Thanks Thanks:  120
Likes Likes:  217
Dislikes Dislikes:  0
Page 4 of 27 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 46 to 60 of 401

Thread: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

  1. #46
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    [img]mai degraba m-ar interesa un receptor SUCCES, acela cu cel mai sensibil tuner (Sharp) care a existat vreodata la noi pe piata... se spunea atunci ca receptorul gigital SUCCES era comparabil la sensibilitate cu unul analogic cu functie threshold, mai exact un prag de demodulare undeva la 3dB in loc de 6-7dB cat e la un receptor actual obisnuit[/img]

    Despre receptorul de care vorbesti,Succes,a fost vorba intr-un articol din seria veche al Infosatelit-ului,si intr-adevar are un tuner sensibil,dar nu-i precum crezi tu,ca este cel mai sensibil dintre toate.Din fericire si tunerul de la Strong4500 e din aceasi clasa de calitate la acest capitol,in plus ultimul e mai bun ca receptor si la capitolul functionare si al software-ului!O spun nu pentru ca am acest receptor,ci pentru ca cel care l-a verificat,cunosc pe cineva,a vazut cum functioneaza si unul si celalalt in functiune.Acea persoana mi-a zis ca in afara de tuner receptorul nu merita prea multa atentie.E o "buda",cum s-a exprimat.Daca ai ocazia la cineva sa vezi cum merge,as fi primul interesat sa stiu care-i parerea ta in privinta lui dar dupe ce vei fi facut teste si cu Strong4500.Ori pe tine te intereseaza sa faci teste pentru receptii de semnal cu probleme,si de aceea ti-as recomanda si tie acest Strong4500.Eu sint extrem de multumit de el.M-a ajutat foarte mult in diferite situatii dificile.Se te asigur ca se comporta ca un receptor analogic cind e vorba de semnal.Sint situatii cind busola nu te poate ajuta prea mult,mai ales cind esti intre blocuri sau inconjurat de cladiri si copaci si e greu sa gasesti un culoar de semnal de la satelitul cel cauti,si atunci numai un tuner extrem de sensibil te poate ajuta.Am trecut prin astfel de situatii,dar cu ajutorul lui Strong 4500 al fost salvat.Si repet,ca singurul minus care-i gasesc la acest receptor e faptul ca n-are o bara de semnal mai mare-pe masura- pentru tunerul extrem de performant!Eu i-am pus un patch yumato mai mult pentru grafica{e mai atractiva} si mai putin pentru decodare.

    sper sa afli ce cauti,costel1

  2. #47
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    @rz+
    eu folosesc pentru teste si cautari nokia dbox1 ,care chiar daca e un receptor fabricat in urma cu 10 ani se comporta ok si e de mare ajutor cind e vorba de antene mobile.
    Echostarul 3000 chiar daca are tuner sharp nu e un receptor cu care sa faci reglaje ,dar daca ai antena reglata e ok,isi face datoria in cazul transponderelor slabe.
    Am amici care pastreaza pentru teste si reglaje humaxul 5400,s-au si obisnuit cu el si din spusele lor e mai mult decit ok la reglaje.
    Acum tu ai vazut ce inseamna si un sefram la reglaje,si sincer odata ce te-ai obisnuit cu el ,cam greu mai lucrezi cu receptor si cu tv.
    Parerea mea ca nu merita sa te mai incurci cu un receptor care a fost pentru citeva luni vedeta dupa care nu s-a mai auzit nimic despre el.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  3. #48
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    @Claudiu si @Costel1,
    Poate nu m-am exprimat prea bine... nu imi trebuie pentru reglaje la antena si nu ma intereseaza meniul sau cat de greu se schimba canalul
    Pur si simplu doresc sa dau peste un receptor cu un tuner evident mai bun... testul in viziunea mea se face astfel:
    Se pun cel putin 4-5 receptoare pe acelasi transponder slab, cu un SR foarte des intalnit (27500) si fec 3/4 (sa fie imagine insa la limita, deci sa apara si macroblocuri)
    Receptoarele care afiseaza imaginea fara macroblocuri merg mai departe...
    Se alege acum un TP care pur si simplu intra ocazional, deci extrem, extrem de slab... am asa ceva destule atat in banda c cat si Ku (de ex pe Amos 4'W spot Middle East)
    Receptorul care afiseaza cat de cat constant imagine, chiar si cu intreruperi ocazionale, merge mai departe
    Proba de foc si verdictul asupra unui tuner foarte bun se poate da doar in momentul in care receptorul X, cu tuner extrem de sensibil, afiseaza (pe un tp cu probleme) o imagine fara intreruperi (dar la limita) in timp ce celalalte nu pot nici macar sa afiseze acele macroblocuri!
    Practic, asta caut... stiu ca antena mai mare este solutia pentru DX insa e nevoie si de un receptor cu tuner sensibil
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  4. #49
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    @rzbvro,

    Te-ai exprimat destul de clar,dar eu am elaborat mai mult decit trebuia,poate si pentru a sublinia ceea ce cauti.Eu imi mentin sugestia facuta ca Strong4500 e ceea ce iti trebuie!De fapt tunerul acestuia face si diferenta,extrem de mare, fata de plutonul receptoarelor ce se comercializeaza in Romania.Daca gasesti un altul care sa-ti ofere un plus de siguranta la receptia de semnal/limita,da-ne de veste.
    costel1

  5. #50
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Ok... daca gasesc ceva va anunt!
    O sa ma interesez si de Strong 4500...
    Si apropo de Strong... seria 6XXX are tot tuner Sharp insa nu e acelasi de la receptorul Succes
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  6. #51
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi



    Am mai vazut o astfel de solutie dar cu lnb C-band in focarul principal,si lnb Ku in secundar,dar poate ca e mai bine cu al doilea central daca doresti mai multa siguranta in aceasta banda.Comutatorul disecq e prins de lnb-ul de C,unde sint conectate ambele lnb-uri,de unde coboara la receiver.E si asta o sugestie pentru ce dorim sa facem cind vrem sa ne folosim atit de Ku cit si de C-band!

    costel

  7. #52
    Member Beginner
    Join Date
    17 Sep 2007
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    in legatura cu posibilitatea receptiei C/ku am vazut pe e-bay un Lnb dual Yuri Dual utilizat de colegi de pe vetrun .com ,poate da cineva mai multe relatii ?Ma gindesc ca s-ar putea decupa in ghidul de unda de la lnb cband dar care ar fi gradul de umbrire la o antena de 1,8 m

  8. #53
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Wink Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Hmm... interesanta treaba costele... eu as avea nevoie de niste detalii tehnice mai exacte pt Ku+C... la C nu ma pricep deloc... doar ce am citit de la voi...
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  9. #54
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Quote Originally Posted by XVanish
    ... eu as avea nevoie de niste detalii tehnice mai exacte pt Ku+C...
    Pentru receptia in banda C ai nevoie de un lnb pentru aceasta banda.Acum orice receptor de satelit{digital},dupa stiinta mea,are posibilitatea de a fi setat si in banda C!Cit priveste combinatia celor doua benzi,in Ku si C,pe aceasi antena,cum e cea din poza,sau invers,pe focarul principal in C si,secundar,in banda Ku se poate face daca ai un suport/sina care sa permita deplasearea lnb-ului secundar,indiferent in ce banda,incit sa prinzi satelitii vizati.Daca n-ai sina,poti confectiona un suport care sa-ti permita sa pui cele doua lnb-uri la distanta potrivita pentru satelitii respectivi.Problema e doar cit de mare e antena ce o folosesti:dupa testele lui rz+,pe unii satelitii,nu prea multi,poti sa ai semnal util si cu antena de 0.90m pentru receptia in banda C.In orice caz iti trebuie o antena cit mai mare,de la,cel putin 1.2m in sus.Schimbarea de pe o banda sau alta se face prin receptor,prin intermediul un comutator diseqc,cum e cel din poza.Unele receptoare,cum e Echostar 3100,au un meniu aceasta functie implementata in meniu:trecerea de pe o banda pe alta doar se face printr-un singur push din telecomanda!
    Treaba cea mai dificila e atunci cind trebuie sa gasesti semnal pe cele doua lnb-uri.Daca ai reusit sa pui cele doua lnb-uri pe suport,sa faci testul de semnal pentru fiecare banda separat,iar daca esti multumit de ce vezi pe bara de semnal atunci poti sa pui cablu la comutatorul diseqc.
    Nu-i o treaba la indemina fiidca nu prea afli in comert tipurile de suporturi lnb care sa-ti de-a liberatea de reglaj,plus ca mai e un inconvenient:satetitii in banda C,cei interesati,sint la extremitea arcului de receptie.Ce am vazut eu,combinatia in banda C si Ku este doar,pentru zona noastra,BDRA,26E si unii sateliti apropiati,ori Astra -19E,sau Hotbird-13E!
    Sper ca aceste citeva indicatii,mai pot fi altele,sa fie de folos celui care vrea sa incerce.Sint mai degraba orientative.Eu n-am incercat sa aplic in practica ce spun mai sus.Si nici nu vreau.Pe mine ma intereseaza sa obtin semnal cit mai bun pe fiecare banda,Ku sau C,separat,si daca se poate acolo unde-i semnalul e problematic pentru zona in care ma aflu.Dar,fireste,varianta unui lnb care are inclus atit receptia intr-o banda cit si in alta e cea mai convenabila cind vrei sa fi scutit de multa bataie de cap,cum sintem cu totii,in unele momente,consumatori de programe tv.
    costel1

  10. #55
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Wink Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Multumim costele!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  11. #56
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Se vede NATIONAL GEOGRAFIC MUSIC!

    Un canal de muzica mai altfel... in sensul ca se poate asculta muzica din cele mai ciudate locuri/tari iar muzica/videoclipurile sunt difuzate/grupate in general pe genuri muzicale (acum este ''seara ritmurilor africane'')
    Sa zicem ca ar fi un fel de ''mondovision''... varianta globala a lui ''eurovision'' insa fara a fi un concurs ci doar o difuzare de videoclipuri din toata lumea (intodeauna este scrisa si tara de provenienta a respectivului material)
    ESTE SUPER FAIN... SA SPERAM CA VA APAREA SI LA NOI

    Deocamdata este free to air doar pe NSS 40.5'W, banda C, si este difuzat simultan pentru America Latina si Europa!
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  12. #57
    Member Visitor
    Join Date
    18 Feb 2008
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    ...primul post,pasionat de receptia satelit(nu neaparat dth autohtone),am trecut o ant 1,80 in C band pe 40,5w,prinde cam putine canale si as vrea sa incerc spre est dar mi se pare cam mica si as vrea sa stiu care este diametru ant pt 78 grade ca sa receptionez si fascicolul regional.nu am gasit ceva clar pe net.multumesc.location=alba iulia

  13. #58
    Standard RSP member
    Join Date
    29 Aug 2007
    Posts
    104
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Salut ,si eu is din jud ab,m-ar interesa si pe mine C band,lasam-mi un id de mes pe pm poate colaboram,cam ce canale ti-au intrat pe 40,5 vest,kiar nu e suficient 1,8?Meridiano tv,puma,argentinisima ..ti-au intrat?Noroc si cat mai multe canale exotice,chiar nimeni nu mai e pasionat de banda C ,spoturi regionale etc? Ii rog sa puna poze aicea cei care receptioneaza canale in aceasta banda cu instantanee cu sigla canalului si nivelul semnalului msi

  14. #59
    Member Special Member
    Join Date
    08 Mar 2007
    Location
    pi acasi
    Posts
    209
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi


    nu am inteles ce cauta "palaria" pe lnb c ? aia se foloseste la montare pe antenele centrale,ce rol joaca aici ?

  15. #60
    Member Visitor
    Join Date
    18 Feb 2008
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Salut.ionut2, nu le pre am cu mess-ul si sper sa ma descurc cu postarile.Sint cam incepator ... Pe 40,5w am urmarit cel mai mult Radiola tv cu semnal stabil seara ,cele religioase au semnal mai bun si o chestie ciudata e Maya tv(Honduras) care merge bine pe ss2 dar pe opticum 4000a numai patratele.Vreau sa vad partea de est si nu stiu cum gasesc o antena mai mare. Am vazu ceva de 5m cu 500 dolari prin occident, cu plasa dar mie frica de deformari in timpul transportului.in tara mi se par cam scumpe la salariul
    asta minim plus alte boli pe langa asta digitala. Cred ca voi construi una de peste 4m Al daca nu gasesc alta solutie.Pe curand.

Page 4 of 27 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •