Thanks Thanks:  120
Likes Likes:  217
Dislikes Dislikes:  0
Page 9 of 27 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast
Results 121 to 135 of 401

Thread: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

  1. #121
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    banda adeziva din Al se gaseste in magazinele cu scule si unelte in special la stand pentru electricieni

    Am inteles ca ai facut exact ca la mine... ai lasat ghidul cu inele scalare de la C band iar acolo introduci si fixezi (dupa ce scoti lnb-ul c band) ghidul cu lnb Ku band
    Daca ai facut asa, trebuie sa ai in vedere in primul rand focalizarea exacta a lnb-ului Ku deoarece e mai greu de miscat acolo... lnb-ul C se poate foarte usor focaliza deoarece are o lungime destul de mare insa indicat ar fi ca ''tubul''/feed-hornul lnb-ului C band sa nu iasa din ghidul C band mai mult de 1-1.5cm

    Placuta trebuie scoasa atunci cand te uiti pe canale/frecvente cu polaritati liniare (V/H)... daca e mai greu si inaccesibil, atunci trebuie macar rotita placuta insa pe una dintre polaritatile V/H o sa ai semnal mai slab
    Nu trebuie sa modifici nimic la elementele din Al... trebuie doar ca plasticul sa fie un pic mai lat/mare astfel incat sa ajunga la peretii feed-hornului sau daca nu se face exact la dimensiunea data de mine si prinsa cumva mai central pe acel capac

    Comutator ?
    Un comutator diseqc simplu si obisnuit... nu conteaza benzile caci el face trecerea indiferent de ce combinatii ai la antena (c & ku)
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  2. #122
    Member Beginner
    Join Date
    17 Sep 2007
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Salut.Multumesc de informatii.Totusi daca intre ghidul de unda de la Ku band si LNB sau inserezi un polarizator inductiv alimentat la 12v nu crezi ca as scapa de corvoada rotitului placutei?Si o rugaminte.S-a spart(CAZUT DE SUS)o bucata din ghidul de unda C band .Poate are cineva unul disponibil contra cost.Stiam ca ar avea gogi dar nu il cunosc ,sinu indraznesc sa il apelez Multumesc

  3. #123
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,808
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Gata am reusit sa prind semnal foarte bun pe 5W pe TP teleafrica 91% pe celelalte tp-uri 4158 R si 3727 R am 67% chestia nasoala este ca nu am acess la LNB sa-l roresc un pic stanga deapta sa mai fac reglaje fine.
    Pe strong 6355 nu am reusit sa prind semnal cu placuta dar pe Kaonul de la focussat intra perfect are setat asa
    C-LNB Freq. 5750 . Urmeaza sa ma duc la 18W.
    Iata si placutele facute de mine cu staniol de ciocolata total lucru 6 ore




    Cu placuta asta nu am incercat.

  4. #124
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Cateva din receptiile mele interesante in banda C

    Receptia Caraibe:





    Receptia Himalaya:


    Receptia canale indiene de pe 93,5E:










  5. #125
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Banda C - Noutati, Discutii, Sfaturi

    Prezint cea mai importanta receptie a mea in banda C si anume receptia a 2 tp de pe spotul regional al satelitului Thaicom2.

    Este vorba de:

    4021 H 1085 3/4........RU TV 2........semnal puternic pe antena de 150cm (canal codat)


    4145 H 4815 3/4.............Thai PBS Channel 1......semnal slab si stabil doar noaptea

    Bineinteles ca utilizand o antena mai mare e posibila receptia chiar a mai multor tp de pe spotul regional al Thaicom2!Am remarcat faptul ca la RU TV2 semnalul e comparabil cu KCTV de pe spotul global al Thaicom 5.Sper ca acest material sa fie de ajutor si reper pt alti pasionati











  6. #126
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking

    BILATUL RECEPTIILOR IN BANDA C PE TERITORIUL ROMANIEI

    Iata am ajuns sa fac un bilant al receptiilor in banda C pe plaiurile mioritice.
    Ca o prima concluzie sunt foarte putini pasionati activi pe forumuri cei drept!

    Enumar aici pentru dragii cititori:

    RZ-pe care-l consider cel mai mare pasionat al benzii C de la noi.Cu toate ca in ultima perioada da rapoarte de receptie mai rar , reuseste sa ma surprinda intotdeauna!Are peste 4 ani vechime in receptia benzii C si evident un bagaj de cunostiinte

    Subsemnatul -sunt foarte nou in banda C abia acum pot sa afirm ca stiu cate ceva despre aceasta banda.plaja mea de receptie e momentan intre 93,5E <<>>22W si folosesc un prim focus de 150cm Al mobila (actuator de 18" +pozitioner)

    Bog4u a.k.a Bog1(Arges)-il apreciez foarte mult pt rabdarea si efortul depus in receptia benzii C.Mi-am dat seama cat de interesat e in momentul in care mi-a zis ca misca manual antena de 180cm !!!Recent a mutat antena intr-o locatie mai buna ca sa vada si satelitii estice.Evident astept(am) oi rapoarte de receptie de la dansul

    Un tanar care posteaza sub numele de "cipry21" (Alba) a facut si el teste in banda C tot cu antena de 150cm , iar acum sper ca si "vladdygo" (Bucuresti) sa reuseasca instalarea unui sistem de receptie in banda C.

    Am aflat de un alt satelitar care posteaza sub numele de "satelescu" (Cluj) care tot cu antena de 150cm lucreza insa sta la bloc si are din pacate o plaja de receptie restransa dela 40E <>40,5W


    Venind vorba de receptii , daca cereti a formulez scurt : nu avem cu ce sa ne mandrim !

    Datorita pozititei geografice aparte a tarii dar si a reliefului variat , apar multe probleme de receptie.Sa nu uit sa adaug sa bruiajele terestre , pe care le simt pe propria piele si despre care am discutat pe lang intr-o postare dea mea.Inc nici acum n-am gasit o reteta de eliminare a acestora!Ma bucur mult pt Rz si Bog4u ca

    nu au parte de asemenea surprize neplacute!

    Reiau ideea deoarece , teoretic pe teritoril Romaniei, s-ar putea receptiona atit 105,5est cat si 55,5W!

    In timisoara si imprejurimi ar trebui teoretic sa intre 55,5W dar nu cunosc nici un raport de receptie sustinut cu probe !
    55,5W si 58W intr-adevar transmit canale egzotice din America Latina , dar din pacate nu ne putem bucura de ele

    Insa satelitii din est ofera mai multe canale si o mai mare varietate de programe

    Rz a confirmat faptul ca o casa e pe directia 100,5E desi el are sanse reale :cu antena de 220 cm si cateva grade de elevatie sa prinda acest satelit.Sa nu uitam faptul ca AsiaSat 5 e un satelit nou-nout si puternic!

    In Dogrobea e posibila receptia AsiaSat 3S la 105,5E dar nu cunosc nici un raport de receptie sustinut cu probe !E un satelit cool foarte cautat de cei care pot sa-l "prinda" atit in Rusia cat si in fostele state URSS si China evident

    Eu momentan , dupa cum stiu cei care imi urmaresc postarile am reusit sa receptionez in conditii buna Insatul de la 93,5E.Un satelit tanar care emite puternic si e usor de prins cu antena de 150cm!

    Ceea ce vreu sa prind acum e satelitul rusesc de la 96,5E numit Express AM33 !Ma ambitioneaza faptul ca acesta se receptioneaza bine in Ungaria cu antene de 180cm (culmea ei sunt mai la vest de mine) si ca am reusit sa receptionez in primavara in banda Ku un tp de date de pe 95Est

    cu antena de numai 90cm!96,5E e numai cu un grad si jumatate mai la est

    Ceea ce e aiuristik la mine sunt muntii din apropiere .La vest e chiar grav ca sunt la numai cativa kilometrii departare in plus ca am obstacole artificiale pe aceea directie.Dar totusi in conditiile date am reusit sa prind firicel de semnal de pe 34,5W!

    Deci evident cu antena de 180cm la care lucrez acum voi putea receptiona acest satelit.La est insa nu am certitudinea ca voi putea receptiona 96,5E din cauza muntilor care pot fi obstacol in fata satelitului care e la 2,8 grade elevatie!Oricum daca reusesc sa prind 96,5E va fi o premiera pe tara

    Am atasat o poza cu antena mea pe 93,5e si o vedere asupra orizontului meu de receptie estik, unde se observa si muntii despre cae am vorbit

    Va doresc receptii cat mai bune !!!






  7. #127
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    308
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by rzbvro
    Oare vine in pachet si placuta depolarizatoare ?
    In pachet/cutie trebuie sa fie inclus si placuta dielectrica.In caz ca vreti sa faceti comanda pentru acest tip de lnb combo,reamintiti producatorului sa aiba grija si de placuta.Au fost cazuri cind au uitat sa o puna.De fapt el trebuie sa aiba grija de acest aspect.
    Placuta{textolit}din poza e valabila pentru toate tipurile de lnb in banda C indiferent de producator,dar cele mai bune rezultate o da solutia cu placuta recomandata de tine.Din pacate ea trebuie scoasa pentru receptia unui semnal bun pentru banda Ku.Pe satelitii sau transponderii cu semnal puternic pe ultima banda intra semnal util,dar nu suficient incit sa prinda semnal util pe toti transponderii,placuta fiind un obstacol fizic care reduce semnificativ puterea lui.

    Quote Originally Posted by mircea99fm
    Ce comutator recomandatii pentru trecerea de la C la KU band5
    Daca alegi un lnb combo ca cel din poza instalatorului,ar fi bine sa aiba comutatorul diseqc incorporat incit sa poti face trecerea de pe o banda pe alta mai usor;ai scapa de un accesoriul in plus,adica un switch exterior.

  8. #128
    Banned
    Join Date
    10 Oct 2009
    Location
    In majoritatea capitalelor EU
    Posts
    126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Lnb-ul postat de mine[vezi foto] are comutatorul diseqc incorporat

    lnb pentru C/Ku band;
    LNB C/KU BSC621
    C Band
    Input 3.4~4.2 GHz
    Output 950~1750 MHz
    LO 5150 MHz
    Gain 65 dB

    Ku Band
    Input 11.7~12.2 GHz
    Output 950~1750 MHz
    LO 10.750 GHz
    Noise 0.3 dB



  9. #129
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking

    Chiar ieri am discutat aceeasi caz pe forumu-muma

    Se vede clar ca pt banda Ku receptioneaza doar intre 11.7-12.2GHz care inseamna doar o parte din banda de sus

    Cum un pik de teorie nu strica:

    Banda de jos FSS 10,7-10,95 GHz

    Banda de sus BSS 11,7-12,5 GHz

    Dupa cum observi acest lnb in Ku prinde doar partial banda de sus care tie sigur nu-ti convine, dar pt satelitii americani e super ok


    Evident ce trebuie schimbat lnb-ul pt banda Ku , dar totusi nu avea aceeasi performante ca si cum ar fi in focar.Pasionatii nu folosesc asa ceva ci prefera un mecanism care schimba lnb-rile in focar

    Atasez 2 poze sugestive care reprezinta un asemnea mekanism folosit de un pasionat german (costructie proprie!)





  10. #130
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    308
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by doctorofsat
    Chiar ieri am discutat aceeasi caz pe forumu-muma
    Si care-i aceasta "muma"?Sa intelegem ca www.sateliti.info e creatia acelui forum?Daca-i adevarat,unde e independenta acestui forum de care se vorbea mai demult?Cred ca te-ai exprimat gresit,din neglijenta sau pentru a-i face publicitate forumului de care vorbesti sau,cine,stie,tie insuti?
    Ca un forum sa fie independent,el trebuie sa incurajeze pe toti useri sa-si exprime liber opiniile fara consecinte atita vreme cit se pastreaza regula bunului simt!De ce trebuie sa ne scarpinam la cealalta ureche daca o putem face direct si fara atitea precautii.Nu de alta,dar sa stim cu cine comunicam si daca nu sintem victimele unei manipulari.Exagerez acum pentru ca e bine sa nu mai comunicam prin aluzii si sa ne facem ca nu stim despre ce vorbim.
    In rest,e ok cind vorbesti si te implici total pentru tot ce tine de receptie.

  11. #131
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking

    costel1 prima data m-am gandit sa-ti trimit un PM dar apoi m-am razgandit si iti dau raspunsul pe forum

    Eu sunt moderator pe softpedia=forumu-muma acolo mi-am inceput activitatea de postare , am peste 3000 de postari acolo.Nu zic ca sa ma laud , dar asa sa cunosti situatia , si m-am avut nici un interes de reclama sau alte cele.Peste tot scriu la fel , sub acelasi nick doktorofsat , inclusiv pe skype sunt cu doktorofsat si pe flysat rapoartele tot cu numele doktorofsat la scriu (dar acolo apare DoktorOfSat).Deci de greseala si neglijenta nu e vorba , sunt destui care imi citesc postarile , ma apreciaza si ma stiu ca am coloana si postez aceeasi lucru peste tot fara sa atac pe cineva.Nu am nici un interes sa fac scandal intre forumuri sau ceva de djenu!

    Sper si cred ca m-am facut inteles

  12. #132
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking

    Vin cu o receptie inedita a canalului Tele Tchad de pe 57e in banda C.Se pot observa usor "puricii" de la un posibil uplink analog







  13. #133
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    308
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by doctorofsat
    Deci de greseala si neglijenta nu e vorba , sunt destui care imi citesc postarile , ma apreciaza si ma stiu ca am coloana si postez aceeasi lucru peste tot fara sa atac pe cineva.Nu am nici un interes sa fac scandal intre forumuri sau ceva de djenu!

    Sper si cred ca m-am facut inteles
    La fel ca intr-un post anterior,ti-am atras atentia asupra felului cum te exprim.Si de asta data m-am legat tot asupra acestui aspect al comunicarii tale, de care n-as face caz daca nu ar da nastere unor ambiguitati ce ne pot pune pe ginduri.De pilda cind ai spus "forum-muma" ai lasat sa intelegem ca acest forum,"www.sateliti.info",este "copilul" altui forum,cel al www.softpedia.com.Acum aflu de la tine ca nu exista nicio legatura directa intre ele,nici de proprietar,nici de editor si nici de useri.Doar in unele cazuri unii useri participa la ambele forumuri,cum esti tu de exemplu.Faptul ca pe acest forum esti un simplu user si/sau moderator este in beneficiul acestui forum.
    Deci n-a fost nici un atac la persoana ta sau conditia ta de user,cum de altfel n-am pus la indoiala nici ceea ce faci indiferent pe ce forum activezi sau ce functie sau rol ai pe orice adresa activezi.Dimpotriva,apreciez ce faci ca user indiferent unde iti faci cunoscute realizarile.Si e bine ca ai gasit in receptia prin satelit o pasiune care te implica total si de pe urma careia vor fi fiind destui useri care vor avea de invatat sau sa fie stimulati!
    Intr-un cuvint,fii atent cum scrii!De la oameni care pun pasiune in ceea ce fac pretind mai mult.Nu-i obligatoriu sa-mi urmez sfatul,dar cel putin sa avem grija si sa respectam pe cei care ne citesc.
    Eu iti doresc succese in continuare,iar in masura in care le ai,astept sa ni le impartasesti,si te asigur ca stiu sa inteleg fara sa mi se atraga atentia.Sa nu iei niciodata lucrurile ca intelese de la sine cind te adresezi altor useri.

  14. #134
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Reveniti la discutiile tehnice,va rog.
    :

  15. #135
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking

    Ceea ce ma bucura acum in banda C e ca pozitia orbitala 80E e incet da sigur "umpluta " cu canale tv.Am raportat evident si pe flysat , dar din pacate acolo nu de putine ori datele apar eronat.Asa ca raman eu intre ciocan si nicovala caci numele e acolo, tot eu sunt injurat

    De exemplu acolo la prima rubrika cu MTV-urile noi aparute MTV+0, MTV+2, MTV+7 , doar ultima e MPEG4 iar flysat a scris la toate trei. Deci total descurajator pt un pasionat care are receptor digital clasik, nici nu mai incearca.Se intampla asta ie, ce sa facem ...








Page 9 of 27 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •