Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 13 of 21 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast
Results 181 to 195 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #181
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2008
    Location
    Dreamland
    Posts
    204
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    A, da, si o mica completare, dupa ce prinzi BADR-ul da si tu un scan la tot satelitul si uita-te ce transponder e mai slab, regleaza antena cat mai bine pe un transponder slab.

  2. #182
    Standard RSP member theghostbu's Avatar
    Join Date
    09 Sep 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    32
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    salut,

    @crizatu ... felicitari ... te urmaresc de ceva timp aici pe forum si vad ca din incepator ai urcat incet incet ... buna explicatia si amanuntita ... felicitari inca o data ...

    numai bine ...

    theghostbuster

    ps: sa nu uit ... sa va dau si eu un sfat ... verticalitatea motorului cel mai bine o masurati nu de stalpul de sustinere al ansamblului ci de tabla de care se prinde sistemul antena - motor - pe doua directii perpendiculare ... spun asta ca poti sa strngi din suruburi pe stalp tot montajul si sa ovalizezi diametrul stalpului si se duce naiba verticalitatea ... depinde foarte mult si unde o masori ...intr-un cuvant ... keep on the good work ...


    Acelasi
    DM 800 HD,

    offset 1,4m mobil, lnb inverto ultra black, opticum dm2800, Panasonic th-50pz800e

  3. #183
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2008
    Location
    Dreamland
    Posts
    204
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Merci pt apreciere @theghostbu

    Eu prefer totusi sa pun bolobocul pe teava ce sustine ansamblul, pe 2 directii perpendiculare exact cum ai spus si tu, nu de alta, dar cel putin in cazul meu suportul e home-made, iar tabla ce sustine teava nu e nicidecum dreapta, in schimb teava este. Asta fiindca nici "peretele" care sustine suportul nu e chiar drept el...

  4. #184
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2009
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Deja am senzatia ca nu o sa-i dau de cap niciodata. Am montat pana acum mai multe antene de radioamator in tot felul de locuri unde tot cu reglaje d-astea fine se umbla, dar la asta ma depaseste.
    Am montat TRIAX-ul, am aliniat toate componentele in linie cu motorul la zero si apoi cu satfinderul am gasit BADR-ul (fara cablul la motor bagat). Am aliniat practic tot ansamblul pe teava catre sud catre BADR. Dupa ce l-am gasit am bagat cablul la motor si cu Goto x am inceput sa ma dau dupa sateliti. Tot ce prinde este 28.2, 26 si 19.2. Aseara imi "mirosea" putin si Sirius-ul si AMOS-ul dar cu cateva canale. Restul parca nu exista, semnal 20-30 % cand merg pe ele.
    Aveti mai jos poze in care se vede ca totul e la boloboc (mi-am cumparat alt boloboc mai de calitate!) Pozele sunt cu tot ansamblul in linie catre BADR. In poza facuta din spate in care se vede ca sunt aliniate toate, sus bolobocul (unde nu se vede bine) este pus pe suportul motorului si e OK.















  5. #185
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2008
    Location
    Dreamland
    Posts
    204
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Lasa antena nitelus mai jos pe bratul motorului, sa se sprijine chiar pe buza aia, eu asa am facut.

    Ai dat sus-jos din antena pana ai prins semnal maxim pe badr? Asta ca sa iti fie elevatia ok.

    Si incearca mai intai fara gotoXX... mie imi merge acum gotoXX dar dupa multe multe reglaje fine...

  6. #186
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    mai coboara un grad din elevatia antenei, vezi in dreptul la 25 cum stau lucrurile





  7. #187
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Ai scanat pe BADR si ai gasit programele de pe el?
    :

  8. #188
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Nov 2008
    Location
    Dreamland
    Posts
    204
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by Snow View Post
    vezi in dreptul la 25 cum stau lucrurile
    25 sau 45?

  9. #189
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Post Re: Instalarea unei monturi H-H

    salut, vezi ca in foto nr 7 , bula nivelei , nu e pe centru , inseamna ca stalpul pe care ai pus tot ansamblu , nu e perfect la 90 de grade . parerea mea , mai verifica si refa perpendicularitatea stalpului ( teava , aceea ruginita ) . bafta .
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  10. #190
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    @crizatu,25 e elevatia pe antena,45 e latitudinea pe motor
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  11. #191
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2009
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    N-am putut sa cobor la elevatia sub 26,5 ca pierd badr. I-am pus o ancora stalpului ca sa corectez bula. e ok acum stalpul, dar se comporta la fel.

  12. #192
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    hai sa o luam din nou babeste,tu la semnalu pe care zici ca il prinzi la elevatia de 26 esti sigur ca esti pe badr ptr ca eu cred ca ai cam incurcat burcanele

    ia vezi aici http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html pune datele si vezi ce elevatie rezulta

    scaneaza satelitu si spune ne ce tp prinzi ptr ca eu nu prea cred ca esti pe badr
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  13. #193
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Nov 2008
    Posts
    25
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by fmfmfmfm View Post
    Cu riscul de a plictisi, am vazut ca unii merg si pe ideea ca pozitia zero a motorului sa fie pe BADR, adica nu mai deplaseaza deloc motorul. Cat de mult se strica curba daca se merge pe ideea asta? Problema e ca in motor la mine deja pozitia zero este BADR. Cum il "resetez" ca sa zic asa? In cartea lui scrie ca resetul se face apasand simultan 5 sec. East+West insa la mine s-a deplasat pur si simplu la combinatia asta. Eventual un reset soft.

    Salut,

    Am inteles ca locatia este in Bucuresti.
    Incearca urmatoarele:

    - pe suportul motorului sa ai la latitudine intre

    44 - 45 grade

    - lnb-ul sa fie perpendicular pe axa antenei

    - pentru antena triax incearca sa pui inclinarea
    antenei fata de axa motorului intre 25 - 26 grade
    pe suportul triax care este excelent vei reusi foarte
    usor

    - acum inceraca sa nu folosesti receptorul ca functie diseq
    sau usals ca sa reglezi antena ca te poate pacali

    - inceraca sa duci motorul manual in pozitiile satelitilor
    pentru Bucuresti astfel vei avea unghiul pe motor:

    1. Astra 19e- 7- 8 grade spre vest de punctul zero

    2. HotBird 13e - 14 - 15 grade spre vest

    3. Intelsat 1w - ~30 grade vest

    4. Hispasat 30w - ~61 grade vest

    5. Turksat 42e - 17 - 18 grade est

    Incearca asa cum am spus sa duci antena manual pana in pozitiile
    de mai sus mai ales in extremitati.
    Eu am inceput cu hotbird am dus antena manual si apoi am rotit incet motorul pe axa poalara pana am obtinut semnal maxim.
    Apoi l-al dus pe hispasat si am facut corectiile de rigoare.
    Apoi am testat astra 19 si turksat.
    Incet incet am umblat si la declinatie adica la unghiul de 25 - 26 grade pe
    antena triax.
    Am reusit sa obtin cred eu un procent de 98% asta am facut comparatie cu
    antena triax pusa direct fara montura polara pe astra in aceeasi zi pe acelasi
    transponder cu acelasi lnb si conditii meteo masurand semnalul si notandu-l pentru
    comparatie.
    Timpul de lucru pentru reglarea cu si fara montura a fost de 3 ore cu mici pauze asta
    incluzand fine tuning la aliniere si strangerea suruburilor care iti dau batai de cap
    atunci cand crezi ca ai terminat.

    Contrar teoriei eu nu am folosit BADR-ul ca punct zero dar cand am terminat
    de reglat antena am dat un go to zero si antena s-a pus frumos pe zero si
    normal apoi un pic off-pozition fata de badr care merge perfect atunci cand
    ii dau sa se duca pe pozitie.

    Am o observatie de facut si este legta de folosirea unui DM800 pentru mutarea antenei cu functia usals:
    - am observat mai de mult urmatoarea problema folosind functia usals softul nu pune antena pe pozita maxima - trebuie facut un fine tuning din soft-ul gemini.
    Este o eroare corectibila astfel - la longitudine am pus din setari in loc de longitudinea Buc 26,1 care este cea normala "doua" grade mai la est si anume 24,15 sau chiar 24,2 si antena s-a dus corect pe toate pozitiile.
    Daca mai sunt utilizatori de dm800 si pot confirma corectia ii rog sa o faca.

    Deci la final dupa ce ai aliniat antena folosind mutarea manuala din butonul
    motorului incearca daca ai dm sa faci corectia respectiva.

    Bafta.

  14. #194
    Member Visitor
    Join Date
    16 May 2009
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Pana la urma se pare ca munca facuta de mine nu era chiar rea, doar ca avea ceva doze de necunoastere.
    Avand in vedere cele spese de satlex unde acesta face o conversie a satelitilor in "grade de motor" ca la mine cand ii dadeam sa se duca pe Thor el se ducea aprox. 1 grad de motor ceea ce nu era corect. Dupa ce i-am dat sa se duca 30 grade mi-a gasit Thorul fara probleme si vreo suta si ceva de programe. Am gasit si 30.5W la 61 grade de motor si mai incerc si cu altii. Pe asta din urma nu prinde decat cateva canale, dar e clar ca sunt pe drumul bun. Oricum o sa-i schimb suportul in weekend ca sa fie mai rigid. Probabil ca era corect ce faceam eu doar ca scanarea era aiurea . Acuma vin si eu cu intrebare de novice: totusi satelitii aia care ii are memorati cu grade si tot tacamul care este faza de se duce motorul aiurea? Ce ar trebui sa-i fac ca sa se duca de exemplu la 30 grade de motor cand ii dau Thor si sa nu se duca la 1grad? Imi cer scuze de stresul cauzat dar era prea de tot, totul la boloboc si nu prindeam mai nimic. Va tin la curent despre limite acum.

  15. #195
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Deci tu din locatia ta daca iei o busola si te uiti catre sud vei avea pe acea directie satelitul BADR de la 26 grade est deoarece pozitia noastra este in jurul meridianul 25° longitudine estica.1W este acolo unde spune clar acest lucru,doar ca e la 1 grad mai la vest de meridianul 0 Greenwich din Anglia.Daca ai fi acolo in Anglia ai avea acel satelit la diferenta de un grad fata de sud.La noi il ai la diferenta de 26-27 grade fata de sud.
    :

Page 13 of 21 FirstFirst ... 391011121314151617 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •