Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 127

Thread: AZbox firmware V.1...(Daily FW),

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Golden Member qwess's Avatar
    Join Date
    26 Oct 2009
    Location
    Walachia / Paname
    Posts
    823
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default AZbox firmware V.1...(Daily FW),

    Salut tuturor,
    M-am gandit sa deschid acest subiect pentru a impartasii anumite informatii legate de mult asteptata trecere Patch> firmware V.1...
    Cand credeti ca se intampla asta, ce schimbari, imbunatatiri va aduce, satelitar, multimedia, retea...
    Am acest receiver din luna august, pana in prezent sunt multumit de el, tinand cont ca se afla la inceput de drum, in mare masura am optat pentru configuratia hardware prezenta pe acesta, si sper ca va avea si un suport software pe masura pentru al face sa "zica tot" ce poate.
    Last edited by istvan; 07-02-10 at 21:18.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Aug 2009
    Posts
    47
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Salut, qwess

    Judecand despre cum se misca lucrurile pe http://dailyfw.azupd.com/ , m-as arunca sa zic ca v1.0x va aparea prin aprilie-iunie.

    Judecand manevra Opensat, cea cu lansarea lui Premium HD +, si manevra cu inlocuirea unui Premium HD cu unul HD +, plus o diferenta, mi se pare ca si-au auto-impus sa se miste spre ceva mai stabil si mai functional.

    Partea proasta e ca, de un an si mai bine, AzBox-ul este un receptor "care promite"... dar, in continuare, doar promite. Pana una alta, am ajuns sa astept cu interes urmatorul 0.9.xxxx stabil.

    Din ultimele release-uri zilnice, observ ca in cel numit azbox-0.9.4110-patch.bin a aparut, in cele din urma, mult-asteptatul blind-scan. Pe premium HD non-plus nu a functionat, si a dus la blocarea receptorului.

    In 0.9.3911 imi functionau toate .avi, xvid, wmv --- in 0.9.4110 mai nici unul.

    Ce ma mai astept este ca, in viitorul foarte apropiat, sa apara un ghid de diferente hardware intre HD si HD+, si niste tutoriale neoficiale despre cum sa-ti upgradezi HD-ul la HD+ cu un letcon si trei rezistente.

    E chiar distractiv AzBox-ul. Pe bune.
    Sarbatori Fericite, tuturor!

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Aug 2009
    Posts
    47
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    update: dupa vreo 3-4 restart & shutdown a inceput sa citeasca si respectivele fisiere/formate.
    Foarte ciudat.

  4. #4
    Golden Member qwess's Avatar
    Join Date
    26 Oct 2009
    Location
    Walachia / Paname
    Posts
    823
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    La Multi Ani.

    de la aparitia lui .3686 nu am mai intrat nimic, fiind plecat, poate saptamana asta sa mai testez cate ceva, ieri chiar vroiam sa bag .4110, dar am renuntat in lipsa de timp, acum vad ca ultimul update e .4142.
    O sa incerc sa mai adun cateva info despre ea daca merita sa o incerc.




    Azbox HD with OpenSPA 3.0 powered by OSCam
    UE46F8000 powered by SamyGO_OSCam





  5. #5
    Golden Member qwess's Avatar
    Join Date
    26 Oct 2009
    Location
    Walachia / Paname
    Posts
    823
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Un singur lucru nu poate face AZ-ul cu nici un update, si anume calitatea imaginii pentru posturile TV de la noi, atat DVB-S cat si DVB-T. Cat am fost plecat, am urmarit diferite posturi TV din Franta transmise in SD, prin DVB-T si pot spune ca cei de la ProTVHD ar fii invidiosi de caliatatea lor. Cat despre cele in HD .... .O mica concluzie, la EI cele SD au o calitate ca cele HD la noi. Cele HD la EI............la noi...





    Azbox HD with OpenSPA 3.0 powered by OSCam
    UE46F8000 powered by SamyGO_OSCam





  6. #6
    Standard RSP member Bamboo's Avatar
    Join Date
    04 Feb 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    86
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    @qwess, receptorul nu are nici o vina. E vorba de cati MB/secunda vin pe acel subcarrier.
    SD sau HD, pe satelit sau terestru. Daca vin putini, D-zeu cu mila.
    Nu am rec HD, dar in SD se vede clar diferenta (pe un ecran mare) intre o transmisie "ca lumea" si una la "economie de biti".

    Ca exemplu, vezi ARD/ZDF de pe 19E vs. un program de duzina italian gen "cado! cado!" de pe 13E.

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Aug 2009
    Posts
    47
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Qwess, foarte corecta observatia ta despre SD/HD romanesti vs. cele "de afara".
    Ce sa-i faci, e un exemplu tipic foamea-n-gat la romani cu 12 canale SD pe un transponder, ca sa nu mai vorbim de calitatea emisiei quasi-VHS din "studiourile" Antena1,2,3,DDTV,OTV,ProTV, etc., etc...
    Nici nu se compara un feed sau un canal tv SD "de la ei" cu mizeriile recomprimate si mega-comprimate de la noi, fie ele si HD.

    Am sa incerc azi .4142 (cel compilat pe 2009.12.30 dar postat ieri/azi)

    Un an mai bun, tuturor!

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Sep 2008
    Posts
    164
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default Azbox

    Sal,referitor la ultimele versiuni de patch.bin se vede treaba ca is numa baloane de sapun.Din toate incercarile pe care le-am facut.... am juns la o formula si anume: 0.9.3932 + Multicas 1.62A si deocamdata face freez-uri foarte putine.Pe partea de Multimedia center nici macar nu ma mai agit (deocamdata merge DVD playerul de linga AZbox).
    Bafta tuturor.

  9. #9
    Golden Member qwess's Avatar
    Join Date
    26 Oct 2009
    Location
    Walachia / Paname
    Posts
    823
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Putin despre 4348

    Observ un plus de stabilitate la ultima versiune 4348, pe partea multimedia, sunt inca probleme de redare la fisierele m2ts, in schimb la mkv vad ca au ameliorat problemele. versiunea 4295 a celor de la KGD parca a distrus tot ce inseamna player media pe acest rec. plus ca au trebuit vreo 3,4 reboot-uri sa-si intre in functii.




    Azbox HD with OpenSPA 3.0 powered by OSCam
    UE46F8000 powered by SamyGO_OSCam





  10. #10
    Golden Member qwess's Avatar
    Join Date
    26 Oct 2009
    Location
    Walachia / Paname
    Posts
    823
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Daily FW 0.9.4461

    FW 0.9.4461/04022010

    hostname fix
    dts fix (rc1)
    improved photo player (max size: 2047px - increased soon) and aspect ratio corrected epg reservation if canceled
    stored tuner/streaming settings
    iptv record/epg

    DOWNLOAD




    Azbox HD with OpenSPA 3.0 powered by OSCam
    UE46F8000 powered by SamyGO_OSCam





  11. #11
    Golden Member qwess's Avatar
    Join Date
    26 Oct 2009
    Location
    Walachia / Paname
    Posts
    823
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default o prima evaluare

    >>
    La revenirea din weekup, reboot, nu-si pastreaza ultimul canal vizionat din favorite, duce in lista "ALL", ori am eu vreo eroare de bachup?
    iar noul OpenXCAS....lasa de dorit, am incercat sa modific linkul din telecomanda, dar cu noua interfata chiar nu am reusit, m-am chinuit 5 min sa intru o adresa, cand ...surpriza nu are implementata trecerea pe majuscule, am revenit la editarea prin FTP.
    Zapping-ul a urcat undeva pe la....3".Pe player inca nu am facut test. Inregistrarile parca un pic mai stabile. In rest "normal". Chestia cu rec. la IPTV e buna, dar inca nu am reusit sa deschid alte HTTP-uri in afara de cele 4 rusesti.Pana la urma vad ca au scos treaba cu ON/OFF cooler pentru cei cu +.

    p.s. treaba cu EPG-ul la cele 4 IP in rusa e super tare, dar ma rog e o functie implementata pentru alte posturi posibile.
    Last edited by qwess; 06-02-10 at 01:06.




    Azbox HD with OpenSPA 3.0 powered by OSCam
    UE46F8000 powered by SamyGO_OSCam





  12. #12
    Golden Member qwess's Avatar
    Join Date
    26 Oct 2009
    Location
    Walachia / Paname
    Posts
    823
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Cate una pe zi...?

    FW 0.9.4466/05022010


    photo pan + zoom in/out
    fix srt timing issue
    improved streaming

    DOWNLOAD




    Azbox HD with OpenSPA 3.0 powered by OSCam
    UE46F8000 powered by SamyGO_OSCam





  13. #13
    Member Visitor
    Join Date
    14 Dec 2009
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default azbox hd premium

    ma poate ajuta cineva ,cum se face nagra 3 pe azbox

  14. #14
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    @adespei , citeşte aici





    .

  15. #15
    Golden Member istvan's Avatar
    Join Date
    14 Feb 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    396
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default 0.9.5020

    0.9.5020
    -epg improvements
    -some other minor adjustments
    http://fw.azupd.com/
    RSP-TEAM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •