Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    06 May 2009
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

    sal am si eu o rugaminte am un eco 791 si aseara l-am decapotat si am constatat cu surprindere ca radiatoru e pe microprocesor nu e montat peste procesor in totalitate in loc sa fie exact peste el adica "patrat" peste "patrat" e "romb" peste patrat si nici macar centrat ai cumva vreo poza cu o placa de baza de eco 791 ca nu prea cred ca e bine deloc cum e pus l-am alim 5 min fara semnal sau altceva legat la el si nu pare sa se incalzeasca si inca ceva cu ce naibii e lipit daca stiti de procesor am incercat usor sa il rotesc si mere rotit staga dreapta usor dar nu s-a distantat deloc de procesor .Eu stiu sa incerc sa il indepartez si sa il pun eu bine dar cum e lipit so mai lipi??? am si un kaon ksf 100 de focus m-am uitat si in el acolo e prins cum tre. ziceti-mi si mie ce sa fac

    detalii poze
    http://rapidshare.com/files/26484904...iurea.rar.html


    daca aveti poze cu interiorul unui eco 791sau 771 sau ma rog 770 puneti-le si voi pe forum mersi

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

    nu am inteles nimic

    ce fel de probleme ai cu receptorul?, de unde ai tras concluzia ca e o problema la radiator?

    la ce te ajuta pozele? pt ca sunt multe versiuni de placi de baza la astfel de receptoare?

    oricum linkul pus de tine nu e bun

    Nu am auzit pana acum de un echosmart sau echolite sa se incalzeasca foarte tare si sa ai probleme de genul asta si oricum e destul loc sub carcasa
    uite aici e o imagine cu un 792 care e identic cu 791 dar nu are placa de retea click si vezi aici
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Member Beginner
    Join Date
    06 May 2009
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

    REGULA 12

    chiar ca nu ai inteles ps link e bun numai ca s-a downloadat de pe el de prea multe ori tampenii rapidshare in fine
    CONCRET in poza de la tine cu eco 792 se vede pe placa principala un radiator frumos din aluminiu negru ,bun e la mine respectivu radiator nu e lipit bine pe cip mai precis e cam 3 sferturi peste cip si in rest in aer


    uite aici ^acum ai inteles???
    Last edited by horatyu; 11-08-09 at 01:23. Reason: regula 12 din regulament

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

    cu tot respectul iti repet ca nu inteleg de ce te deranjeaza ca nu e lipit bine radiatorul?
    face ceva probleme din aceasta cauza? pt ca nu ai spus clar acest lucru

    se vede clar din imagine ca nu au lucrat profesionist

    dar explica ce fel de probleme ai din cauza aceasta?
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Re: eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

    La lipire e folosita o pasta care face si transferul termic.Nu mai stiu exact cum ii spune.Daca nu ai probleme il lasi asa sau daca vrei il rotesti pana ajunge in pozitia corecta,sper sa ajunga pasta.
    :

  6. #6
    Member Beginner
    Join Date
    06 May 2009
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    cu tot respectul iti repet ca nu inteleg de ce te deranjeaza ca nu e lipit bine radiatorul?
    face ceva probleme din aceasta cauza? pt ca nu ai spus clar acest lucru

    se vede clar din imagine ca nu au lucrat profesionist

    dar explica ce fel de probleme ai din cauza aceasta?
    nu imi face probleme ce vreau eu sa stiu e daca o sa am probleme in viitor adica daca cu radiatoru montat asa e posibil sa se supraincalzeasca microprocesoru din cauza transferului termic inegal pe toata suprafata sa
    CONCRET SA MA RISC SA UMBLU LA EL SAU SA IL LAS DRAQ ASA STB RESPECTIV NU IL AM IN GARANTIE l-am luat de unde am lucrat inainte si nu mi-am mai facut fisa respectiva de garantie

    am primit raspuns pe un alt forum ca respectivu radiator e mai mult estetic ca i fara el procesoru nu e incinge foarte tare concret nu as vrea sa ii periclitez din durata de functionare din cauta ca au lucrat ei cu picioarele

    stima

  7. #7
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Re: eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

    Tot 791 am si eu, dar modelul vechi (cel argintiu cu mufa usb in spate); nu are radiator pe procesor din constructie si merge fara probleme.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  8. #8
    Member Beginner
    Join Date
    06 May 2009
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: eco 791 probleme radiator de pe microprocesor

    Regula 12.


    mersi mult m-am mai linistit un pic , nu de alta dar sunt tare multumit de jucarie si nu as vrea sa moara prematur din prostia celor de la ansamblare
    Last edited by zmeura; 11-08-09 at 16:40.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •