Thanks Thanks:  4
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 8 of 21 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast
Results 106 to 120 of 304

Thread: Instalarea unei monturi H-H

  1. #106
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by savin stelian View Post
    salut, eu posed , o antena de greutate 16,5 kg , pe un motor STAB 120 , montata , acum un an si jumate si nu am , nici un fel de problema cu ea . e un fenomen ''paranormal '' , motorul meu , daca merge pe o antena asa de grea . postul #63 http://www.sateliti.org/showthread.php?t=10&page=3
    ps:
    ( sic ) : urmati sfaturile lui @ spaniolul si nu va luati , dupa mine .
    Si la stab ai rulmenti de metal ca si la DM 2800 esti cu antena un pic peste limita dar daca nu o misti zilnic pe distante mari[30W-56E] ci doar pe distante scurte-1W-13E-19E-28E] etc,va tine inca 3 ani lejer[acum depinde si ce intemperii se vor abate[viscole puternice] pot da montura peste cap]

  2. #107
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Eu am una de 12 kg pe un strong 2100, se misca toata ziua fara probleme





  3. #108
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Ce sa va zic, mutativa in vestul salbatic, la mine in zona , ca nu va trebuie asa de mari antene. Eu cu antena de 90cm de vreo 3kg prin de la 80E pana la 45W. Normal ca nu ma intereseaza turci si arabi

  4. #109
    Standard RSP member theghostbu's Avatar
    Join Date
    09 Sep 2008
    Location
    Bacau
    Posts
    32
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by yky View Post

    si fisierul ala calc.xls ca nici nu mai e pagina ...mersi

  5. #110
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    sapniolule , este gresit ce spui legat de "gaaps" de ce :

    1- pai in primul rand montura h-h srt dm2100 nu este compatibila cu diseq 1.3 (usal) si

    uite aici rostul acelui calcul dat in manualul monturii : http://www.satellitewiz.com/DiSEqC_M...alculator.html , iti calculeaza unghiul de azimut in functie de locatia data (comanda facandu-se cu diseq 1.2)

  6. #111
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    n-o fi ea, dar la mine merge fara probleme prin usals





  7. #112
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    snow , te rog fii mai explicit cu functionarea usal-ului pe o montura dm2100
    personal o folosesc pe dm , stiind ca acesta nu stie usal , deci te rog frumos un exemplu concret ar fii cel mai bine atat pt. mine cat si pt. altii care o detin , dar nu stiu cum sa o seteze pt. a functiona pe usal , mersi anticipat

  8. #113
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Apr 2007
    Location
    BOTOSANI
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Am o nedumerire !
    Am pus o antena de 1.3 m pe DM 2800. Merge bine...dar am o nedumerire !!!
    H-H DM 2800 are un joc al axului, din rulmenti destul de mare.....aprox 2 grade. E normal sa fie asa ? Am mers la magazin convins ca am luat teapa.... am verificat la celelalte 6 buc ce erau in stoc....aceeasi problema. E normal asa ceva ? Sau e din cauza ca s-a leganat prea tare vaporul atunci cind s-a fabricat seria asta de DM-uri ! E adevarat ca si la pret mi s-a parut c-am ....dubios 165 RON. E enervant ca la vint mare antena face fluctuatii de semnal de 10...12 %. In rest merge bine !

  9. #114
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    snow , te rog fii mai explicit cu functionarea usal-ului pe o montura dm2100
    personal o folosesc pe dm , stiind ca acesta nu stie usal , deci te rog frumos un exemplu concret ar fii cel mai bine atat pt. mine cat si pt. altii care o detin , dar nu stiu cum sa o seteze pt. a functiona pe usal , mersi anticipat
    pur si simplu in meniul de usals iti pui coordonatele, nu mai stiu cum e la dream dar am avut acelasi h-h si pe un dm 7000





  10. #115
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    @mario08
    Ai incercat cumva fizic sa testezi de iti exprimi parerea?

  11. #116
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    sapniolule , este gresit ce spui legat de "gaaps" de ce :

    1- pai in primul rand montura h-h srt dm2100 nu este compatibila cu diseq 1.3 (usal) si

    uite aici rostul acelui calcul dat in manualul monturii : http://www.satellitewiz.com/DiSEqC_M...alculator.html , iti calculeaza unghiul de azimut in functie de locatia data (comanda facandu-se cu diseq 1.2)
    Trebuie sa te contrazic. Motorul H-H DM2100 stie USUAL sau GOTOX. Chiar scrie si in carzic. Nu stiu de unde ai aceasta informatie dar e eronata. Motorul Strong H-H DM2100 stie USUAL sau GOTOX. Scrie si in cartea motorului.

  12. #117
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    snow , te rog fii mai explicit cu functionarea usal-ului pe o montura dm2100
    personal o folosesc pe dm , stiind ca acesta nu stie usal , deci te rog frumos un exemplu concret ar fii cel mai bine atat pt. mine cat si pt. altii care o detin , dar nu stiu cum sa o seteze pt. a functiona pe usal , mersi anticipat
    Motorul Strong H-H DM2100 stie functia USUAL.
    Am folosit-o la mai multe receptoare si la toate merge bine.

  13. #118
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Quote Originally Posted by Tic View Post
    Am o nedumerire !
    Am pus o antena de 1.3 m pe DM 2800. Merge bine...dar am o nedumerire !!!
    H-H DM 2800 are un joc al axului, din rulmenti destul de mare.....aprox 2 grade. E normal sa fie asa ? Am mers la magazin convins ca am luat teapa.... am verificat la celelalte 6 buc ce erau in stoc....aceeasi problema. E normal asa ceva ? Sau e din cauza ca s-a leganat prea tare vaporul atunci cind s-a fabricat seria asta de DM-uri ! E adevarat ca si la pret mi s-a parut c-am ....dubios 165 RON. E enervant ca la vint mare antena face fluctuatii de semnal de 10...12 %. In rest merge bine !
    Motorul Opticum DM2800 nu trebuie sa aiba joc, jocul care tu-l zici e enorm de mare. Vezi ca are reglaj, din surburi pe ambele parti, poate e prea distrantat fata de ax.
    De la cine ai luat motorul?
    Hm, pretul e pe acolo. Nu e ieftin, au mai scazut preturile in timp.

  14. #119
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Apr 2007
    Location
    BOTOSANI
    Posts
    52
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    Regula 12
    Motorul e luat de la un magazin din oras. Nu ar fi fost problema sa-l schimb, insa nu am avut cu ce. Nu aveau alt tip de motor la vinzare.Reglajele din acele suruburi sint pentru inclinarea trompei de prindere, asa zice la manual. Or eu nu am nevoie de asta. Oricum o las asa pina la vara....ca pe frigul asta nu-mi arde de jucat cu antena. Poate a desfacut cineva un asemenea motor, sau s-a lovit de problema jocului axial chiar de nou, astept idei in continuare.
    Last edited by Snow; 11-12-08 at 12:27.

  15. #120
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Instalarea unei monturi H-H

    salut as dori sa-ma lamuriti si pe mine intr-o prb:

    - trebuie sa sch. montura (dm2100 din cauze neelucidate numai imi ia nici o comanda) si numai stiu cu exactitate la cat era reglata inainte pe cele 2 laterale (elevatie si latitudine)

    - datele zonei unde locuiesc in bucuresti dupa "google maps" sant:

    - latitudine : 44.445117 nord si

    - longitudine : 26.143513 est

    acum din cate am citit pt. bucuresti cel mai sudic satelit este : badr 4/6 26 est si conform calcului de pe satlex : http://www.satlex.de/en/azel_calc-pa...w=80&diam_h=90 imi rezulta ca la elevatie trebuie fixata la : 38,9 , nedumerirea este la cat trebuie sa o fixez la latitudide fiindca am gasit 2 variante :

    1 - sa o fixez la latitudinea zonei unde locuiesc , adica 44,44 sau

    2 - din 90 de grade se scade latitudinea zonei si rezultatul indica latitudinea la care se fixeaza ( 90 - 44,44 = 45,56 ) adica 45,56

    deci care din cele 2 variante este cea buna sau daca exista ceva mai precis pt. reglajul latitudinii ( varianta de calcul sau vreo metoda ) , presupanand ca elevatia respectiva este buna , multumesc anticipat pt. ajutor

Page 8 of 21 FirstFirst ... 45678910111218 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •