Thanks Thanks:  16
Likes Likes:  9
Dislikes Dislikes:  0
Page 6 of 32 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 76 to 90 of 471

Thread: Server cccam pe router wl500g ...

  1. #76
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Exista niste proceduri ptr resuscitare. Un scurt intre niste pini. E descrisa operatiunea pe forum openwrt.

  2. #77
    Standard RSP member malefycu's Avatar
    Join Date
    24 Jan 2009
    Posts
    271
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Va multumesc mult sper sa mearga cu scurtul acela pe pini sa nu fiu nevoit sa reinstalez totul ptr ca mi-a luat vreo 4 ore sa il fac...
    VU+Duo,DREAMBOX 500s,offset 0.90m,NAS Airlive 1Tb



  3. #78
    Super Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Posts
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

  4. #79
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    @sergiu ... el vrea sa cu totul altceva , sa evite reinstalarea softului , exemplu dat de tine se refera la deblocarea routerului atunci cand nu se mai poate pune soft pe el .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  5. #80
    Standard RSP member malefycu's Avatar
    Join Date
    24 Jan 2009
    Posts
    271
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Cred ca singura solutie este reinstalarea exact cum a spus @stargate parte pe care nu o inteleg,greseli facem cu totii dar sa nu existe in acest firmware o solutie de resetare generala?....
    Aceasta este omul din greseli invata sau mai nou ar fi trebuit sa invat din greselile altora dar nu m-am comformat
    VU+Duo,DREAMBOX 500s,offset 0.90m,NAS Airlive 1Tb



  6. #81
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    Exista niste proceduri ptr resuscitare. Un scurt intre niste pini. E descrisa operatiunea pe forum openwrt.
    Acest raspuns a fost dat ptr gobi2000. La tine nu e nevoie de asa ceva de vreme ce routerul functioneaza.

  7. #82
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    routerul lui functioneaza doar ca nu mai aloca ip-uri pe LAN nici Static nici DHCP , cel putin asa am inteles eu ... deci daca nu se poate conecta la el pe lan exista posibilitatea sa se conecteze pe wan ? poate scapa de reinstalare
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  8. #83
    Standard RSP member c0c010's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2008
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Topex

    @malefycu - si eu am avut aceiasi problema,la mai multe comenzi prin putty{afon linux} am reusit performanta ta
    adica Dm se conecta la cccam pe router dar calculatoarele din retea de acasa ba.......!!!

    am cautat in stanga in drepta dar putine informatii,asa ca am pus imaginea din nou pe curat si sa rezolvat.

    De retinut: la routerul Topex cu openwrt nu se poate face reset general de la butonu de reset din spate,dar merge
    din interfata Luci, Meniu - System - Backup/Restore - Reset router to defaults, astepti 1-2min si urmezi pasi de la
    postu 27 a lui @resofty si ii pui imaginea pe curat.
    de aici pui ce vrei pe el...Boot de pe styck....Cccam....Newcs...etc.

    Multumesc pe aceasta cale lui @resofty si @prodigy care m-au initiat in tainele acestui minunat router Topex.
    sa aveti o seara buna.

  9. #84
    Standard RSP member malefycu's Avatar
    Join Date
    24 Jan 2009
    Posts
    271
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Am mai reusit o performanta am alocat un ip fix mai exact ip-ul roterului adica 192.168.2.1 si am reusit sa dau ping in el dar TTL-ul este pe 128 nu pe 64,dar cand schimb intr-un ip normal de la 192.168.2.2 ->255 imi arata ca s-a conectat dar ping da "request timed out" am incercat sa schimb si "full duplex" din 100mb in 10mb dar nici asa nu vrea,nu mai am idei si mie asa de lene sa ma apuc sa il fac din nou......
    VU+Duo,DREAMBOX 500s,offset 0.90m,NAS Airlive 1Tb



  10. #85
    Super Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Posts
    122
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    trebuie sa rescrii softul;asta se face cu wl500g-clear-nvram.trx si incarci, dupa 2-3 minute de la instalarea clear-nvram.trx,incarci softul pe care vrei(dd-wrt,openwrt,oleg,etc)il lasi sa rebooteze;dupa ce a rebootat apesi butonul de rest din spate si cand clipeste intermitent eliberezi butonul si gata.

  11. #86
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    Eu am o dilema legata de asus si ecosmart 771-791 unde prin convertor usb232 sa exite aceata comunicare pe serial cu eco direct din serverul CCcam, aici cred ca e vb doar de un script care ar prelul locul sbcl, astept pareri.
    ..::EGAMI TEAM::..

  12. #87
    Golden Member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Toate variantele astea sunt solutii simple la defectiuni simple, care sunt urmare a unor configurari gresite.
    Problema serioasa e cand routerul nu mai da nici un semn de viata si anume nu se aprinde nici un led in aparat.O varianta de testat ar fi acel scurt pe pinii de la flash(chiar daca eu cred ca daca routerul e mort metoda cu scurt nu are nici un efect).

  13. #88
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    Quote Originally Posted by malefycu View Post
    Am mai reusit o performanta am alocat un ip fix mai exact ip-ul roterului adica 192.168.2.1
    la mine IP-ul rouerului este de forma 192.168.1.1 ... tu ai schimbat Ip-ul la tine in 192.168.2.1 ?
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  14. #89
    Standard RSP member soulraven's Avatar
    Join Date
    13 Sep 2008
    Location
    Campulung Muscel
    Posts
    98
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    am eu un router topex Premium, care este crapat si nu cred ca mai am solutie decat sa gasesc pe cineva care sa imi rescrie eeprom-ul din el...altfel nici o sansa. nici Jtag nu exista pentru premium

    Accept orice fel de donatie pentru echipamente si accesorii satelit. Transportul il achit eu

  15. #90
    Standard RSP member malefycu's Avatar
    Join Date
    24 Jan 2009
    Posts
    271
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Quote Originally Posted by stargate View Post
    la mine IP-ul rouerului este de forma 192.168.1.1 ... tu ai schimbat Ip-ul la tine in 192.168.2.1 ?
    Da l-am schimbat ptr ca era legat la un alt router care avea deja acea clasa de ip si nu ma puteam conecta la el.
    VU+Duo,DREAMBOX 500s,offset 0.90m,NAS Airlive 1Tb



Page 6 of 32 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •