Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 17 of 21 FirstFirst ... 7131415161718192021 LastLast
Results 241 to 255 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #241
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    buna , multumesc pt sfaturi
    o sa incerc sa resetez montura.
    Faza tare e ca prima data dupa ce am bagat coordonatele . bifam ca folosesc go to x , intram in meniu si dadeam go tu hellas sat si se ducea. acum am facut la fel si nu pleca din 0 daca era pe o pozitie diferita de 0 se ducea in 0
    Am luat si am salvat pozitia lelas sat la 33 de grade spre est gardatia pe motorului dupa cum scriea pe satlex.ro cand am incercat sa salvez mi dat mesaju ca elsat e salvat la 0 grade si daca vreau sa modific aceasta valuare.
    da cum s-a salvat hellsatu pe 0 .
    Din manual spune ca are salvat 26 de pozitii, daca dau reset aceste 26 de pozitii vor fi sterse sau vor fi pastrate si eventualele salvate dupa vor fi sterse
    va multumesc

  2. #242
    Member Beginner
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    De curand in intrat in posesia unui sistem format dintr-o antena offset Gibertini de 1m AL, LNB Inverto Black Ultra, un motor DM3800 si un receptor Azbox Premium.

    Dupa mai multe incercari am reusit sa-mi definesc un set de pasi dupa care m-am ghidat la instalarea antenei:
    1) Se montează susportul de perete/ţeavă, perfect vertical pe toate direcţiile (la boloboc)
    2) Se dă comanda Goto 0 la motor de la receptor
    3) Se fixează elevaţia de pe motor in funcţie de locul de instalare: ……..
    4) Se montează antena pe tija motorului cu suportul acesteia perfect perpendicular (distanţă egală intre tija motorului şi marginile laterale ale antenei)
    5) Se montează ansamblul pe ţeavă, orientat spre SUD, cu antena perfect verticală (fir cu plumb agăţat in partea de sus a antenei care cade vertical la baza antenei)
    6) Se montează LNB-ul perpendicular pe axa antenei, se aliniază cu punctul 0 al motorului, se impinge spre antenă la maxim şi centrat pe 0
    7) Se conectează, in ordine, LNB-ul, SatFinder-ul, motorul şi receptorul la acesta
    8) Se introduc in receptor coordonatele poziţiei locului de instalare: ……………………N, ……………………. E.
    9) Se dă comanda (la receptor) pentru poziţionarea antenei pe satelitul cel mai apropiat (USALS): ………..………., sau manual cu ……………………...°
    10) Se introduce un transponder cu semnal puternic pe satelitul vizat: ………………………....
    11) Se roteşte stanga-dreapta tot ansamblul in jurul suportului de perete şi sus-jos elevaţia antenei pană se prinde maxim
    12) Se scanează satelitul vizat pentru confirmare
    13) Se alege un transponder mai slab şi se găseşte semnalul maxim (11)
    14) Se memorează satelitul
    15) Se strang bine şuruburile de fixare ale suportului motorului şi de la antenă
    16) Se scanează şi se salvează, succesiv, sateliţii de la E şi W

    1. Receptorul Azbox suporta functia USALS, iar dupa introducerea coordonatelor locatiei de instalare a sistemului de receptie si alegerea satelitului (in cazul locatiei mele cel mai apropiat satelit este Badr 4 26°E si cu elevatia la motor 44.4 - Pitesti) si folosind pasii de mai sus am fixat antena pe maxim. Fiind nou, motorul nu avea salvata nici o pozitie. Mutandu-ma pe satelitul urmator (Astra 3A 23.5°E), cu DiseqC 1.2 constat ca motorul nu se misca si implicit antena (am considerat acest fapt normal pentru ca nu salvasem pozitia la nici un satelit). Intrebare: La resetarea motorului sunt sterse toate pozitiile salvate, dar in ce scop este utilizata lista de sateliti reinitializata? Pentru USALS?

    2. Selectand modul DiseqC1.2, din receptor am posibilitatea sa misc motorul cu 1,2,3 sau 4 pasi succesivi sau continuu la Est sau la Vest si sa execut comenzile Goto 0 sau Goto position, plus SetLimits Est, Vest. Goto 0 este OK, iar Goto Position presupun ca roteste motorul la pozitia salvata anterior. Exista vreo modalitate de pozitionare pe un satelit oarecare utilizand receptorul Azbox, similara cu GotoX (din cate am inteles se specifica ca parametru unghiul de rotatie), alta decat functia USALS si cu atat mai putin utilizand butoanele de pe motor deoarece antena este pe bloc, iar receptorul in apartament?

    3. Pot determina sau schimba pozitia curenta a motorului printr-o comanda in receptor sau printr-un script .sh (similara cu diseqc_mon din Kathrein)?

    4. Pot utiliza "grosier" functia USALS pentru pozitionarea pe un satelit oarecare (diferit de Badr 4 26°E), comutarea pe modul DiseqC, miscarea in pasi "marunti" Est sau Vest pana la maxim si apoi salvarea pozitiei?

    5. Daca in mod curent am functia de pozitionare pe OFF, si manual din butoanele motorului m-am pozitionat pe Hotbird 9, daca trec pe modul DiseqC (fara ca acest satelit sa fi fost salvat interior) se misca antena de pe pozitie?


    Salutare si la mai mare ... si multumesc anticipat!

  3. #243
    Member Beginner
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Continuare la postul anterior, punctul 4.

    Utilizand functia USALS pentru pozitionarea pe fiecare satelit in parte, trebuie sa dau comanda Goto 0 dupa fiecare satelit sau functia USALS din motor stie sa miste antena relativ fata de pozitia curenta?

    Salutare si la mai mare!

  4. #244
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by franta View Post
    buna , multumesc pt sfaturi
    o sa incerc sa resetez montura.
    Faza tare e ca prima data dupa ce am bagat coordonatele . bifam ca folosesc go to x , intram in meniu si dadeam go tu hellas sat si se ducea. acum am facut la fel si nu pleca din 0 daca era pe o pozitie diferita de 0 se ducea in 0
    Am luat si am salvat pozitia lelas sat la 33 de grade spre est gardatia pe motorului dupa cum scriea pe satlex.ro cand am incercat sa salvez mi dat mesaju ca elsat e salvat la 0 grade si daca vreau sa modific aceasta valuare.
    da cum s-a salvat hellsatu pe 0 .
    Din manual spune ca are salvat 26 de pozitii, daca dau reset aceste 26 de pozitii vor fi sterse sau vor fi pastrate si eventualele salvate dupa vor fi sterse
    va multumesc
    am pus o noua imagine , am luat ultimu setings de pe RDI a mers macar in parte. sa explic:
    am reusit sa prind toti satelitii de la 30 vest la 45 est iun afara de 36 31 , 26 badr si 4 vest.
    pe 16 est nu am reusit sa prind decat transponderu tvr.

    o alta problema e cu 4.8 est si 1 vest. pe care cand dau pe ele antena nu se misca.
    e posibil sa fie din cauza antenei care e de 60 cm? locatie e 53 - 8.08
    deocamdata is multumit ca am acces la sky si alte pakete de pe 13 est
    dar ar fi bine sa le regley si pe celelalte . mai ales pt digi.
    Antena e orientata bine cred eu
    si la elevatie am lucrat dar n-am putut imbunatati nimic
    va rog un sfat

  5. #245
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    am rezolvat treaba cu digi - trebuia sa aleg din lista satelitul corespunzator pt digi
    .
    M-a uitat pe lyngsat si providerii importanti sant pe satelitii acre ii receptionz
    oricum am sa ma multumesc deocamdata cu atat

    trebuie sa multumesc celor care au postat pe acest forum si ale caror sfaturi mau ajutat - nu credeam ca am sa pot sa instalez de unu singur dar am reusit (intro-o oarecare masura)
    respecte

  6. #246
    Member Visitor
    Join Date
    27 Jun 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default cum montez h-h

    salut sunt nou pe forum si doresc sa montez un motor h-h ( DM 3800 OPTIBOX) pe o antena de 90 cm si un reciver startrack, mentionez ca locuiesc in jud timis si antena e orientata pe astra 19.2. Doresc sa stiu care este cel mai sudic satelit din zona mea si cum fac mai exact? Am inteles ca motorul si antena trebuie sa fie perfect aliniate si lnb-ul centrat, nu stiu unghil la care se monteaza motorul si azimut-ul antenei?? Am tot citit pe aici dar sincer nu prea am inteles.Poate mai are cineva putina rabdare sa-mi explice si mie daca nu sunt chiar prea comod.Ms
    Last edited by adryano; 27-06-10 at 17:32.

