Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 72

Thread: 1LNB,2LNB.....CUM?

  1. #31
    Member Visitor
    Join Date
    07 Mar 2007
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am uitat sa precizez ca locatia este Constanta.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default y

    Quote Originally Posted by cosminu
    Salut,
    am si eu o intrebare:
    sunt abonat la Boom deci am o antena offset Gilbertinii 0.9 m orientata pe Amos la 4w , receptionez deasemenea si francezii de pe Atlantic Bird 3 la 5w.
    Oare pot receptiona daca mai montez 2 lnb Intelsat 1002 la 1w si Sirius 2 la 5E.
    Daca da,cum trebuiesc pozitionate lnb-urile.
    A , si trebuie sa iau si inca un receptor ca Coshipu' nu receptioneaza decat ce transmite Boom.
    Astept vesti , multumesc anticipat.
    Da in principiu poti acum depinde de tine cum pozitionezi lnb-urile iata configuratia; cum stai cu fata in spatele antenei si te uiti spre lnb,pui 2 lnb-uri in partea stingapentru intelsat 1002 si Sirius ,ele trebuie sa fie cit mai apropiate de lnbul central,ai sa-ti dai seama de fapt cind le vei monta,e usor,si iti mai trebuie un switch 2+1 ca sa legi lnburile intre ele si sa ai cablul separat pentru cel deal 2lea receptor,acum depinde de ce suma dispui si de cea ce doresti sa vizionezi,ne spui acest amanunt si iti vom recomanda cu placere un receiver :wink:

  3. #33
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    din spatele antenei cum te uiti le pui in dreapta lnb-ului de pe 4w. iti trebuiesc doua lnburi alps pentru 4w si 1w, iar pentru 5e normal





  4. #34
    Member Visitor
    Join Date
    07 Mar 2007
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Multumesc in primul rand pentru raspuns.
    Suma in care as vrea sa ma incadrez 450 lei.
    Nu ma pricep la sateliti , dar daca cu un receptor mai scump se poate receptiona mai multe canale , mai fac un efort financiar.
    A, inca o intrebare merge montat lnb-uri pentru Amos 4W si Hotbird 13E.

  5. #35
    Super Moderator staric's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    494
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Quote Originally Posted by cosminu
    inca o intrebare merge montat lnb-uri pentru Amos 4W si Hotbird 13E.
    Da. Regula e simpla - distanta intre LNB-uri sa nu depaseasca ~20*

  6. #36
    Member Visitor
    Join Date
    07 Mar 2007
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    OK , merci frumos.
    Astept si raspunsul lui Spaniolul , ca sa vad ce voi face.

  7. #37
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Si inca ceva ceea ce a uitat sa mentioneze colegi nostri,cele dou LNB CARE SUNT POZITIONATE PE AMOS SI INTELSAT sa fie ALPS ! De ce?, Pt ca distanta dinte cei doi sateliti estre prea mica.BAFTA.

  8. #38
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    PT dualfedul AMOS HOTBIRD ,da este posibil dar distanta dintre cei doi sateliti este cam mare pt o antena de 0,9 mai ales ca AMOSUL face probleme prin semnalul distribuit. :roll:

  9. #39
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default y

    Quote Originally Posted by cosminu
    Multumesc in primul rand pentru raspuns.
    Suma in care as vrea sa ma incadrez 450 lei.
    Nu ma pricep la sateliti , dar daca cu un receptor mai scump se poate receptiona mai multe canale , mai fac un efort financiar.
    A, inca o intrebare merge montat lnb-uri pentru Amos 4W si Hotbird 13E.
    Acum depinde de tine ce vrei sa cumperi eu in general la sume mici recomand echolite 790 e un receptor bun,are meniu de key citeste cardurile oficiale focuss si max iar acum la www D&K-satelite.ro costa doar 200 ron,cit despre antena distanta e porea mare intre sateliti si ca sa prinzi totusi ceva iti recomand urmatoarea configuratie; antena orientata pe Sirius cu lnb-ul principal si in dreapta lnb-ului cum te uiti din spatele antenei pui 1 lnb pentru Hotbird 13 iar in stinga 2 lnb-uri pentru Intelsat 1002-Amos,vreau sa mentionez ca pentru o receptie calitativ buna diferenta intre sateliti nu trebuie sa depaseasca 6-9 grade, si totusi la un multifeed eu recomand in general o antena de 1,20 in cazul in care se doreste receptia satelitilor mai indepartati de 6 grade :wink: http://www.dk-sat.ro/home/type.asp?i...telit&offset=5

  10. #40
    Super Moderator staric's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    494
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Eu am avut o buna bucata de timp urmatoarea configuratie a mutifeedului pentru o antena de 90cm - AMOS(4W),HB(13E)-centru,ASTRA(19.2E). AMOS era in special doar pentru MINIMAX (11260H) care avea un semnal de 35-37 - la limita,aproape fara rezerva pentru timp rau.

  11. #41
    Member Visitor
    Join Date
    07 Mar 2007
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
    Din cate am inteles o antena Gilbertini de 0.90 m , echivaleaza cu o antena 1,1 m no name , din cauza asta am intrebat daca merg lnb-uri pe Amos 4W si HB 13E.Totusi ce spuneti merita sa incerc?Sincer nu stiu ce semnal am aici la Constanta pe HB.
    @Spaniolul , merci , voi lua un stb echolite 790 .

  12. #42
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default y

    Quote Originally Posted by cosminu
    Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
    Din cate am inteles o antena Gilbertini de 0.90 m , echivaleaza cu o antena 1,1 m no name , din cauza asta am intrebat daca merg lnb-uri pe Amos 4W si HB 13E.Totusi ce spuneti merita sa incerc?Sincer nu stiu ce semnal am aici la Constanta pe HB.
    @Spaniolul , merci , voi lua un stb echolite 790 .
    Ai semnal bun stai linistit,am montat citeva sisteme anul trecut in Ovidiu,dar daca vrei si hotbird neaparat trebuie sa pui antena pe Sirius altfel nu vezi mai nimic citeste mai sus cum tiam descris montajul si totul o sa fie ok! :wink:

  13. #43
    Member Visitor
    Join Date
    07 Mar 2007
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: y

    Quote Originally Posted by spaniolul
    Quote Originally Posted by cosminu
    Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
    Din cate am inteles o antena Gilbertini de 0.90 m , echivaleaza cu o antena 1,1 m no name , din cauza asta am intrebat daca merg lnb-uri pe Amos 4W si HB 13E.Totusi ce spuneti merita sa incerc?Sincer nu stiu ce semnal am aici la Constanta pe HB.
    @Spaniolul , merci , voi lua un stb echolite 790 .
    Ai semnal bun stai linistit,am montat citeva sisteme anul trecut in Ovidiu,dar daca vrei si hotbird neaparat trebuie sa pui antena pe Sirius altfel nu vezi mai nimic citeste mai sus cum tiam descris montajul si totul o sa fie ok! :wink:
    Merci Spaniolul , si apropo , si eu tot in Ovidiu stau :wink:

  14. #44
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default

    Quote Originally Posted by dic_star79
    Si inca ceva ceea ce a uitat sa mentioneze colegi nostri,cele dou LNB CARE SUNT POZITIONATE PE AMOS SI INTELSAT sa fie ALPS ! De ce?, Pt ca distanta dinte cei doi sateliti estre prea mica.BAFTA.
    dic_star79, nu cred ca mi-ai citit cua tentie postul :wink:





  15. #45
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Da asa este, dar doua confirmari sunt mai bune decat nici una :wink:

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •