Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Receivere HDTV???

  1. #1
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Receivere HDTV???

    Tot mai multi operatori anunta cu surle si trambite trecerea programelor lor in HD pana la sfarsitul anului 2009,D+,CABO.PREMIERE,TPS,CANAL+ unele dintre ele deja au cate 2-5 programe HD in pachetele lor! etc. in acest caz oare nu trebuie sa ne orientam atentia catre receiverele HD? sincer cred ca noile receivere ce tot apar pe piata la preturi modice nu fac altceva decat sa induca o stare de normalitate asta pana in clipa cand marii operatori vor trece exclusiv programele lor in HD,si atunci intreb eu; oare ce rost mai are sa dam banii pe receivere care le vom urca sus pe dulap in curand cand putem sa ne indreptam atentia catre receivere HD carora li se pot pune patchuri pentru vizionarea programelor codate,ca altfel nu vad rostul sa ai un receiver HD cu care nu poti vedea nimic neoficial,asa ca; are cineva in dotare un receiver HD care sa poata deschide si programele codate?
    Haideti sa ne orientam atentia si asupra acestui aspect,asta daca doriti bineinteles!

  2. #2
    Standard RSP member outcast's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    1,660
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default Re: Receivere HDTV???

    de foarte mult timp am recomandat rec hdtv cu CI si diablo....eu am un hdtv de 9 luni si .......si nu ma uit la gigi film...... ....si v-am mai anuntat intentiile lui d+ de a avea o platforma hd...
    e viitorul.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere HDTV???

    Quote Originally Posted by outcast View Post
    de foarte mult timp am recomandat rec hdtv cu CI si diablo....eu am un hdtv de 9 luni si .......si nu ma uit la gigi film...... ....si v-am mai anuntat intentiile lui d+ de a avea o platforma hd...
    e viitorul.
    Deci sa inteleg ca alternativa ar fi un receiver HD cu CI si cam diablo,este ok! dar poti sa ne spui mai multe despre receiverul tau? nu de alta dar sa-mi fac o idee despre ce imi voi cumpara,poate va fi util si pentru altii.
    PS. mut threadul la receptoare.

  4. #4
    Standard RSP member outcast's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    1,660
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default Re: Receivere HDTV???

    nu sint multe de spus..am 8 receivere in casa dar homecastul e folosit la teste,nevastamea se uita in sufragerie la homecast ca acolo merg toate d+,gigi,prem. tps,...etc.este stabil..are o imagine HD foarte buna...am avut si humax hdci 2000 sat si un philips...niciunul nu se ridica la nivelul homecast....m-a costat 310 euro cu transport si tot..acum 8-9 luni.si platit ramburs!

    ps1.nu neaparat cu diablo..diablo nu e eterna..acum e cea mai buna..dar este si giga...
    ps2.la mine in casa e cel mai frecat receiver fiind cel mai stabil si ...cel mai bun......am si echostar..sa nu credeti ca am doar shpanuri..
    Last edited by outcast; 15-09-07 at 16:12.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere HDTV???

    OK!! multumim de info,cei ce detineti receptoare HD postati despre ele,ce programe vizionati daca sunteti multumiti etc

  6. #6
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere HDTV???

    Am gasit aceste 3 nume de receptoare HD,pe care il recomandati?
    Humax, Topfield, Homecast

    Outcast,unde ai facut comanda? poti da un link? multumesc anticipat!

  7. #7
    Standard RSP member outcast's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    1,660
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default Re: Receivere HDTV???

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Am gasit aceste 3 nume de receptoare HD,pe care il recomandati?
    Humax, Topfield, Homecast

    Outcast,unde ai facut comanda? poti da un link? multumesc anticipat!
    http://www.tenspot.de

  8. #8
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere HDTV???

    Quote Originally Posted by outcast View Post
    Multumesc,ma gandesc sal comand,viitorul este HD ar trebui sa ne gandim ff bine inainte de a achizitiona un receiver! HD bate la usa si se apropie tot mai repede.

  9. #9
    Golden Member wambertos's Avatar
    Join Date
    26 Jul 2007
    Posts
    379
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Receivere HDTV???

    Nu de mult mi-am achizitionat si eu un receiver HDTV. M-am informat mult pe forumurile germane si am ajuns la concluzia ca niciunul nu merge ca lumea.
    Parca totusi Homecast ar fi fost cel mai acceptabil.
    A aparut insa Kathrein UFS 910 pe linux. Acest receiver a devenit foarte foarte repede unul dintre cele mai cautate si la ora actuala greu de gasit.
    Cei de la Kathrein au fost luati prin surprindere si nu reusesc sa satisfaca piata.

    Destul de repede a aparut un image al celor de la SF care merge cu radegast!
    "Doz" (the maker of camd3) a pus si el mina pe un Kathrein si face si pt. acest receiver un camd3.
    Camd3 face deja AU pe PW si parca pe D+ si polsat. In plus stie si CS. Exista totusi putine servere pe camd3.
    Am citit ca si gbox merge prin MPCS (multi platform card sharing) dar nu ca server ci numai "client".

    La un pret de aproximativ 300€, acest receiver e o bijuterie.
    In asteptarea unui Dreambox 8000 care nu mai apare si poate nu va aparea vreodata, imi delectez ochii cu "Kathy" .

  10. #10
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Receivere HDTV???

    Quote Originally Posted by wambertos View Post
    A aparut insa Kathrein UFS 910 pe linux. Acest receiver a devenit foarte foarte repede unul dintre cele mai cautate si la ora actuala greu de gasit.
    Cei de la Kathrein au fost luati prin surprindere si nu reusesc sa satisfaca piata.
    Criza dureaza cam de doua luni , ar cam trebuii sa ajunga cargoul in port
    Avantaj : avem timp sa bagam ronul in purcelus , si cind va fi pe piata ...
    Quote Originally Posted by wambertos View Post
    Camd3 .... In plus stie si CS. Exista totusi putine servere pe camd3.
    Am citit ca si gbox merge prin MPCS (multi platform card sharing) dar nu ca server ci numai "client".
    Poate e timpul pt Cccam ( ghebox este putin probabil sa apara ) , share ul bazat pe server unic este usor desuet .Camd3 mai are dezavantajul lipsei cardreaderului la Katy .Pe USB din ce stiu eu numai NewCS citeste carduri ( neportat inca , dar dupa frenezia cu care teamul in implementeaza pe toate procesoarele care stiu linux , este pe ...vine )
    Quote Originally Posted by wambertos View Post
    La un pret de aproximativ 300€, acest receiver e o bijuterie.
    Uite asa , o firma ancorata in irealitate ( dreammultimedia ) poate sucomba .
    Singura sansa pt DM8000 este coreul MIPS al procesorului , acelasi ca si la DM7025 , cu avantajul unificarii emu/plugin .
    Daca si Cccam se misca rapid , uitam si de ghebox .

  11. #11
    Golden Member wambertos's Avatar
    Join Date
    26 Jul 2007
    Posts
    379
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Receivere HDTV???

    Nu stiu de ce nu reusesc sa satisfaca piata. Or avea si ei probleme in vacanta de vara. Se stie ca in Germania nu se misca nimic in timpul vacantei de vara.

    Cum spuneai, singurul dezavantaj e ca nu are un card reader si nu poate fi server.
    Nu stiu cum functioneaza Diablo cam wireless, poate fi server ? Daca da, s-ar rezolva cumva problema. Mai sint si usb ports care deschid multe posibilitati.

    De ce crezi ca gbox nu va merge pe Kathy? Nu se stie!

  12. #12
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Re: Receivere HDTV???

    Diablo wireless poate fi server de sharing cu baza legata la PC dar sw circula in cercuri inchise ( a facut @fanta o demo cu asa ceva ).Mai simplu cu un PC / laptop si Camd3 server .
    Gheboxul are mai mult de un an de inactivitate ( publica ).

  13. #13
    Member Visitor
    Join Date
    05 Aug 2007
    Location
    belgium
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere HDTV???

    Quote Originally Posted by smv167 View Post
    Daca si Cccam se misca rapid , uitam si de ghebox .
    Am trecut acum vreo 4-5 luni pe cccam si n-am avut probleme de niciun fel pana acum, am deja 2 servere care merg 24/7. si eu sunt in asteptare de "ceva" receiver cu linux, placa de retea si cardreader (ideal ar fi dreambox 8000) si cu ceva suport de la "baieti", dar se pare ca mai trebuie sa astept
    baFTA

  14. #14
    Member Visitor
    Join Date
    11 Dec 2007
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere HDTV???

    eu am un clak-teck 5000 hd si e foarte bun se vede foarte bine pe un tv sony full hd de 40" kdl40w3000 softul e foarte bun si merge digi au. tps au si premier au ,pacat ca pe digi nu sunt si posturi hd .singurul lucru care ma dezamageste e ca nu reusesc sa bag subtitrare la digifilm,in rest totul e super ok.pretul e de 330 euro cu tot cu taxe de transport.in plus poti inregistra prin usb pe un pendrive sau un hard disk extern ,are mp3 player incorporat si poti sa vezi si jpg bineinteles tot prin usb.rezolutia o suporta pana la 1080i

  15. #15
    Member Visitor PepsiLight's Avatar
    Join Date
    08 Feb 2008
    Posts
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receivere HDTV???

    E un receiver bun Clark-Teck 5000. Totusi Kathrein UFS 910 iti ofera mai multe posibilitati si mai mult suport.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •