Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  1
Page 118 of 167 FirstFirst ... 1868108114115116117118119120121122128 ... LastLast
Results 1,756 to 1,770 of 2493

Thread: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

  1. #1756
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    Quote Originally Posted by Dragos235 View Post
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am urmat toti pasii si tot nimic. Pe DiSEqC merge perfect, am reusit sa prind 8 sateliti pina acum, dar pe USALS nimic. Antena se roteste in directia buna dar nu precis cit sa prinda semnalul.
    Daca dau reset din soft se duce automat pe badr2,3 si am semnal OK (vad perfect toate posturile). Banuiesc ca ar trebui sa dau si un reset din motor, dar pentru asta trebuie sa urc pe bloc, pe sarpanta. Am sa incerc la sfirsit de saptamana.
    Quote Originally Posted by resofty View Post
    Am incercat si eu cu reset si tot asa facea...
    Quote Originally Posted by daradici View Post
    Pentru Dragos.

    Daca pe diseq merge perfect, si usals nu inseamna ca pozitia de zero nu este perfect setata.

    ...sau pana la urma ramai pe diseq, faci setarile manual (din telecomanda) dar macar sint bune si ai semnal maxim pe fiecare satelit.

    O sa raspund pe rand, tre sa prinzi toata gama de sateliti de la 62E pana la 30W. Daca nu prinzi atunci inseamna ca undeva ai gresit, tiam scris ca badr nu are cum sa fie semnal maxim pe 0 la motor, deci cred ca aici gresesti, cautama pe mess si iti zic in detaliu ce sa faci pasi cu pasi si o sa vezi ca merge si usual.
    Da cand se reseteaza receptorul echosmart, motorul se duce pe pozitia de fabrica (adica 0 grade ale motorului).
    Setarea usual nu are cum sa dea gres daca motorul e bine setat, am montat o gramade de antene cu motor si tot timpul prefer usual (de cand au aparut) findca nu mai trebuie sa ma chinui sa caut fiecare satelit in parte, motorul merge exact in pozitia care trebuie la milimetru.

  2. #1757
    Member Visitor
    Join Date
    03 Feb 2009
    Location
    Botosani
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    Am dat si reset la motor astazi si tot nimic, ba chiar a sters toate setarile pentru diseqc. ( Am sa iau legatura cu Sorin8m si sper sa-mi spuna unde gresesc, daca nu reusesc raman pe diseqc. Va multumesc pentru rabdare si sfaturi. Cred ca totusi e ceva legat de punctul 0.
    Last edited by Dragos235; 27-02-09 at 21:48.

  3. #1758
    Member Visitor
    Join Date
    01 Mar 2009
    Posts
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Talking Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    Ma poate ajuta cineva cu key bin pt,d..

    mersi

  4. #1759
    Member Visitor
    Join Date
    03 Feb 2009
    Location
    Botosani
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    Am rezolvat: am dat reset , am pus USALS, azimutul pe sirius , m-am urcat pe acoperis si am invirtit antena pina am avut semnal maxim.
    Surpriza, merg toti satelitii pe USALS in afara de badr3,4, dar pe asta il prind cu diseqc.

  5. #1760
    Member Visitor
    Join Date
    14 Feb 2009
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Echosmart 771

    as vrea sa stiu daca functioneaza pe gigi cu alt soft, daca merge subtitrarea pe el si unde gasesc patchurile.multumesc

  6. #1761
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: Echosmart 771

    nu trebuie alt soft
    trebuie pus un softcam.key cu rs232 cablu null modem

    sau rom_key.bin cu USB stick
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  7. #1762
    Member Visitor
    Join Date
    18 Feb 2009
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Echosmart 771

    ma ajuti si pe mine cu un key.bin pt USB stick

  8. #1763
    Standard RSP member soryan's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2008
    Location
    Resita
    Posts
    51
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Echosmart 771

    Regula 12.



    Vezi ca ai PM
    Last edited by zmeura; 14-03-09 at 08:38.

  9. #1764
    Member Visitor
    Join Date
    18 Feb 2009
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Echosmart 771

    Regula 12.



    poti sa mil dai aici?? pls
    Last edited by zmeura; 14-03-09 at 08:38.

  10. #1765
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Dec 2008
    Location
    grecia
    Posts
    85
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    sal baietzi.am un 791 si vreau sa ii bag un card spliter.merge?a facut cineva?ma intereseaza sa se vada jiji pe un alt aparat.
    pompagiu pumpz

  11. #1766
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    pai nu trebuie deocamdata card spliter

    merge inca daca ai key valide
    si se poate face sharing local la un card oficial cam asa :


    poate te ajuta asta dar aici folosesti fire rs232 de la un receptor la altul si nu e neaparat sharingul care ti-l doresti tu pe echo , e valabil pt 7X0 si 7X1 si chiar si la 792 si 991 :

    merge pe echo prin cablu serial dar iti trebuie un LNB cu 4 iesiri pt fiecare receptor , daca sunt 4 receptoare, ca sa nu existe intreruperi de semnal .
    Pui receptorul in care se introduce cartela (primul) pe Master la menu+7777 ,iar celelalte receptoare pe slave.
    Configurarea cablului dintr-un receptor in altul trebuie sa fie pin 2 cu pin 3 ; pin 3 cu pin 2 si pin 5 cu pin 5 de la primul la al doilea ,iar de la al doilea la al treilea si de la al treilea la al patrulea ... pin cu pin

    succes!!!

    PS: pentru distante mari iti recomand cablu de retea FTP, adica utp ecranat. ecranul il legi la carcasa receptorului, adica la masa. Pe cablu utp distanta maxima la care traficul se pastreaza la 100 mega pe secunda e de 100 metri, cu cablu ftp se ajunge si la 160 m, parametrii traficului de 100 mega pe secunda ramanand intacti, nu s-e inregistreaza nici o alterare a calitatii.

    nu le pune in loop, adica cu semnalul din unul in altul, ca nu merge bine, adica al doilea functioneaza numai daca primul este in stand by ... Leaga receptoarele la un LNB Quattro + Multiswitch 5/8 / receptie independenta de la 5-8 receptoare independente mergi separat in receivere
    (in meniu la menu+7777 ai 10 Slave +masterul ar trebui sa mearga la 11 receptoare cartela dar....cum faci cu semnalul independent... gaseste rezolvarea... poate doua antene sau trei pe acelasi satelit cu LNB Quattro)

    Precizare: pt distante mari cablul FTP(utp ecranat)
    Pt transmisia de date conteaza foarte mult si codul culorilor pentru distante lungi sunt : perechea portocalie (alb portocaliu-portocaliu) si perechea verde (alb verde-verde).aceste 2 perechi au proprietati mai bune datorita rasucirii in interiorul invelisului
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  12. #1767
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    Horaty, trebuie sa fac o corectie la ce ai scris ce am pus in QUOTE.

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    PS: pentru distante mari iti recomand cablu de retea FTP, adica utp ecranat. ecranul il legi la carcasa receptorului, adica la masa. Pe cablu utp distanta maxima la care traficul se pastreaza la 100 mega pe secunda e de 100 metri, cu cablu ftp se ajunge si la 160 m, parametrii traficului de 100 mega pe secunda ramanand intacti, nu s-e inregistreaza nici o alterare a calitatii.

    Precizare: pt distante mari cablul FTP(utp ecranat)
    Pt transmisia de date conteaza foarte mult si codul culorilor pentru distante lungi sunt : perechea portocalie (alb portocaliu-portocaliu) si perechea verde (alb verde-verde).aceste 2 perechi au proprietati mai bune datorita rasucirii in interiorul invelisului
    Este exact invers. UTP e mai bun pentru distante mai mari findca are capacitate mai mica, cel ecranat are capacitate mai mare, si la distante mari se pierd datele, testat la 150m de la un master la un slave acuma 2 ani.
    In legatura cu perechi nu sunt deacord cu ce ai scris, se folosesc 3 culori nu 2 perechi, eu am intrebuintat doar 3 culori pline ale cablului celelalte leam lasat in aer.
    In ultimul an nu am mai facut sharing prin cablu findca apar tot feluri de alte probleme si blocaje si am trecut pe transmisie WiFi in sharing ca e mai buna.
    Asta ce scriu sunt chesti testate practic, nu teorie.

    Success.

  13. #1768
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    practic nu stiu ce teste ai facut tu
    dar " F"-ul ala vine de la field http://www.dictionarenglezroman.ro/d...r/field...deci daca e ecranat procentul de date care se pierde la lungime mai mare e mult mai mic

    la utp nu exista ecranare suplimentara si se pierde mai mult

    cat priveste perechile acele colorate...nu am spus ca trebuie folosite 4 fire, ci doar ca prin rasucirea acelor fire se produce , la fel, o protectie impotriva anumitor paraziti(unde externe===>tele mobil sau radar) care...se interpun (influenteaza) datele transmise , deci se folosesc 3 fire din cele 2 perechi ...


    la fel ca si la retelele de calculatoare un cablu UTP e garantat pana la 100 m si cel FTp e garantat pana la 150 de metri

    nu stiu in ce mediu ai facut tu testul
    dar cred ca nu e chiar corect ce spui
    dar inchei ...aici ca doar nu ne certam noi pe testele noastre
    pentru ca nu stiu daca sunt userii care sa incerce la o asemenea distanta
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  14. #1769
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    Ai facut teste practic la ce ai scris?

  15. #1770
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Echosmart 771 & 791 softuri-discutii!

    Nu folositi firele rasucite intre ele pentru Rx si Tx,rasucirea firelor e folosita in alte scopuri in standardul de transmisie a datelor pe UTP.E explicat aici http://en.wikipedia.org/wiki/Twisted_pair si in mare era o masura impotriva inducerii parazitilor in fluxul de date dar in cazul acesta erau pe 150 ohmi balance si se specifica clar ca cele doua fire transporta semnale egale si opuse iar la destinatie e detectata diferenta dintre ele,astfel se scad si semnalele parazite induse rezultatul acestora fiind zero (in caz ideal).Diferenta dintre balanced si unbalanced e explicata aici http://www.audioholics.com/education...-interconnects si deci in cazul RS232 este unbalanced,nu avem ce-i face si trebuie sa ne descurcam cu el.Daca lasam Rx rasucit cu Tx rezulta doar o diafonie intre ele (cross-talk).
    O ecranare mai buna a cablului va duce intotdeauna la rezultate mai bune,se pot folosi cabluri STP deoarece au in plus si un ecranaj separat pentru firele din interior si astfel se reduce cross-talk.
    Puneti asta in practica si vedeti ca va da rezultate.Eventual folositi cabluri cu ecranaj separat pentru Rx si Tx,gen cabluri audio,etc cu capacitate cat mai mica.

    Scuze de offtopic.
    :

Page 118 of 167 FirstFirst ... 1868108114115116117118119120121122128 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •