Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 12 of 12

Thread: DM 500HD din 2010 "sau cine stie cind"!!!!!!

  1. #1
    Standard RSP member otheitis's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2007
    Location
    Somewhere in Aegean Sea!!
    Posts
    2,925
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    82

    Thumbs down DM 500HD din 2010 "sau cine stie cind"!!!!!!

    Pentru ei care stie Germana poate sa confirma inca o data citi neserioasa este asta firma.Amana un amarit receptor 10 ori.Acuma care este problema care obliga pe Dream sa nu il scoate la vinzare????




    "Kleine" Dreambox kommt erst 2010




    Dreambox DM500 HD auf der AngaCable 2009



    Der Lunener Hersteller Dream Multimedia liefert seine auf diesjährigen Anga Cable vorgefuhrte Dreambox DM500 HD erst im kommenden Jahr aus. Ursprunglich war die Markteinfuhrung fur diesen Juli in Aussicht gestellt worden (SAT+KABEL berichtete). Die Entwicklung habe etwas mehr Zeit in Anspruch genommen, als man bei Dream gedacht habe, zitierte der Branchendienst "Inside-Digital" am Freitag einen Sprecher des Unternehmens. Man sei aber optimistisch, das Gerät ab Anfang 2010 anbieten zu konnen.

    Das Modell DM500 HD basiert wie seine großen Geschwister auf einem erweiterbaren Linux-Betriebssystem. Im Inneren der 300-Euro-Box werkelt ein 400-MHz-Prozessor mit 256 Mbyte RAM Hauptspeicher. Ebenfalls an Bord sind ein programmierbarer Kartenleser und ein DVB-S2-tauglicher Tuner fur hochauflosendes Satellitenfernsehen. Ein zweites Empfangsteil soll sich per Steckplatz nachrusten lassen.


    Dream setzt bei DM500 auf HDMI - Reizthema "HD+"-Empfang




    Anders als bei den Modellen DM8000 und DM800 setzt Dream bei dem neuen Modell nicht auf einen digitalen DVI-Ausgang ohne HDCP-Unterstutzung, sondern auf die verbreite HDMI-Variante. Außerdem steht eine Ethernet-Schnittstelle fur die Anbindung ans heimische Netzwerk bereit. Eine Nachrustung von WLAN ist nicht vorgesehen. Dafur gibt es einen SCART-Anschluss, einen optischen Audioausgang und einen eSATA-Port fur externe Festplatten. Ebenfalls implementiert wird ein Web-Interface fur den externen Zugriff. Der auf der Anga in weiß vorgestellte Receiver soll in der Serienfassung in einem schwarzen Gehäuse stecken, berichtete der Dienst.

    Fur Schlagzeilen hatte Dream Multimedia in den letzten Tagen mit der Nachricht gesorgt, dass eine im Internet kursierende Erweiterung den Empfang der hochauflosenden "HD+"-Ausstrahlungen von RTL und ProSiebenSat.1 ermoglicht und die Aufzeichnungssperren, die bei offiziell zertifizierten Empfangsgeräten bestehen, aushebelt (SAT+KABEL berichtete).





    http://satundkabel.magnus.de/geraete...-erwartet.html

    AB IPBOX 9000HD

    DVB/S2-CABLE TUNER

  2. #2
    Standard RSP member gladix's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    265
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    intre timp a aparut clona 500hd evident "identica" cu originalul undeva in china la fabrica din shenzen

  3. #3
    Standard RSP member otheitis's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2007
    Location
    Somewhere in Aegean Sea!!
    Posts
    2,925
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    82

    Default

    Eu nu inteleg de ce tine pe firma....Mai bine sa il vinde la Chinezi si cu singuranta lucruri o sa merge mult mai bine....

    AB IPBOX 9000HD

    DVB/S2-CABLE TUNER

  4. #4
    Standard RSP member Bamboo's Avatar
    Join Date
    04 Feb 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    86
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    pretul estimat la 300 de euro e inca in vigoare?

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pana cand va fii comercializat acest model , cred ca o sa inceapa IPTV-ul de la RCS care in prezent este in teste
    Din cate am citit receiverul celor de la IPTV RCS folosit in teste foloseste acelas chipset ca la acest model - BCM 7405
    In alta ordine , daca se va putea "emula" cat de curand E2 pe noile Optibox Alligator/Phantera , cred ca acest receiver se poate considera "mort" inainte de a aparea pe piata din cauza raportului pret/performanta destul de slab comparativ cu cele scrise mai sus

  6. #6
    Standard RSP member Bamboo's Avatar
    Join Date
    04 Feb 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    86
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Pe mine ma interesa un receptor similar cu DM800, dar mai ieftin. 20 de milioane e cam mult pt mine.
    500HD parea exact ce aveam nevoie.
    S-ar putea insa sa ma reorientez spre alt producator

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Post

    Salut, la www.satmedia.ro , DM 800 costa 1749 de lei ( transport gratis ) . Bafta .

    http://www.satmedia.ro/Promotii/Drea...00-HD-PVR.html
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Faptul ca se tot amana lansarea pe piata a unui produs nu este neaparat un lucru negativ. Motivele pot fi diverse, iata unele plauzibile:
    - producatorul nu este inca multumit de calitatea produsului final si lucreaza la imbunatatirea lui
    - incasarile sub asteptari din acest an ar face foarte dificila lansarea unui nou produs (costuri de marketing mari, raportat la veniturile anului 2009)
    - inca se vind bine produsele lor de pe piata
    - poate exista o clauza contractuala cu Anga Cable, prin care Dream MM se obliga sa nu lanseze pe piata noul receptor inainte ca acesta sa apara in oferta Anga cable

    Asadar pot fi multe motive reale, hai sa nu ii catalogam direct neseriosi (eu am IPBox, nu am avut Dreambox niciodata, deci nu am de unde sa stiu cat de seriosi sau neseriosi sunt).

    Iar faptul ca se fac clone in China e probabil un rau tolerat de toti producatorii, daca vreti e pretul platit de producatorul original pentru a avea cel mai mic cost de productie (ce se produce in China e foarte usor de copiat de o alta firma din China. Legile copyright nu prea exista acolo asa ca nimic nu impiedica furtul intelectual), fapt care le permite sa ramana competitivi.

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Off Topic


    Cred ca ai uitat un lucru esential legat de China , la cate dintre componentele sistemului tau scrie "Made in China" , chiar daca au branduri de renume : Asus , Gigabyte , MSI s.a
    Sant ferm convins ca si clonele acestui receiver daca au aparut , dream multimedia a "luat" la cunostinta financiar ( doar ca nu o sa anunte ceva oficial legat de acest mod de afaceri )
    Legat de motivele enumerate de tine , doar cel cu "investitia anul acesta....." mi-se pare plauzibil , in rest ne-am obisnuit cu aceasta firma
    Daca nu o stii , cauta in urma cum au scos pe piata : DM 8000/800/500 = IN ACELAS STIL CARACTERISTIC ( AMANARII SI AMANARII SI IAR AMANARII s.a.m.d )

  10. #10
    Standard RSP member vallek2000's Avatar
    Join Date
    05 Mar 2009
    Posts
    67
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    nu trebuie sa catalogam calitatea unui produs in functie de intarzierea sau amanarea firmei producatoare au ei motivele lor!!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    10 Oct 2009
    Location
    In majoritatea capitalelor EU
    Posts
    126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Testele au aratat ca sunt diverse buguri si de aceea sa amanat lansarea lui,unul din buguri fiind incalzirea excesiva si blocarea receiverului,se pare ca va fi lansat in jur de 10 Aprilie 2010!

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Cu cat termenul se intinde catre vara , cu atat va aveea castig de cauza mai mult cele 2 modelele de la Optibox cu BCM 7401 care practic se afla si la vanzare in prezent
    Ramand doar de a se "emula/transpune" enigma 2 pe ele , asa ca tot sa-l amane in continuare

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •