Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: Aaf 3.0

  1. #16
    Standard RSP member hd56fox's Avatar
    Join Date
    21 Mar 2008
    Location
    zona HD
    Posts
    300
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: Aaf 3.0

    Cateva concluzii:
    Am reinstalat imaginea, si nu s-a mai intamplat cele scrise anterior.
    Disecq 1.2 functioneaza bine, dupa ce se salveaza pozitiile satelitior.
    Se mai si blocheaza cand treci de pe un canal pe altul , dupa ce ai stat mult pe unul(cel putin atunci s-a cam blocat la mine) Cred totusi ca e de la mbox. Am lasat varianta de mbox care o descarca el automat (23)
    Este stabila pe programele Sky uk, care pe E2 , pentru mine par cel mai instabile.
    Merge cu AC3 activat foarte bine si cum ziceam stabil.
    Nu stiu unde salveaza pozitiile satelitilor , in ideea ca la o reinstalare sa pun doar acel fisier. Am gasit in /config niste fisiere care par a contine satelitii, dar nu stiu daca si pozitia lor (sat.dat ar putea fi ?)
    Daca cineva stie ar fi de folos sa posteze. Nu sunt fisiere asa cum erau in aaf 2.0 zildan (acele configurari pentru a merge motorasul)
    Vede hardul exterior.(pentru inregistrari)
    Deci concluzia e ca e destul de ok, cel putin din punct de vedere al stabilitatii. Lipsurile se cunosc fata de E2 (multe,multe)
    Astept de la E2 doar stabilitatea pe programele cu semnal slab, si AC3-ul.

  2. #17
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Aaf 3.0

    Quote Originally Posted by hd56fox View Post
    Astept de la E2 doar stabilitatea pe programele cu semnal slab
    pai la mine pe 28E imi merge cu semnal 25-30% stabil, cu cat mai slab semnal ai vrea sa mearga? )
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  3. #18
    Standard RSP member hd56fox's Avatar
    Join Date
    21 Mar 2008
    Location
    zona HD
    Posts
    300
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: Aaf 3.0

    Nu vorbesc de sensibilitatea aparatului. E clar ca tunerul e foarte bun si merge la semnal slab, problema e cat de mult merge ? La mine si la 50% pe UK se blocheaza , face freeze dupa o vreme. Pe MTV nu mai vorbesc;mi se pare cel instabil program. Nu stiu daca e doar la mine, dar cu 2 receivere am patit la fel. LNB-ul l-am schimbat si am un Invacom care a marit foarte mult semnalul (vi-l recomand) dar tot nu e stabila imaginea, dupa destul de putin timp se blocheaza. Poate e de la altceva, dar cu AAF3.0 nu patesc asta.
    Cu nici o imagine E2 nu merge ca si cu AAF3.0 ( si banuiesc ca si AAF 2.0... , dar pe vremea aia nu aveam UK)
    In schimb pe Sky it merege foarte bine cu toate imaginile. De aici concluzia cu UK.

  4. #19
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Aaf 3.0

    inteleg ce zici dar nu am patit, poate e de la mbox, nu e setat bine sau altceva... eu ma uit acum la Twister pe Sky Action & Thriller si nu s-a blocat inca, de 35 minute, am inceput cu semnal de la 30% acum am 27%.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Aaf 3.0

    Nu se compara cu ultima E2 Zildan....poate de amuzament...

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Aaf 3.0

    ...sau ca sa-ti invarta antena cu diseqc1.2 , ca la E2 3.17 numa' ecran verde vezi...

  7. #22
    RSP - TEAM
    Join Date
    03 May 2007
    Posts
    260
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Aaf 3.0

    Faza cu ecrane verzi atunci cind incerci sa iti memorezi pozitii sau sa muti antena cu diseqc 1.2, e prezenta pe toate imaginile E2. Si asta pentru ca cei de la TDT, care se ocupa de modificarile la nivel de module si kernel, nu sunt asaltati de acest neajuns atita timp cit receiverul se descurca perfect pe USALS. Poate ca odata ce va fi lansata oficial versiunea firmware 1.07 Kathrein, si care asa cum spui se descurca cu diseqc 1.2, va fi mai usor pentru toti.

  8. #23
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Aaf 3.0

    parere personala, eu zic ca ai nevoie de diseqc 1.2 in loc de diseqc 1.3 (USALS) pentru o montura H-H doar daca nu ai montat/reglat bine antena, nu inteleg, prin analogie, de ce ai vrea sa ai hatzuri in loc de volan la masina
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  9. #24
    Standard RSP member hd56fox's Avatar
    Join Date
    21 Mar 2008
    Location
    zona HD
    Posts
    300
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: Aaf 3.0

    Iar ecrane verzi pe imaginea clasica eu personal nu am vazut niciodata. Cate un blocaj am mai avut, rar dar atat. E drept ca am fososit USALS, nu 1.2
    Oricum e prima data cand aud de ecrane verzi pe AAF clasic ! Nu am citit pe vreun forum asa ceva.

  10. #25
    RSP - TEAM
    Join Date
    03 May 2007
    Posts
    260
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Aaf 3.0

    @amorak, daca postul tau se refera la mine, eu sa sti ca sunt foarte multumit de USALS pentru montura mea H-H.
    Cu toate acestea, pentru ca e vorba in primul rind de hobby, imi doresc ca si aceasta parte din Settings pe E2 sa fie functionala. Poate ca or fi unii care isi muta antena cu actuatoare si mai stiu eu ce alte unelte, care n-au fost inca invatate cu USALS, nu?
    La asta ma refeream atunci cind spuneam ca atunci cind cei de la Kathrein isi vor lua inima in dinti (ce le-o fi trebuind sa isi ia in loc de inima ....) si vor face publica versiunea finala 1.07, cel mai probabil ca si imaginile E2, construite altfel decit avind acces la sursele originale, vor scapa de ecrane verzi chiar si in acele parti ale meniului de configurare. Chiar daca dezamagirea generala merge mai departe, si anume ca nu sunt in stare sa "invete" receiverul si cu diseqc 1.3, sa il vedem macar pe cel de diseqc 1.2 cum se "achita" de sarcni.

  11. #26
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Aaf 3.0

    nu ma refeream la tine, dar daca ai actuator ai si positioner, unde ai salvate pozitiile
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Aaf 3.0

    pai avand/folosind cele 2 (actuator + pozitioner) , eu zic ca este cazul numai la parabolele de peste 2m , numai ai nevoie sa salvezi in receiver pozitiile satelitiilor
    pozitiile satelitiilor fiind salvate in pozitioner , iar receiverul pus doar pe "lnb" , cel putin asa foloseam eu pozitionerul "strong srt digibox" cu versiuniile oficiale la inceput
    acum folosesc dm-ul pt. miscarea monturi h-h si kathy pus pe "lnb" (am un lnb quad) si nu am prb. de cand folosesc aceasta config.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •