Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 46 to 60 of 72

Thread: 1LNB,2LNB.....CUM?

  1. #46
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2007
    Location
    Vrancea - Focsani
    Posts
    48
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: y

    Vreau sa fac o configuratie mutifeed astfel: Astra 19.2 E , Hotbird 13 E , Sirius 5 E si Intelsat 10-02 1V . Care sunt dinstantele intre LNB-uri , ce tipuri trebuie alps sau universale , cum trebuiesc pozitionate . Mentionez ca eu am un H-H cu care vad Intelsat 10-02 si nu sunt multumit de montura deoarece nu se misca mereu , imi face probleme.Daca nu merge configuratia aceasta macar alta dar sa fie Intelsat 10-02 + 2 Sateliti sau 3.Multumesc

  2. #47
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: y

    Quote Originally Posted by IonutNFS View Post
    Vreau sa fac o configuratie mutifeed astfel: Astra 19.2 E , Hotbird 13 E , Sirius 5 E si Intelsat 10-02 1V . Care sunt dinstantele intre LNB-uri , ce tipuri trebuie alps sau universale , cum trebuiesc pozitionate . Mentionez ca eu am un H-H cu care vad Intelsat 10-02 si nu sunt multumit de montura deoarece nu se misca mereu , imi face probleme.Daca nu merge configuratia aceasta macar alta dar sa fie Intelsat 10-02 + 2 Sateliti sau 3.Multumesc
    In primul rand nu ai precizat ce antena ai,adica demensiunea ei ,pentru a receptiona ASTRA-INTELSAT ai nevoie minim de o antena de 1.2 ca sa ai o receptie cat de cat stabila atat pe premiere cat si pe digi,ai nevoie de un suport(max) ca sa ti vina mai usor de alaturat cele doua lnb la extremitati ASTRA si INTELSAT plus un comutator diseq1/4,daca ai nelamuriri intreaba.
    Arunca o privire la fotografi sisteme de receptie ca sa ti faci o idee.

  3. #48
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: y

    Quote Originally Posted by IonutNFS View Post
    Vreau sa fac o configuratie mutifeed astfel: Astra 19.2 E , Hotbird 13 E , Sirius 5 E si Intelsat 10-02 1V . Care sunt dinstantele intre LNB-uri , ce tipuri trebuie alps sau universale , cum trebuiesc pozitionate . Mentionez ca eu am un H-H cu care vad Intelsat 10-02 si nu sunt multumit de montura deoarece nu se misca mereu , imi face probleme.Daca nu merge configuratia aceasta macar alta dar sa fie Intelsat 10-02 + 2 Sateliti sau 3.Multumesc


    Daca dadeai un search pe forum gaseai asta;
    http://www.sateliti.org/showthread.php?t=11
    si rezolvai problema pana acum!

  4. #49
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Oct 2007
    Location
    Vrancea - Focsani
    Posts
    48
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    Antena mea este de 1.2 M , am verificat link-urile mentionate de voi si am vazut la fotografii sisteme de receptie la pag 2 configuratia care imi trebuie dar nu stiu care este distanta intre LNB-uri , care este satelitul central , suportul de MAX este pentru 3 sateliti.Eu vroiam pentru cei mentionati de mine , adica configuratia de la pagina 2 . Ce LNB-uri imi trebuie , eu am unul universal.Multumesc !

  5. #50
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    Quote Originally Posted by IonutNFS View Post
    Antena mea este de 1.2 M , am verificat link-urile mentionate de voi si am vazut la fotografii sisteme de receptie la pag 2 configuratia care imi trebuie dar nu stiu care este distanta intre LNB-uri , care este satelitul central , suportul de MAX este pentru 3 sateliti.Eu vroiam pentru cei mentionati de mine , adica configuratia de la pagina 2 . Ce LNB-uri imi trebuie , eu am unul universal.Multumesc !
    lnb alps ca sa faci configuratia astra+hotbird+sirius+intelsat, suport nu ai sa gasesti pt configuratia asta !!!! de cumparat!!!!!!

  6. #51
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    astra si hotbird lnb universale pt sirius si intelsat lnb alps din cauza distantei prea mici!!

  7. #52
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    satelitul central la mine este hotbird dar poti s al centrezi si pe 10est ca sa fie la jumatatea distantei intre 19,2 si 1vest!

  8. #53
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    Quote Originally Posted by IonutNFS View Post
    Antena mea este de 1.2 M , am verificat link-urile mentionate de voi si am vazut la fotografii sisteme de receptie la pag 2 configuratia care imi trebuie dar nu stiu care este distanta intre LNB-uri , care este satelitul central , suportul de MAX este pentru 3 sateliti.Eu vroiam pentru cei mentionati de mine , adica configuratia de la pagina 2 . Ce LNB-uri imi trebuie , eu am unul universal.Multumesc !
    Ca sa intelegi un lucru; nu exista distante masurate in mm sau cm pentru lnb-urile secundare fata de cel central,totul depinde de marimea antenei de obstacolele ce le ai in fata antenei de zona unde esti etc,ca sa poti reusi o configuratie perfecta nu ai decat sa pozitionezi antena pe 10E sa o reglezi la sange incat sa poti avea un semnal maxim inclusiv pe transporderele mai slabe si apoi sa folosesti lnb-uri ALPS cu ti-au recomandat prietenii nostrii de pe forum,iar apoi sa incepi a cauta cu fiecare lnb in parte semnal in focarele secundare,este dificil de realizat mai ales in cazul unui incepator dar nu IMPOSIBIL!! cu putina bunavointa cu multi nervi ,multe cafele si bineinteles 1-2 pachete de tigari vei reusi,
    BAFTA!

  9. #54
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jan 2009
    Posts
    44
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    Antena mea este fixata pe Sirius si este simetrica . Am sanse sa mai montez un al doilea lnb [sau al treilea ] pt satelitii vecini si sa reusesc sa optin semnal pt o functionare fara intreruperi ? Parabola are 1,4 m . Care ar fi acei sateliti ?

  10. #55
    Standard RSP member techcenter's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2008
    Posts
    446
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    Salutare!

    Va rog sa-mi dati un "brand" de ajutor pentru urmatoarea problema:un DM500 si o pocnitoare de comutator diseqc Globo 6014/O cu 4 LNB-uri (39E, 28,2E, 23,5E si 19,2 pe o antena Triax TDS110). Stiu ca pentru unii e o chestiune banala da' eu n-am experimentat multifeed pana acum. Am o combinatie Optibox CX PVR Ready + HH + offset 0,9 functionala. As vrea sa pot pune la punct si multifeed-ul. Mentionez ca reglajele sunt realizate independent pe fiecare LNB in parte. Am nevoie de ajutor cu setarile pentru diseqc la DM. Sper ca am postat unde trebuie.

    Multumesc!

    Respecte!


  11. #56
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    Pentru reglaj foloseste cablu direct de la fiecare LNB in parte pana cand reusesti sa pui fiecare LNB pe satelitul dorit,folosind setarea "one single satellite",apoi pur si simplu notezi fiecare satelit pe ce intrare e,pui din meniu "4 satellites via DiSEqC OPT A/B" si vei avea patru campuri numerotate in care alegi sateliti in ordinea in care intra in comutator.Scan si vizionare.
    :

  12. #57
    Standard RSP member techcenter's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2008
    Posts
    446
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    ok. am rezolvat. era evident. eu ma "aruncam" direct la configuratia atipica (ultima varianta din menu). n-am vazut padurea de copaci. multumesc tuturor pentru ajutor!

    respecte!

  13. #58
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: 1LNB,2LNB.....CUM?

    Dbogdans postul tau e aici http://sateliti.info/showthread.php?t=9984 .
    :

  14. #59
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default 39 est+28.2 est - se paote?

    am antena skymaster de 80 cm instalata pe satelitu hellas, as vrea sa mai instalez un lnb pt satelitii de la 28.2. credeti ca se poate obtine semnal bun; locatia nordul germaniei.
    ma gandesc ca totusi distanta intre cei doi sateliti este cam mare pt dimensiunea antenei.

  15. #60
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Da , se poate, incercarea moarte nare, asa ca nu ai nimic de pierdut, mai ales ca 28.2 are acoperire mai buna pe Germania decat pe Romania!

Page 4 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •