Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 8 of 67 FirstFirst ... 4567891011121858 ... LastLast
Results 106 to 120 of 994

Thread: OPTIBOX Alligator

  1. #106
    Banned
    Join Date
    19 Dec 2009
    Posts
    161
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default alligator digi blocare

    @satsky - nu merge solutia, m-am gandit si eu si am facut asta de acum 2 seri... deci e o problema de EMU care mai da buseli; oki nu e bai bine ca nu am alte buseli si e doar o chestie de timp sa se rezolve

    @NME - in rest cum ti se pare? ai mai avut satelit pana acum? mie unul mi se pare belea, adica e rapid, e usor de utilizat dupa ce te obisnuiesti cu el, n-am testat inca diseq 1,2 sa nu mai mut antena manual ... merge?

    ref la semnal: aud ca unii cu niste antene mult mai mici ca ale mele au la semnal 85; mihai mi-a spus ca degeaba pun amplif ca n-o sa rezolv mare lucru ca raporul S/Q se va mentine... cum credeti ca rezolv problema? am pus recievrul mai aproape de antena (la 20 m de cablu, in mod normal e la 40) si semnalul e 73... stie cineva daca un amplificator va rezolva si partial? si de unde sa-l iau?

    ma bucur ca exista acest forum sincer

  2. #107
    Banned
    Join Date
    08 Nov 2009
    Posts
    59
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    @ nu-mi vine sa cred ca vb . degeaba si n-o sa mai postez nimic pe forumul asta , daca vreti calitate si semnal in digital terestru tr. neaparat o antena ext . cu amplif cu zgomot cat mai mic si impedanta mare de intrare . Am postat ceva mai sus solutia pe care o folosesc cu antena teta si care merge impecabil de 3 ani de zile la mine ! dupa o asa antena poti sa pui si 50 m de cablu coaxial !

  3. #108
    Standard RSP member
    Join Date
    28 Apr 2007
    Posts
    117
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Dar cum va merge partea de client cccam la acest receptor? La al meu apare ecran negreu de mai multe ori pentru cateva secunde bune intr-un interval de o ora de functionare chiar daca cardul se afla in hop 1. Aceeasi problema o are chiar daca ii fac linie directa N la card. A mai patit cineva chestia asta?

  4. #109
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Dec 2009
    Posts
    30
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    @cristimate Nu, nu am mai avut satelit pana acum, sunt un incepator in domeniu. In rest receptorul mi se pare super ok, cu mici exceptii(suport software, mici buguri-vezi gigi, etc.). Eu merg acum pe Diseq 1.2(am un motor Optibox DM3800s conectat). Am setat cativa sateliti si am scanat posturile de pe fiecare in parte. Antena se muta acum singura daca schimb 2 posturi de pe 2 sateliti diferiti. Oricum fiind incepator nu prea stiam cum functioneaza chestia cu motorul. Eu am presupus ca se stabileste un punct de referinta si, curba polara fiind setata in regula, motorul muta antena automat pe satelitii pe care ii selectez eu din meniul receptorului. Se pare ca m-am inselat, necesitand gasirea manuala(mutand antena cu Move Coarse din meniul "Motor setup" din receptor) si salvarea fiecarui satelit in parte.
    @Bamboo_ro Nu am testat partea de CCCam deoarece nu am nici un server la care sa ma conectez.
    Din meniul EMU, daca dau Initialize imi activeaza toate key-urile? Sau doar pe cea care sunt eu pozitionat?

  5. #110
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    - NDS: merge cu freez-uri
    - caid 1702: nu deschide HD-urile
    - altele (gen seca sau via) sunt deschise dupa cateva secunde dar merg ok

    Pe DM aceiasi linie functioneaza fara nici un pic de freeze si deschide instantaneu orice provider

  6. #111
    Banned
    Join Date
    19 Dec 2009
    Posts
    161
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default pet satsky

    Quote Originally Posted by satsky View Post
    @ nu-mi vine sa cred ca vb . degeaba si n-o sa mai postez nimic pe forumul asta , daca vreti calitate si semnal in digital terestru tr. neaparat o antena ext . cu amplif cu zgomot cat mai mic si impedanta mare de intrare . Am postat ceva mai sus solutia pe care o folosesc cu antena teta si care merge impecabil de 3 ani de zile la mine ! dupa o asa antena poti sa pui si 50 m de cablu coaxial !
    omule : am 50 m cablu coaxial din care unul prin pereti nu este de cea mai buna calitate ca atunci cand l-am tras nu m-am gandit ca va trebui sa imi pun semnal de satelit (si am luat unul mai oki dar nu lux); si asa din 50m de cablu am prima bucata de 20 de cablu bun exterior (de la LNB la rackul meu de comunicatie in casa); acolo am conector "I" (sau jonctiune cum vrei sa-i spui), merge cablul prin pereti vreo 20m (nu de cea mai buna calitate) pana la o priza si apoi iau conector "I", si apoi 10 m de cablu pana la receiver (ca am descoperit ca am in casa un cablu coax care e in scurt... ma rog la cate am tras e bine ca e DOAR UNUL)

    deci intelegi problema? eu zic ca mi-am luat niste lucruri destul de bune de la peruvision... : ia zi-mi unde ar fii problema?
    antenna prime focus 1,4 m Al montura polara
    LNC twin flansa Invacom TWF- 031
    Actuator 12”
    Pozitioner V-BoxII

  7. #112
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    La satelit doar spre 100 m e cazul sa pui amplificator, daca ai cablu mai scurt nu te ajuta la nimic.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #113
    Standard RSP member valisat's Avatar
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    56
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Cristimate nu te mai ambala ca satsky a confundat datele tale despre semnal el a crezut ca vorbesti despre digital terestru tu de fapt ai spus despre semnalul pe satelit.

  9. #114
    Banned
    Join Date
    08 Nov 2009
    Posts
    59
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default info

    @cristimate - iti zic eu care e problema , cine ti-a montat antena sa ti-o mai monteze inca odata !
    1,4m - e destul de mare pt digi , etc !

    Iti fac o recomandare de bun simt :
    Ia-ti un off-set 1,15 Triax Fe sau Al si un LNB INVERTO ULTRA BLACK SINGLE 0,2 DB , si o sa vezi pe ce ai dat banii la peruvision .
    Nu prea se mai poarta parabolele , plus ca mai tragi niste fire pt actuator ( motor )
    La H-H alimentarea si semnalul folosesc un sg cablu !

  10. #115
    Standard RSP member valisat's Avatar
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    56
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Satsky o intrebare: pentru o parabola normala de 1,4m nu off-set , exista posibilitatea mutarii ei din receiver ? eu folosesc un pozitioner ).

  11. #116
    Banned
    Join Date
    08 Nov 2009
    Posts
    59
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default info

    @valisat : da se poate cu diseq 1.2 sau daca receptorul are pozitioner incorporat .

  12. #117
    Standard RSP member valisat's Avatar
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    56
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Satsky sa fiu mai explicit am un receiver Optibox Aligator si Acuator Strong SRT care acum e conectat la un pozitioner prin 2 fire. In situatia data cum as putea muta antena direct din receiver ca sa renunt la pozitioner?

  13. #118
    Banned
    Join Date
    08 Nov 2009
    Posts
    59
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default info

    @valisat : practic inseriezi pozitionerul cu receptorul , vezi ca ai 2 mufe pe pozitioner rec si lnb si dupa aceea comanzi antena direct din receptor pe protocol diseq 1.2 . O sa-ti dau un link cu o schema clara ! Succes !

    http://sateliti.info/newreply.php?do...ote=1&p=110027

  14. #119
    Banned
    Join Date
    08 Nov 2009
    Posts
    59
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default @valisat


  15. #120
    Banned
    Join Date
    19 Dec 2009
    Posts
    161
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default too late

    Quote Originally Posted by satsky View Post
    @cristimate - iti zic eu care e problema , cine ti-a montat antena sa ti-o mai monteze inca odata !
    1,4m - e destul de mare pt digi , etc !

    Iti fac o recomandare de bun simt :
    Ia-ti un off-set 1,15 Triax Fe sau Al si un LNB INVERTO ULTRA BLACK SINGLE 0,2 DB , si o sa vezi pe ce ai dat banii la peruvision .
    Nu prea se mai poarta parabolele , plus ca mai tragi niste fire pt actuator ( motor )
    La H-H alimentarea si semnalul folosesc un sg cablu !
    respect opinia unor oameni incercati, dar acum cati oameni atatea opinii... mai acum ce sa mai fac ... e tarziu, instalatia e pe casa, banii sunt dati si eu stau pe forumuri sa prind englezii
    azi de ex prind cam toti satelitii disponibili de deschiderea mea de la antena cam cu semnal 70 si q: 100 mai peste tot mai putin thor care se incapataneaza sa stea la s: 65 si q: 100; dar stiu ca daca injumatatesc cablul am s:73 si acolo... deci pentru inceput e oki;

    ref la reglaj cred (de fapt sunt sigur) ca s-ar mai putea putin umbla, oamenii au facut-o din mana, ar trebui sa chem pe unii cu scule sa masuram exact si s-o punem "calumea"
    LNB-ul meu chiar nu cred ca e de aruncat, nu prea e popular dar daca citesti si alte opinii unii il lauda f mult; plus vroiam sa am dual si asta aveau oamenii ceva mai de soi; ref la antena poate ai dreptate da eu am vrut sa am cu acuator, am citit muuulte pareri ref la h-h care se deregleaza usor; asta e stanga-drepata , se monteaza si mai usor si la mine unde bate vantul rau (dar rau) ca stau pe langa lac cred ca vedeam numai purici cu H-H-ul; asta a trecut deja testul vantului si chiar nu m-a dezamagit; ref fire da, ai dreptate dar am in fiecare camera cam 1 coax + 2 utp-uri trase, daca folosesc coaxul si un utp tot mai raman cu 1 utp, care fie vorba intre noi numai pt telefon il pot folosi... ca internetul e wireless

    asta e acum, asta am asta folosesc; macar sa am eu timp sa ma uit ; am re-descoperit Italia 1, retequatro si tv 5 (mediaset)... din copilaria mea. m-am simtit iar in vacanta - de ce naiba nu le mai dau astia pe cablu? erau cu siguranta cele mai misto canale de divertisment din anii 90...

Page 8 of 67 FirstFirst ... 4567891011121858 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •