Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 6 of 21 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 76 to 90 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #76
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    daca vrei ceva bun, cumpara un stab. iti pun un link, posibil sa se mai gaseasca si-n alte parti ale tarii, le preturi mai mici
    http://www.antenesatelit.com/





  2. #77
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Mai frate 5 mil. e putin? Poate ptr. tine.
    Ca sa ma dumiresc; cei care mai aveti h-h opticum 2800 cum se comporta la voi si cu ce antene ca eu nu sunt multumit de puterea pe care o are acest motor. Stiu eu, sa fie si cablul de vina? (totusi este Belden, are 30m) sau poate si receptorul nu da suficient curent. Ar trebui sa masor si asta.
    Mai fac incercari.

    Numai bine.

  3. #78
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    mai frate, eu n-am spus ca e putin. citeste cu atentie ce-am scris.
    ai vrut sa ti se recomande un h-h bun si ti-am recomandat.
    pretul e mare pe site-ul care ti l-am dat, dar era ca sa-ti faci o idee. daca ai cunostinte in germania, o rezolvi mai iefin http://www.hm-sat-shop.de/motoren-po...c08cc28efef479
    sunt membri pe rsp, care au acest hh. poate te ajuta ei cu mai multe info





  4. #79
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Cei care mai aveti asa ceva adica opticumul asta 2800 sunteti multumiti de el?
    Triaxul TD110 este prea greu pentru el (vorbesc de extreme ex. 62E sau 30W).
    Cine mai are combinatia asta? si va merge la extreme? Ca sa stiu daca motorul este de vina si sa-l dau inapoi sa-l schimb.
    Last edited by prodata; 06-05-08 at 15:44.

  5. #80
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Thumbs up Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by prodata View Post
    Mai frate 5 mil. e putin? Poate ptr. tine.
    Ca sa ma dumiresc; cei care mai aveti h-h opticum 2800 cum se comporta la voi si cu ce antene ca eu nu sunt multumit de puterea pe care o are acest motor. Stiu eu, sa fie si cablul de vina? (totusi este Belden, are 30m) sau poate si receptorul nu da suficient curent. Ar trebui sa masor si asta.
    Mai fac incercari.

    Numai bine.
    Salut , intereseaza te pt . un motor STAB 120 , la PERUVISION , e cam 360 de lei , aprox. NOROC .

  6. #81
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Thumbs up Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by prodata View Post
    Cei care mai aveti asa ceva adica opticumul asta 2800 sunteti multumiti de el?
    Triaxul TD110 este prea greu pentru el (vorbesc de extreme ex. 62E sau 30W).
    Cine mai are combinatia asta? si va merge la extreme? Ca sa stiu daca motorul este de vina si sa-l dau inapoi sa-l schimb.
    Salut , vezi , ca @ serigraphist ul are motor h-h OPTICUM 2800 instalat, trimte i un pm . noroc .

  7. #82
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Pai sa-l intrebam aici ptr. ca la search da Invalid User specified.
    Are h-h Dm2800 Opticum in combinatie cu Triax TD110 Fe sau Al? Cu ce receptor il comanda? Merg limitele extreme?
    Tips & Tricks?

    Multumesc.

  8. #83
    Standard RSP member
    Join Date
    12 Jun 2007
    Posts
    29
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    salut! eu am montat pe un hh STRONG DM-2100 o antena parabolica (nu offset) de 1,5 m din al. stalpul e aproximativ drept (bula de la boloboc e intre cele doua liniute dar nu perfect intre el, ci trage mai aproape de o liniuta) - mai drept decat este nu am putut. problema e ca pe astra 19 est nu mai am acum semnalul pe care il aveam cand antena era fixa (intrau tp cu semnal f. slab de la premier seara, orf-ul mereu) si nu pot sa prind decat de la 28 est la 5 est. pentru extremitati trebuie sa mai trag de antena si sa o ridic 2-3 liniute pe scara gradata a motorului.ceva sfaturi pentru reglare?

  9. #84
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Ai aici http://sateliti.org/showpost.php?p=31995&postcount=56 .Mergi pe satelitul sudic si mai coboara elevatia din motor si apoi ridica din suruburile de la antena pana revii pe satelit.Nu mult doar cate 2-3 grade si eventual daca vezi imbunatatiri repeti operatia pana cand fenomenul incepe sa se manifeste invers.Incearca sa vezi din nou la extreme ce se intampla,dar ai grija ca sunt sanse ca atunci cand umbli la suruburile antenei,sa fuga din acea tabla putin pe azimut.Sa speram ca nu mult sau chiar deloc.Bafta.
    :

  10. #85
    Standard RSP member
    Join Date
    12 Jun 2007
    Posts
    29
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    am o intrebare: unde gasesc si eu un suport separat pentru antena ca la mine suportul intre antena si bratul motorului e prin intermediul unei placi metalice prinsa de antena cu 4 suruburi si pe care e sudate doua placute - pe care le-am departat eu cu un ciocan sa intre bratul motorului si apoi stanse cu 2 suruburi. e cam greu de reglat declinatia cu improvizatia asta care si eu cred ca imi da erori - poate destul de mari. exista un magazin care sa vinda separat astfel de suporturi intre antena si monturi hh? cum au antenele offset.
    2 poze cand era antena fixa:
    http://www.badongo.com/pic/3518473
    http://www.badongo.com/pic/3518475
    sper sa fie mai clar acum
    si am gasit una cu motorul:
    http://www.badongo.com/pic/3518487
    Last edited by rammstein; 07-05-08 at 11:02.

  11. #86
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    @spaniolul
    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Raspunsul e simplu; ce greutate are antena ta?
    Conform Catec site http://shop.catec.ro/index.php?page=...emart&Itemid=3 ar avea 12kg
    Este mult ptr. un h-h Opticum DM-2800 care se zice ca merge pentru antena de pana la 1.4m si el nu duce un 1.1m? este vorba evident de limite extreme nu ca le-asi folosi in mod curent dar nici sa ramana blocata pe verticala. Aia nu mai este instalatie.
    Acum astept raspunsul simplu.

  12. #87
    Standard RSP member dyngo's Avatar
    Join Date
    13 Feb 2007
    Posts
    527
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    @prodata daca motorul este in garantie fal pachet si trimitel la garantie, eu am un DM2100 tot cu antena de 1.1 si merge fara probleme... din ce ai descris tu sunt sintome de "oboseala prematura" sau mai bine zis defect de fabricatie...

    PS
    inaine sa il dai jos, verfica sa nu ai limitari hard pe motor
    Respect

  13. #88
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2008
    Posts
    119
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    @dyngo
    Limitari hard nu sunt pentru ca antena se duce la extreme dar nu mai poate reveni inapoi dacat ajutata. Gandesc si eu ca tine: oboseala prematura de nou. Bineinteles ca este in garantie. A fost montat o saptamana inainte de pasti. Il dau inapoi la schimb cu Strong DM-2100 daca zici si tu ca merge. Numai sa fie de acord si magazinul.

  14. #89
    Standard RSP member dyngo's Avatar
    Join Date
    13 Feb 2007
    Posts
    527
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Eu zic sa ii suni inainte si sa le spui sa il schimbe nu sa il repare...
    Apropo de DM2100, il am de un an jumatate si o sa trebuiasca sa il schimb si eu pentru ca a capatat un joc destul de mare... gandestete ca la 2800 ai rulmenti metalici...
    Decizia i-ti apartine...
    Respect

  15. #90
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by prodata View Post
    @spaniolul

    Conform Catec site http://shop.catec.ro/index.php?page=...emart&Itemid=3 ar avea 12kg
    Este mult ptr. un h-h Opticum DM-2800 care se zice ca merge pentru antena de pana la 1.4m si el nu duce un 1.1m? este vorba evident de limite extreme nu ca le-asi folosi in mod curent dar nici sa ramana blocata pe verticala. Aia nu mai este instalatie.
    Acum astept raspunsul simplu.
    E vorba de greutate,montura suporta maxim 8-10 kg,functioneaza perfect cu antene[nu conteaza marimea pot fi si de o,9-1,2 1,4-1,8 daca au maxim 10kg] cu a ta forta motorului e depasita in extremitati si risti sal arzi,cumpara o alta antena mai usoara, daca vrei extremitati[W-E], daca nu limiteaza-te la ceea ce merge lejer cu asta fara al stresa prea tare pe diversi sateliti extremi care la o adica nu au nici o importanta,in principiu daca vezi de la 7W-28E este super,restul satelitilor fie sunt de umplutura fie programele lor merg doar in sharing.

Page 6 of 21 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •