Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 12 of 12

Thread: Kathrein v2.0 Final........

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Kathrein v2.0 Final........

    Salut , vad ca pe net a aparut o noua vers. a firmware-lui original v2.0 , avand codul "BN 20210089" sau "BN 20210105"
    La incercat care , este cumva versiunea finala , stind teoretic ca vers. 2.0 finala ar aparea pe 15.08.09 (conform stirilor circulate pe net) , astazi fiind in 13.08.09 , iata descarcarea de pe site-ul producatorului :

    - http://www.kathrein.de/de/service/in...tware.receiver

  2. #2
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    Firmware version 2.00 for UFS 910si (BN 20210105) and UFS 910sw (BN 20210089)

    dupa cum vezi sunt codurile pentru UFS 910 Silver sau Black.

    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    Da , am vazut si eu ce legatura au codurile , insa am intampinat o situatie cam ciudata legata de upgradare :

    Am rescris in flash v2.0 beta , dupa care am vrut sa "upgradez" fisierul descarcat de la producator si nu mi-a fost recunoscut de receiver , aparand mesajul "No file"

    Mentionez ca avand acelas stick am facut resoftarea din AAF 2.0e in v2.0 beta si a functionat

    Am observat ca are si alta terminatie "ufs910.upgrade.multi" , fata de "ufs910.upgrade.cramfs"

    Am 2 fisiere pe aceste coduri : cel cu "cramfs" de 5,27Mb descarcat de pe un alt forum "proaspat" scris/urcat si cel de pe site-ul producatorului cu "multi" de 6,91Mb , acesta din urma nefiind recunoscut de catre receiver cu v2.0 beta in flash , chiar daca i-am modificat eu terminatia din "multi" in "cramfs"

    A incercat careva "upgrade-ul" acesta (fisierul de 6,91Mb cu term. "multi") cu v1.7 beta in flash ?

  4. #4
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    din pacate pana nu o sa apara versiunea cu 2nd boot nici nu am sa o incerc.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  5. #5
    RSP - TEAM
    Join Date
    03 May 2007
    Posts
    260
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    @mario08: Urmind link-ul pe care l-ai postat, cel de service Kathrein, am gasit arhivele ambelor versiuni despre care vorbesti, precum si indicatiile lor legate de acestea si cum trebuie folosite.

    In limba germana, preluat direct de acolo:

    Softwareversion des Receivers ab 1.04
    Um die Firmware mit einem USB Stick aufzuspielen, gehen Sie bitte wie folgt vor:
    WinZip-Datei ufs910_fw2.00.zip entpacken und Update wie in "Anleitung fur Update uber USB Stick" beschrieben durchfuhren

    Softwareversion des Receivers kleiner als 1.04
    Dieses Update kann ausschließlich dem DVR-Manager aufgespielt werden, gehen Sie bitte wie folgt vor:
    WinZip-Datei ufs910_update.2.00.zip entpacken und Update mit dem DVR-Manager durchfuhren

    Si tradus ("aproximativ") cu google, in engleza....:

    Software version of the receiver from 1.04
    To upgrade the firmware with a USB memory stick, please proceed as follows:
    WinZip file ufs910_fw2.00.zip, unpack and update as described in "Instructions for updating via USB Stick"

    Software version of the receiver is less than 1.04
    This update has to be used only with DVR-manager, please proceed as follows:
    WinZip file ufs910_update.2.00.zip, unpack and update with the DVR-manager

  6. #6
    Golden Member wambertos's Avatar
    Join Date
    27 Jul 2007
    Posts
    379
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    Nu instalati deocamdata aceasta versiune. Aveti rabdare putin.
    Era anuntata oficial pt 15.08 si din cite am inteles si la Kathrein pe forum s-a spus sa nu se instaleze.

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    Da , am cautat/citit si eu aseara si intr-adevar era o situatie cam "dubioasa" legata de aceste fisiere , mai ales ca erau date amandoua pe site-ul prod. si in "avans" fata de data care circula pe net

    "Sau luat si nemtii dupa noi cu predarea inainte de termen" = o mare incurcatura ?

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    Si o ultima stire preluata dupa un alt forum :

    - "The attention, under last, today's message from Kathrein, the given ending while is all the same previous beta-version, and final release of version 2.00 is postponed for one-two weeks!"

    Deci inca 2 saptamanii de asteptare , observ ca si nemtii au inceput sa-se dea "in petec"
    "Moda amanarilor" a devenit ceva obisnuit pt. ei , indiferent ca este un receiver sau un soft , pacat aveam alta impresie despre ei

  9. #9
    Golden Member wambertos's Avatar
    Join Date
    27 Jul 2007
    Posts
    379
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    Tinind cont au peste 10 mil. de straini, nu mai e Germania ce a fost cindva.
    Softul e facut de coreenii de la Marusys.
    Kathrein doar mai incaseaza bani in Germania, atit.

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    Da , este o explicatie plauzibila , dar cautand sa aflu despre aceasta firma "Marusys" am gasit o surpriza si mai mare aici :

    - http://sat-receiver-world.com/manufa...-910-hdtv.html

    Sa inteleg ca firma germana numai produce/fabrica receivere , sau modelele mai "vechi" au fost "inlaturate" la alte firme sa le produca/fabrice ?

    Oricum vad ca modelul in speta "Marusys UFS910" , nu-l au expus pe site-ul lor , cam miroase a "amestecatura" si nu e bine , sau cel putin nu prea se intrezareste un viitor....... pt. acest model

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    Pagina asta la care faci tu referire e din 2007. Daca citesti mai atent o sa vezi ca au rezolvat (cam tarziu ce e drept) cam tot ce promiteau in finalul paginii!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Re: Kathrein v2.0 Final........

    De cand s-a maturiza E2 nu mai folosesc imaginea celor de la Kathrein. Nici nu ma intereseaza noua imaginea oficiala. Eu astept "bomba" anuntata de maestrul Zildan . Astept un soft care sa fie un veritabil media center, pt ca acest receptor are un enorm potential in acest sens. Din pacate nefolosit!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •