Thanks Thanks:  26
Likes Likes:  82
Dislikes Dislikes:  0
Page 5 of 16 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 61 to 75 of 227

Thread: Receptii extreme- DX

  1. #61
    Member Beginner
    Join Date
    07 Sep 2007
    Posts
    14
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX


  2. #62
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Exceptionala realizare felicitarile noastre,poate ai timp si ne poti povesti cam ce ai reusit sa receptionezi cu ea.

  3. #63
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    97

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Sau este pentru aplicati militare?

  4. #64
    Member Beginner
    Join Date
    07 Sep 2007
    Posts
    14
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Cum am promis revin cu amanunte.
    Antena are un singur focar asa ca a trebuit sa cumpar un convertor C&Ku si sa-l prind in interiorul feed hornului de 23cm dar pentru ca fac si emisie nu poate sa stea permanenet acolo. Acest lucru imi pune cea mai mare problema de rezolvat pina acum. Imi mai trebuie un fel de schela pe care sa ma urc si sa pun convertorul de satelit atunci cind fac receptie sat. Nu am inca aceasta schela. Am intimpinat mari dificultati pe elevatie. A trebuit adaugate contragreutati in plus si schimbat actuatorul de 24" subtire cu HV 24" gros.
    Am observat ca pozitia cu parabola in sus (la 90 grade) este foarte avantajoasa cind bate vintul si invers in pozitia zero grade elevatie este bine sa stea cind ninge. Am mai observat ca pilonul are tendinta sa se torsioneze la virf in sensul de a se rasuci atunci cind bate vintul si parabola e in pozitie de ninsoare. Am facut rost de 4 ancore + paftale + intinzatoare pt. a scapa de momentul de torsiune dar zapada din curte si pamintul inghetat nu imi permit montarea lor. Mai am de pozat toate cablurile pina in laborator. In concluzie lucrurile bune se obtin greu cu multa munca.
    Daca nu ne mai auzim pe anul acesta va doresc la toti SARBATORI FERICITE !!! si LA MULTI ANI !!!

  5. #65
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    308
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Quote Originally Posted by YO8
    dar pentru ca fac si emisie nu poate sa stea permanenet acolo.
    Pina acum ce ne-ai prezentat este impresionat,se vede dupa reactia celor de pe acest topic!Dar dupa ce ne spui acum,sa inteleg ca antena nu-i pentru receptia de sateliti exotici,asa cum speram cu totii?Fara sa fiu suspicios,ma lasi sa cred acum ca de fapt domeniul tau de interes nu-i identic cu al celor de pe acest thread?Sper ca din toate asteptarile noastre,sa nu ne alegem decit cu...promisiuni!Din pozele prezentate pari ca esti pasionat de tot felul de...receptii,probabil unele nu trebuie sa le aflam?E clar ca nu esti un novice in materie de instalari dar,probabil,pasiunea noastra nu are aceasi acoperire de interes.
    Eu iti doresc un an mai bun si rezultate pe masura sperantelor tale,iar daca se poate,si ceva poze cu receptii cit mai rare asa cum nadajduim ca ni le oferi dupa intrarea ta atit de spectaculoasa pe acest forum cu antena ta deloc obisnuita pentru un simplu amator !!!
    costel1

  6. #66
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Quote Originally Posted by YO8 View Post
    Cum am promis revin cu amanunte.
    ...... Mai am de pozat toate cablurile pina in laborator. In concluzie lucrurile bune se obtin greu cu multa munca.
    Daca nu ne mai auzim pe anul acesta va doresc la toti SARBATORI FERICITE !!! si LA MULTI ANI !!!
    Multumim pt urari si informatiile date
    Iti urez si eu toate cele bune ,sarbatori fericite si multa putere de munca si sper sa reusesti sa pui la punct toate "hibele" aparute pe parcurs.

    Succes si sa auzim vesti bune in noul an

  7. #67
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    68

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Intr-adevar omul nostru e extrem de "zgarcit" daca pot spune asa, cu informatiile. Pana acum a dat doar cateva detalii tehnice. Insa din ce am vazut pana acum am dedus ca este mai mult decat pasionat in ce face si ca are state vechi in bransa. Si cum spune cineva mai sus... poae e instalatie militara. Kidding... oricum noi asteptam vesti din partea lui. La multi ani si din partea mea si multe realizari!
    Trecut la Sfinti

  8. #68
    Member Special Member
    Join Date
    08 Mar 2007
    Location
    pi acasi
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    realizare remarcabila,felicitari!
    cu un singur lucru nu sint de acord:cu acea folie de plastic care va crea si mentine condens la interiorul ei.mai gindeste-te !

  9. #69
    Standard RSP member Cena133's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2007
    Posts
    173
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Talking Re: Receptii extreme- DX

    Felicitari !Eu am ajuns invidios pe tine pentru ca nu am reusit numai una de 2 metri si teas ruga sa le inchiriezi la astia de la digi ca transmisia este destul de proasta

  10. #70
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    308
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Quote Originally Posted by Cena133
    inchiriezi la astia de la digi ca transmisia este destul de proasta
    Proasta receptei a Digi Tv-ului nu-i de la antena de uplink,ci de la footprintul satelitului,asa cum l-a negociat cu operatorul de satelit,cind a inceput sa transmita pachetele de programe tv.Probabil nu s-au asteptat sa aiba un succes atit de coplesitor,incit n-au tinut seama de conditiile de receptie optime pentru consumatori;adica trebuiau sa focalizeze semnalul pe zona Romaniei ,cum ar face orice operator de DTH,pentru o receptie cu o antena cit mai mica,cum au facut ceilalti operatori romani.

    oftopic: mai trebuie sa astepte John Cena pina se reface.Nu-l prea vad prezent la Royal Rumble{26.01.08}dupa ghipsul purtat la show-ul din Iraq!Poate la Wrestlemania,eventual la NoWayOut.

  11. #71
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Constatare

    Decand cu schimbarea lnb-ului si cu incercarile disperate de a scoate tot ce se mai poate dintro batrana antena din fibra ....am sesizat o variatie de semnal pe aceeasi pozitie (acolo unde sunt inghesuiti mai multi sateliti).
    Adica, de ex: pe 28.2*E acolo unde sunt 5 sateliti, daca reglez antena ca pozitie, pe maxim de semnal pe 11565/V/27500 adica pe Eurobird1 ,NU sunt la maximum de semnal pe Astra2c si invers. Pentru Astra2c (10964/H/22000) trebuie sa misc antena ''step by step'' spre vest cam o jumatate de grad estimat empiric. Diferenta de putere e considerabila undeva intre 15%-20%.
    Acelasi fenomen l-am observat si pe grupa de sateliti Astra de la 19.2*E unde sunt la fel de mari diferentele.
    In teorie e normal sa fie asa ...ca doar n'or sta satelitii unul peste altul , stiu din acele animatii promo ale sistemelor astra ca satelitii se plimba de colo-colo intr-un spatiu destul de restrans, dar bine definit ca sa nu se ''muste intre ei''.
    NU stiam ca intre primul satelit din grupa si ultimul, insirati pe orizontala e o distanta asa de mare, aproape o jumatate de grad si nu stiam ca e evidenta la sol.
    Astept ceva opinii ..sau sunt singurul care am sesizat fenomenul?

  12. #72
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Constatare

    Nu esti simngurul care a sesizat acest fenomen,in principiu ca sa poti avea o receptie buna faci reglajul final pe cel mai slab transporder din grupa de sateliti,de ex; eu pe astra 19 imi reglez antena pe 12246 V
    MPEG-2
    27500


    si asta de obicei seara cand am semnal pe acest transporder,reglata astfel imi intra absolut toti satelitii din grupa si implicit transporderele lor.
    Last edited by zildan; 27-09-09 at 21:40. Reason: R12

  13. #73
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    308
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Ciudat ca acest transponder,12246 V,seara,cel putin la Cluj are semnal/calitate de 88%.Nu stiu cit semnal ai pe antena ta pe acest transponder,seara,dar daca el este cel dupa care iti reglezi antena atunci e o obligatie a fiecarui user,care ne da date despre semnalui unui satelit,sa mentioneze localitatea si marimea antenei!Transponderii cu probleme de pe Astra 19.2E,seara in zona Clujului,sint urmatorii:12604,12552,12670,care la o antena de 1.5m,au semnal scazut,in jurul valorii de 50%>60%,dar dimineata au cam 75% semnal/calitate.Eu imi reglez antena dupa 12670 V;pe acesta trebuie sa am cel mai mare semnal la reglaje iar atunci sint sigur si de ceilalti!
    Sint de acord cu tine cind e vorba despre reglarea antenei pe cel mai slab transponder,ceea ce am facut inca de pe vreme analogicului,dar pentru fiecare zona ar trebui sa stim care e acel transponder cu problema de receptie!Stiind acest lucru avem sanse sa receptionam semnal indiferent de vreme sau sezon.
    Last edited by zildan; 27-09-09 at 21:39. Reason: R12

  14. #74
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    La mine e simplu scrie in semnatura stiu ca sunt trecute multe antene acolo dar cele mici sunt fixe chiar daca au si H_H in general folosesc parabolica de 185 iar ca locatie tot in semnatura-Bucuresti.
    Last edited by zildan; 27-09-09 at 21:38. Reason: R12

  15. #75
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Scuze am uitat ca mi-am editat semnatura,deci; receptie cu parabolica de 185 locatie Bucuresti.
    Last edited by zildan; 27-09-09 at 21:38. Reason: R12

Page 5 of 16 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •