Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20

Thread: Racire Kathrein cu ventilator de 120 x 120 x 25mm

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    @dbhungry mersi mult ! ...exact acolo am montat si eu conectorul cu 3 pini pe care l-am luat de pe o placa veche de pc , dar nu am lasat decat 2 pini ...Am crezut ca acolo sunt 12 V ...Am ales solutia cu un ventilator cu led-uri mov , de la Thermaltake de 120x120x25 care bate in jos spre procesor ....si are potentiometru montat pe o placa metalica de tip PCI (se monteaza in pc ) ...nu mai stiu cat a costat ...il am de mult , a mers intr-o perioada pe cun calculici , dar ma enervau firele si l-am scos . La turatie minima nu se aude nimic cu urechea la 5 cm de receptor , dar kathi este usor cald , incastrat in mobila spatiul avand 20 cm , pana sus mai raman 10, iar in laterale cate 1 cm . Cu ventilatorul in turatie maxima se aude un fasait de aer , doar de aproape , la cativa centi de receptor , in schimb acesta este absolut rece pe toate partile , chiar si pe fund sub procesor .... am scos repede capacul , care nu era fixat in suruburi si am pus mana pe sursele calde ( sunt 3 pe placa de baza si 3 pe placa de alimentare ) ...acestea atunci incepusera sa se incalzeasca. Este SUPER ! KATHI ESTE ABSOLUT RECE ! si am constatat ca merge mai bine ...secventa de boot este mai scurta , este mai stabil pe imagine . Led-urile mov imi confirma functionarea ventilatorului , acesta se stinge doar in deep standby. Am testat si cu un ventilator mai mic pus sa scoata ...este aprox. ok , dar mai mult acesta turbioneaza aerul in interior....solutia cea mai buna este cea cucu ventilator de 12 cm.
    Acum intrebarea este : unde se afla 12 Voti , pt alimentarea unui hdd ?
    Last edited by mario08; 29-05-10 at 09:55.

  2. #17
    RSP - TEAM
    Join Date
    03 May 2007
    Posts
    260
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Cu 12V e un pic mai complicat, dar nu imposibil, trebuie luata tensiunea direct de pe sursa de alimentare. Retin ca am vazut cu mult timp in urma pe unul din forumurile nemtesti, o varianta de instalare HDD intern, de 3.5" care evident ca are nevoie de 12V. Am sa caut si cu putin noroc si un strop de extra timp sper sa si gasesc.
    ... Before asking what should RSP community do for you, try to find out what did you do for the others...be generous!

  3. #18
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Apr 2007
    Posts
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default ajutor conectare ventilator

    Am recuperat un ventilator C28085-001 (109x9512T5S036; 12v, 0,17A)) produs de Sanyo Denki, care are pentru conectare o mufa cu trei pini (culoarea cablurilor negru, galben-pinul din mijloc- si verde). Intentionez sa-l alimentez cu 5v, printr-un cablu usb (din care sa utilizez firele rosu si negru, deci numai doua fire). Cum ar trebui sa imprechez firele? Deoarece nu ma pricep sa intervin in interiorul receptorului, am ales aceasta varianta de realizare. Intrebarea a aparut dupa ce am citit tot, despre racirea sensibilei Kathy! Se poate executa asa, daca da, cum, sau mai mai am nevoie de niste adaptoare? Ma ajuta cineva?

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Dec 2008
    Posts
    87
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Salut ,
    Firul galben e pozitiv (leaga-l cu cel rosu ) iar negru cu negru ( negativ) .Ori le lipesti direct pe placa sau il legi la un usb conector.
    Eu l-am lipit direct pe placa asa cum au sugerat baietii pe acest post si merge struna!
    Last edited by zildan; 29-08-10 at 22:32. Reason: Corectat o gresala de tastare.

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Apr 2007
    Posts
    61
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    live2dmax, multumesc mult pentru ajutor, raman la varianta cu usb-ul, cealalta nu-mi este la indemana, deoarece nu ma pricep la asemenea lucruri.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •