Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37

Thread: cccam client pe Echosmart DSB 792S HQ

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    14 Jan 2010
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default cccam client pe Echosmart DSB 792S HQ

    Va salut si bine vam gasit


    Sper sa gasesc aici pe acest forum un raspuns la problema mea



    eu am un Echosmart DSB 792S HQ si nu am nici un fel de card share vad toate canalele de la DIGI dar vreau sa intreb daca pod vedea ceva cu, cccam si as dori sa stiu daca trebuie sa am ceva card pentru a putea vedea ceva share de la alcineva ?

    deci eu doar sa fiu client la un server share si sa pot sa ma conectez si sa vad anumite canale tv fara sa am si eu un card



    se poate si daca da as dori ceva explicatii pentru ca am tot cautat am setat in echosmart si nu merge nimic


    era sa uit

    daca eu sunt client la un server share trebuie sa fie deschise anumite porturi in router la mine sau nu ?


    Va multumesc si astept un raspuns daca este posibil

  2. #2
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    Exista un tutorial bine descris

    aici

    Nu ai nevoie sa deschizi porturi cand esti cliet

    Ptr cei cu ecosmart care vor shared se recomanda un ruter linux gen asus 500wl sau alte rutere care suporta un server cccam!
    ..::EGAMI TEAM::..

  3. #3
    Member Beginner
    Join Date
    14 Jan 2010
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    da mersi

    am rezolvat este ok acum mai putin ca din cand in cand se intrerup programele adica ingheata imaginea sau spune codat si nu merge deloc si dupa o perioada iarasi merge dupaia iar dispare ?


    ce poate sa fie ?

    ma poate ajuta cineva ?

  4. #4
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    Cate lini folosesti 1?
    ..::EGAMI TEAM::..

  5. #5
    Member Beginner
    Join Date
    14 Jan 2010
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    da o linie

  6. #6
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    "Cu o floare nu se face primavara" dar posibil ca linia sa aibe un ping cam mare asa ca automat la cresterea ecmm-ul si pica conexiune. Fa-ti un server local pe un ruter sau pe pc (linux) si ai mai multe posibilitati de vizionare fa freez sa neplaceri de acest gen
    ..::EGAMI TEAM::..

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Zice bine Gobi , dar e cam sarac in amanunte , adica nu vrea sa spuna si versiunea cea mai ieftina de router pe linux.

    scrie te rog Gobi si modelul de router pe linux unde se pot configura linii de cccam pentru ca in felul asta si echosmartul 792 merge mai bine plus ca vad si altii de la voi pentru ca aveti un server in adevaratul sens al cuvantului , acel router comportandu-se ca un Dream din punctul de vedere al sharingului , numai ca nu are iesire video
    si de la router se face sharing pe net in echsomart
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Apr 2007
    Posts
    144
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Si la ce i-ar trebui lui @urtep sa aiba un router linux. Poate nu am inteles eu discutia dar el zicea ca e client CCCAM la un server. Si eu detin un rec 792 HQ si credeti-ma ca de o saptamana incerc sa-l fac sa mearga fara intreruperi si pana acum nu am reusit. e o problema genarala a acestui receptor, caci toti care detin acest receptor s-au plans. Chiar daca ma testat alte softuri, chiar daca am setat hop 1 sau hop 0 (sa iau de la cel care detine serverul cardul lui local) tot se mai intrerupe. La hop 1, pe unele programe (codate conax) se intrerupe mai des (fata de nagra), de hop 2 nici nu mai poate fi vorba, e dezastru, cel putin asa se intampla la mine.Parerea mea ca nu se va rezolva problema asta prea curand daca nu se face un upgrade serios la soft. Sper sa nu fie ceva de hardware. Si inca ceva am un ping bun intre mine si server.

  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    trebuie sa intelegeti ca daca aveti linie de la cineva care hop 1 si ala da la 20 de insi nu are cum sa va mearga bine

    important e sa aveti mai multe linii care poate au cardurile locale mai libere si atunci fenomenul nu apare

    se pare ca exista si o problema la unele softuri pentru ca meniul de prioritati de folosirea EMM-urilor si ECm-urilor nu functioneaza corect

    ma refer la menu+9236 unde daca puneti inchis la patch nu ar mai trebui sa vedeti la un restart al aparatului cu ke y

    daca functioneaza corect acest lucru inseamna ca e ok acel meniu, dar cum se tot fac update-uri peste update-uri nu ai ce sa mai ceri


    dar oricum e bine ca sesizati acest lucru
    din pacate eu nu am aparatul sa fac teste
    Last edited by horatyu; 16-01-10 at 20:01.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Apr 2007
    Posts
    144
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    @horatyu Confirm ce spui tu referitor la meniu 9236. Decodarea merge indiferent daca pui toate optiunile pe inactive. Apropo optiunea de patch la ce se refera? La share? Ca mai ai card si cardshare parca.
    Eu am incercat aproape toate softurile scoase pt aces receptor si pot sa confirm ca acel meniu precum si meniul 9231 nu functioneaza.
    Stiti unde as putea gasi un soft original, de la producator, pt acest receptor? Poate instaland softul original revine la situatia initiala.

    PS: asa cum am mai spus la acest receptor daca setati hop 0 merge (daca nu stiati) sa decodati daca cel la care esti legat are card local. Testat de mine.

  11. #11
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,460
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    E vorba de topex (clona asus wl500ge) mai ai nevoie si de un styk si de cineva asa ca @resofty care sa te puna pe primul drum..thacks inca odata.
    deci topez=(situl ala romanesc de cumparaturi gen ebay)
    Styk=(cel putin 512mb)

    Si daca chiar vreti ceva adevarat si un smartgo ptr a pune un local (daca se poate sky it )

    Quote Originally Posted by luciandan View Post
    ...Apropo optiunea de patch la ce se refera? La share?...
    La pache ahica key pe romaneste....
    ..::EGAMI TEAM::..

  12. #12
    Standard RSP member c0c010's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2008
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Topex

    dupa cum zicea si @gobi2000 e vorba de:

    Routerul WiFi Topex Bytton GPRS
    1 interfata WAN cu 1 port ethernet
    1 interfata LAN cu 4 porturi ethernet
    2 porturi USB
    1 slot cartela sim + modem GPRS

    Este cu mainboard ASUS WL-500G Deluxe si softat cu OpenWrt (interfata grafica se numeste LuCi)

    pe al meu am serveru cccam, boot de pe stick+hub+phoenix+smargo si 3calculatoatre din retea de acasa si merge beton.

    l-am luat acu o luna de la un tip din Buc.cu 100ron.
    pentru cei interesati va pot da nr.de telefon in pm.

  13. #13
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Pe router mai pierzi o distanta,nu stiu cat ajuta asta la freeze-uri.
    Cu banii de pe router,stick si smargo (mie imi iese peste 250RON) mai bine iei o clona DM500 si treaba e rezolvata.
    Dar poate se gaseste o solutie direct din Echosmart,sa functioneze asa cum a fost gandit.
    :

  14. #14
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    ideea cu routerul ala e ca ai si porturi USB unde poti pune carduri mai multe ca locale , la dream 500 nu ai aceasta posibilitate
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  15. #15
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by luciandan View Post
    @horatyu Confirm ce spui tu referitor la meniu 9236. Decodarea merge indiferent daca pui toate optiunile pe inactive. Apropo optiunea de patch la ce se refera? La share? Ca mai ai card si cardshare parca.
    Eu am incercat aproape toate softurile scoase pt aces receptor si pot sa confirm ca acel meniu precum si meniul 9231 nu functioneaza.
    Stiti unde as putea gasi un soft original, de la producator, pt acest receptor? Poate instaland softul original revine la situatia initiala.

    PS: asa cum am mai spus la acest receptor daca setati hop 0 merge (daca nu stiati) sa decodati daca cel la care esti legat are card local. Testat de mine.

    pai aici e buba

    daca acele meniuri de prioritati nu functioneaza corect ... si prima data cauta pe ke y (patch ) si apoi pe sharing de pe net ... pierde timp pretios parerea mea

    eu am observat problema cand au aparut receptoarele cu placi noi( pe la 3.35sau 3.36 daca nu ma insel ) ...deci defapt cand a aparut si 792 cred ...ca la softuri s-a umblat si nu mai mergea sharingul pe gbox pentru ca nu cerea ECm-uri in transer to net 1.31 sau 1.30

    pe la softul 3.44 parca s-a rezolvat in parte cu cererea asta de ECm-uri pentru sharing ...dar cerea destul de tarziu... asteptati mult timp ...

    pe la 3.46sau mai sus pana pe la 3.50-51 parca mergeau mai bine , dar nu mai retin exact ....dupa care m-am lasat pagubas ca mi-am luat Dream
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •