Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39

Thread: Jtag sti 5107

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    186
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Nasol se pare ca proiectul este mort, daca cpu este blocat soft singura cale este citirea flash pe scula specializata

    @f11 se pare ca citeau pe scule
    DM800HD,2XDM500,TRIAX 11O fer,H-H DM2800,un ceaun de focus
    Multumesc RSP,si cit mai multe discutii

  2. #17
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Totusi la 1160 rsa si bk se gasesc in ram nu in flash.
    Nu vad ce rost ar avea citirea flash-ului.
    Ne poate scoate din ceata cineva care a rezolvat problema cu polonezul.

    f11

  3. #18
    Standard RSP member tmdmitza's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2010
    Posts
    50
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Smile sall

    nu cred k a extras nimeni bk&rsa la polonez pt k e prea scump rare sanse sa gasesti pe cineva...

    acum lucrez la alt proiect de aflare extragere din hss1160 fara sa te mai chinui prea mult sa dai pasta jos..se pare k trst este conectat la masa iar tms+tdi+tck sunt conectate inpreuna si traseul duce undeva pe placa unde este mult mai accesibil de lipit firele acum problema mai ramane tdo care nu are nici un traseu pe placa. din cate am observat pasta se deslipeste ff usor daca o incalzesti la peste 250 grade mai trebui sa fac niste masuratori sa ajung cunva cu un ac incins la tdo ...
    am un reciver hss1160 pentru operat pe el...

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    186
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    nu ai cum sa ajungi la ei trebui saltati sus doi sunt pusi la plus 3,3v si trei la masa trebui neaparat trasi de pe cablaj
    DM800HD,2XDM500,TRIAX 11O fer,H-H DM2800,un ceaun de focus
    Multumesc RSP,si cit mai multe discutii

  5. #20
    Standard RSP member tmdmitza's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2010
    Posts
    50
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    @f11
    eu stiu ca rsa&bk se afla in flash nicidecum in memoria ram cred ca esti informat gresit pentru ca la polonez aveai 2 optiuni ori ii trimiteai flasul care trebuia sa il iei jos tu de pe placa ori ii trimiteai rec si plateai in plus pt ca il lua ei jos

  6. #21
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Ai omorat 1160-ul?Daca pui pe el 250 de grade si mai are si radiatorul ala de aluminiu moare procesorul.
    :

  7. #22
    Standard RSP member tmdmitza's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2010
    Posts
    50
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    nu l-am omorat m-am conectat cu succes la jtag am citit memoria cu succes,apoi am luat jos procesorul (la cald bineinteles) si am urmarit traseele unde merg si am vazut ca singurul pin dupa care trebui sa sapi este "tdo" si nu trebui sa il dezlipesti de pe plca ca nu are nici un traseu de plecare mai departe pe placa iar ceilalti pini nu trebui sa te chinui sa ii dezlipesti trebui doar sa intrerupi traseul uneva pe partea dorsala a placii. acel 1160 avea sursa arsa si am reusit sa il alimentez cu o sursa de la un humax 5400z cu succes.

  8. #23
    Standard RSP member tmdmitza's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2010
    Posts
    50
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    am uitat sa va spun am extras r*a si b*k din 5*60 contactati-ma pe pm daca sunteti interesati cu toate ca multi de pe aici stiu cum dar nu vor sa ajute lumea...

    tin sa ii multumesc unui singur membru al forumului din toata inima care ma ajutat mult si ii ramn dator...iar acel membru va avea parte de discretie 100% totala din partea mea
    Last edited by tmdmitza; 26-09-10 at 00:45.

  9. #24
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Baga PM sa vad,daca e adevarat voi confirma pe forum,daca nu ....
    Povesti au mai fost,userii respectivi au disparut subit dupa ce am inceput sa le cer sa publice sau sa dovedeasca afirmatiile.
    :

  10. #25
    Standard RSP member tmdmitza's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2010
    Posts
    50
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    nu vreau sa fie confirmat pe forum din motive personale cei care i-am ajutat mi-au dat un thanks la fel le multumesc si eu si cei care m-au contactat pe pm ii ajut cu placere ..cu astea fiind spuse no comment mai departe ne auzim pe pm

  11. #26
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Pe PM am primit cam acelasi text,adica nimic.Spui ca ajuti cu placere dar de fapt nu mi-ai scris nimic util doar ca e periculos nu stiu ce.Daca e careva care poate confirma il rog sa o faca (daca se poate sa aiba mai mult de doua posturi).
    Legat de 1160 se gaseste tutorial pe net,nu e nimeni la puscarie,stai linistit.
    Si inca cate ceva despre 1160:
    -nu incingeti procesorul ca ramaneti cu o conserva moarta.Asta pentru cei care citesc pe aici si fac greseala sa creada ca merge asa.
    -tot la 1160 e adevarat ca un pin nu duce nicaieri pe placa si celelalte 4 sunt totusi legate la ceva,dar daca nu dai jos pasta nu ai cum sa intrerupi traseul de la pinul 107 la 109 si asa TRST ramane legat la 3,3V ,deci nu merge.Nu mai zic ca nu poti ajunge la pinul nelegat ca el e sub pasta ca toate celelalte.

    Din ce stiu sunt aparate foto,se pot pune poze si asa demonstrezi ce vrei.Pana acum am citit doar povesti frumoase,unele chestii adevarate amestecate cu altele care nu au logica.Unii useri ti-au dat thanks probabil pentru ca asa au vrut ei,astept sa vad daca poate confirma unul dintre ei ceva,vad ca spui ca i-ai ajutat,dar dupa cum am mai spus,nu ma astept la minuni.
    :

  12. #27
    Standard RSP member tmdmitza's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2010
    Posts
    50
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    dap ai dreptate deci in curand o sa ii pun pe cei care i-am ajutat sa iti trimeata cate un pm ca poate asa e mai bine....

  13. #28
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Mda,se pare ca tu doar iti faci reclama pe aici.Te sfatuiesc sa incetezi,daca ai ceva concret de postat esti binevenit,altfel cred ca era deja scris in alt topic ca nu se accepta anunturi de genul asta pe aici.Nici voalat.
    :

  14. #29
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    @zmeura , ai primit măcar un singur PM ?

    Quote Originally Posted by tmdmitza
    ... deci in curand o să ii pun pe cei care i-am ajutat să iti trimeată cate un pm ca poate asa e mai bine....
    Ce inseamnă in curand ? O zi-două , o lună , un an ?



    .

  15. #30
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Nu am primit,dar mi-a soptit o pasarica cate ceva.Ajutorul e pe bani,de asta ar fi bine si pentru noi si pentru el sa nu spunem prea multe.In rest jtag nu merge,asa cum stiam si se si discuta aici,din ce spunea el si din titlul topicului trageai concluzia ca e ceva simplu si doar le explica unora pe PM cum se face,dar nu e asa.Pe PM se discuta suma.Asa cum am scris mai sus e mai sanatos atat pentru noi cat si pentru el sa nu mai apara pe forum chestii dinastea,ce face pe PM e treaba lui.
    :

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •