Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 2 of 2

Thread: Opticum multiroom

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    28 Sep 2009
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Smile Opticum multiroom

    Buna ziua,
    am achizitionat un opticum multiroom pt receptia AKTA.
    Ce ma intereseaza: este modelul 7100 CR? ... sau altul. Intreb asta in ideea de a gasi soft-uri compatibile.
    Ce folosesc in prezent:

    globo_5119_cool_emu_2.4.63_all.dld introdus cu AVUpgrade_ST51XX_2MB_ver.exe

    Dupa ce am scanat toate canalele le-am salvat (pt economie de timp ) cu AVChannelEdit_3.1.05

    Ma intereseaza fisierele actualizate cu key si modul de incarcare (acum de ex pot incarca doar key de pe site-ul truman cu extensia dld). Satelitii pe care ii receptionez sunt: Sirius (5E), Hotbird (13E), Astra (19,2E) si Eurobird 1(28,2E). M-ar interesa in principal pachetul Sky (Cinema, Family), Canal+, Premiere.
    ... eventual un soft care sa faca AU la key

    Si o informatie pt cei ce au acest tip de receptor: la abonamentul AKTA se ofera de regula carduri Viaccess iar receptorul are Connax embedded.Solutia este un soft cu emu. Chiar daca se pune un soft cu emu nu se vad programele AKTA ... din prima. Pasii de urmat sunt:
    - se instaleaza soft-ul cu emu (conform indicatiilor de pe forum)
    - se da "Reset factory settings"
    - se restarteaza receptorul si apoi se vad toate canalele conform subscriptiei

    Multumesc!

  2. #2
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Receptorul e ok. Doar nu sunt sigur ca merge subtitrarea pe el. depinde de flash. Daca e model cu flashul de 2Mb atunci nu merge subtitrarea daca e cu 4Mb atunci merge subtitrarea
    Sunt mai multe siteuri unde poti sa iei chei, scremi un PM daca esti interesat si iti scriu adresele (aici nui voie, regulamentul).
    Din pacate Sky, Canal+ si Premiere (actual Sky Germany) nu merge pe key.
    Da, cu emu in el merge cardul de viaccess in receptor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •