Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 52 of 67 FirstFirst ... 24248495051525354555662 ... LastLast
Results 766 to 780 of 994

Thread: OPTIBOX Alligator

  1. #766
    Standard RSP member bobo74's Avatar
    Join Date
    02 Mar 2007
    Posts
    120
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    @zmeura
    Cred ca ai postat gresit,trebuia sa sa pui asta la offtopic , ca dealtfel toate cele "50" de posturi ale mele care te enerveaza pe tine...!!
    Ma intreb de ce nu le-ai sters inca...caci toate sunt offtopic...!!!
    ...si nu uita sa-mi dai "ban"!
    Numai bine!

  2. #767
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Deci in sharing e clar ca merge prost, dar pe partea de calitatea imaginii si zaping pe FTA este identic ca la 800, procesoarele fiind identice !!!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #768
    Banned
    Join Date
    30 May 2010
    Posts
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by zmeura View Post
    PS:Iar se face flame in topicul asta,bineinteles ca participa si unii clonati care nu se simt bine daca nu baga raca,ca doar de asta au aparut iar pe aici.Vezi ca e ultima data cand mai inchid ochii.
    Adica ce spun nu este adevarat?Nu exista E2 din cauza ca firma care il produce nu este in stare sa face doi drivers?Sau preferi sa aburim pe lumea ca toate sunt perfecte ca sa te simti bine, fara suparare?Toate firme de la Azbox,Qbox,Ipbox care doreste sa face o concurenta la Dream dau banii ca sa face fimrware ca lumea.La Azbox au inceput sa implementeze E2 depinde ca fimrware oficial nu a fost rau,Qbox o sa vine cu nou E2 la Septembrie ca sa face fata la concurenta,Ipbox a introdus nou firmware oficial, si continua sa lucreze la E2 si la neutrino.Singura firma care nu face nimic este Optibox si asta se vede clar dupa esec cu Alligator a scos un aparat cu Cpu Sh4 ca sa profita de la munca care face restul de firme(comportament de biznitari).Si inca ceva fara suparare nu este alegere meu sa port asta username, dar voi ati banat si ati sters pe username care am folosit de doi ani.Nu stiu ce fel de invidia este asta, daca cineva pronunta pe parerea lui si nu este de acord cu tine imediat declari ca vrea sa face scandal si alte prostii.Daca cauti la forum o sa vezi ca @mihaip a aceptat ca alligator a fost un esec.Asta este viata alte produse face succes alte nu face, nu inteleg de ce te supari asa de mult!Receptor respectiv lucreaza binisor pt FTA si pt canale terestial.Acuma idea este daca merita sa dai atit de banii si daca este mai bine sa mergi la un alt receptor cu pret sub 500 ron.


  4. #769
    Standard RSP member bobo74's Avatar
    Join Date
    02 Mar 2007
    Posts
    120
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Acum ma uit la el pe canale HD
    -imaginea are o tenta predominanta spre verde
    -cand comuti de pe SD pe HD si invers apare un ....freez (sa-i zic asa) al aparatului...,iesirea HDMI pierde legatura cu TV-ul... cam 3 secunde
    -apar macroblocuri enervante care dispar in 20 sec dar, la comutarea pe alt canal reapar...
    alt aspect:
    -dupa 20 min de functionare miroase a plastic incins...

  5. #770
    Banned
    Join Date
    30 May 2010
    Posts
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    poate este defect al tau....

  6. #771
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Si in conlcuzie trebuie sa cumparam clone de la oleg

    Mr. doru popa, stii bine de ce-ai fost banat. Putin respect totusi. Cat despre ipbox, noroc cu oscam ca altfel...... si am fost fan mare ipbox. Un hardware excelent, din pacate nesustinut cu soft.





  7. #772
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Dec 2008
    Posts
    109
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    bobo74
    Eu am doua Alligatoare si sunt destul de multumit de ele. Imaginea HD este super fara nici o tenta de culoare si foarte clara. Pe SD merge bine deasemenea. Pe terestru la fel. Nu face freezuri cand schimbi canalul in nici o varianta si schimba destul de repede. Singura problema care se manifesta la mine este ca din cand in cand se blocheaza pentru cateva secunde pe DOLCE. Daca s-ar rezolva asta ar fi pentru mine un receptor excelent. Asta pentru ca pe mine nu m-a interesat sharingul pana acum. Iar acum ma intereseaza doar local. Poate tu ai un receptor defect. Din ce spui cred ca ai probleme cu sursa de alimentare. Apropo. Ti-am trimis un PM. Daca poti te rog sa-mi raspunzi la el tot prin PM. Multumesc
    Last edited by afaco; 29-08-10 at 23:19.

  8. #773
    Banned
    Join Date
    30 May 2010
    Posts
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Trebuie sa acepti toate receptoarele care doreste sa face concurenta la dream, baga citi ceva banii alti la firmware alti la Emu singura firma care nu are un interes sa ajuta pe posesori este Optibox.Pina si Vu duo a dat citi ceva ca sa are E2 la receptoare.Nu a incercat sa abureste pe oameni cu logica care are optibox.(avem aceas hardware ca dm800 asa stati linistiti si o sa avem si E2 in 2-3 luni)Si ipbox au facut greseli dar au incercat sa il rezolva,au scos nou firmware (ai aceptat si tu la discutia noastra la yahoo ca au grafice mai frumoase acuma) a scos pe incubus,acuma lucreaza la oscam.Acuma daca cineva vrea da 900 de ron ca sa ia pe alligator care este varza la domeniu de sharing (lucreaza ok numai ca FTA si pt terestial) este treaba lui.Cine il permite poate sa ia un dm800 si sa da 1500-1600 ron.Dar la cine nu permite, si in Romania la momentul actual la multi nu permite, obligat o sa merge spre o clona cu aceas banii (normal o sa ia un risc,nu o sa are garantie poate calitate este mai scazuta)Asa s-a intimplat si cu Dm500 cind un original costa 800 de ron majoritate a preferat sa cumpara o clona cu 350-400 de ron.Anumite clone functioneaza ok pina acuma alte au murit depinde de noroc care a avut fiecare.

    ps nu inteleg de ce anumiti moderatori ia foc asa de usor...Din ce se vede facem o discutie fara cearta fara scandale,suntem oameni civilizati si ne comportam ca OAMENI.
    Last edited by doru_popa; 29-08-10 at 23:29.

  9. #774
    Standard RSP member bobo74's Avatar
    Join Date
    02 Mar 2007
    Posts
    120
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Nu asta vreau sa spun si nici nu incurajez achizitiile de clone...!
    Fiecare o face pe ...riscul lui...clona e clona...vorba ta..,.nu e original e copie...!
    Sa revenim :
    Dupa bootare care dureaza 30 secunde se aude un "pacanit" in difuzoarele TV-ului ,un pacanit intermitent, din secunda in secunda ,care dureaza pana apare imaginea pe tv..
    Imaginea are macroblocuri vizibile si enervante
    Dupa zapping prin canale ,chiar daca aleg un program fta imi apare mesajul
    "Nu functioneaza sau este codat"

  10. #775
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu Optibox e vinovat la aparatul asta !
    Ei au incercat cu disperare sa il faca mai bun.

    @bobo74
    Oricum se pare ca tu ai si alte belele.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  11. #776
    Banned
    Join Date
    30 May 2010
    Posts
    31
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Poate are un defect,incearca sa gasesti un alt alligator sa vezi daca face aceas lucru.

  12. #777
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Dec 2008
    Posts
    109
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    bobo74
    Eu sunt deja convins ca Alligatorul care il ai in fata este defect.

    zildan
    Stim cine este devina dar nu prea ne ajuta cu nimic. O solutie ar fi ca SW sa fie facut public si lasat sa lucreze si altii la el. Atunci cred ca s-ar rezolva multe probleme. Eu inca mai sper sa se rezolve problemele acestui receptor si poate sa apara si E2. Si asta nu din cauza ca am eu 2 bucati in dotare. Mie chiar imi place acest receptor. Acum testez un AMIKO 8800 sa vad ce poate. Dar tot Alligator imi place mai mult. Cel putin deocamdata.
    Last edited by afaco; 29-08-10 at 23:49.

  13. #778
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    @doru ... - aoleu ! "doi amarati de driveri" ... esti un pic naiv ! in acei doi amarati
    de driveri sta la ora actuala soarta oricarui receptor aspirant la E2 ! chiar crezi ca
    este o gluma sa scrii un driver ? tin sa-ti amintesc ca in IPBOX , si in general in e2 TDT
    este o pana ( "zapada" ) care este acolo de peste doi ani si n-o scoate nimeni ! si
    nici nu o va scoate ! asta nu inseamna ca munca lor este lipsita de valoare ... deloc !
    doar cei care vorbesc din varful limbii despre subiecte pe care le cunosc din auzite ...
    le pot trata asa superficial.

    @bobo ... - pana la un punct ai dreptate ! Alligator este un receptor tributar
    conceptiei "non e2" ... ca la IPBOX , Koala sau Kathy ... realizat pe un HW de
    exceptie produs de Broadcom , de catre unii care stiu perfect ce inseamna
    un receptor FTA si/sau CI CX dar ...si-au supraevaluat abilitatile in materie de CS.
    Observatiile tale relative la calitatea imaginii ...sint fantezii ! daca tii cu
    tot dinadinsul ... si lui Dumnezeu ii gasesti lipsuri grave in activitate !
    Daca totusi cele spuse de tine se confirma ...esti posesorul exceptiei ! Eu
    folosesc acum Alligatorul exclusiv prin LinKey ... si merge excelent ! semn
    ca doar partea de CS este cea cu bube in cap !

    @all ... aici discutam despre un receptor "non e2" proiectat acum aproape 2 ani ...
    testat de mine acum exact un an ! si apreciat pozitiv de mine la acel moment ,
    in lipsa unui termen de comparatie , cu speranta naturala in evolutia fireasca,
    care din pacate nu a avut loc conform asteptarilor ... mele, ale voastre , ale
    distribuitorului ...si cred ca si ale fabricantului ! Nimeni nu a facut aici propaganda
    comerciala ! fiecare isi asuma un anume risc cind cumpara un produs de la care
    asteapta lucruri pe care fabricantul ... nu le garanteaza ! asta chiar si la Dreambox
    ...s-a intamplat in repetate randuri ! asa este acum cazul lui VU+Solo ...se va
    remedia ...cu siguranta ! dar sint numeroase exemple cand lucrurile nu au stat asa !
    AZBOX , CooLStream, IPBOX , QBox ... cateva din esecurile notorii ! nimeni nu se
    compara cu Dreambox ...a introduce DM ca termen de comparatie este o naivitate !
    Last edited by MihaiP; 30-08-10 at 09:01.

  14. #779
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Pai aici vad ca toata lumea a fost de acord ca nu e bun de aproape nimic receptorul asta,dar s-au trezit unii sa ne arate ce bune sunt clonele de DM si Ipboxurile.Multumim,dar subiectul topicului e cu totul altul.
    Nici sa scrii de 10 ori in doua zile acelasi lucru nu e prea sanatos,deja se numeste spam,mai ales cand incepi sa faci circ cu moderatorii care nici macar nu te-au contrazis.Iar "valoarea" unui user de pe un forum se vede pe forum,nu isi pune nimeni CV-uri sa se dea mare.Ma rog,aproape nimeni.
    Daca ti-au trecut zeci de DM-uri prin mana e clar.Apoi ne spui ca nu ai interese,da da.

    PS: Doru Popa orice mai postezi in topicul asta se sterge.Nu detii acest receptor,faci doar circ,asa cum ai mai facut si inainte.
    PPS2:Asta nu e forum de barfe,cine o sa faca E15,cand,de ce,daca si cu parca.Scrie-ti informatii tehnice si la subiect.Barfele legate de ce face unul,altul,cine concureaza pe cine,cine plateste pe cine nu au nici o legatura cu forumul asta.Incercati in alta parte,discutiile astea fara rost au adus doar scandal si nimic util.Plus ca nici nu intereseaza pe nimeni ce crede altul ca va fi in viitor.Nu e forumul ghicitorilor in cafea.
    Last edited by zmeura; 30-08-10 at 09:53.
    :

  15. #780
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    P.S. i-mi asum "entuziasmul" celor scrise de mine despre Alligator acum un an
    si ca sa va explic de ce ...

    - Alligatorul a fost primul receptor "non e2" care implementa un client CCCAM
    asta mult inaintea aparitiei lui MgCamd 1.35
    - FW Linux non e2 comparabile la acea vreme : IPBOX ( complet dar lipsit de
    performanta si gust estetic, Kathy ( minimal si fara virtuti tehnice )
    - din punct de vedere al platformei tehnice ... de departe cel mai evoluat
    receptor de acest tip testat de mine ... WiFi , DVB-T, modem radio, ethernet
    - aplicatia fabricantului este una completa care are o remarcabila sprinteneala prin meniuri

    .... ce asteptam de la el ... la acel moment :

    - sa stie multiserver CCCAM ( lucru implementat )
    - sa stie servere > CCCAM 2.1.2 .... chix !
    - sa rezolve corect interfata CS .... chix !
    - sa rezolve unele probleme de CX ( NDS , Conax ) ... chix !
    - sa implementeze E2 ...posibil dar inca nerealizat !!!
    Last edited by MihaiP; 30-08-10 at 14:34.

Page 52 of 67 FirstFirst ... 24248495051525354555662 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •