Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: Propunere pentru Echo-Team

  1. #1
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Propunere pentru Echo-Team

    -stiu ca prioritatile actuale sunt cu totul altele , dar pentru viitor propun un soft pt 79x care sa functioneze full pe toate dth-urile romanesti, ca alternativa la receptoarele oficiale care ne-au cam dezamagit;
    -deschid lista de ''petitii'' cu propunerea mea (astept sa mi se alature si altii binenteles cu propuneri);
    -ma gandesc la o grafica simplificata (gen DVB 2000 pt Nokia) si la renuntarea la unele accesorii in favoarea stabilitatii tehnice in functionare .
    Cu respect.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Quote Originally Posted by val View Post
    -stiu ca prioritatile actuale sunt cu totul altele , dar pentru viitor propun un soft pt 79x care sa functioneze full pe toate dth-urile romanesti, ca alternativa la receptoarele oficiale care ne-au cam dezamagit;
    -deschid lista de ''petitii'' cu propunerea mea (astept sa mi se alature si altii binenteles cu propuneri);
    -ma gandesc la o grafica simplificata (gen DVB 2000 pt Nokia) si la renuntarea la unele accesorii in favoarea stabilitatii tehnice in functionare .
    Cu respect.
    Excelenta ideea sunt si eu de acord!

  3. #3
    Super Member painluck's Avatar
    Join Date
    08 Feb 2007
    Posts
    111
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Quote Originally Posted by val View Post
    -stiu ca prioritatile actuale sunt cu totul altele , dar pentru viitor propun un soft pt 79x care sa functioneze full pe toate dth-urile romanesti, ca alternativa la receptoarele oficiale care ne-au cam dezamagit;
    -deschid lista de ''petitii'' cu propunerea mea (astept sa mi se alature si altii binenteles cu propuneri);
    -ma gandesc la o grafica simplificata (gen DVB 2000 pt Nokia) si la renuntarea la unele accesorii in favoarea stabilitatii tehnice in functionare .
    Cu respect.
    O IDEE DE NOTA 10

  4. #4
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    sa mearga full ? adica sa fie compatibil softul cu orice cartela sau sa deschida orice dth ramanesc . eu merg pe ideia unei mai mari stabilitati a softului imbunatatirea organizari listei de canale si favorite si scoaterea unei variante de soft care sa opreasca curentul catre lnb si pozitioner . in rest echo la partea cu decodarea chiar sta bine si pentru asta mii de multumiri si berici virtuale
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  5. #5
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Quote Originally Posted by stargate View Post
    sa mearga full ? adica sa fie compatibil softul cu orice cartela sau sa deschida orice dth ramanesc . eu merg pe ideia unei mai mari stabilitati a softului imbunatatirea organizari listei de canale si favorite si scoaterea unei variante de soft care sa opreasca curentul catre lnb si pozitioner . in rest echo la partea cu decodarea chiar sta bine si pentru asta mii de multumiri si berici virtuale
    -ma refer la un soft care sa reuneasca decodarea tuturor sistemelor de codare folosite de dth-urile romanesti utilizand un card valid , parerea mea (care este una personala , si nu neaparat corecta) ar fi ca daca acest aspect ar economisi din memorie , emulatorul de key ar putea lipsi ;
    -sper un soft la care indiferent de sistem , cardul sa-si faca update-ul fara alte artificii, si mai ales daca e posibil o eventuala solutie simplificata in cazul cartelelelor imperechiate cu receptoarele;
    -de asemeni ma gandesc la o atentie deosebita acordata meniului diseqc.

  6. #6
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    ar fi o treaba pentru cei ce doresc sa-si foloseasca echo cu cartela originala dar cred ca softul patchuit se adreseaza in primul rand celor fara cartele originale care vor lumina gratis . si nu cred ca se vor complica sa scoata mai multe variante de soft ( sunt patit in cazul globo unde softul este super bun dar are o hiba mare nu merge subtitrarea dvb si nici nu sunt semne ca o vor rezolva pentru ca softul se adreseaza unei alte piete ) asa si aici depinde de interesul local pentru un astfel de soft . oricum echo are nevoie de un soft mai stabil si mai usor de folosit si nu in ultimul rand limitarea la 2200 de canale tv . oricum felicitari celor ce muncesc la acest soft merita toata lauda .
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  7. #7
    Standard RSP member abadon's Avatar
    Join Date
    14 Mar 2007
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    O idee grozava in sine....asta sa fie versiunea oficiala fara patch....

  8. #8
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    -@stargate ai mare dreptate, munca oamenilor acestia este enorma , i-mi cer scuze , am visat cu ochii deschisi.

  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Poate e utila propunere pt a face loc in flash pt alte lucruri -gen stoparea tensiunii catre Lnb :

    daca s-ar renunta la optinea " Multi Video Type " , care dupa parerea mea nu prea o foloseste cineva ,e pusa asa de fapt divers, sa iti ia ochii ,e ceva interesant dar nu util , util era probabil daca fiecare mini ecran avea imagine in miscare ,ori asta implica un procesor mult mai puternic si bineinteles si memorie mai mare pt flash , la fel s-a renuntat la Zoom si ar mai fi si optiunea " pause " pe care nu prea stiu cine o foloseste intr-un mod util ,ci doar asa de divertisment.

    Poate e idee pt a face loc pt oprirea tensiunii catre Pozitioner ,montura si Lnb ,desi cred ca nu prea se ia in considerare problema asta desi e spusa de mai multi si pe mai multe forumuri si la unii chiar apar probleme.
    O zi buna si numai bine

  10. #10
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    -Subtitrarile apar destul de tarziu.
    -La folosirea volumului dispar subtitrarile,eventual o mutare a barei de volum pe mijlocul ecranului sau o solutie pentru ca subtitrarile sa apara imediat dupa disparitia barei de volum de pe ecran.
    -Meniul (nici cel vechi,nici cel nou) nu este prea placut,unul putin mai elegant si cu culori mai odihnitoare ar fi excelent.
    -Barele de semnal sunt foarte mici.
    -De acord cu eliminarea unor functii care nu folosesc prea mult.
    -Poate cel mai important:revenirea la posibilitatea editarii cheilor de la provider nagra 2111.Este inadmisibil sa nu le poti edita din telecomanda.
    Mai studiez,acum am trecut la 791.Bafta.
    Last edited by zmeura; 28-09-07 at 10:58.

  11. #11
    VIP EchoCat's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    EU
    Posts
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    Poate e idee pt a face loc pt oprirea tensiunii catre Pozitioner ,montura si Lnb ,desi cred ca nu prea se ia in considerare problema asta desi e spusa de mai multi si pe mai multe forumuri si la unii chiar apar probleme.
    O zi buna si numai bine
    Sa stii ca e acest lucru este pe lista de prioritate,dar mai sunt f.multe chestii care trebuie urgent rezolvate dupa cum stiti si voi si baietii lucreaza din greu sa stiti si lista e lunga
    Toate sesizarile si cererile voastre il voi transmite echipei de soft,asa ca haideti cu problemele voastre

  12. #12
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Cel mai tare ma doare ca nu are implementat si diseq 1.0; sau 1.1 ci are numai 1.2; poate uni din noi nu vrem sa folosim motor pt deplasarea pe mai multi sateliti ci antene multifed pt receptia a mai multor sateliti!!!

  13. #13
    VIP EchoCat's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    EU
    Posts
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Cel mai tare ma doare ca nu are implementat si diseq 1.0; sau 1.1 ci are numai 1.2; poate uni din noi nu vrem sa folosim motor pt deplasarea pe mai multi sateliti ci antene multifed pt receptia a mai multor sateliti!!!
    Cum sa nu aiba implementat D1.0,te duci in meniul"Antenna Settings" si la"Diseq sw setting" alegi porturile.
    Va rog sa verificati sau intrebati in forum inainte de a face afirmatii gresite.
    Multumesc.

  14. #14
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Scuze ,are diseq 1.0.

  15. #15
    Standard RSP member
    Join Date
    29 Aug 2007
    Posts
    28
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Propunere pentru Echo-Team

    Stie cineva formatul exact pe care trebuie sa-l aiba un softcam.key ?
    Si cit de mare poate sa fie ?
    Pentru ca sint mici diferente intre diverse variante si pot aparea erori.
    De exemplu intr-un softcam editor apare ceva de genul :
    ; SoftCam.Key - KeyFile ( Generated by SoftCamEditor6.2 - 02.10.2007 )
    ; X CryptSystem ( I=Irdeto, S=Seca, N=Nagra, V=Viaccess, W=Cryptoworks, X=Conax, B=Biss )
    ; YY Provider ID ( 1 Bytes - Irdeto )
    ; YYYY Provider ID ( 2 Bytes - Seca, Nagra, Biss )
    ; YYYYYY Provider ID ( 3 Bytes - Viaccess, Cryptoworks, Conax )
    ; ZZ Key ID ( 00 to 11 - Irdeto)
    ; ZZ Key ID ( 0C 0D 0E - Seca )
    ; ZZ Key ID ( 00 01 80 - Nagra )
    ; ZZ Key ID ( E1 N1 N2 - Nagra MECM keys )
    ; ZZ Key ID ( 00 01 M1 X1 - Nagra2 IDEA, RSA and MODULO keys )
    ; ZZ Key ID ( 01 to 1F - Viaccess )
    ; ZZ Key ID ( 00 01 80 81 06 B0 - Cryptoworks keys )
    ; ZZ Key ID ( 20 21 ... - Conax )
    ; ZZ Key ID ( 00 - Biss )
    ; AA Key ( 1 Byte - Nagra2 MODULO key )
    ; AAAAAAAAAAAA Key ( 6 Byte - Cryptoworks CardSystem key )
    ; AAAAAAAAAAAAAAAA Key ( 8 Bytes - Irdeto, Seca, Nagra, Viaccess, Biss )
    ; AAAAAAAAAAAAAAAAAA... Key ( 16 Bytes - Viaccess2, TPSCrypt2 AES key )
    ; Nagra2 IDEA key, Cryptoworks ECM and EMM-G keys )
    ; AAAAAAAAAAAAAAAAAAAA... Key ( 64 Bytes - Nagra MECM keys, Nagra2 RSA key, Cryptoworks RSA key )
    ; AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA... exp + mod Key ( 128 Bytes - Conax )

Page 1 of 4 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •