Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 73

Thread: Coship,procedura schimbare patch

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    155
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    sa inteleg ca eu posesor a 3 receptoare coship cdvb 5668 (1b...om.2x dol..e) precum si alti precum vedeti la acest post avem ghinionul si nu reusim sa comunicam cu comul la aceste receptoare ,si la cativa dintre voi totul sa intamplat foarte usor ,parerea mea ca ati avut pe mana receptoarele dsr 5003 plus care sant identice ca cutie,dar cu totul alta placa de baza,dar le ati pus in aceeasi oala.ideea era de a face din aceste receptoare macar fta uri nu de alta dar am fost obligati de a le cumpara,ceea ce eu cred la ora actuala ca e mare hotie sa vinzi la cineva ceva de care nu se poate folosi dupa terminarea contractului,exact ca la telefoanele mobile luate la abonament,dar se pare ca a aparut o lege care obliga aceste firme ca dupa terminarea contractului sa decodeze aceste telefoane,sa speram ca se va lua masuri si in aceasta situatie,macar sa nu mai oblige oameni sa le cumpere.

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    155
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    DREAMBOX.80 nu toti dispunem de bani pentru receptoare cu linux,eu personal ma chinui de un an sa imi iau un dm 500 si de fiecare data se iveste cate ceva si sparg pusculita ,si cand aproape am umpluto la loc iara cade ceva ,ba ca nu mai sant lemne de foc,ba a venit curentul mai mult.etc.etc.etc.asa ca nu mai fiti suparati ca scoatem toate conservele si vrem sa miscam ceva cu ele

  3. #33
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Oricum nu are legatura cu banii,e vorba doar daca se poate face ceva cu acele conserve,indiferent de cat costa si de receptoarele Dreambox aduse in discutie peste tot,chiar si cand dai buna dimineata.
    Vad ca nimeni nu confirma ca s-ar putea,deci asta e.
    :

  4. #34
    Member Visitor
    Join Date
    25 Oct 2009
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am reusit sa comunic cu receverul Coship 5668 printr-un cablul 1-1, 2-2, ... , 9-9. Atata doar.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    10 Oct 2009
    Location
    In majoritatea capitalelor EU
    Posts
    126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by zmeura View Post
    Oricum nu are legatura cu banii,e vorba doar daca se poate face ceva cu acele conserve,indiferent de cat costa si de receptoarele Dreambox aduse in discutie peste tot,chiar si cand dai buna dimineata.
    Vad ca nimeni nu confirma ca s-ar putea,deci asta e.
    Man se poate sti bine ca am si testat personal acest lucru,o mai spun inca o data!
    Nu se merita,patchul este doar cu 2 sateliti astra 28E si hotbird daca nu ma insel,nu merge decriptarea cu *** decat in via si se deschid doar cateva programe,nu poti introduce alti sateliti sau transporderi noi,e un patch de kk si nu se merita,nu ma intreba de patch ca sti bine ca discutia e veche de acum 2 ani,e posibil sa mai fie pe net,eu in arhiva nu lam tinut decat pt. teste si basta,nu lam folosit decat pt. experienta mea personala care la vremea respectiva am impartasit/o si voua,cu alte cuvinte discutia e inchisa din punctul meu de vedere ,o puteti continua daca credeti ca chiar merita sa pui un patch cu 2 sateliti total neinteresanti pentru noi ca programe FTA,in rest..bafta tuturor!
    PS!
    ike,DM 500 nu se mai fabrica si nu se mai gaseste ca produs original de 3 ani,nu pot sa cred ca nu ai bani pentru o clona DM/adica 350 ron

    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...952df9f85d474b

    pe okazi o gasesti si la 300 ron iar in anunturile shop de pe forumuri o gasesti si la 250 ron!

  6. #36
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    155
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    uite ca am reusit sa pun mana pe o clona dm 500s(optibox 550s)vreau sa spun ca am bagat tot ce am gasit de dm 500s in el si duce ,deci pare o clona foarte reusita,dupa cum au spus si alti in unele cazuri e mai buna ca originalul,si la faza cu coshipul nu cred pana nu vad,coshipuri am mai facut dar nu cdvb 5668,care dupa cum spuneam nu vrea sa comunice in nici un fel.

  7. #37
    Member Beginner
    Join Date
    16 Oct 2008
    Posts
    15
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am mai multe receptoare Coship 5668, sint dispus sa dau procesorul jos la unul din ele, in acest caz, daca fac foto ale placii imi puteti spune care sint pinii pentru Jtag? Incerc sa gasesc continuitatea acestora pentru a vedea unde ne putem conecta cu JTAG-ul.

  8. #38
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Pentru inceput da doar capacul jos si spune ce procesor are.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  9. #39
    Banned
    Join Date
    10 Oct 2009
    Location
    In majoritatea capitalelor EU
    Posts
    126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by ike View Post
    uite ca am reusit sa pun mana pe o clona dm 500s(optibox 550s)vreau sa spun ca am bagat tot ce am gasit de dm 500s in el si duce ,deci pare o clona foarte reusita,dupa cum au spus si alti in unele cazuri e mai buna ca originalul,si la faza cu coshipul nu cred pana nu vad,coshipuri am mai facut dar nu cdvb 5668,care dupa cum spuneam nu vrea sa comunice in nici un fel.
    Ma bucur ca mai ascultat si ai cumparat o clona DM! in rest...ca sa crezi cauta pe net in special pe forumurile spaniole si franceze si...distractie la maxim cu coship,vei gasi in cele din urma un firm compatibil si softul de comunicare cu pc/ul!

  10. #40
    Standard RSP member milumil's Avatar
    Join Date
    14 Sep 2008
    Location
    giurgiu
    Posts
    183
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Coship-ul de la Boom are STI5517

    STI5518 este diferit?

  11. #41
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    STI5517 este diferit de 5518; in schimb numerotarea pinilor este aceeasi ca la STI5516 ( http://www.easysurf.ro/r7az44d7vh17/Datasheet.rar.htm ).
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    155
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    BLUE 36 si ce crezi ca rezolvi daca dai procesorul jos ,inafara de timp pierdut si distrugerea unui receptor care dupa uni s ar putea face fara jtag.numai daca esti posesorul unei statii de lipit cu aer adevarate care sa iti permita extragerea lui de pe placa de baza fara a smulge ceva pini ca sa ai poti identifica,si nu stiu daca exista jtag care sa recunoasca sti 5517 precum si un def care sa iti permita conectarea,parerea mea e ca e pierdere de timp.bine inteles daca dispui de timp si reusesti sa incarci un soft care sa mearga macar fta ,avand in vedere ca coshipurile in general nu prea merg pe gigi,ai tot respectul meu.BAFTA IN TOT CE ITI DORESTI.SI CRCIUN FERICIT ,UN AN NOU CU TOATE REALIZARILE

  13. #43
    Banned
    Join Date
    10 Oct 2009
    Location
    In majoritatea capitalelor EU
    Posts
    126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Pentru cei ce vor sa comunice cu PC/ul iata schema pentru cablu serial pentru coship.

    Deoarece regulamentul imi interzice postarea de linkuri catre alte forumuri de gen nu va pot spune decat sa cautati cu atentie pe forumurile spaniole si franceze ca sa gasiti si softul de comunicare cu pc/ul cat si setingsurile aferente celor 2 sateliti 28E si 13E doar ATAT se poate vedea FTA! nu se pot adauga alti sateliti alti transporderi etc. ca patch nu deschide decat viacces,succes!


    CAVO SERIALE PER L'AGGIORNAMENTO DI SETTING E FIRMWARE NEI RICEVITORI COSHIP:

    1-Se la porta com del decoder è di tipo femmina basta un "Cavetto Seriale mascio-femmina" di tipo pin to pin.
    2-Se la porta com del decoder è di tipo maschio devi modificare un "Cavetto Null-Modem femmina-femmina"
    secondo questo schema:
    1-5
    2-4
    3-3
    4-2
    5-1
    6-9
    7-8
    8-7
    9-6


    Pentru inceput cautati pe google.

    Coship Cdvb 5668 Software Hack
    Last edited by dreambox80; 26-12-09 at 12:49.

  14. #44
    Member Visitor
    Join Date
    24 Dec 2009
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default rescriere firmware direct in memoria flash

    Desi sunt total neofit in materie de procesoare de pe conserve o sa incerc sa deschid o discutie pe tema firmware-ului. Am vazut tot soiul de adaptari seriale urmate de coduri si alte diverse proceduri. Daca din rezultatul acestor incercari se doreste re-scrierea de fapt a unei memorii flash, de ce nu s-ar putea incerca dezlipirea acestei memorii si rescrierea intregii memorii cu firmware+ patch-uri? In acest caz am avea nevoie doar de imaginea .bin a continutului de scris.
    Mai zilele trecute am desfacut capacul la o conserva Dolce ca sa vad daca nu s-au umflat niscai condensatori electrolitici. Din ce am vazut, se pare ca are o memorie flash de tip SPI in capsula SO8 care se dezlipeste cu ansa patrata foarte usor. Pentru arzatoarele Willem a aparut un soft nou care include si asa ceva. Din pura curiozitate, intreb, se poate rescrie in acest mod firmware-ul pentru a putea receptiona si programe FTA ?
    Daca tot suntem la subiectul conserve, ma poate lamuri cineva de ce apare parca mai des desincronizare audio-video (celebra problema "lip-sync") pe o conserva Dolce? Daca ma chinui cu reset isi mai revine, dar nu tot timpul si parca face mai rau in ultima vreme. E o problema hardware, sau e o problema de soft/transmisie ?
    Cu multumiri anticipate,
    vasile101

  15. #45
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Quote Originally Posted by dreambox80 View Post
    Deoarece regulamentul imi interzice postarea de linkuri catre alte forumuri de gen nu va pot spune decat sa cautati cu atentie pe forumurile spaniole si franceze ca sa gasiti si softul de comunicare cu pc/ul cat si setingsurile aferente celor 2 sateliti 28E si 13E doar ATAT se poate vedea FTA! nu se pot adauga alti sateliti alti transporderi etc. ca patch nu deschide decat viacces,succes!
    Regulamentul face referire doar pentru cele romanesti: "Nu se accepta reclame la alte forumuri, upload-uri si chat-uri romanesti care au continut asemanator!"
    Pune linistit link-urile catre respectivele forumuri (spaniole si franceze), dar respectivele informatii sa fie strict pentru modelul de Coship folosit de Dolce/Boom.
    Scuza-mi te rog pesimismul, dar asta e.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •