Thanks Thanks:  16
Likes Likes:  9
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 32 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 471

Thread: Server cccam pe router wl500g ...

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Post Server cccam pe router wl500g ...

    salut, a incercat cineva sa puna un server cccam ( sau alt emu ) pe un asemenea router : http://forum.softpedia.com/anunturi/...20.html#images ? multumesc anticipat pentru eventuale detalii .
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  2. #2
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Da , si functioneaza perfect, avand placa de baza Asus wl500g deluxe.32mb Ram, proc 200mhz mips, 4mb flash, 2x usb extern si inca 2 in interior, si se poate adapta si serial.

    Eu pe al meu am un Stick,un hub, un convertor de serial si un smartbee pentru citire de card, merge orice merge si pe dm500 avand procesoare din aceeasi categorie mips.

  3. #3
    Standard RSP member malefycu's Avatar
    Join Date
    24 Jan 2009
    Posts
    271
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    @resofty da-ne si noua detalii cum ai facut ce firmware ai pus,am si eu acelasi router si nu stiu cum sa fac...
    VU+Duo,DREAMBOX 500s,offset 0.90m,NAS Airlive 1Tb



  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    A incercat cineva si pe un model de router Asus WL-500gP v1 ?
    Sant si eu curios pt. detalile functionari unui router cu/ca server ccam
    Functioneaza si cu interfata phoenix model "gelvis" ?
    Se poate configura sa "iesi" cu 2 carduri sa zic 1 conectat prin interf. phoenix la router si al 2-lea intr-unul dintre receivere ( bine inteles carduri diferite ) ?

  5. #5
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Pai situatia sta cam asa:
    - am avut si wl500gp(premium) v1 si wl500gx(deluxe)
    Merg toate imaginile
    - incepand cu cea originala de Asus
    - apoi Oleg, apoi cele mai noi modificate dupa mod-ul lui oleg
    - dd-wrt,openwrt

    Oleg.
    Are suport pt webcam , ftp si multe alte chestii....dar imaginea se misca tare greu, adica netul merge foarte prost pe imaginea asta.

    DD-wrt.
    Care il folosesc si acum, am pus varianta usb_generic, ca sa vada usb-urile dar nu e absolut necesar, se poate pune oricare alta si sa se incarce ulterior librariile pt USB.

    Openwrt.
    Inca nu m-am pus pe openwrt dar stiu care a instalat si functioneaza perfect.
    Cica ar fi ceva probleme pe openwrt cu WPA2 ...in fine...nu am testat.Openwrt e fain ca e RW pe cand DD-WRT e doar R(avand in vedere ca e doar read ai putin mai mult de lucru la cccam si toate cele dar in rest functionalitatea e ireprosabila).

    Un soft de urcare a imaginilor aici ai aplicatia

    Urcarea imaginii se face usor.
    ideal e sa dai un reset la router inainte de urcarea unei imagini. Tii apasat timp de 5 secunde butonul reset si il lasi sa isi faca treaba.
    Apoi se scoate alimentarea routerului, se tine apasat butonul de reset , apoi tinand apasat se baga alimentarea la router.Routerul va intra in safe mode si se poate verifica asta prin ledul de power care clipeste intermitent.

    Apoi pe adaptorul de retea de la PC se modifica ip si se pune orice ip din raza 192.168.1.2-192.168.1.254,Sa spunem ca selectam 192.168.1.5 la netmask 255.255.255.0 iar la gateway 192.168.1.1.(acesta trebuie obligatoriu trecut nemodificat)
    Se deschide din ce am instalat aplicatia de mai sus Firmware restoration tool . se selecteaza imaginea dorita in cazul dd-wrt incarcam bin-ul (selectand la Files of type: all files). Se asteapta urcarea pe router care va dura foarte putin apoi isi va face el un reset si routerul este functional.
    Router ip:192.168.1.1

    Legat de CCcam.
    Cred ca la CCcam sunt destule detalii si in postul pentru wrt54gl.
    Dar voi atasa aici fisierele exact cum trebuie urcate pe router.
    In cazul in care aveti Asus wl500gp (8mb flash) urcati imaginea usb_generic si veti avea destul loc liber in flash pentru a adauga si cccam + librariile necesare.
    In cazul in care aveti Asus wl500gx (4mb flash) veti avea nevoie de un stick pentru a se putea urca fisierele necesare pentru cccam.Odata cu stickul se poate crea partitie swap.

    Va continua...

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Daca ar exista si o solutie sa putem folosi cccam-ul din router ca server pentru IPBox ar fi bestial. Ma gandesc la cccam in router si incubus in IPBox. Ce ziceti, ar merge?

  7. #7
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Pai eu asa am , cccam pe router si incubus pe kathy, au fost cativa dornici de mi-au dat inca o linie doar pentru client si le-am pus in kathy.Le multumesc inca odata celor care mi-au dat a doua linie.

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Sa inteleg ca partenerii serverului cccam de pe router nu pot fi vazuti de incubusul de pe Kathy? Atunci n-am facut nimic.

  9. #9
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Pai ai 3 variante.
    1 pierzi un hop trimitanduti de la router spre kathy
    2 iei linii din server si acolo lasi mai putine si unele le folosesti in kathy(o varianta ce ii dezavantajeaza pe restul fiindca nu faci reshare la ce folosesti pe kathy)
    3 mai ceri o a doua linie , ca doara si asa nu ii doare mana sa iti dea , ca serverul din router tu oricum nu il folosesti de client , doar pt share si reshare.
    si client pt cccam pe kathy, deci cei 2 useri de la ei consuma tot cat unul care vine la dream de exemplu.

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Inteleg varianta 1. Nu vad care ar fi problema.

    Varianta 2:
    Cum adica iau linii din server? Nu ajunge o singura linie din cccam server pentru incubusul de pe box, pentru a putea avea access la toate cccam serverele cu care e in parteneriat serverul de pe router?
    cccam serverul nu face automat reshare la ce primeste de la parteneri si de la newcs-ul de pe box?

    Inteleg varianta 3. Asta e buna daca observ lag prea mare cu varianta 1, ceea ce nu cred ca e cazul, ca boxul e conectat direct prin fir la router. Lag-ul cel mai mare din reteaua de acasa il obtin intre cele doua routere, cel conectat la net (Linksys) si Asus, ele comunicand pe wireless (WDS).

    LE: am inteles ce voiai sa spui in varianta a doua: pun unele linii direct in incubus, fara sa le mai pun in cccam server. De aia ziceai ca nu face reshare.
    Last edited by neutrin; 04-11-09 at 14:50. Reason: Pricep greu :)

  11. #11
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    problema la varianta 1 e ca pierzi cardurile care vin cu reshare 0.Varianta 3 e cea mai ok.

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    In cazul meu ar trebui sa cer 3 linii la 1 linie de a mea , avand si pe pc un "hvr4000"
    Nu stiu daca toti ar fii de acord cu un schimb de 3:1 linii
    In prezent este mai simplu cu incubus pt. kathy si hadu pt. hvr4000 de la serverul cccam
    In schimb solutia ta cu router-server cccam mi-se pare ceea mai ideala/practica pt. varianta cu 1-4 receivere/tv individuale pt. 1 router , sau poate si o mini-instalatie colectiva ( aici presupunand mai multe routere wifi )

  13. #13
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    pai receiveru principal mai tragi o a doua linie asa e la mine pe kathy , dar pe pc imi sunt destul cele fara reshare la care pierd un hop.
    Am incercat toate variantele si cam doar astea sunt solutiile.
    Daca ai carduri foarte bune in Hop1 pe router iti e de ajuns ca sa fie doar el server si nu mai ai nevoie de o a doua linie, cum ar fi sa ai 80-100 de hop1.

  14. #14
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Quote Originally Posted by resofty View Post
    Va continua...
    Am devenit si eu interesat de subiect dupa ce mi-am luat un router Asus wl500g deluxe cu dd-wrt!

    Poti continua cu detaliile pentru urcat fisierele si setup - un tutorial?


  15. #15
    灌水 expression's Avatar
    Join Date
    09 Oct 2008
    Location
    PL-RO
    Posts
    313
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default Nr. linii

    Cam cate linii F: suporta un router ?
    The quieter you become, the more you are able to hear...

Page 1 of 32 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •