PDA

View Full Version : Sisteme fixe si mobile



-minus
31-01-07, 11:26
Orce configurare de sistem este posibila ,nu ezitati sa pune-ti intrebari si ve-ti primi raspunsul cu toate datele de care veti avea nevoie.Spaniolul :wink:

shak_lul
19-07-07, 09:55
Am urmatoarea situatie :
un receptor Echosmart 790 doua antene ofset de 90 cm un convertor monobloc la 6 grade si trei convertoare universale
Doresc urmatoarea configuratie :
-o antena + convertorul monobloc + convertor universal pentru pozitia corespunzatoare Astra+Hotbird (monobloc) si Eurobird 1 (28.5E)
-o antena + 2 convertoare pentru pozitia 1 W (Thor) + 4 W (Amos)
As dori sa stiu cum sa fac conexiunile si ce tip de comutator imi trebuie pentru ca in meniul receptoruluiu exista ceva de genul comutator DSEqC cu optiunile Lipsa, PortA, PortB, PortC, PortD
As dori un raspuns cit mai detailat deoarece sunt incepator dar sincer m-a prins boala asta si nu as dori o instalatie mobila care e mai greu de reglat si asigurat la vint

-minus
19-07-07, 11:21
Situatia e simpla,iti trebuie un Comuator DiseqC 4/1 la care legi toate cele 4 lnb-uri iar in meniul receptorului faci setarile dupa cum urmeaza;pe comutator la fiecare legatura cu lnb-ul vei avea;A,B,C,D la fel si in meniul diseq al receptorului ai ceasta optiune care trebuie activata A,B,C,D astfel activand optiunea diseq din receptor si avand acest Comuator DiseqC 4/1 vei reusi sa vezi cei 3 sateliti;Eurobird 1 (28.5E)
1 W (Thor) + 4 W (Amos)
pentru Astra+Hotbird deoarece ai un lnb monobloc ce are inclus in el un Comuator DiseqC va trebui sa tragi cablu separat,succes
comutatoare gasesti aici;
http://www.elstar.ro/?page=shop/browse&category_id=559a1f98559b1b76d2778a33948fed12

shak_lul
19-07-07, 11:54
@spaniolul
imi cer scuze dar nu am prea inteles
comutatorul are cinci mufe una de la receptor si patru pentru LNB-uri
trei am inteles ca trebuie sa le conectez direct la comutator si sa respect iesirea din el cu setarea din receptor pentru satelitul respectiv sa zicem PortA Thor Port B Amos Port C Eurobird dar nu am inteles cum sa conectez si al patrulea LNB (monobloc) la comutator si totodata sa trag si fir separat (adica de unde unde)

-minus
19-07-07, 13:35
Nu cred ca mai inteles,lnb-ul monobloc nu poate fi conectat la diseq pentru ca are si el incorporat unul,deci il folosesti separat,adica tragi cablu din el direct la receptor si il pui cand ai nevoie,al 4 lnb este optional daca mai cumperi unul il poti pune pe sirius daca nu ramai cu cele 3 eurobird 28E Amos 4W si thor 1W si separat monoblocul

shak_lul
19-07-07, 13:52
@spaniolul
OK multumesc mult pentru promtitudine si rabdare
speram sa fie o solutie pentru a evita schimbarea cablurilor la receptor

-minus
19-07-07, 14:14
Cu placere!

horatyu
09-12-07, 17:54
Satellite Antenna Alignment
programel super fain
aveti 2 link-uri asta e de la crosat (http://www.crosat.org/aploud/index.php?action=downloadfile&filename=saa.rar&directory=OTHERS%20RECEIVERS%20516%20Models%20Receivers/Receivers%20Models%20E%20-%2025%20Models/ECHOLITE%20-%20Location%20of%20the%20Company/TOOLS&PHPSESSID=93985368e14edbd261c86c38852ad7bc)
si asta de aici
pe sateliti.info (http://www.sateliti.info/upload/index.php?action=downloadfile&filename=saa.rar&directory=Tools&)

costi4u
17-12-07, 23:03
Intentionez sa cumpar o antena din fibra de sticla (asta spune proprietarul) de 2,2 M din 1994 , o da ieftin aprox 70 Ron , vreau sa stiu daca o sa dea ceva randament in Ploiesti pentru Astra 19?E . Momentan folosesc o antena de 90 cm (offset) si abea receptionez Premiere (cand e senin merge OK insa cand e nor se intrerupe) , vreau sa stiu daca am castig mai bun cu antena din 1994

-minus
17-12-07, 23:36
Orce antena din 90 incoace este buna... conditia?; sa fie din Aluminiu,cea din fibra nu mai are randamentul de 2,4 are undeva la 1,20 si ca sa o iei si sa muncesti la ea nu merita,cauta una din Al.

me1960
17-12-07, 23:46
Intentionez sa cumpar o antena din fibra de sticla (asta spune proprietarul) de 2,2 M din 1994 , o da ieftin aprox 70 Ron , vreau sa stiu daca o sa dea ceva randament in Ploiesti pentru Astra 19?E . Momentan folosesc o antena de 90 cm (offset) si abea receptionez Premiere (cand e senin merge OK insa cand e nor se intrerupe) , vreau sa stiu daca am castig mai bun cu antena din 1994
salut , uite aici :http://shop.catec.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=6&category_id=12&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=3
e , scumpa , dar face toti banii , am si eu si sunt f. multumit de ea. bafta .

costi4u
18-12-07, 00:12
OK , va multumesc pentru informatii , acum sa vad pe unde gasesc ceva de AL , insa deocamdata nu sunt dispus sa investesc prea mult.

-minus
18-12-07, 00:23
OK , va multumesc pentru informatii , acum sa vad pe unde gasesc ceva de AL , insa deocamdata nu sunt dispus sa investesc prea mult.

In zonele rurale gasesti ,in special prin satele mai indepartate eu am luat una de 2,4 cu 350 ron e dintr-o bucata si e beton,oamenii de la tara le cumpara sa impresioneze dar nu stiu de potentialul lor cu adevarat!

iugh
07-01-08, 17:04
Salut,
Poate cineva sa posteze o poza cu instalatie de DOLCE? ma intereseaza in special tija de la LNB. Este dreapta sau un pic stramba in partea catre LNB?

Multumiri anticipate.

staric
07-01-08, 22:53
http://img223.imageshack.us/img223/3779/antenadolcepo5.jpg (http://imageshack.us)

Nu cred ca te ajuta cu ceva ... la mine e dreapta ... dar ...

iugh
07-01-08, 23:03
Multumesc de raspuns.
La tine este dreapta si ai alt tip de antena. Nu stiu daca antena ta a fost istalata de cei care instaleaza DOLCE sau ai luat-o tu... Cert este ca am mai intrebat si se pare ca unele asa sint strambe...Inca nu sint convins ca acea strambatura de care vorbesc nu este cumva facuta de cei ce instaleaza pentru a compensa anumite deficiente ale reglajelor facute (elevatie in special).
Astept sa-mi raspunda si un instalator daca poate...sau un comerciant de antene...
Multumesc inca o data pentru raspuns...

-minus
08-01-08, 00:21
Depinde si de modelul de antena acum,dar ca sa ne dam seama daca e stramba intradevar si nu e din fabricatie intra in meniul receiverului-optiuni-selectati-va semnalul si spune-ne ce valori ai acolo la calitate semnal.

staric
08-01-08, 01:11
Antena e instalata de cei de la Dolce ... am vrut sa vad ce pot ... istorie lunga :dance: ... dar @spaniolul are dreptate ... uite inca una ( nu de la Dolce) din colectia mea si asta ... DA ... e un pic stramba in partea catre LNB :

http://img219.imageshack.us/img219/1573/antenadolce2dy2.jpg (http://imageshack.us)

Snow
08-01-08, 09:42
@spaniolul
imi cer scuze dar nu am prea inteles
comutatorul are cinci mufe una de la receptor si patru pentru LNB-uri
trei am inteles ca trebuie sa le conectez direct la comutator si sa respect iesirea din el cu setarea din receptor pentru satelitul respectiv sa zicem PortA Thor Port B Amos Port C Eurobird dar nu am inteles cum sa conectez si al patrulea LNB (monobloc) la comutator si totodata sa trag si fir separat (adica de unde unde)

hmm, din cate imi aduc eu aminte se poate. practic e ca si cum le-ai lega in cascada, trebuie insa ca receptorul tau sa stie de diseqc repetat

iugh
08-01-08, 12:10
Daca as stii macar ce tip de antena este as putea cauta sa vad cum arata una noua... Din pacate nu am nici o informatie in acest sens este: "no name".

staric
08-01-08, 13:14
... si poate,totusi, ne zici si noua ce are sau ce nu are atena ( tija, suport LNB,LNB ... nu ai semnal ... ) ...

iugh
08-01-08, 17:39
Credeam ca am fost destul de clar... Sa o luam cu inceputul...Am luat o antena DOLCE de la un user x si vreau sa o montez. Romtelecomul nu face asa ceva...Chestia este ca nu reusesc sa mai prind satelitul sub nici o forma...Am inceput sa caut cauze. Nu am modificat nimic din pozitionare doar i-am schimbat locul...Ceea ce diferea era prinderea din perete...De aici intrebarea despre elevatie si strimbatura...

laleauaneagra
08-01-08, 17:46
pai daca ai schimbat locul cu siguranta pozitia offsetului nu mai este aceasi pe suport,trebuie repozitionata:)

iugh
08-01-08, 18:19
Nu vad legatura... Daca locul unde a fost montata era drept??? Locul unde am montat-o eu il cunosc si este drept!!! De ce sa nu se pastreze setarile? Inteleg sa pierzi din calitate si sa o recalibrezi dar chiar nimic????

-minus
08-01-08, 19:25
Ca sa intelegi legatura; o antena mutata chiar si 1m isi schimba caracteristicile,nu mai vorbesc de faptul ca ai montat antena in alta locatie aflata la n km distanta,nu iti ramane de facut decat sa dai un anunt pe forum sa spui exact locatia ta si poate unul din membrii va binevoi sa te ajute sa o reglezi!

iugh
12-01-08, 16:16
dupa indelungi ore petrecute in acest frig naprasnic am reusit sa prind sateletul de sud cu montura h-h. cind sa vad daca am reglat-o corect am vazut ca nu stiu s-o folosesc sau nu este cum credeam eu ca trebuie sa fie...trebuie sa se pozitioneze automat pe satelit cind schimbi programul de pe un satelit pe altul?

-minus
12-01-08, 16:35
Dupa ce fixezi H_H_ul pe satelitul sudic si ai scanat satelitul si lai salvat[obligatoriu] te duci din aproape in aproape cu telecomanda pe satelitul urmator il scanezi il salvezi si tot asa cu restul satelitilor,apoi nu ai decat sa alegi un program de pe orcare din satelitii scanati si salvati iar montura va pleca singura pe acel satelit!

iugh
12-01-08, 16:49
Interesant,
Am ceva de comentat pt ca in raspuns totul pare asa frumos si usor...
Cum te duci pe ceilalti sateliti? (din telecomanda?).
Am setat antena pe BADR 26 SUD. Am dat autoamtic search, am vazut programe le de pe acest satelit. Dupa ce am pus USALS si coordonatele antena a inceput sa ocsileze in jurul acestui punct sudic si nu am mai putut opri aceasta oscilare decit cu stop total. Orice incercare ce conectare a motorului inseamna aceasi miscare oscilatorie stinga dreapta in jurul sudului...

-minus
12-01-08, 17:03
Si USALS-ul daca il folosesti tot la fel procedezi acum nu stiu ce receiver ai dar intri in meniu si te duci la configurare motor acolo trebuie sa ai deplasare E deplasare W actionezi spre E sa te duci spre ASTRA 19 dar nu inainte de a selecta un transporder valid de pe acest satelit,la fel procedezi cu orcare din sateliti,te deplasezi usor pe ei cautarea facanduse pe un transporder puternic la satelitului respectiv.

iugh
12-01-08, 18:41
Nu stiu ce sa zic...receptorul nu este decit un low entry (Echosmart 771), cert este ca la USALS nu poti specifica miscarea Est sau West...
la Diseqc1.2 poti specifica mutarea Est West dar din pacate motorul meu nu face asa ceva. A intrat in acea oscilate de care-ti spuneam si nu mai vrea sa iasa din acea stare... O sa incerc o resetare cu prima ocazie...daca aflu cum se poate reseta acel tip de motor (Stab HH120).

me1960
12-01-08, 19:55
salut , intervin si eu cu intrebarea (daca tot s-a amintit de resetarea motor STAB H-H 120 ) stie cineva cum se reseteaza MOTORUL H-H 120 ? multumesc anticipat . bafta .

skycleaner
12-01-08, 20:54
Pai vezi ca are un buton de reset undeva pe el ca o gaura un care bagi o scobitoare si gata resetu

iugh
14-01-08, 10:57
ador astfel de raspunsuri...
este greu de specificat unde este acea gaura? sau doar se posteaza de dragul de a posta "undeva"?

-minus
14-01-08, 11:02
Dar tie iti e greu sa te uiti sub montura? sau vrei sa-ti si deseneze? ce naiba,cand ai cumparat montura ai primit si un manual de utilizare in care iti spunea exact ce ai de facut cand vrei sa dai reset,e usor sa citesti un raspuns pe forumuri si sa dai replici imediat fara a te scula din fotoliu sa te uiti pe montura cam pe unde ar fi,fiti si voi mai dezghetati baieti.
sorry de offtopic

-minus
14-01-08, 11:19
Am urcat aici un manual complect pentru instalarea corecta a acestei monturi,sper sa-ti fie de folos;

http://sateliti.org/upload/index.php?direction=0&order=&directory=Utilitare&

HH100-HH120-manual.zip (javascript:popup('HH100-HH120-manual.zip', 'Utilitare'))
manual-Stab HH120

skycleaner
14-01-08, 12:16
Lasa-l in pace spaniolule ca asta vrea mura-n gura. Ma mir ce mai cauta aici daca nu poate sa gaseasca butonul de reset? Ce te faci daca ai de schimbat un card? :))Huh!

zappa
15-01-08, 10:56
@iugh - echosmartul stie USUALS. Nu stiu cum se impaca cu STAB-ul. Cu un DM2100 merge perfect. Numai ca trebuie sa pui coordonatele corect; sa nu uiti cumva latitudine sudica sau longitudine vestica. Din cate stiu eu stabul se monteaza cu bratul in sus. Daca ai montat-o cu bratul in jos incearca sa pui latitudine sudica. Si ca hh-ul sa plece spre un satelit dorit trebuie sa selectezi ptr fiecare satelit....tasta de jos din dreapta de pe telecomanda....face activarea USALS sau a motorului la optiunea diseq.
Incearca sa verifici si cu alt receptor.

iugh
15-01-08, 16:24
Multumesc de aprecieri...Este bine in fotoliu...Pacat...credeam ca pentru asta sint aceste forumuri...Din pacate pentru unii nu toti s-au nascut destepti si cu documentatia la zi.

-minus
15-01-08, 18:14
Man,fara suparare,dar cand cumperi un produs nu citesti si cartea tehnica cu care vine? in cazul in care nu o are ceea cei greu de crezut iti oferim noi ceea ce-ti trebuie dar ceva trebuie sa vina si din partea ta,ca montura H_H nu e turnul eifel ca sa-ti ia o zi sa gasesti cum se face un reset e totusi o montura si daca ti se da un indiciu folosestel,multi au invatat pe acest forum doar cu ajutorul search,sunt n postari in care se explica pana si termenul de garantie la montura fi si tu un pic mai dezghetat ca nu iti misca nimeni sistemul daca stai doar in fotoliu si te gandesti oare ce trebuie sa fac? ai o sugestie,un indiciu folosestel,nu reusesti intreaba si vei fi ajutat!,


Pana la urma ai rezolvat problema?

skycleaner
15-01-08, 20:15
Te-ai suparat ca magaru pe sat. Io cand am luat prima antena din fibra am muncit 3-4 saptamani la ea s-o instalez. Asta desi nu stiam nimik despre. Facusem o schela langa ea si seara dupa munca ma apucam de bijuterit. Ce mai bucurii mi-a oferit treaba asta. Cand am vazut io prima data Pro7 sau SAT1 ehe ce vremuri... Dupa aia cand am definitivat reglajul si am gasit Italia 1 , Canale cinque si Retequatro tocma la mama dracu pe la 60 grade est(parca) sa vezi tu nopti nedormite si filme de la mama lor... Aveam un motoras de ala de stergator de parbriz si facusem pentru inceput o instalatie improvizata cu care miscam antena.

cipy_1982
03-02-08, 20:15
Salutare! Am o antena de 1.80m Al din 1995. Pana acum am mutat-o manual, dar m-am hotarat totusi sa-i pun motor. Va rog frumos sa-mi spuneti cam ce ar trebui sa cumpar ca sa pot face lucrul asta. De asemenea vreau sa-i mut si locul si sa-i schimb si LNB-ul. Problema este ca cele trei tije care sustin LNB-ul sunt foarte ruginite si as vrea sa le schimb...pot face lucrul asta? Exista astfel de tije standard sau sunt pe dimensiuni? Si daca schimb LNB-ul cum fac cu feedhorn-ul?....Se potriveste la cel nou?....Multumesc anticipat!

-minus
04-02-08, 00:08
Tijele le gasesti in comert ,tije filetate,feedhornul il poti cumpara o data cu lnb-ul sau il pastrezi pe cel vechi ca merge,ca lnb iti recomand inverto cu flansa cat despre mutat antena ai nevoie de actuator de 24 si pozitioner strong SRT V50 le gasesti aici;
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=207&category_id=227abb3d20226a61303bbd36595922e7

zmeura
04-02-08, 00:19
Sa le luam pe rand:
1.Se pare ca ai parabola si nu offset daca intrebi de feedhornul LNC-ului,dar ai montura polara?
2.Ce receptor ai?Ce diseq stie?
3.Ai nevoie de pozitioner http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=207&category_id=227abb3d20226a61303bbd36595922e7 (acolo ai si o schema si poti descarca un manual,dar se pare ca au stoc zero,gasesti si la alte magazine).
4.Ai nevoie de un actuator de 18 sau 24 inch,iti va recomanda @spaniolul exact de care ca are si el antena tot de 1,8m.
5.LNC iti recomand un INVERTO FLANSA si un ghid de unda de aici http://dk-sat.ro/?l=ro&m=2&c=1&sc=2 deoarece nu garantez ca se potriveste feedhornul vechi.Daca nu un LNC MTI AP8-STW de aici http://www.peruvision.ro/_files/preturi/pdf/lista_preturi_satelit.pdf ,de unde poti sa cumperi si pozitionerul VBox II SRT V50 si actuator
Tijele trebuie sa te descurci singur si sa le schimbi,eventual cauti bara filetata de 8 sau chiar 10(edit:nu am realizat ce prostie am spus,bara de 6 e destul de groasa) si le tai la aceeasi lungime.

cipy_1982
06-02-08, 00:43
1. Este o parabola cu montura polara.
2.Ca receptor voi avea un Echosmart 791 pt ca cel de acum e depasit.
3.Intre Inverto si Invacom ce ma sfatuiti?
4.Mai am o problema cu feedhorn-ul, in sensul ca nu se potriveste exact in colierul din varful antenei. Colierul este mai larg decat feedhorn-ul si nu stiu cum sa fac ca sa-l fixez. Exista o solutie pt asta?

-minus
06-02-08, 09:28
Lnb inverto + ghid de unda,ghidul de unda se prinde in feedhorn iar lnb-ul in ghid de unda.

cipy_1982
06-02-08, 19:39
Pai ghidul de unda nu este acelasi lucru cu un feedhorn???

-minus
06-02-08, 20:10
Feedhorn-ul este acel cerc cu 3 gauri filetate in care vin prinse cele 3 bete ale antenei,ghidul de unda este piesa pe care se prinde lnb-ul ca apoi tot ansamblul;lnb+ghid de unda se prind in feedhorn!
Mai exista termenul de feedhorn la receptia benzii C acela e cu totul altceva!

-minus
06-02-08, 20:22
Aici ai mai multe modele;
http://www.satellitesuperstore.com/feedhorn.htm
iar aici ai o imagine de ansamblu;ghid de unda-feedhorn
http://img216.imageshack.us/img216/5906/offsetfeed2ja0.jpg

cipy_1982
06-02-08, 20:49
In concluzie trebuie sa schimb si feedhorn-ul nu?...Pentru ca asta pe care il am este mai larg decat ghidul de unda.

-minus
06-02-08, 22:05
Man,cumpara lnb-ul inverto cu flansa,cumpara ghidul de unda asambleazale impreuna si apoi vei vedea cum vine prins pe antena,asa putem vorbi pana maine ca tot nu intelegi,daca le ai pe amundoua in mana vei realiza ce simplu si usor e de prins!

painluck
23-02-08, 10:25
sal. am si eu o mica intrebare pt cei mai experimentati. pe o antena de 0.90 as putea pune intelsat 1002 in focar principal si sirius in focar secundar avind 2 lnb : un alps si unul de la gigi (ciuperca)? se gaseseste suport pt aceasta configuratie? multumesc

-minus
23-02-08, 10:31
sal. am si eu o mica intrebare pt cei mai experimentati. pe o antena de 0.90 as putea pune intelsat 1002 in focar principal si sirius in focar secundar avind 2 lnb : un alps si unul de la gigi (ciuperca)? se gaseseste suport pt aceasta configuratie? multumesc

Poti pune un lnb monobloc si nu ai treaba,merge perfect.

http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=309&category_id=452dc6cb6a3fd4927ca813b4796c2bf4

painluck
23-02-08, 10:39
Poti pune un lnb monobloc si nu ai treaba,merge perfect.

http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=309&category_id=452dc6cb6a3fd4927ca813b4796c2bf4

multumesc spaniolule dar cu ce am eu ar putea merge ?

Snow
23-02-08, 12:51
multumesc spaniolule dar cu ce am eu ar putea merge ?
da se gasesc la orice magazin de specialitate

-minus
23-02-08, 19:40
multumesc spaniolule dar cu ce am eu ar putea merge ?
Merge dar iti trebuie un switch 2+1,in loc sa arunci banii pe switch mai pui ceva si iti iei un monobloc!

zmeura
31-03-08, 11:48
Iata si cum puteti afla cauza din care sistemul dvs. nu descrie corect curba satelitilor:

http://i16.photobucket.com/albums/b12/zmeura/Reglareamonturiipolare.jpg

cipy_1982
04-04-08, 23:59
Poate sa-mi spuna si mie cineva ce fel de cablu imi trebuie ca sa leg motorul de la actuator cu pozitionerul? Stiu ca trebuie cablu cu 4 fire, dar la magazin mi-au oferit cablu telefonic, care zic ei ca este bun (are 4 fire in interior).

horatyu
05-04-08, 00:11
eu mi-am pus cablu de retea
dar folosesc doar 4 fire

cred ca si ala de telefon e bun daca are 4 fire
sunt colorate si acolo trebuie sa respecti exact culoarea ca altfel poti arde motorul Actuatorului

shadowman
05-04-08, 02:31
Respecte!
Daca poti sa cumperi cablul de 4 fire ptr interfon!(asa sa ceri),sau de 6 fire si legi doar 4 din ele.
Bafta!

sorin8m
14-04-08, 08:57
Iata si cum puteti afla cauza din care sistemul dvs. nu descrie corect curba satelitilor:

http://i16.photobucket.com/albums/b12/zmeura/Reglareamonturiipolare.jpg

Da asta exista in fiecare manual al motorului H-H, dar nimeni nu citeste :cool2:

yky
10-09-08, 19:42
Astazi ...bibilind un pic ceva pe langa montura antenei....mi-am dat seama ca pot sa o fac sa treaca de 30*W ...inca cateva grade...cam 20*....mergand pe principiul asta am incercat sa receptionez ceva semnal pe 31.5*W sau 34.5*W...dar spre dezamagirea mea nu am captat nici-un semnal....
O fi de la casa vecina care ...pare sa umbreasca ceva din antena , sau nu am ascultat eu pe frecventele care trebuiau....:D.
Din cei care aveti antena mobila spuneti-mi si mie cam ce frecvente se prind din Romania pe 31.5*W si 34.5*W ???????????????:pls::pls::thx:

-minus
10-09-08, 20:20
11504 V
MPEG-21600 3/4One TV Romania

Incearca asta pe 31,5,mai departe nu am mers.

yky
10-09-08, 21:30
Am incercat dar nimic....stiam de asta....acum intreb si eu....sigur mai merge acest canal? Sau placa skystar nu se descurca cu SR-ul ala de ''1600''??

P8M1C0
11-10-08, 01:48
am si eu o intrebare, pana la cate Kg poate duce h-h-ul dm2800 daca stie cineva exact?

-minus
11-10-08, 07:50
am si eu o intrebare, pana la cate Kg poate duce h-h-ul dm2800 daca stie cineva exact?
-8-12,ar fi limita lui,dar merge si la 15kg.

chiccon
30-10-08, 20:56
Am o dilema de citeva zile: ma gindesc sa schimb antena de la digi cu una mai mare ca dimensiune. oscilez intre Triax 110 si un offset de la Tehnic b de 1,5m. Locuiesc in Buftea si vreau receptie mai ales pentru 19,2 si 23,5- 28,2 , dar si 16est. Acum alta mica problema: sa am un sistem fix cu lnb pe satelitii doriti sau unul mobil si sa las antena de la digi pentru al doilea tv ? orice sfat avizat este binevenit !

sorin8m
31-10-08, 04:15
Am o dilema de citeva zile: ma gindesc sa schimb antena de la digi cu una mai mare ca dimensiune. oscilez intre Triax 110 si un offset de la Tehnic b de 1,5m. Locuiesc in Buftea si vreau receptie mai ales pentru 19,2 si 23,5- 28,2 , dar si 16est. Acum alta mica problema: sa am un sistem fix cu lnb pe satelitii doriti sau unul mobil si sa las antena de la digi pentru al doilea tv ? orice sfat avizat este binevenit !

Triaxul nu se poate compara cu o antena turceasca. Acuma tre sa vezi si pretul calitate. Triaxul stiu ca e foarte bun, insa antena de 150cm nu imi este cunoscuta findca aici in timisoara ajunge o antena de 110cm.

Snow
31-10-08, 05:34
triaxul isi face toti banii, incomparabil cu antenele de la tehnic b

sorin8m
31-10-08, 06:59
triaxul isi face toti banii, incomparabil cu antenele de la tehnic b

depinde, antenele de acum 2 ani de la tehnic b de 110 erau foarte apropiate de trixul 110 ca si calitate. Ca si pret erau diferente astronomice. Dar din pacate cei de la tehnic B nu mai aduc astfel de antene de 110.

Turku
17-12-08, 03:17
CyberTenna S64

https://secure.olbort.com/images/CYBER1A.JPG

https://secure.olbort.com/images/Multifocus_small.JPG

https://secure.olbort.com/images/CYBER21.JPG

https://secure.olbort.com/images/CYBER11.JPG

https://secure.olbort.com/images/CYBER31.JPG

https://secure.olbort.com/images/CYBER11.JPG

aici aveti un video (http://www.telewide.se/film.htm)

ioani_u
18-12-08, 02:09
Buna seara in legatura cu receptia de satelit pt yKy . Cauta pe 34,5 Fregventa 11474 V2480 pentru ca are semnal bun, daca nu reusesti coboara la 43 W 12584 V 27500 sau 12658 V 28670 acolo sunt libere.Pe 45W la 11510 H 26693 sau 11496 V 7593 semnal 85%.Pe 11496 se poate face si download dar viteza este de 500kb cam slabut.

laleauaneagra
18-12-08, 12:06
mai de ce nu va uitati si voi sa vedeti data postari:)

ioani_u
18-12-08, 19:08
Scuze nu am observat

fideli0
01-01-09, 23:13
In primul rand LA MULTI ANI!!!
Sunt boboc pe aici asa ca o sa va rog sa aveti mila de mine o perioada.Acum o saptamana am fost la un prieten care avea un "agregat" (antena satelit) si am ramas fascinat de ceea ce am vazut...nu va ganditi la cine stie ce...era o simpla antena careia ii era alaturat in dreambox 800hd...ideea este ca am ramas fascinat si mi-am spus ca trebuie sa am si eu asa ceva..de 1 saptama am tot stat la voi pe forum si am citit cred aproape tot...multe lucruri nu le inteleg eu inca dar cu timpul sper sa rezolv problemele...acum sa trec la subiect...rugamintea mea la voi este daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi...in ce pot consta aceste sfaturi?...pai in primul rand precizez ca eu sunt din brasov...as vrea sa stiu antena cam la ce diametru ar trebui sa fie ca sa pot receptiona in conditii acceptabile Astra(19,2E) si Hotbird(13E)?ma multumesc doar cu cele 2 pozitii pentru inceput...este ok daca atasez antenei un lnb INVERTO Monobloc 6"?Mentionez ca am stat si am rumegat la capitolul receptor si cred ca voi opta pentru IPBox 900HD...imi puteti spune ceva despre el?sau este o alegere buna?in final m-am gandit si la un share...detin in acest moment un router de la MSI...nu ma pricep foarte bine,este bun pentru asa ceva?din cate am inteles conexiunea la internet trebuie sa fie printr-un static ip...in momentul acesta detin internet de la rds dinamic ip dar pot rezolva ca acesta sa devina static
va multumesc pentru intelegere si :sorry: daca v-am suparat cu ceva sau daca am postat unde un trebuia dar am zis ca decat sa fac "n" posturi mai bine scriu tot ce am de spus intr-un singur loc

-minus
02-01-09, 00:05
Antena offset 1,10 triax
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=402&category_id=56a3512e8297ca609bfbc034343e19c9
Lnb monoblok este ok;
http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=495&category_id=452dc6cb6a3fd4927ca813b4796c2bf4
Daca optezi pentru programe HD si sharing atunci obligatoriu dreambox 800HD,este cel mai bun/performant,daca optezi pentru programe in format SD [normale] si sharing atunci e suficient un dreambox 500S ori o clona a acestuia-optibox.

http://www.elstar.ro/?page=shop/flypage&product_id=387&category_id=76ee52a54ff98451fe952df9f85d474b

sorin8m
02-01-09, 08:00
Trebuie sa te contrazic cu o chestie. Mai bine ia Soleron decat optibox, sunt mult mai bune ca si clone.

fideli0
02-01-09, 10:17
va multumesc foarte mult pentru promptitudine...si eu optasem prima oara pentru dreambox 800hd dar din ce am mai vazut scris pe aici pe forum mi s-a parut ca ar fi supraevaluate si ca pretul ar fi cam prea mare pentru ceea ce stie sa faca,de aceea ma oprisem la ipbox 900hd pentru ca am crezut ca ar sti sa faca ceea ce stie si dm 800hd...dar daca spuneti ca este mai bun voi asculta specialistii

-minus
02-01-09, 11:09
Cand vei avea echipamentul vei observa ca nu este deloc supraevaluat,la ceea ce stie sa facva DM 800HD si....in special faptul ca are sustinere soft online merita fiecare leut in parte!

sorin8m
02-01-09, 11:17
Apny, teai jucat cu vreunul. Cat stie si cat ii pretul nu meruta (dupa mine). Sustinerea online pare frumoasa dar cand vrei sa o utilizezi stai o gramada de timp pana ti se incarca ceva.
Pret/performante e un minus. La 450Euro+tva mi se pare prea scump. Atunci mai adaugi mai atata si iei un DM8000 care e mult mai calitativ decat 800-lea

-minus
02-01-09, 11:42
Ideea este ca un receiver isi merita banii pentru un singur lucru;sustinerea soft,lucru care la orce produs DM este asigurat din plin! acum depinde de buzunarul fiecaruia si de ce anume vrea sa vizioneze !HD ori SD!

fideli0
02-01-09, 11:58
ma intereseaza in mod special HD-ul si share-ul si atunci o sa merg pe varianta dm800...e adevarat ca pretul este un pic mai mare dar ce nu face omul ca sa-si faca damblaua :lol:

-minus
02-01-09, 12:12
Sfatul meu este sa faci comanda direct AICI!!
http://www.dream-multimedia-tv.de/deutsch/products_dm800.php

Momentan nici o firma din Ro nu este dealer autorizata dream- multimedia

ValiV66
07-02-09, 23:33
Salut!. Nu stiu daca am postat bine. Scuze ptr. admin. Vreau sa-mi instalez o instalatie satelit si trebuie sa mai cumpar cate ceva. Mai exact nu am decat 2 receptoare- un DM500S si un Optibox la fel ca DM500S. Cel putin asa a zis cel de la care am luat Optiboxul. Bun! si cam atat. Locuiesc la parter in bloc cu 4 etaje, voi monta antena pe bloc, nu stiu ce sa aleg( motorH-H sau actuator)ca nu stiu cum functioneaza actuatorul, ma tenteaza o antena pana la 1m(poate 90cm)nu stiu daca renteaza peste 1m, un LNB twin adica cu 2 iesiri pentru fiecare receptor cate una, nu stiu daca exista amplificatoare ptr. cablul de la antena la receptor(in ideia ca este distanta mare pana la parter). Vreau ca antena sa fie mobila(sa pot vedea mai multi sateliti).Nu stiu ce inseamna montura polara, desptre reglajul unei antene nu am citit decat de pe cateva forumuri, si acolo despre antena fixa. Oricum nu voi monta eu antena(prietenul care se pricepe o va face) dar eu trebuie sa cumpra restul de subansamble si nu stiu ce si de unde. Locuiesc in Giurgiu. Daca aveti ceva recomandari le primesc bucuros. Am inteles de la un tip care se pricepe ca motorul se mai blocheaza , daca aleg H-H, (desi mie mi se pare mai interesant H-H), plus ca mi-e greu sa cred ca un 2A de la receptor(sau mai putin , ca atat are alimentatorul )are putere sa miste antena cu motor H_H.

zmeura
08-02-09, 00:48
Nu poti pune doua receptoare pe o antena mobila,doar unul dintre ele va comanda motorul in timp ce celalalt va ramane fara semnal cand se muta antena,"nestiind" pe ce satelit s-a mutat.Solutia simpla e antena fixa pe un satelit cu LNB twin si doua cabluri pana la receptoare.Daca folosesti cel mult 35m de cablu nu e nevoie de nici o amplificare.
Solutii mai complicate se gasesc,dar depinde de cate antene poti pune,etc.De exemplu pui o antena de 0,8 fixa pe un satelit pentru un receptor si alta mobila pentru altul.Poti pune o antena de 1.3m fixa cu LNB twin si multifeed pentru un singur receptor,dar poti pune multifeed pentru ambele receptoare (doar ca e mai greu cu suportul pentru LNB-uri) ca aici http://www.satlex.de/en/2participants-type_conf_2p_4s.html .Daca vrei cumperi o antena toroidala si faci asa http://www.satlex.de/en/2participants-type_conf_2p_16s.html ca sa ai 16 sateliti pe ambele receptoare.
Motorizat nu merge decat cu antene separate si monturi H-H pentru fiecare.Despre H-H si marimea maxima a antenelor gasesti pe forum mai multe informatii.

sorin8m
08-02-09, 17:53
Salut!. Nu stiu daca am postat bine. Scuze ptr. admin. Vreau sa-mi instalez o instalatie satelit si trebuie sa mai cumpar cate ceva. Mai exact nu am decat 2 receptoare- un DM500S si un Optibox la fel ca DM500S. Cel putin asa a zis cel de la care am luat Optiboxul. Bun! si cam atat. Locuiesc la parter in bloc cu 4 etaje, voi monta antena pe bloc, nu stiu ce sa aleg( motorH-H sau actuator)ca nu stiu cum functioneaza actuatorul, ma tenteaza o antena pana la 1m(poate 90cm)nu stiu daca renteaza peste 1m, un LNB twin adica cu 2 iesiri pentru fiecare receptor cate una, nu stiu daca exista amplificatoare ptr. cablul de la antena la receptor(in ideia ca este distanta mare pana la parter). Vreau ca antena sa fie mobila(sa pot vedea mai multi sateliti).Nu stiu ce inseamna montura polara, desptre reglajul unei antene nu am citit decat de pe cateva forumuri, si acolo despre antena fixa. Oricum nu voi monta eu antena(prietenul care se pricepe o va face) dar eu trebuie sa cumpra restul de subansamble si nu stiu ce si de unde. Locuiesc in Giurgiu. Daca aveti ceva recomandari le primesc bucuros. Am inteles de la un tip care se pricepe ca motorul se mai blocheaza , daca aleg H-H, (desi mie mi se pare mai interesant H-H), plus ca mi-e greu sa cred ca un 2A de la receptor(sau mai putin , ca atat are alimentatorul )are putere sa miste antena cu motor H_H.

Nu am inteles partea cu, din cand in cand se blocheaza motorul H-H, motorul H-H este foarte bun pentru antena de 90cm, iti recomand modelul Strong DM2100 sau Opticum DM2800.

pompagiu
06-04-09, 23:30
intrebare.Dk s-a deranjat lnb-ul de la locul lui,cum mai gasesti focarul?

horatyu
07-04-09, 01:01
prin teste....

adica mergi ...pe probe ...cu un televizor sau un aparat profesional de prins semnal de satelit

XnaMe
16-09-09, 16:37
Salutare! Zilele astea imi ajunge un INETBOX DVB 300(clona dm 500).... si as vrea sa montez o noua antena.... dar nu cum obinuieste tata( adica fixa cu mai multe LNBuri). AM o antena de 120cm....! Locuiesc in Roma... si as vrea sa pun un motor sa pot sa prind mai multi sateliti! Sincer nu am inteles prea bine daca cu motorul ... prin intermediul Dreamului pot sa misc antena pe oricare satelit vreau sa imi mai trebuiesc ceva materiale. Motorul ce vreau sa il cumpar este un Golden Interstar DiSEqC Motor GI 50-120! As vrea sa prin Intelsatu, Hotbirdu, astra si Sirius in primu rand... iar daca se poate si altceva e binevenit!

Mersi baieti!:oops:

kanza
16-09-09, 19:15
Pentru Roma trebuie sa instalezi tot sistemul pe satelitul sudic ce te reprezinta in speta hotbird 13:
http://www.satlex.it/it/azel_calc-params.html?satlo=13.0&user_satlo=&user_satlo_dir=E&location=41.90%2C12.48&la=41.90&lo=12.48&country_code=it&diam_w=75&diam_h=80

dar...mai bine apeleaza la un instalator in zona ta,pretul e undeva intre 75-100E,dar merita decat sa te chinui degeaba,daca vrei sa faci singur mult succes!

tutankamon
16-09-09, 19:22
Da un search pe forum,vezi ca e un topic cu lux de amanunte cum sa instalezi un H_H,monteaza-ti singur sistemul!:clap:

skystar
05-10-09, 00:10
Se da'
a)1 (una) buc. antena fixa
b)1 (una) buc. antena cu motor dm2800
c) 1 (una) buc. diseq switch 2 way
intrebare
Ce setari trebuie facute in dm 800 pentru ca atunci cand aleg un program din cele receptionate cu antena fixa sa nu se invarta antena mobila.
Multumesc anticipat.

sorin8m
06-10-09, 22:51
@skystar
Nu merge,
Ori esti pe diseqc 2x1 ori pe mobila.

airboy
07-10-09, 10:13
Io am asa, diseqc 2x1 si motor, pe iesirea 1 e antena mobila, pe 2 e alt diseqc 2x1 pe care is 2 antene, una la 1w si una la 39E. Si mere de rupe! Si motor si diseqc. :P

mateda
07-10-09, 11:17
Cu ce setari ? - daca nu-i mare secret si deranj, bine`nteles!
Sanatate!

zebrone96
02-11-09, 21:26
salutari respectuoase, poate ma ajutati si pe mine cu o intrebare ca nu ii dau de cap :(

scurt pe 2 situatia este astfel: 1 bucata antena (offset) fix, 1 bucata offset cu montura H-H (motor Moteck), 1 bucata Dream 500S si...1 bucata switch 2.0. Problema apare cand schimb de pe antena fixa pe cea motorizata in sensul ca trebuie sa schimb de cateva ori canalele pe satelitul ales pana cand motorul muta. Nu-mi dau seama care e problema (nu sunt deloc avansat), as aprecia enorm un pic de ajutor. Configurarea din dream este non-standard user configuration, antena mobila este LNB 0 (4.8E, 13E,16E,19.2E,28.2E,39E) iar cea fixa LNB 1 (0.8W). Ce am mai sesizat eu sunt o serie de canale "fara semnal", adica apare un mesaj de la switch cu "this channel doesn't currently send a signal" si nu cred ca e in regula. Va rog, orice idee, sfat, solutie ar fi excelent.

SuperSonic
02-11-09, 21:47
Salutare.

Aceeasi combinatie de 2 antene am avut-o si eu, una cu HH cealalta fixa pusa pe Hellas, conectate la un rec printr-un switch si facea exact la fel, trebuia sa dau de vreo 3 ori pe un canal pana se misca motorul.
Asa se comporta pentru ca este o schema neortodoxa, nu este nimic in neregula cu rec-ul sau cu setarile din el. Pana la urma am renuntat si am lasat numai antena cu HH ca devenise plictisitor. Ca sa functioneze cum trebuie acea combinatie este nevoie de un rec cu 2 tunere.

zebrone96
02-11-09, 21:53
cel mai teama mi-e sa nu se strice tunerul de la dream, incerc sa folosesc cat mai putzin switch-ul dar oricum... si inca nu sunt lamurit de ce, chiar si pe antena motorizata care merge fara probleme imi apar acele canale "fara semnal" sa fie tot din cauza sistemului neortodox?

SuperSonic
02-11-09, 22:01
Ai lasat rec-ul doar cu antena motorizata si tot nu ai semnal pe acele canale ? Trebuie sa fie din alte motive : ori nu e HH-ul reglat cum trebuie, ori nu le receptionezi din cauza dimensiunii antenei sau a locatiei.

Spune te rog care sunt acele programe, ce dimensiune are antena si ce locatie ai.

zebrone96
02-11-09, 22:23
nu am scos switchul din rec, adica n-am lasat motorizata solo pe dream, e sistemul initial. zici sa incerc cu motorizata singura, fara switch direct in dream eventual? cat despre dimensiune am un offset de 0.9, locatie timisoara.

SuperSonic
02-11-09, 22:34
Ziceam sa verifici si aceasta varianta ca sa fii sigur, desi e putin probabil sa fie asta cauza, eu nu am avut aceasta problema. Spune totusi cateva dintre canalele pe care nu ai semnal, poate le verifica cineva de la tine din zona.

zebrone96
02-11-09, 22:42
pai tocmai mi-ai dat o idee, am 2 prieteni cu dm-uri si offseturi cu H-H o sa verific cu ei intai si o sa revin aici daca se dovedeste a fi doar problema mea. totusi din moment ce mesajul provine de la switch (chiar asa apare, o fereastra cu label switch) banuiesc ca e din cauza sistemului astuia contra naturii. un exemplu de canal ar fi blue hustler (jur ca asta mi-a iesit in cale acum :D) pe 19.2E. nu intra deloc, ecran negru si mesaj, acum am primit ecran negru, mesaj si...sonorul de la alt canal, ceva de pescuit lol.

vladcarama
12-12-09, 01:08
SatConn Satellite Finder SC100 are cineva asha ceva, poate sa spuna cu ce se mananca, l-am primit ca shi cadou. Am pus pe linia de cablu de la LNB la reciver, cum e scris acolo shi doat tzipa,???

yky
12-12-09, 03:15
Deci ala e un sat finder ...simplu. "Tipa" cand primeste semnal, intensitatea sunetului e proportionala cu semnalul. Binenteles la fel se duce si acul indicator. Are si un potentiometru cu care limitezi semnalul, in cazul in care e prea mare, sta blocat acul in cap de scala. Mai mult de atat nu face. Daca misti antena si scade semnalul si acul indicator si sunetul scad ......
Cam asta e tot.
PS: Jucarie.....dar in unele situatii e foarte utila.

darknight
03-03-10, 03:41
Respecte!
Daca poti sa cumperi cablul de 4 fire ptr interfon!(asa sa ceri),sau de 6 fire si legi doar 4 din ele.
Bafta!
vrei sa vezi cum se inroseste cablu de legatura frumos
si ia foc ,atentie la amepraj si dupa aia dati cu parerea ,a se poate folosi la limita cablu de net dar cu firele legate 2 cate 2 si ai macar 0.44mm,recomandarea mea,luati cablu plat de veioza sectiune 2x0.75 lungime dubla fata de cat va tre il taiati in doua si gata 4 fire tapene care nu o sa va faca probleme nici pe cea mai mare distanta sal si numai bine

gigibamse
30-03-10, 12:14
Salutare tuturor.

Problema mea suna in felul urmator;
Am un motor Stab-Usals,H-H 90,pozitia mea geografica este Long 26,37 E si Lat 45,00 N,pozitia 0 a motorului meu este pe sat ASTRA2/EUROBIRD 28,2 grade EST.
Receptionez foarte bine pe Est pana la sat ABS-1 (75 grade EST) dar pe west doar pana la NSS 7 (22.0 grade West)aici pe tr 12736 H 18085 am level 80% si quality 61%.
Cred ca nu sunt exact pe arcul polar si de aceea nu receptionez satelitii de la west.
Va rog insistent sa ma jutati cu un sfat,cum ar trebui sa centrez motorul in asa fel sa receptionez si satelitii de pe west.
Mentionez ca am o antena ofset de 90.
Nu ca m-ar interesa in mod deosebit satelitii de pe West,dar vreau sa stiu odata si pentru totdeauna (sa fiu convins cu adevarat) ca sunt pozitionat corect pe arcul polar.

Va multumesc in avans.

Cu respect gigibamse.

yky
30-03-10, 18:03
Pai .....normal ca nu esti pe arcul polar ..pozitia ta zero ar trebui sa fie macar badr4/6(26*E)...o pozitie orbitala mult mai aproape de locatia ta. Problema e ca antena e cam mititica pentru satelitul asta dar merita incercat....poate gasesti vre-un transponder cat de cat inteligibil poate chiar un feed ceva.

Daca nu .....macar poti face o aproximare intre 28.2E pozitia actuala si 25.5E care ar trebui sa-l prinzi binisor. Iar cam la jumate(poate usor mai la vest adica 0.5*) intre cele doua ar trebui sa fi cu reglajul pe zero.

stupidman
30-04-10, 01:37
PS: Jucarie.....dar in unele situatii e foarte utila.

este super utila jucaria....daca incerci sa reglezi o antena mobila...eu doar am pornit un receptor in casa...pe o frecventa intalnita pe cati mai multi sateliti.... si m-am suit la antena...fara tv...fara ajutoare...doar cu un satfinder...din cateva incercari...pe azimut si declinatie...am obtinut si verificat ulterior in casa, semnal intre 39*E si 1*V...
m-am oprit...pt ca inca nu aveam actuator si pozitioner ca lumea sa pot face miscarea antenei...fara sa fac drumuri pe casa...dar o rezolv eu saptamana asta....

lencoo12
27-09-10, 06:59
Nu cred ca mai inteles,lnb-ul monobloc nu poate fi conectat la diseq pentru ca are si el incorporat unul,deci il folosesti separat,adica tragi cablu din el direct la receptor si il pui cand ai nevoie,al 4 lnb este optional daca mai cumperi unul il poti pune pe sirius daca nu ramai cu cele 3 eurobird 28E Amos 4W si thor 1W si separat monoblocul
OK multumesc mult pentru promtitudine si rabdare
speram sa fie o solutie pentru a evita schimbarea cablurilor la receptor

stargate
27-09-10, 09:47
care promtitudine :tv: si care rabdare :tv: ai facut quote la un post vechi de 3 ani si esti la prima postare :lol: nu era mai simplu sa postezi un salut pe pagina dedicata acestui lucru :oops:

val
27-09-10, 17:50
Spam in semnatura; ce-i drept...subtil si cu "stil", este la moda :) .

hd56fox
27-09-10, 18:23
Vigilentilor !:clap:

stargate
27-09-10, 18:55
suntem mai tari ca securitatea lu' baselu ... avem ochiu' vigilent :tv:

eusebio80
23-01-20, 12:49
Salut.
As avea nevoie de sfaturi in a configura un sistem ptr receptie tv sat.O sa am 3 tv in casa , si as vrea sa montez o singura antena cu mai multe lnb-uri, (3 sau 4).Am gasit pe net o antena si ma gandesc sa o cumpar, imaginea de mai jos , dar nu sunt convins ca e o alegere buna.Ce altceva mai am nevoie pe langa antena si reciver?Acum folosesc o antena cu un singur lnb.Mentionez ca sunt nocive in ale tvsat.Scandinavia e locatia si DM e receptorul.
Zi buna!



https://i.postimg.cc/HsxPc7fV/dfdf.jpg (https://postimg.cc/jCphBCqb)

horatyu
23-01-20, 16:55
Părere mea dacă eşti începător, mai bine pui un LNB cu patru ieşiri independente şi îţi pui o antenă offset cu un motor de tip H-H.
Antena din imagine este frumoasă dar se poate regla mai bine de un profesionist, trebuie la fiecare LNB o reglare fină.

La motoarele H-H trebuie să se efectueze doar o singură reglare (apoi motorul ştie să meargă la fiecare satelit în parte)
Se porneşte reglarea la "punctul zero" , adică cel mai sudic punct al locaţiei tale. Longitudinea locaţiei tale dacă este 14 Est atunci iei ca satelit de referinţă şi reglaj la punctul zero al locaţiei tale cel mai apropiat satelit adică Hotbird de la 13 Est.
Ce mai trebuie să ştii este că antena trebuie să fie montată pe un stâlp suport perpendicular pe sol, să fie în unghi drept (90grade) faţă de sol, pentru ca antena cu motorul H-H să urmărească sateliţii corect pe cer.
De mutat antena o să o mute doar un singur receptor. Asta poate fi un inconvenient , receptoarele care nu sunt legate la HH pot receptiona doar semnalul de la satelit , fără să mute antena.

http://emp-centauri.cz/index.php?lang=en&page=prodview&id_kateg=1&id_pkateg=11&id=16

zildan
23-01-20, 17:53
horatiu

Stii pe careva care a mutat antena pusa pe HH cu LNB cu 4 iesiri cu receptoare normale?

eusebio80
24-01-20, 12:07
Pentru ca o sa fie folosite mai multe tv in acelasi timp , din care cel putin unul pe Digi, mai tot timpul, nu pot monta antena cu motor. Cred ca antena fixa, cu mai multe lnb-uri e mai potrivita. Deci, daca cumpar antena fixa, ce mai trebuie cumparat intre antena si recivere? Ce recomandati? Distanta intre antena si cel mai indepartat reciver e undeva la 10 metri.

dingo31
24-01-20, 12:52
Daca vrei doar antena fixa, atunci folosesti un lnb universal cu patru iesiri pentru cele 4 receptoare. LNB-ul sa fie universal si quad, nu quattro, adica asa ceva:

https://i.postimg.cc/KvSwYb6C/lnb.jpg (https://postimages.org/)


Fiecare iesire merge spre alt receiver sau TV, ele lucreaza independent unele de altele. Nu trebuie sa faci nimic decat sa reglezi bine antena spre satelit iar apoi tragi intrarile spre cele 4 locatii diferite

horatyu
24-01-20, 14:53
Ce sateliţi mai vrei să recepţionezi?
Pui o antenă fixa cu LNB quad pentru digi şi una mobilă cu HH pentru tine şi le insumezi cu un diseq
PS : pentru Zildan===> nu cu quad ci cu Twin, am întâlnit.
Știu e o struto-camila nu e practic, dar sunt şi din cei care fac compromisul acesta pentru a avea în mai multe camere semnal de la sateliţi. Receptorul parcă era Tehnomate.

eusebio80
25-01-20, 01:23
Astra, hot bird, ce e mai popular.

horatyu
25-01-20, 05:11
Cel mai bine pui 2 antene una pe Digi lnb quad şi una cu lnb monoblock cu posibilitatea să prinzi 2 sau 3 sateliti.
Daca optezi pentru lnb monoblock cu 3 sateliti reglezi pe 16 grade est şi intră şi hotbird şi Astra, deoarece semnalul e mai slab pe 16 est şi hotbird şi Astra au semnal puternic.
Exista chiar şi cu 4 ieşiri separate: LNB Inverto Monoblock - 3 feed quad linkul de mai jos este pentru 19-23,5-28,2 est
https://www.inverto.tv/lnb/142/quad-triplefeed-23mm-lnb-192e-235e-282e-for-65cm-dish

Dar se găsesc şi pentru 13-16-19 est chiar la noi in tara dar nu e cu mai multe ieşiri, dar nu le facem reclama

Sau tot pe siteul invertor monoblock pentru 4 sateliţi şi cu 2 ieşiri : 9 est-13est 19-23,5 est
https://www.inverto.tv/lnb/206/twin-4-feed-lnb-for-90e-130e-1920e-and-2350e-for-80cm-dish

eusebio80
26-01-20, 00:14
Nu stiam ca exista asa ceva, cred ca e exact ce am nevoie, mersi!!:):):)

*********
https://www.sateliti.info/showthread.php/3-Regulament-Forum-si-Shoutbox
Te rog să respecţi pct-ul nr 12 din regulament.

horatyu
26-01-20, 20:22
Buna.
Am incercat sa gasesc modelul de lnb trimis de tine, twin, dar nu am reusit.Am gasit unul asemanator, dar numai cu o ieşire.
Antena de 80-90 cm , normala, se potriveste la acest lnb?
Am nevoie de suport special ptr lnb?
Cu un switch pot conecta apoi doua recivere de la aceasta antena?
Am un dm800hd si un amiko.

Mersi mult de ajutor!!


Când cumperi de la magazin îi contactezi şi telefonic şi îi întrebi dacă prinderea lnb-ului este normala sau trebuie un adaptor, care este că un inel de plastic.

Însumarea de la antena Digi şi cea cu LNB 3 feed se face cu un DiseqC, nu cu switch pentru că e mai complicat cu switch.

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/DiSEqC

Cele două antene se însumează la un singur receptor cu DiseqC .
Poate poţi face rost de un LNB monoblock 3 feed twin ca să poţi însuma separat la fiecare receptor : o însumare la dm800 şi o altă însumare pe amiko.
Uite aici este unu monoblock quad(4 ieşiri) dar este pentru 28,2 est, 23,5 est şi Astra 19est şi preţul este pentru englezi in lire sterline, destul de mare , nu cred că face atâta. Cel mult 40-50 de euro

https://www.satellitesuperstore.com/monoblock.htm

Totul este să cauţi, dar cel mai bine faci comandă prin magazinele de profil de la noi din ţară.

Încă ceva când reglezi lnb-ul monoblock să urmăreşti puţin imaginea de mai jos, pentru că satelitul al doilea este in partea opusă cum ar veni dacă s-ar urmări pozitia pe axa sateliţilor, rotind antena.
Adică pozitia LNB ului pentru 16est de exemplu este la stânga lnb-ului pentru hohbird 13 Est şi nu la dreapta lui hotbird cum ar veni dacă priveşti din faţa antenei.

Nu ştiu dacă m-am făcut înţeles dar precis înţelegi mai bine privind imaginile.

https://i.postimg.cc/dQzsmvqs/Schema-16-Hotbird.jpg (https://postimages.org/)

https://i.postimg.cc/m2HxbHWR/Schema-Astra-16.jpg (https://postimages.org/)

C E Z
04-03-21, 12:49
Salutare,

Intentionez sa montez, la curte, o antena simetrica de 2M cu care sa urmaresc curba satelitilor, in cea mai mare parte. M-ar interesa sa stiu, de la locul pozitionarii, pana la ce distanta ar trebui sa am liber in fata antenei, astfel incat sa nu imi fie afectata receptia unui satelit. Ma refer aici la casa vecinului pe partea de S-SE.
Multumesc!

ioany
04-03-21, 14:00
@horatiu (https://www.sateliti.info/member.php?u=23974)

Stii pe careva care a mutat antena pusa pe HH cu LNB cu 4 iesiri cu receptoare normale?
Eu am o antena pusa pe un HH Amiko DM 3800 cu un LNB 4 iesiri configurat USALS si merge perfect. Cu receiver Octagon SF 4008. Nu stiu ce intelegi prin receptor normal.

horatyu
04-03-21, 15:09
C E Z

Trebuie să ai în vedere și înălțimea obstacolelor din fața antenei.
Dacă de exemplu este un gard de 2 metri cred că nu e nevoie de prea mare distanță, cam tot 2 metri, dar dacă este o clădire cu mai multe etaje sau un copac înalt se schimbă radical totul.
Trebuie să te uiți din spatele antenei pe un unghi de aproximativ 45 de grade față de sol sau mai exact pe unghiul de înclinare a monturii polare și vezi dacă ceva obturează "fața" antenei , deci din spatele antenei te uiți spre cer pe unghiul de înclinare a antenei.
La limitele Est și Vest, care se apropie de orizont, mai intervin anumiți paraziti (zgomot perturbator) de la rețele de comunicații, telefonie , radare, rețele de înaltă tensiune etc. Așa că acolo chiar dacă ai liberă vederea tot o să fie ceva care să perturbe recepția semnalului de la satelit.

zildan
04-03-21, 15:21
ioany
In general consumul H-H plus LNB depaseste limita de curent a tunerului.
Ai avut noroc.

C E Z
04-03-21, 17:07
Multumesc horatyu. Eu am omis sa specific faptul ca la 15-20 m de antena, pe dirtectia S este casa vecinului care are parter sui etaj. Nu as putea aprecia cu exactitate dar mai mult de 10 M inaltine nu cred ca are.

marcghi
04-03-21, 18:14
https://satlex.ro/ro/elobst_calc.html

horatyu
04-03-21, 22:23
C E Z
Nu cred că e o problemă casa vecinului la distanta respectivă.
Dacă nu ai un aparat de măsură profesional să îți indice BER( bit error rate) , poate ai un receptor ( și DM500 avea așa ceva in meniul lui ) care să indice și BER, adică dacă semnalul este de calitate, atunci trebuie să se apropie de zero, (cam 0,7 e ok).
Dacă antena este bine reglată ca semnal și la Lnb, iar la BER este mai mult de 0,7 poate fi un indicator că antena este umbrită sau recepționează zgomot, paraziți, care pot proveni de la obstacolele din fața antenei: casa vecinului sau pomi, un braț de macara etc.

Trebuie reglat totul , mai ales lnb-ul rotit fin,
ne jucăm atat pană cand valoarea BER(Bit Error Rate) va fii 0 sau cat mai mic posibil iar SNR(Signal to Noise Ratio) şi AGC (Automatic Gain Control) cel maxim:

C E Z
05-03-21, 11:11
Nu am un aparat dedicat pentru masurat semnal. In anii din urma imi faceam toate reglajele cu placa dvb SkyStar HD si aplicatia AltDVB sau cea a placii Technisat (sau nu mai retin exact), avand in vedere ca faceam aceasta operatiune doar pentru mine.
Sper ca ma voi descurca sa o aliniez asa cum trebuie. Nu a sosit, inca, timpul sa montez antena, momentan imi adun mai multe informatii; recunosc ca fiind o pasiune veche, mocneste acolo, in mine. Antena nu a mai fost folosita de multi ani si trebuie, mai intai sa o bag intr-un proces de reabilitare (montura a ruginit si trebuie curatata, vopsita, rulmentii inlocuiti) trebuie sa fac si o achizitie de actuator. Antena este din tabla de aluminiu (destul de groasa) iar montura din fier. Trebuie sa refac sistemul de prindere al lnb-ului pentru ca bratele au fost, oarecum, deformate - aici trebuie sa calculez si distanta focala, centrarea, etc. Insa cea mai mare problema, cred ca va fi ghidul de unda. Eu am unul dar nu este al antenei si, cel mai probabil, ar trebui sa procur altul. Stiu ca, in mod normal, o astfel de antena se livreaza cu ghidul de unda, imperecheate. Dar antena mea nu este din comert. Este o antena confectionata prin anii 1994 la IME Turnu Magurele, este din doua bucati, sudata pe mijloc si centrata cu sarma de inox. Acum, dupa atatia ani, nu are nicio deformare. Poate gasesc o poza sa o pun aici pe forum.
Punerea in functiune este un proiect al meu, un hobby, mnai bine zis, si vreau sa vad de ce "este in stare". Eu am cumparat-o prin 2007 dar daca locuiesc de atatia ani numai la bloc, nu am avut cum sa o pun in valoare. Din prea mult entuziasm, am avut o tentativa si am cocotat-o la etajul 9 pret de un an de zile dar nu am avut rezultate notabile cu Astra 2D ( ca pentru asta o luasem), intrucat nu aveam acces deloc la lnb. Plus ca, avand diametrul de 2M, aveam un brat de cca 1,5 m pentru a o distanta de perete, altfel nu avea cum sa parcurca curba satelitilor.
Asa ca, poate peste un an reusesc sa o "pun pe picioare".

clau
06-03-21, 15:58
Eu sunt curios daca vei pune poze cu rulmentii monturii sa vad cum sunt integrati in montura. N-am rulmenti la nicio montura si ma gandeam si eu la varianta sa pun rulmenti in loc de bucsi din dorinta de a sta mai fixa pe o pozitie. In momentul actual mi se pare deranjant si jocul din bucsa actuatorului.

claudiu
07-03-21, 10:47
clau
nu sint nemaipomenite pozele dar poate te ajuta sa-ti faci o idee despre cum se prezinta o montura cu rulmenti
https://i.postimg.cc/Gpy8BK9k/IMG-2103.jpg (https://postimg.cc/hJKP69Lj)

https://i.postimg.cc/C5FzQV7N/IMG-2104.jpg (https://postimg.cc/7GWH5dpG)

C E Z
08-03-21, 13:36
Salut clau, nu am posibilitatea de a pune acum pentru ca antena este undeva la tara unde nu locuieste nimeni. Prin urmare, nu am posibilitatea de a primi de la cineva o poza.

Daca voi ajunge eu, cu siguranta am sa fac o poza si am sa o incarc pe forum. Oricum este diferita ca si constructie (montura), nefiind una din comert.

clau
08-03-21, 20:06
Multumesc pentru poze. Incerc sa gasesc inspiratie cum sa adaptez sa pot pune pe rulmenti o montura care nu e gandita pe rulmenti. Vreau sa vad ce pot adapta si sa pot suda. Ideea ar fi sa fie demontabil si rulmentii usor de inlocuit daca se gripeaza ceva. Strang idei pentru modificare. Probabil la vara as vrea sa incerc.

claudiu
09-03-21, 12:47
clau
inca o poza ca sa iti faci o idee despre cum sint montate partile mobile pe care a fost bagat fortat rulmentul . Pe partea interioara a rulmentului este un manson de cauciuc cu rol de a reduce zgomotul si vibratiile . Tot angrenajul a fost masurat in asa fel ca dupa asamblare sa aiba spatii foarte mici nepermitindu-i sa mai aiba vreun joc in montura. De aici vine si problema de intretinere , trebuie desfacuta din cind in cind ,curatata, verificat mansonul de cauciuc ,schimbat sau uns ca sa nu crape . Ca o recomandare ,la orice model te-ai gindi ,neaparat sa o faci in asa fel sa fie demontabila ,altfel risti de la mizerie sau rugina sa se miste cu greutate , dupa care se rupe mansonul de cauciuc si se blocheaza montura . Daca se poate desface o readuci la viata ,daca nu se paote desface o arunci. Sa nu pui urechea la ce zic asa zisi meseriasi "ca nu are moarte" , nu moare dar nu o mai poti folosi .
https://i.postimg.cc/85dc8K3P/IMG-2105.jpg (https://postimg.cc/FdRN3ZN2)