Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 1 of 1

Thread: Card Akta pe Azbox HD

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    30 Sep 2009
    Posts
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Card Akta pe Azbox HD

    Am un Azbox hd Elite de cateva saptamani si dupa multe ore petrecute cu telecomanda in mana, iata parerea mea:
    General setup:
    Azbox hd cu cartela akta ( viaccess - preplatita pe 1 an) conectat prin hdmi la un lcd hd-ready LG( 720p)
    Inainte de azbox am avut un technomate 5400 super series, dar programele romanesti ( in specia akta) arata oribil ' intinse ' pe un lcd de 32' , in 16:9 ( widescreen)
    Ca toate STB-urile cu hdmi, si azbox hd face video upconverting , daca selectezi optiunea 16:9 si 720p; diferenta e ca o face un pic mai bine, dar departe de imaginea de pe tv-ul meu vechi SD, de 21';
    Ideea e ca daca nu exista o sursa video buna de intrare ( semnal satelit la bitrate bun) stb-ul nu poate face minuni....; parerea mea e ca a imbunatatit cu 25% imaginea, care acum nu mai arata asa de fals 'intinsa' pe 16:9 ( la vechiul technomate, parea cu un fel de burta)
    Pe canale ce emit 16:9, SD, se vede perfect ( f clar, dar nu hd, evdent) TNT Germany, BBC..
    Live feeds: Vazut o cursa hipca finladeza -imagine superba; meci bacaul-ploiesti =mediocru
    Minusuri:
    Ca la toate stb-urile HD, schimbarea canalelor dureaza 2-3 sec, fata de instantaneu la vechiul stb SD

    Am instalat versiunea 3177 , cu plugin-urile si addon-uri de la islaremota, dupa tutorialul lui gorski
    Fara plugin (doar cu firm 3177) cardul akta nu mergea.
    Dupa plugin-uri, nu mi-a mers decat cu MultiCas, dar nu cu newcscam, sau Gcamd.
    Am instalat Cccam 2.1.1, cel nativ, modificat pt azbox, merge ca si client, l-am incercat cu cateva linii : SD e ok, la canale HD depinde f mult de pingul catre serverul de Cccam, plus ca unele canale imi mergeau cu sunet normal, dar cu dificultati la english AC3 -imaginea se bloca mai frecvent- am incercat cu pachetul canal nordic HD de pe 1W
    Toate setarile cu camuri si emulatoare par dificile pt mine , intrucat nu ma pricep la linux ( utilizare, mod de gandire a structurilor)
    Cardul akta imi merge numai cu Multicas, face autoupdate lunar) dar nu merge cu CCCam , vad canalele numai cu cardurile serverului - unii au si digi, dar numai pe anumite tari, nu ca la multicas, care vede tot pachetul.
    Daca activez dvapiCas, stb-ul nu mai vede cardul din card reader

    ce setari sa fac ca sa vad max tv cu cardul meu akta si digi tv cu cardul -altora?
    Last edited by teranova; 04-10-09 at 21:44.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •