Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Echosmart 791+Asus W500G Premium sau linksys 54GL

  1. #1
    Standard RSP member soulraven's Avatar
    Join Date
    13 Sep 2008
    Location
    Campulung Muscel
    Posts
    98
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Echosmart 791+Asus W500G Premium sau linksys 54GL

    ma bate gandul sa imi iau un echosmart 791, numai ca am 2 neclaritati, ce imi recomandati un router asus la care sa i atasez un port RS232 sau un router linksys la care sa i pun un port rs232?

    eu ma gandeam ca asus are si avantajul de a avea usb.

    merege sa trimit din router catre rs232 - echosmart-cccam?

  2. #2
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Re: Echosmart 791+Asus W500G Premium sau linksys 5

    Se pare ca nu merge niciuna dintre variantele la care te-ai gandit; exista un adaptor LAN/RS232 pentru Echo (care nu stiu daca se comercializeaza si la noi); pretul acestuia + pretul Echosmartului ajung la pretul unui DM500.
    Reorienteaza-te catre un Echosmart 792 sau DM500.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #3
    Standard RSP member soulraven's Avatar
    Join Date
    13 Sep 2008
    Location
    Campulung Muscel
    Posts
    98
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Echosmart 791+Asus W500G Premium sau linksys 5

    pai de ce nu ar merge?nu exista solutie pentru a trimite prin rs232 cccam sau orice alt program catre echosmart?
    tot am citit http://www.sateliti.info/showthread.php?t=8573&page=3
    si ma gandeam ca exista solutie si pentru echosmart, asta in ideea de a nu tine blocat un calculator pentru a face decodarea

  4. #4
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Echosmart 791+Asus W500G Premium sau linksys 5

    deci pe asus poti pune un convertor usb-rs232 ceea ce ar fi usor, iar la echolite conectezi prin null modem, e o idee relativ usoara ,dar trebuie sa stai sa te gandesti ca nu exista soft pe linux care sa trimita newcamd pe rs232 , doar daca gasesti de genul transfer to netscum e cel pe windows sa functioneze ceva varianta si pe linux, atunci problema ar fi rezolvata.

  5. #5
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Re: Echosmart 791+Asus W500G Premium sau linksys 5

    Pai din ce ai citit acolo unde s-a scris despre sharing prin serial?
    Renunta ca nu se poate,doar daca faci un soft pentru echosmart care sa stie intradevar SSSP sau creezi chiar tu emu pentru router care sa folosesca acelasi protocol de comunicare cu Echosmart.Nu are rost sa te chinui cu doua aparate pentru functionarea sharingului cand se poate folosi unul singur.
    Cei care isi modifica routerul pentru asa ceva o fac din alte motive,cum ar fi :folosirea mai multor carduri si emulatoare,lipsa cititorului de card din receptor si astfel un phoenix nu se observa legat de router decat sa atarne pe langa tv,etc.
    Ia un receptor care sa stie sharing pe lan,comunicarea pe RS232 nu are viitor.

    PS:E cam asa:vrei o bicicleta si nu vrei sa dai 400 lei pe cea nemteasca.Acum vrei sa cumperi rotile cu 200 de lei de la chinezi si cadrul tot cu 200 de la rusi.Stii ca nu se potrivesc si incerci sa peticesti ceva sa le potrivesti.
    :

  6. #6
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default Re: Echosmart 791+Asus W500G Premium sau linksys 5

    Pe piata a aparut ceva de genul rs232-UTP ca sa poti sa conectezi orice receptor prin rs232 la cccam prin UTP adaptorul. Pretul cat am inteles o sa fie ceva de genul 70 euro (am uitat sa zic ca are un fel de linux in el).

  7. #7
    Standard RSP member soulraven's Avatar
    Join Date
    13 Sep 2008
    Location
    Campulung Muscel
    Posts
    98
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Echosmart 791+Asus W500G Premium sau linksys 5

    deci singura solutie este sa il folosesc cu coduri, si dupa ce se schimba treaba cu D**i sa gasesc varianta pentru a primi share de undeva fara a folosii calculatorul

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •