Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 12 of 21 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast
Results 166 to 180 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #166
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2009
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    BADR-ul l-am gasit cu motorul in pozitia zero, prin miscarea antenei cu mana pe stalp si cu satfinder. Dupa ce am gasit BADR-ul, atunci am cuplat firul la motor, 26E fiind practic 0 pe indicatorul motorului. Cu Goto X am incercat sa-i dau, dar nu ma descurc, nu se misca motorul deloc (am bagat coordonatele locului unde sunt). Daca setez cu mana pozitia orbitala unde vreau sa merg, memorez pozitia si apoi dau "goto position n" se "misca" antena. O sa caut optiunea asta unde zici ca trebuie sa-i dau la LNB 0 pe satelitul BADR. Daca nu ma insel la Satelitte Configuration este lista cu sateliti si toti au la LNB 0. Am uitat sa mentionez ca am Dream 500s.
    Last edited by laleauaneagra; 18-05-09 at 14:39. Reason: regula 12

  2. #167
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    105

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    nuu,deci pui din nou motoru pe badr si lnb de pe suport sa fie la zero(afara la antena,ca prob e cu inclinatia ptr digi)memorezi satelitu si dai gotox si el isi calculeaza singur,nu stiu exact cum sant pasi la dream dar pana acolo pune totu la zero
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  3. #168
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by fmfmfmfm View Post
    BADR-ul l-am gasit cu motorul in pozitia zero, prin miscarea antenei cu mana pe stalp si cu satfinder. Dupa ce am gasit BADR-ul, atunci am cuplat firul la motor, 26E fiind practic 0 pe indicatorul motorului. Cu Goto X am incercat sa-i dau, dar nu ma descurc, nu se misca motorul deloc (am bagat coordonatele locului unde sunt). Daca setez cu mana pozitia orbitala unde vreau sa merg, memorez pozitia si apoi dau "goto position n" se "misca" antena. O sa caut optiunea asta unde zici ca trebuie sa-i dau la LNB 0 pe satelitul BADR. Daca nu ma insel la Satelitte Configuration este lista cu sateliti si toti au la LNB 0. Am uitat sa mentionez ca am Dream 500s.

    nu e suficient sa gasesti pozitia satelitului , a punctului zero (cel mai sudic punct=longitudinea locatiei tale )
    trebuie sa gasesti pozitia satelitului cand suportul monturii si a antenei este pus la 90 de grade de sol , adica perpendicular pe sol

    la dream la configurari motor bifezi goto si pui longitudinea si latitudinea ta , daca e corect reglata antena nu mai trebuie facut nimic

    deci montura isi face treaba
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  4. #169
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    105

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    deci,am inteles ca suportul e ok,pui motoru pe suport cu latitudinea care e,bratul motorul sa fie pe zero,pui antena pe brat,lnb sa fie la gradatia zero(adica drept,perpendicular)gasesti semnalul maxim al satelitului rotind intreg asamblu(adica cu tot cu motor)nu din miscarea de brat a motorului,ai strans si mergi la dream acolo banuiesc ca trebuie pus lat si long zonei tale,alegi satelitu de referinta(adica badr) dai salvare si pe urma clic gotox.cand ai toata axa de sateliti in regula adica functioneaza toti sateliti poti face mici ajustari ale semnalului din dream mutand stanga dreapta si apoi dai din nou memorare pe pozitia satelitului
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  5. #170
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2009
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Merci de ajutor la toti, le-am demontat/montat de mi-a iesit pe nas si degeaba. Am masurat stalpul inclusiv cu boloboace de la vecini si e ok. Deci BADR l-am prins cu motorul in pozitia zero, tot ansamblul l-am miscat cu mana pe stalp si abia cand am gasit semnalul BADR am strans montura pe stalp, cu tot ansamblul aliniat in linie, direct catre acest satelit. Asta ma mira cel mai tare ca am respectat tot ce ziceti voi pe forum privitor la partea asta de start/alinieri, etc. Am schimbat si LNB-ul, degeaba.

  6. #171
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    pe cate grade ai montura fixata? la antena dupa ce-ai prins satelitul ai mai umblat? lnb-ul e pus drept? ai incercat sa setezi antena prin usals?





  7. #172
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2008
    Location
    Dreamland
    Posts
    204
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by mateda View Post
    Daca tot te urci pe bloc sa verifici jocurile motorului, uita-te si la (ceea ce poti dintre) cele mai de sus. Daca mototul n-are jocuri, roteste spre vest tot ansamblul cu ... o "scama"
    A mers! Acum imi merge USALS, nu chiar perfect, in sensul ca probabil curba mea probabil nu e chiar 100% perfecta, pe satelitii extremi cu cateva impulsuri de motor mai prind ceva semnal, insa cand eram pe bloc am incercat sa misc din elevatie si se pare ca elevatia in acest moment e perfecta, nu mai scot nici macar 1% in plus miscand antena sus-jos. Deci e mult mult mai bine ca inainte! Multam pt sfat!

    Iata si antenuta mea





  8. #173
    Member Visitor
    Join Date
    15 May 2009
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Salutare , cine ma poate ajuta si pe mine cu cateva explicatii , ?

    Cum dau scanare la o antena cu motor dupa ce am gasit cel mai sudic satelit? o fac manual sau din recever, mentionez ca am recever hss-390na de la digi+lnb+montura opticam dm2400 +antena +placa skaystar 2

    Va multumesc tuturor

  9. #174
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2009
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by crizatu View Post
    Iata si antenuta mea
    Salut. Poti sa postezi o poza de aproape a reglajului de la motor si antena (lat., unghiuri, etc.)? Mi-a sosit azi TRIAX-ul de 110 Al si reiau incercarile de montaj a motorului dm3800 direct pe ea.

    Antena de la Digi pe care am facut testele i-am demontat motorul si o repun in suportul ei pentru ca mai am un receiver cumparat de la ei si nu vreau sa-l arunc.

  10. #175
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2008
    Location
    Dreamland
    Posts
    204
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Pai poza cu reglajul de la motor din pacate nu am, oricum daca nu esti din Cluj nu te ajuta... Oricum nu e mare lucru, trebuie doar ca indicatorul acela de langa surub sa fie intre 44 si 45 grade.

  11. #176
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2009
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Nu vazusem ca discutia este despre CLuj. Chestia e ca la incercarile care le-am facut cu antena de la Digi asa reglasem si eu latitudinea: intre 44 si 45 si nu prindeam decat vreo 3 sateliti. La antena cum ai procedat? Din ce am vazut in poza motorul pare la fel ca al meu: dm3800. In cartea motorului scrie ca farfuria sa fie perfect paralela cu tija de la motor. Asa ai procedat?

    In seara asta ma iau sa montez TRIAX-ul si sper sa-mi iasa cat de cat reglajul pe curba.

    Merci,
    Florin

  12. #177
    Standard RSP member dyngo's Avatar
    Join Date
    13 Feb 2007
    Posts
    527
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Daca citesti cu atentie ce s-a postat la inceputul sectiunii si faci exact cum scrie acolo imposibil sa nu reusesti...
    Quote Originally Posted by dyngo View Post
    Ar fii totusi bine ca in rec sa ai o lista cu satelitii si tp-urile deja scanate, i-ti usureaza munca destul de mult. Fata de ce au spus si colegii, dupa ce ai semnal pe toti satelitii te muti pe tp-uri cu semnal mai slab si faci corecturile de reglare.
    Mie personal mi s-a parut mai usoara varianta pe USALS... bagi in rec coordonatele exacte ale locatiei tale, te duci pe Badr(pentru Bucuresti), motorul se va misca foarte putin de la pozitia "0", caututi satelitul si in momentul in care ai semnal maxim strangi ansamblul si incepi sa verifici extremitatile...
    PS
    Asta este valabil daca toate celelalte reglaje sunt facute corect...
    Respect

  13. #178
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2008
    Location
    Dreamland
    Posts
    204
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Nu e doar despre Cluj discutia... eu sunt din Cluj deci am reglat-o pe la 46 grade, 46 spre 47 asa, asa-i la CJ. La Bucuresti intre 44 si 45.

    Da, fix asa am facut, montura antenei cat mai in continuarea motorului, ceva de genul asta, cred ca intelegi ce vreau sa zic.

    Ai grija la teava sa fie dreapta la boloboc, altfel iti vor intra doar satelitii apropiati de cel pe care ai facut reglajul...

  14. #179
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2009
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by dyngo View Post
    Daca citesti cu atentie ce s-a postat la inceputul sectiunii si faci exact cum scrie acolo imposibil sa nu reusesti...
    Cu riscul de a plictisi, am vazut ca unii merg si pe ideea ca pozitia zero a motorului sa fie pe BADR, adica nu mai deplaseaza deloc motorul. Cat de mult se strica curba daca se merge pe ideea asta? Problema e ca in motor la mine deja pozitia zero este BADR. Cum il "resetez" ca sa zic asa? In cartea lui scrie ca resetul se face apasand simultan 5 sec. East+West insa la mine s-a deplasat pur si simplu la combinatia asta. Eventual un reset soft.

  15. #180
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2008
    Location
    Dreamland
    Posts
    204
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Uite iti zic cum am facut eu, doar ca am schimbat putin povestea ca sa fie valabila pt Bucuresti.

    Inainte sa incepi tre sa te asiguri ca teava e 100% la boloboc! Pui bolobocu pe teava sa fie dreapta pe toate directiile!

    La tine in Bucuresti intr-adevar cel mai sudic satelit este BADR-ul. Motorul pe spate are niste gradatii, trebuie sa il pui mai intai pe 0, antena sa fie montata drept pe motor, deci nu intr-o parte pe bratul motorului, ci cat mai drept posibil.

    Setezi un transponder mai puternic de pe BADR pe receptor (aici cred ca te pot ajuta cei din Bucuresti) si incepi sa misti stanga-dreapta ATENTIE tot ansamblul, nu doar antena pe bratul motorului si sus-jos NUMAI DIN ANTENA, nu umbli la elevatia motorului o data ce ai pus-o la 44-45 grade.

    La motor sa ai grija cand il pui pe 44-45 grade ca nu surubul e indicatorul! Are o sageata mica langa surub, aia e indicatorul.

    o data ce ai prins semnal misti putin sus-jos DOAR DIN ANTENA si dreapta-stanga TOT ANSAMBLUL pana prinzi cel mai bun semnal posibil.

    In lipsa unui sat finder profesional, ideal cred ca ar fi sa faci ce am facut eu, adica sus pe bloc cu receptorul cu un laptop si tv tuner extern (USB), la mine a functionat de minune, foarte repede am prins semnal si de fiecare data cand m-am mai urcat sa reglez putin numai cu laptopul si receptorul dupa mine m-am urcat.

    Daca nu e valabila chestia cu laptopul in cazul tau te-ar ajuta mult sa stea cineva jos in casa si sa iti zica prin telefon cum e treaba.

    Acum ca ai prins semnal maxim pe BADR cobori sau rogi pe cel din casa sa scaneze respectivul transponder sa vezi daca corespund programele, sa nu cumva sa fi prins acelasi transp. pe un alt satelit! (eu am patit asta la inceput de tot cand inca nu aveam motor, cautam hellas-ul si am dat de turksat ) amicul din Bucuresti care imi dadea instructiuni prin telefon a facut pe el de ras).

    Incearca ca transponderul ala sa aiba macar un post FTA, uite un transponder ok de pe BADR cred ca ar fi 11938 V 27500 FEC 3/4 sa zica cineva unul mai puternic daca gresesc.

    Aici poti vedea toti transponderii si posturile aferente: http://flysat.com/badr26.php dar atentie la foot print ca nu toti transponderii de pe BADR pot fi receptionati in Romania! Te uiti acolo in dreapta. De exemplu transponderii de pe BADR-4 BSS cred ca sunt ok, daca mergi pe acea pagina si dai click pe BADR-4 BSS (in dreapta la fiecare transp. te uiti) o sa vezi harta cu acoperirea lor.

    Asa. Foarte important deci sa prinzi semnal maxim pe BADR. Maxim nu inseamna 100%, maxim cat poti tu sa prinzi!

    Acum incerci din receptor desigur sa prinzi semnal si pe alt satelit. Cum faci asta? Simplu alegi un transponder de pe satelitul dorit, daca nu folosesti chestia cu USALS sau gotoXX si vrei sa ii pozitionezi manual mergi din satelit in satelit, nu sari peste ei ca e mai greu asa.

    Deci incerci in continuare din receptor sa prinzi Astra 2A/2B la 28.2 Est. Si iti zic si un transponder bun care imi intra mie cel putin f bine atat ziua cat si noaptea: 12266 H 27500 FEC 2/3. Setezi asta la positioner setup sau cum ai tu in receptor, apoi misti cate foarte foarte putin catre EST motorul din receptor.

    De la BADR pana la ASTRA 28.2 ai de mers spre est 2,2 grade. Deci usurel usurel Cand l-ai prins scanezi sa fii sigur ca ala e, vezi ca tre sa fie niste posturi de la SKY UK pe asta (nickelodeon, jetix.. etc). Din nou incerci sa prinzi semnal maxim dar de data asta miscand doar din motor din receptor, nu mai ai treaba cu antena.

    Daca iti iese pana aici continui sa cauti satelitii pana la cei mai extremi. Oricum probabil mai departe de TurkSat la est sau Hispasat la vest n-o sa te intereseze. Daca ai ajuns pana la Hispa si iti mere ok, esti fericit

    Daca vezi ca pe masura ce te duci din satelit in satelit semnalul e din ce in ce mai slab si la un moment dat nici nu mai gasesti urmatorul satelit, atunci verifici:

    1. teava sa fie 100% dreapta
    2. gradatia la motor 44-45 grade DUPA SAGEATA NU DUPA SURUB

    Elevatia antenei eu am facut-o pe satelitul central imaginar, adica satelitul din mijlocul celor pe care te intereseaza sa ii prinzi, asta asa in caz ca nu iti merge chiar perfect si vrei sa scoti semnal cat mai bun si spre Est si spre Vest.

    Ma dor degetele

Page 12 of 21 FirstFirst ... 28910111213141516 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •