Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: Card Hello HD pe server cccam DM500S

  1. #1
    Standard RSP member tod1975's Avatar
    Join Date
    02 Jun 2008
    Posts
    205
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Card Hello HD pe server cccam DM500S

    Mar interesa daca pot sa pun un card Hello pe un server cccam in dm 500s ,daca face update in dream si daca pentru clienti serverului vor fi probleme de decodare.
    Multumesc.

  2. #2
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Update in dreambox 500s....nu cred ca o sa faca dintr-un motiv foarte simplu.
    Dreambox 500s NU vede frecventele transmise in sistemul DVB-s2, deci nu are cum sa primeasca informatie de acolo. Eventual in retea daca primesti EMM-uri de la altii.

  3. #3
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    In pachetul HELLO HD sunt doar programe HD?

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Post

    Salut, in pachetul HELLO HD nu sunt numai canale HD . Update la card se face pe M1 HD cu un receptor HD cu CI ( cardul pus intr un MODUL/CAM CONAX ) sau receptor HD cu modul CONAX incorporat . Update se face la inceputul fiecarei luni intre data de 5 si 10 .
    Mentionez ca am facut update si prin emu ( mgcamd + newcs ) dar nu merge prea grozav in s*h*e cardul updatat prin emu . Primele 2 luni de ab am facut update prin emu , am avut numai probleme ; in luna noiembrie si decembrie am facut update de card in receptor HD cu CI si problemele au disparut ) .
    Noroc .


    Basic - 295 Ron / an
    M1 HD, M2 HD, DunaTV, TV2, RTL Klub, ATV, HírTV, Musicmax/Super One, Viasat3, Minimax, Sport 1, Film +, Fashion HD, LUXE HD
    Pachetul HD L (fost Hello 1) - 500 Ron / an
    Hallmark, Cartoon Network, AXN, Eurosport 2, National Geographic SD, Filmbox HD
    Pachetul HD XL (fost Hello 2) - 820 Ron / an
    Hallmark, Cartoon Network, AXN, Eurosport2, National Geographic SD, Filmbox HD, National Geographic HD, History HD, Eurosport HD, VIVA Hungary, Discovery Channel, Animal Planet, Spektrum, Comedy Central
    Pachetul HD XL si Extra+ - 1240 Ron / an
    Contine si pachetul HD XL !
    DigiSport, FilmBOX Extra, MTV Hungary, COOL, 4! story TV, Sport Klub, Sport2, Nickelodeon, MTVN HD, VH1 Europe, MyZen HD, Discovery HD, Nat. Geo. Wild, Travel Channel
    HBO HD MaxPak - 450 Ron / an
    HBO HD, HBO2, HBO Comedy, Cinemax
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2009
    Posts
    152
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default hello hd

    Mai exista o solutie, care pe mine m-a salvat tot la cardul Hello HD. Am prezentat undeva pe forum o solutie pentru update la card daca cardul este legat pe un server iar tu esti undeva departe dar ai la dispozitie un receptor HD care te ajuta sa faci cardul.

    Poti sa folosesti DM500-le lejer pentru share si chiar cu cccam. Eu sugerez altceva. Foloseste un newcs+cccam. Merge perfect. Dai linie N din Newcs in cccam cu 256 la sfarsit.

    Cand vine problema cu update-ul cardului, rogi pe cineva cu un receptor HD sa puna mgcamd si ii dai o linie N din newcs-ul din Dm500 la acel receptor HD. Trebuie deschise porturile externe pentru newcs. In final update-ul o sa fie newcs+mgcamd. Nu e foarte stralucit, am avut si eu cateva nopti nedormite pentru aceste update-uri. Update-ul cel mai usor se face pe M1 HD sau pe RTL KLUB. Dupa ce aceste 2 programe lumineaza, se face o tura pe programele care sunt in packetul tau. Dupa ce toate functioneaza corect, totul e ok. Exista posibilitatea sa mearga doar M1 HD si doar RTL KLUB, restul sa nu functioneze, am avut si problema asta, de asta trebuie dat o tura prin programe.

    NU sunt toate programele HD, doar jumate, chiar mai putin. Problema e ca sunt transmise toate in banda de HD, DVB-S2. Acolo unde Dm500 nu are semnal. Singurul canal care transmite in SD este EUROSPORT Romania sau EUROSPORT HUNGARY care este transmis pe hotbird de mai multi provideri printre care si HELLO HD. Sincer, nu am incercat sa fac update la card prin acest canal, poate merita incercat si poate functioneaza, chiar cu un DM500 dar sansele nu sunt foarte mari..

    Bafta.

  6. #6
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by siemens View Post

    NU sunt toate programele HD, doar jumate, chiar mai putin. Problema e ca sunt transmise toate in banda de HD, DVB-S2. Acolo unde Dm500 nu are semnal.
    Mda.Multumim.E clar.Pentru aia am intrebat.Ma gandeam ca se poate face update pe programele transmise in SD la care si DM500 ar fi avut acces.

  7. #7
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    No....acu ce sa zic!...din cauza grabei nu am vazut ca , exista totusi acolo o frecventa care e emisa in DVB-s,(11804/V/27500/3/4) deci perfect receptionabila cu un drembox500s problema e,.. ca e in symulcript pe langa conax-ul general HelloHD mai sunt cateva sisteme de criptare. In mod normal ar trebui sa mearga pe aceasta frecventa dar....posibil compresia semnalului sa o faca totusi invizibila pe ecran (pe flysat e data ca MPEG-4).
    Trebuie incercat chiar daca pe ecran nu apare imagine posibil macar cardul sa se updateze.
    PS: vorbesc doar teoretic pentru ca nu am incercat.

  8. #8
    Member Beginner
    Join Date
    16 Dec 2008
    Posts
    19
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    salutare,

    puteti sa-mi spuneti o solutie de a pune intr-un server cccam cardul conax HelloHD?
    si oare merge si update la card?

    am incercat solutia cccam+newcs cu smargo reader, dar nu stiu pe ce frecventa merge cel mai bine cardul
    cum se conecteaza la cccam linia N (cu sau fara 256 la sfarsit)?

    mersi
    ronn
    Last edited by ronniee; 11-08-10 at 19:51.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •