Am fost atat de obişnuit să am ca referinţă plăcile skystar, incat, involuntar, nu prea dădeam atenţie altor plăci de genul acesta. Totuşi avand posibilitatea să o testez, n-am ratat ocazia.
Cutia este una universală, atat pentru modelul s470 cat şi pentru varianta pe usb S660. Un model ingenios de economie, dar cutia mai putin contează. Cerintele sistemului, in ambele variante, este minimum 2.0 Ghz CPU, 512MB RAM, o placă video cu cel putin 128MB memorie, microsoft direct x9.0C., placă de sunet şi, evident, un sistem de operare, precum o antenă satelit, functional.
Pachetul, pe langă placa de recepţie cuprinde un cd de instalare, două baterii, senzorul IR, telecomanda, un scurt manual de instalare şi după varianta pcie: un distanţier pentru pc-urile compacte, iar pentru varianta usb: un transformator precum şi un cablu usb.
Softul aferent de operare este Mytevii, destul de intuitiv dar, avand in vedere că suportă softuri alternative de genul PorgDVB, Altdvb,DVB Dream, WatchTVPro, Sky Grabber, DVB Viewer, etc eşti tentat să le incerci imediat. DVB Viewer mi se pare că pune cel mai bine in valoare această placă. Dacă instalaţi şi flycccam ecranul pc-ului dvs. devine foarte interesant şi plin de lumină. Softul de bază mi se pare foarte asemanator cu cel de la myTheatre, care, cred ca a fost utilizat ca sursa de inspiratie, myTheatre lucrand de altfel foarte bine cu această placă.
Am fost plăcut surpins de rapiditatea cu care schimbă programele şi de faptul că lucrează cu toate protocoalele diseqc de la 1.0 la USALS. Astfel, fie că aveţi o antenă simplă sau o toroidală cu 16 lnb-uri, ori H-H, nu aveţi de ce să vă faceţi probleme că această placă nu va fi compatibilă. Sensibilitatea tunerului este peste skystar, iar telecomanda nu mai dă dureri de cap in incercarea de a o seta. Faptul că permite inregistrarea programelor la care vă uitaţi sau că dispune de funcţia time shift se inţelege de la sine, dat fiind că este o placă ce rulează conectată la un pc. Cu ajutorul ei puteţi opta şi pentru varianta internet prin satelit, foarte costisitoare insă la noi in ţară.

In concluzie, TeVii reprezintă o alternativă foarte bună pentru cei care doresc o placă internă sau una externă care să le permită vizionarea programelor tv şi ascultarea posturilor de radio pe propriul pc.

Oferite spre test de catre SatMedia






S470