Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 5 of 21 FirstFirst 12345678915 ... LastLast
Results 61 to 75 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #61
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Daca era tabla nu era cine stie ce diferenta o puteai sesiza pe astra 19 la pachetul premiere dar...fiind din aluminiu e comparabila cu una de tabla de 1,3 [ cu toate ca nu exista acest diametru] exemplul lam dat sa intelegi ca antenele din Al au un castig net superior fata de cele din tabla.
    De unde ai scos asta? Castig net superior la Al fata de tabla? Probabil compari antene noname cu cele de firma la diametre diferite.
    Verifica spre exemplu antene manufacturate de acelasi producator sa zicem triax 110 aluminiu cu triax 110 tabla. Au acelasi castig 40.2 dBi.
    La aluminiu, avantajul ar fi ca sunt mai usoare si nu ruginesc in timp.
    Am cam deviat de la topic. Scuze.

  2. #62
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by prodata View Post
    De unde ai scos asta? Castig net superior la Al fata de tabla? Probabil compari antene noname cu cele de firma la diametre diferite.
    Verifica spre exemplu antene manufacturate de acelasi producator sa zicem triax 110 aluminiu cu triax 110 tabla. Au acelasi castig 40.2 dBi.
    La aluminiu, avantajul ar fi ca sunt mai usoare si nu ruginesc in timp.
    Am cam deviat de la topic. Scuze.
    Nu cred ca am deviat deloc.
    Eu compar toate antele si cele noname spuse de tine.
    90% din po****tie cumpara antene noname iar doar poate 10% cumpara ceva de nume.

    Da ai dreptate ca sa cam deviat de la subiect. Aici e vorba de instalarea unui motor Hh-H asa ca ma opresc aici.

    Daca are cineva probleme cu instalarea unui H-H?

  3. #63
    Standard RSP member suteu's Avatar
    Join Date
    02 Dec 2007
    Posts
    43
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    multumesc lui starici pentru tutorialul sau, de fapt pentru mai multe tutoriale!am invatat mai multe din aceste instructiuni! si eu am montura h-h, si nu nimeresc chiar toti satelitii! dar mai incerc!
    suteu

  4. #64
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by suteu View Post
    multumesc lui starici pentru tutorialul sau, de fapt pentru mai multe tutoriale!am invatat mai multe din aceste instructiuni! si eu am montura h-h, si nu nimeresc chiar toti satelitii! dar mai incerc!
    Chestii importante la un H-H.
    1. Teava sa fie perfect sub boloboc.
    2. Latitudinea de pe motor sa fie ceea reala geografic in locul unde te afli.
    3. Antena sa fie corect pusa pe Motor.
    4. Multi pun satelitul Astra pe 0 la motor si dupa aceea cauta ceilalti sateliti. GRESIT.

    La tine probabil nu face bine curba.
    Last edited by sorin8m; 19-04-08 at 17:12. Reason: Corectura

  5. #65
    Member Visitor
    Join Date
    22 Apr 2008
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    buna, sunt din jibou. mi-am cumparat o montura H-H si doresc sa o montez. va rog sa-mi ziceti care este cel mai sudic satelit de la care trebuie sa incep reglarea antenei.
    multumesc.

  6. #66
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by hitman View Post
    buna, sunt din jibou. mi-am cumparat o montura H-H si doresc sa o montez. va rog sa-mi ziceti care este cel mai sudic satelit de la care trebuie sa incep reglarea antenei.
    multumesc.
    E o chestie complicata din cauza aceasta tre sa citesti de la inceput explicatiile facute, iar daca dupa aceea ai vreo intrebare o sa te mai lamurim.

    Cu stima.

  7. #67
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by hitman View Post
    buna, sunt din jibou. mi-am cumparat o montura H-H si doresc sa o montez. va rog sa-mi ziceti care este cel mai sudic satelit de la care trebuie sa incep reglarea antenei.
    multumesc.
    Cu ajutorul acestui calculator vei afla care este pozitia ta sudica,nu trebuie decat sa introduci orasul tau,daca nu e in lista atunci alegi din lista cel mai apropiat oras;
    http://www.satlex.ro/ro/azel_calc-pa...w=75&diam_h=80

  8. #68
    Member Visitor
    Join Date
    22 Apr 2008
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    multumesc pt. raspunsuri. am introdus cel mai apropiat oras, care este Zalau si la "Poziţia orbitală şi satelitul:" este 23,5E Astra 3A/1E. oare chiar asta o fi?
    au bun spot transporderele acestui satelit in aceasta regiune?. o sa incerc sa vad daca e ok.

  9. #69
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by hitman View Post
    multumesc pt. raspunsuri. am introdus cel mai apropiat oras, care este Zalau si la "Poziţia orbitală şi satelitul:" este 23,5E Astra 3A/1E. oare chiar asta o fi?
    au bun spot transporderele acestui satelit in aceasta regiune?. o sa incerc sa vad daca e ok.
    Bun,acum urmeaza cei mai greu,va trebui sa cauti semnal pe acest transporder;


    12525 V
    MPEG-2
    27500 3/4


    dupa ce reglezi corect antena impreuna cu H_H-ul vei putea pleca lejer pe ceilalti sateliti,nu uita cand faci reglajul sa obti semnal maxim pe acest transporder.

  10. #70
    Member Visitor
    Join Date
    22 Apr 2008
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Am gasit Astra 19 si apoi am reusit sa ajung si la Astra 23. Acest satelit este punctul 0 la motor? De aici incolo pot sa-mi reglez parabola pt. a receptiona sateliti?

  11. #71
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by hitman View Post
    Am gasit Astra 19 si apoi am reusit sa ajung si la Astra 23. Acest satelit este punctul 0 la motor? De aici incolo pot sa-mi reglez parabola pt. a receptiona sateliti?
    da
    aici trebuie sa reglezi antena pe semnalul cel mai bun
    deci mai poti facemici corecturi la elevatie(inclinarea antenei , mai pe spate sau mai ridicata , miscarile sa fie de ordinul milimetrilor )

    poti sa ii marchezi cu un marker pozitia de acum ca sa stii unde sa te intorci daca nu se imbunatateste semnalul

    si dupa ce ai cel mai bun semnal
    atunci ...merge antena mai departe , daca configurezi receptorul sa utilizeze USALS
    daca nu folosesti diseq-ul la configurari si memorezi pozitiile satelitilor tu
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  12. #72
    Member Visitor
    Join Date
    22 Apr 2008
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    multumesc pentru ajutor. am placa SS2 si antena o voi configura-o cu ajutorul patch-ului MiBi. sper sa mearga bine si sa ma descurc cu acel program. daca aveti sfaturi in privinta asta sunt bine venite.

  13. #73
    Member Visitor
    Join Date
    22 Apr 2008
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    va rog sa-mi ziceti cum sa utilizez programul SS2Disecq1.10 de Mibi, nu reusesc sa rotesc parabola. receptionez bine Astra 23E, dar nu reusec sa vin la Astra 19E si asa mai departe.
    mersi.

  14. #74
    Super Moderator staric's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    494
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    66

  15. #75
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H (OPTICUM 2800)

    Probleme cu Opticum 2800 - proasta alegere.
    Am constatat ca este numai reclama ca ar merge pana la 1.4m. Nu este adevarat. Cel putin la mine.
    Nu face fata nici macar la un TD110 din Fe. Merge bine intre 15W si 42E. Daca ma apropii de 62E, adio, acolo incremeneste si trebuie ajutata cu mana sa revina pe pozitie. Ce ziceti voi cei care mai aveti asa ceva? Poate fi motorul defect, sau se poate face ceva din soft? Am un echo 791.
    Pacat de triax; Proasta alegere am facut cu h-hul asta. Asa ca nu va sfatuiesc sa luati asa ceva.

    Ma bate gandul sa il trimit inapoi. Adica ELSTAR. Sa se spele pe cap cu el. Reclama mincinoasa.

    Ce ma sfatuiti?

Page 5 of 21 FirstFirst 12345678915 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •