ai lnb-uri obisnuite te vor incurca,succes!

dic_star79
15-06-07, 21:16
am alps ca de altfel nu aveam cum sa receptionez ASTRA-EUTELSAT-HOTBIRD si normal pt SIRUS. Cred ca si pt SIRIUS- INTEL o sa mi trebuiasca tot alps?

-minus
15-06-07, 21:23
am alps ca de altfel nu aveam cum sa receptionez ASTRA-EUTELSAT-HOTBIRD si normal pt SIRUS. Cred ca si pt SIRIUS- INTEL o sa mi trebuiasca tot alps?

merge si unul normal,dar tinand cont ca APLS-urile sunt cele mai bune pune tot APLS!!

dic_star79
15-06-07, 21:26
OK multumesc pt ajutor,o sa revin cu rezultatele.

-minus
15-06-07, 21:37
OK multumesc pt ajutor,o sa revin cu rezultatele.

Cu placere asteptam vesti!

Sunt_Oltean74
16-06-07, 03:27
Antena e de 100