  7. #247
    Standard RSP member
    Join Date
    07 May 2007
    Posts
    73
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by adryano View Post
    salut sunt nou pe forum si doresc sa montez un motor h-h ( DM 3800 OPTIBOX) pe o antena de 90 cm si un reciver startrack, mentionez ca locuiesc in jud timis si antena e orientata pe astra 19.2. Doresc sa stiu care este cel mai sudic satelit din zona mea si cum fac mai exact? Am inteles ca motorul si antena trebuie sa fie perfect aliniate si lnb-ul centrat, nu stiu unghil la care se monteaza motorul si azimut-ul antenei?? Am tot citit pe aici dar sincer nu prea am inteles.Poate mai are cineva putina rabdare sa-mi explice si mie daca nu sunt chiar prea comod.Ms
    pentru jud timis cel mai sudic satelit este eutelsat w6 la 21*E http://www.flysat.com/eutelsatw6.php intri si introduci frecventa in receptor 11513 v 2857 si cauti semnalul. h-h il reglezi la Latitudinea:
    45.75° N (45° 45' 0") si Longitudinea:
    21.25° E (21° 15' 0") http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-pa...w=90&diam_h=90 .daca nu reusesti sa gasesti semnal poti sa pui h-h si pe satelitul astra 19*E. mult succes

  8. #248
    Member Visitor
    Join Date
    27 Jun 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default salut

    ms fain scufundac m-am descurcat destul de binisor

  9. #249
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Oct 2009
    Posts
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Salut!
    Cum trebuie lasat exact lnb-ul pentru a intra corect toti providerii romanesti ?
    Am antena montata pe montura h-h dm 3800.

  10. #250
    Standard RSP member SuperSonic's Avatar
    Join Date
    29 Nov 2008
    Location
    Cu capu' in nori
    Posts
    2,709
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    La montura HH lnb-ul trebuie lasat pe mijloc, sa nu fie rotit nici catre stanga nici dreapta.

  11. #251
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Oct 2009
    Posts
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Multumesc mult!


  12. #252
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Oct 2009
    Posts
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Am montura dm 3800 si receptor optibox extra cx pvr ready extra. Pot prinde urmatorii sateliti:
    Amos 4W, Intelsat 1002, Astra 4A 4,8E, Eutelsat w2m 16E, Astra 28,2 E.
    Nu prind Hellas Sat 2 39E.
    Cand este antena pe:
    intelsat 1002 motorul este la 35.
    Astra 4A 4,8E motorul este la 30.
    Eutelsat w2m 16E motorul este pe 15.
    Prima imagine este cu motorul, cea de-a doua cu antena.
    Mentionez ca antena este montata de altcineva si nu mai pot lua legatura cu el si doresc sa o reglez eu. Antena este montata ca locatie undeva langa orasul Pitesti din judetul Arges.
    Unde este greseala ?

  13. #253
    Golden Member vladcarama's Avatar
    Join Date
    25 Oct 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    2,998
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Dar Amos 4W şi Astra 28,2 E cu montura aceasta ii prinzi, că nu-i văd menţionaţi? Că dacă nu-i receptionezi pe aştia, atunci nu e bine fixată antena...
    Nici o picatura de energie nu se pierde in zadar!

  14. #254
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    H-H-ul e pozitionat prost. E pus pe 55, cand ar fi trebuit pus undeva in jur de 45.





  15. #255
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Oct 2009
    Posts
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Multumesc pentru ajutor!
    Am reusit dar acum vreau sa fac altceva si anume:
    Vreau sa cumpar suport 3 lnb pentru Max tvsi sa-l pun, sa cumpar
    comutator Diseqc dar nu stiu de care, mentionez ca am montura h-h optibox 3800 receptor optibox extra cx pvr ready. Stiu ca este o nebunie si multi or sa zica ca de ce am mai cumparat monturah-h dar vreau sfaturi din partea voastra pentru ce vreau sa fac.
    Vreau sa am semnal in 3 camere cum sa procedez ?

Page 17 of 21 FirstFirst ... 7131415161718192021 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •