Thanks Thanks:  26
Likes Likes:  82
Dislikes Dislikes:  0
Page 7 of 16 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 91 to 105 of 227

Thread: Receptii extreme- DX

  1. #91
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Jun 2008
    Location
    45 56 /23 39
    Posts
    81
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Sal.Tot jud ALBA pe 62E stabila receptia cu 1,80 si invacom 03,tot cu ea si 3
    transpondere de pe Insat 83 E numai dimineata.Cipry daca vrei fascicole de astea trebuie oala mai mare.si eu tot incerc...am facut una acasa de 4m dar timpul liber aproape ca nu exista,vremea rea si alte probleme mi-au incurcat testele.Mai am ceva de lucru la ea si e destul de greu dar si daca va lucra cat
    una de 2,5 nu am pirdut nimic,voi fi multumit.Mai vorbim.Ceao.

  2. #92
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Mam jucat un pic cu antena pe 40E si...nimic,atunci am luat la puricat lnb-ul si....surpriza;asta pe parabola de 1,8m ca pe offseturi de la 0,7-1,2 nici nu miroase satelitul desi ar fi trebuit conform beam-ului.




    Last edited by -minus; 03-01-09 at 13:19.

  3. #93
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Amos 3 Spot Middle East RECEPTIONAT!

    Receptie fara intreruperi in centrul tarii cu antena de 2.2M reglata ''la milimetru''... un singur transponder intra dar acolo sunt doua canale FTA > Channel 2 si Channel 10
    Monitorizez in continuare... se pare ca au marit puterea pe unele transpondere!
    Incercati si voi pe frecventa 11.658V, 8520, 2/3 satelit Amos 4 grade VEST caci s-ar putea sa aveti semnal... mai ales in partea de S-E a tarii







    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  4. #94
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    97

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Felicitari pentru reusita.

  5. #95
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Mersi... puteti incerca si voi, cei din S-E, deoarece se pare ca au marit puterea de emisie pe acel transponder
    La voi e posibil sa intre pe antena de numai 1.8M!
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  6. #96
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Receptii extreme- DX

    In curand noutati legate de antena lui @YO8

    RZ, fa-mi te rog o lista cu transponderi extremi, daca poti





  7. #97
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Ok...incerc in acest weekend
    Abia asteptam sa aflu noutati din partea lui @YO8... chiar imi faceam probleme ca a patit ceva omul
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  8. #98
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Receptii extreme- DX

    E ok! Au fost probleme doarece antena a fost urcata pe un stalp de 9 metri, multa greutate iar la cea mai mica adiere de vant se clatina tot stalpul.
    Acum antena e repusa din nou in functiune. Saptamana viitoare o sa revin cu poze. Ne-am chinuit o gramada cu acel lnb combo care apare in pozele postate de yo8 si care nu raspunde. http://www2.sateliti.info/showpost.p...8&postcount=59
    Posibil sa nu fie foarte bun. Mi-a placut modelul confectionat de tine. E cumva de vanzare? E cam aiurea sa le tot schimbam intre ele, mai ales ca nu-i o antena tocmai mica.





  9. #99
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Momentan ne-am jucat in banda C. Ne-am oprit la 95e. In vest din pacate vizibilitatea este pana la 22w din cauza unui copac si a unui bloc. O sa revin cu detalii in curand si poze actualizate.





  10. #100
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    68

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Se pare ca am aflat cum se numeste in life domnul nostru cu antena de 5 metri. Si stiu si prin ce zona sta. Trebuie numai sa trec pe acolo si sa fac poze. Deci maine trec la adulmecat...
    Trecut la Sfinti

  11. #101
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking Re: Receptii extreme- DX

    Quote Originally Posted by Snow View Post
    Momentan ne-am jucat in banda C. Ne-am oprit la 95e. In vest din pacate vizibilitatea este pana la 22w din cauza unui copac si a unui bloc. O sa revin cu detalii in curand si poze actualizate.

    Y08 si Snow!

    Ironia sortii ca si la mine tot de la 22w receptia este imposibila .Ma consolez cu faptul ca receptionez relativ bine de la 93,5E <<>> 22W

    Deci la mine extrema estica este 93,5 Est pe care-l prind binisor





    Cu o asemnea antena trebuie sa intre negresit expresu de la 96,5E .Cred ca merita incerca si 100,5E acolo fiind acum un satelit nou Asiasat 5
    Oricum partea de est este mult mai bogata in canale tv in banda C decat cea de vest.Din pacate pe plaiurile mioritice nu se receptioneaza 55,5W si 58w. Stiu de receptia lui Rz de pe 43W si cam atit! 40W si 34,5W au canale tv mai interesante din cate am inteles

    Astept cu nerabdare primele rezultate

  12. #102
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Am constatat o crestere semnificativa de semnal pe 66E :

    11536 V 6666

    SGA, SGU TV

    Pana acum reuseam sa receptionez doar Aktau si canalul de date de pe 11077(care-l recomand pt localizarea satelitului!!)













  13. #103
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: Receptii extreme- DX

    in perioada asta exista si fenomenul Sun Outage!!! sa nu fie influenta si de la asa ceva


    uite aici o pagina unde se poate calcula cand apare Sun Outage si pe ce satelit http://www.satellite-calculations.co...lc/SUNcalc.htm
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  14. #104
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Urmeaza sa prezint rezultatele mele cu o antena de 1,5 m in receptionarea satelitului ASTRA 2D.

    Nu cred ca mai are rost sa fac o caracterizare a acestuia....Adaug insa ca receptia Astra 2D e un Dx important in banda Ku alaturi de cea a Amos 3 ME , Badr 6; Arab Sat 30,5E si de pe satelitii indieni Insat testati de Rz .Mai am gasit ceva (spot evident)care tot de receptia Dx apartine da las surpriza , tot in banda Ku atita spun!

    Tot in domeniului Dx in banda Ku poate fi clasat si tp H de pe Nilesat in partea nordica , estica a tarii si receptia spotului ME de pe 62E (acolo se prinde doar IRIB-urile de pe 11555v mai tare restu au semnal mult mai slab)



    Revenind la Astra 2D , am testat antena chiar la instalarea acestuia pe acest satelit chiar inainte sa-i pun actuatorul!
    Deci intra toate tp V toata ziua pe vreme bua, da ce sa zic trebuie o precizie milimetrica in reglarea antenei.La aparitia norilor deja imaginea incepe sa sacadeze!Am avut norocul sa testez si pe ploaie(am stat vreo 5-6 zile pe acest satelit pana mi-a venit actuatorul si atunci am modificat totu pt banda C) si am remarcat ca semnalul scade dar ramane constant .Uimitor ca pe Nilesat senalu dispare cu totul si aci ramane sclab dar constant.Nu ma mai okup de Astra 2D doar cand iau o antena mai mare."Bonou2" care sta practic la 70-80 km sub de mine scria de ore in care intra , dar la mine acest lucru nu e valabil ....SkyTravel 10876 V 22000 are semnalul cel mai bun si stabil iar cel ai slab la ITV-uri dar totusi perfect receptionabil la mine.O valoare de mijlok o au canalele Channel4.


    Deci am folosit:

    Antena PFA 150 AL

    LNB Inverto cu flansa 0.3 db chinezesc

    Receptor KAON 570

    DVD portabil Hoher cu intrare video/audio


    Iata si cateva poze:














  15. #105
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Nu, nu am receptionat un satelit nou ci doar am vrut sa testez o receptie de tip DX de data asta HDTV mai exact frecventa 11.668V, 9500, mpeg4, 8psk de pe satelitul INSAT 93.5'EST spot India (cea mai ciudata receptie extraspot din banda Ku)

    Din pacate, desi pe flysat este trecut ca fiind activ National Geografic HD free to air, in realitate nu este asa... pe langa faptul ca acolo exista codare Irdeto, nici macar nu emite National Geografic HD si nici Luxe TV HD
    Semnalul este foarte bun dar are momente cand pica la 0 pentru scurt timp



    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

Page 7 of 16 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •