Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36

Thread: Optibox PANTHERA

  1. #1
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Optibox PANTHERA

    Optibox PANTHERA este numele viitorului Linux BOX a carui aparitie este iminenta
    ... una pana la doua luni ! el va beneficia de un firmware original "Linux based" ...
    aceeasi filozofie ca la IPBOX ... care parca aminteste ca meniuri de cele de la modelele
    7550 si 9500 ... chiar si carcasa este asemanatoare !!!



    Iata si o sumara carte de vizita :

    300MHz MIPS32TM/16-e class CPU
    Default 32Mbytes FLASH
    Default 256Mbytes RAM

    2 Slots For DVB Common Interface Standard
    2 Smart Card Support
    1 External eSATA Port
    1 Set(3xRCA Vertical Array Type)
    1 Set(3xRCA Vertical Array Type)
    1 Optical(Fiber Optic Type)
    1 Connector TV/VCR
    2 USB A-Type Connector
    1 Connector Ethernet RJ-45 10/100 Base-T
    1 HDMI port

    P.S. din zvon public ... "baietii" lucreaza si la o versiune de firmware de tip Enigma !
    Last edited by MihaiP; 14-09-09 at 22:48.

  2. #2
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Avanpremiera Optibox PANTHERA

    ar mai fi de mentionat:
    internal wireless module (optional)





  3. #3
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: Avanpremiera Optibox PANTHERA

    MIPS32TM/16-e + E2 = emulatoare de la dream!!
    Sa vedem !!!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #4
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Re: Avanpremiera Optibox PANTHERA

    Arhitectura acestui chipset combina un procesor de transport date,doua decodoare video HD AVC/MPEG-2/VC-1, doua decodoare audio , procesoare grafice 2D si 3D , un procesor cu functii de video scaling si “motion adaptive deinterlacing” , sapte convertoare video digitale , doua convertoare HiFi audio si un procesor central dual core de 350MHz MIPS32 cu FPU ( floating point unit ) !!! la toate acestea se adauga controlerele necesare periferiei specifice unui receptor HD de azi. Chipsetul BCM7400 suporta deasemenea arhitectura de memorii dual channel DDR2

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: Avanpremiera Optibox PANTHERA

    Deci e clar ca se pot "imprumuta" emulatoarele si o mare parte din soft.
    Sa vedem aparatul la treaba.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Avanpremiera Optibox PANTHERA






  7. #7
    Member Visitor
    Join Date
    02 Feb 2010
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Smile

    multumesc pt informatii, daca este si ceva nou, dupa aparitie as fi recunoscator!

  8. #8
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Toate noutatile se gasesc in threadul dedicat "fratelui" mai mare ... Optibox Alligator ... cele doua receptoare difera numai prin faptul ca pe Alligator exista si tunner DVB-T ! in rest caracteristicile si evident performantele sint identice !!!

  9. #9
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Optibox panthera:

    Am si eu 2 intrebari scurte pentru posesori:
    1. poate fi folosit ca server cccam (2.13, 2.14... sau chiar versiuni mai vechi)? daca nu, merge doar ca client, se poate pune doar linia C:, iar serverul sa nu fie in retea locala?
    2.se blocheaza daca-l "iei repede"?

  10. #10
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Poti sa instalezi pe el un server CCcam de aceeasi factura cu cel care se instaleaza pe routerele Assus,Linksys... si merge foarte bine !
    In calitate de client nu se descurca prea grozav dar prin meniuri navigarea este rapida si fara surprize !

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    75
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Unhappy ajutor

    am si ieu o intrbare daca poti sa ma ajuti cu instalarea unui cccam pe optibox panthera domnule mihaip ca am unu de 3 zile si as dori sa instalez cccam 2.1.4 ce tre sa fac multumesc anticipat

  12. #12
    Member Beginner
    Join Date
    21 Aug 2009
    Posts
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Hdmi panthera

    Buna
    Am cumparat un receptor pe care era firmware -ul Optibox_Panthera_VVPL016.86_BOOT04.21, am un televizor Daewoo LT42L
    cu intrare HDMI => totul functioneaza Ok. Am facut upgrade la Optibox_PANTHERA_VVPL020.11_X pentru a folosi cccam -ul , ce si functioneza, dar nu am imagine prin HDMI (pe tv apare "no signal") dar pe SCART am semnal si totul pare ok. Am incercat sa setez pe 576p;720p;1080i dar nu merge nicicum.
    Stite cineva sa se poate seta altceva dintr-un meniu secret sau ce pot sa fac.
    Daca fac downgrade inapoi pe firmware-ul de la f-ca , merge bine dar nu merge CCCam.Am incercat mai multe firmware cu _X dar nu merge HDMI-ul cu nici unul........
    pls help

  13. #13
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Care sunt pasii de a adauga lista de canale favorite la acest receptor ca nu ma descurc deloc.

  14. #14
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Dupa ce am gasit raspunsul singur si am facut si setarile va exemplific care sunt pasi :
    -menu> channel control- se apasa tasta HD de unde se alege C.HS sau C.SD urmatorul pas este tasta SAT pentru a alege satelitul, acum daca avem si satelitul ales se apasa tasta ok pe un canal ales si aici apre o fereastra cu mai multe optiuni, noi alegem optiunea setare/stergere favorite, apoi ne apare lista de favorite, alegem o optiune din lista respectiva( filme, stiri, muzica....samd...)tastam ok programul ales si continuam cu toate programele pe care vrem sa le avem in lista la favorite!
    Ca sa avem lista intr-o ordine dorita de noi facem pasi urmatorii:
    -menu> channel control, alegem programul sau programele pe care vrem sa le mutam, tastam ok apare lista de optiunii si alegem <mutare> bifam prin tastare OK programele dorite si ne ducem in locul dorit de noi aici se tasteaza butonul rosu de pe telecomanda si avem programele dorite la locul lor dupa ce setarile au fost facute se iese cu tasta exit.

    Bafta!

  15. #15
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Dupa mai multe teste facute pe partea de share si aici ma refer la functia de client pe care o stie receptorul am ajuns la concluzia daca ai un server bun merge bine mai putin cele NDS si aici ma refer in special la SKY IT si SKY DE , spre surprinderea mea VIASAT merge bine fara freeze ca la cele doua DTH mentionate.

    Eu am configurat doua servere unul pe IP local al DM (cccam) si unul in NewcamD5.25 tot pe IP local al DM, in newcamd merge foarte bine din cartela mea super bine fara blocaje, fara freezuri, cartela este DIGI. Probleme sunt daca vrei sa vezi Digi pe varianta cccam, acolo intradevar creeaza probleme.

    Ceea ce nu am reusit eu sa fac este sa ma conectez la un server din exterior atat pe varianta cccam cat si newcamd, daca aveti idei despre cum se face sa ma conectez la un DNS astept propuneri si sfaturi.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •