Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 16 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 16 to 30 of 239

Thread: Optibox Koala HD, ATEVIO 700 HD, OCTAGON SF 1008 HD

  1. #16
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Koala si Softcam-urile

    Optibox Koala are un start furtunos ! este un fel a spune dar pentru cel doritor sa testeze ...
    este raiul pe pamint : Xcam, octagon,Camd3 , incubus si MgCamd toate functionale !
    Optibox Koala are un model unic de includere a componentelor executabile , pluginuri sau
    softcamuri ' sub forma unei structuri de date ( un director) scris in radacina unui USB memory
    stick :

    plugin(bin,keys,etc,...)

    pentru cei familiari cu alte implementari Linux ... evident sint subdirectoare ale lui /var
    continind executabile (bin) sau fisiere de configurare ( keys,etc,...) ... executabilele se vor
    transfera si li se vor da drepturi de executie (755) ... restul fiecare la locul lui. Procedura de
    incarcare pluginuri ...simplu ...pregatiti USB memory stick-ul ... inserati-l in slotul USB de pe
    panoul spate , daca contine si un FW ( .ird ) se deschide automat fereastra de upgrade ...daca
    nu intrati in menu-system tools-data transfer aici cu > sau < (change mode) alegeti plugin si
    OK ! totul ajunge la locul potrivit gata de executie ... intrati apoi la menu-utilities-plugin de
    unde puteti lansa in executie , opri o executie si/sau alege optiunea autorun ... lansare
    automata la urmatorul reboot. Evident fisierele de configurare pot fi pregatite "la rece" pe PC
    inainte de asamblarea directorului /plugin .

    Sa facem o scurta trecere in revista :

    Xcam - este camul "oficial" ... un cam complex , complex prin diversitatea de servere la care
    se poate conecta ... printre ele evident CCcam ! Este un cam interesant pentru ca este asistat
    de un program de configurare a serverului ( XcamConfig) ! deci nu necesita nici o cunostinta
    de Linux ! Din meniul "Plugins" lansati executia XcamCofig ...alegeti "cccam2" ... completati
    campurile server , port, user, password ... si puneti 0 la celelalte intrebari ... si va fi bine !

    octagon - este un client CCcam dezvoltat de grupul de fani de la Octagon , un client care
    creste cu o viteza impresionanta ! in posibilitati si stabilitate ... necesita asamblare manuala
    ... executabilul in /bin si fisierul de configurare ( CCcam.cfg ) in /keys ... structura este o linie
    C: standard si eventual un fisier CCcam.prio in /etc . Ocatgon are atit functii de client CCcam
    cat si EMU folosind softcam.key pus in /keys.

    Camd3 - este un emu "clasic" ... parca usor rasuflat se afla la versiunea sa "beta" si necesita
    un fiser camd3.keys in /keys.

    incubus - este un softcam complex orientat spre sharing ... celor care l-au mai folosit nu le
    spun mare lucru ... inca nu se integreaza prea bine in sistem.

    MgCamd - lasat la urma in mod deliberat ... este favoritul meu ! client de CCcam si EMU cu cel
    mai bun comportament ca stabilitate si performanta ... necesita configurare manuala
    cccamd.list in /keys ( linii C: standard ) ignore.list si priority.list tot in /keys. Functia de EMU
    necesita clasicele AutoRoll.Key si SoftCam.Key puse in /keys .

    Pentru cei doritori exista si un sistem multicas ( MCAS ) care se instaleaza ca un plugin si
    poate functiona ca alternativa la un softcam ! Evident ... pentru experti... exista si variante de
    combinare softcam cu cardserver !!!
    Last edited by MihaiP; 26-02-10 at 07:57.

  2. #17
    Golden Member istvan's Avatar
    Join Date
    14 Feb 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    396
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default

    Un mic filmulet din prezentarea meniului receptorului, drept ca e in limba maghiara.
    http://www.youtube.com/watch?v=NmnxH...layer_embedded
    RSP-TEAM

  3. #18
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mihai daca ai testat ce numar maxim de servere de cccam merg deodata pe Koala acesta ca pare mult mai atractiv decat ce exista pe piata
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #19
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    La camul Octagon este specificat ... maxim 20 ! la Mgcamd ...nu scrie nicaieri ...eu am avut 7 simultan ...
    si n-a sughitzat ! ambele suporta optiuni de tip ... prio si ignore !
    Last edited by MihaiP; 26-02-10 at 20:48.

  5. #20
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Se pare ca in curand vom avea o varianta de firmware bazat pe Enigma2 !!
    iar stirea cea mai buna este ca va fi o versiune Flash ! evident totul pleaca
    de la versiunea publica a TDT.

  6. #21
    Standard RSP member otheitis's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2007
    Location
    Somewhere in Aegean Sea!!
    Posts
    2,925
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    82

    Default

    PKT scoate fiecare doi zile o noua versiuna beta pt koala.Asta pot sa il confirm si eu!

    AB IPBOX 9000HD

    DVB/S2-CABLE TUNER

  7. #22
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Intre timp ... o noua versiune de firmware !

    Readme_V10794__26_02_10

    Changes :

    - Plugin Menu bug fix
    - Plugin Auto Detect add.
    - PLugin menu OSD Skin enhanceds
    - Plugin Start bug fix for old EMU, like ccam213-214 etc.
    - Astra 192°E 12265 H bug fix
    - Quick Ch.List Timeoff up to 30 sec.
    - Teletext TXT oSD bug fix
    - Teletext TXT sub pages bug fix
    - Add Device speed function :
    --> Menu - System Tools - Storage Manager : Green Button
    --> Green Button : Device Speed Test
    --> Blue Bar : Information Default parameter
    --> Red Bar : Test result HDD/USB Storage Device medium
    - Timer Symbol (green+red) in single EPG Mode with OK Button fix
    - VFD Display Scroll AUS function add.
    --> Menu - Configuration - Display Setting - Front Display Scroll : OFF
    - Arabic language special font + characters fix
    - Add digiturk mdu. LNB 1-4, Digiturk Eutelsat 7E , dish setting - LNB
    - Incorrect character display in EPG fix
    - Modified Slow EPG in special channel fix
    - OSD language Turkish improved
    - MHW EPG Speed up (Astra19,2E + Astra23,5E ca.1 min)
    - Tuner + Signal bug fix
    - Linux & Driver update :
    --> Root file system, API, Kernel Version


    IMPORTANT : Advice for Software and Setting Update

    Please save/copy Swoftware & Setting files in MAIN Directory from your USB Stick !


    Please make after SW update Factory Reset (System Recovery) !


    SmartCard Activate :

    Pls. Press Menu --> Utilities --> CAS --> OK Button --> Enter PIN 1407
    --> SmartCard ON/OFF

    KeyManager Aktivate --> Menu + Enter PIN 8282

    CAM Start/Stop :
    --> Start : Menu + Red Button
    --> Stop : Menu + Blue Button


    Storage Setup`s (Save/Store to STB) :
    Menu --> Installation --> System Recovery --> Press OK Button :
    --> System restore to stored Position (recover/restore Backup)
    --> Store System Data (Backup Store)


    Storage Setup`s to USB Stick/Storage :
    Menu --> System Tools --> Data Transfer --> Press OK Button :
    --> Transfer All System Data to USB Storage
    --> Transfer Service Data to USB Storage (Channel list)
    --> Data Download from USB Storage


    Sky Premiere Portal (Multifeed) - Taste --> Blue Button

    Master Password : 1407

    Connection STB to PC :
    - Connect STB with LAN Cable to PC
    - Menu --> Installation --> Netzwork Settings --> change DHCP off and ON
    --> Pls. wait until your IP nummer showing
    --> Workstation in PC --> In Address Bar \\ (flashx2) give \\IP number and Press ENTER
    --> You can see : Root (LINUX) & Storage (Speicher SATA HDD + USB1 + USB2) !
    --> Also can use Samba and FileZila Program !


    Date 26 February 2010

  8. #23
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Testele facute cu noua imaginea scot la iveala un fapt remarcabil ! desi interventia in nucleu pare marunta ...
    kernel si drivere ( aici este esenta ) !! ... stabilitatea imaginii in sharing s-a inbunatatit simtitor !
    Fac teste pe Sky IT cu MgCamd 1.35 ... merge de 3 ore fara cel mai mic freeze !!! comutand intre 3 servere ...
    doua cu distanta 2 si unul cu distanta 1 ! Comutarea se vede ! ca niste macroblocuri care dureaza o secunda !
    ramine sa vad mai pe seara cum se comporta ! Serverul cu dist=1 este cu CCcam 2.011 iar celelalte cu 2.1.3 !

  9. #24
    Banned
    Join Date
    19 Dec 2009
    Posts
    161
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default macroblocuri

    macroblocuri din alea facea si alligatorul la sky - alea in opinia mea se cheama freez-uri;
    la DM800 face la fel? de exemplu?

  10. #25
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Comparatia cu DM ( CCcam ) este ... deplasata ! nimeni nu se poate compara cu CCcam ! restul clientilor ... incubus, MgCamd sau alte implementari se straduie sa ajunga ... maestrul ! unii reusesc mai bine ( MgCamd ) altii sint inca in domeniul sperantelor ! Oricum ...MgCamd este la prima sa varianta de client CCcam ...eu zic ca are inca loc de progres ! ca sa nu mai vb de incubus in care daca s-ar investi un pic de ..."know how" ar fi super !
    In curand vine randul imaginii Enigma si atunci , ca si la alte receptoare din aceasta clasa ( IPBOX ) vom avea un termen de comparatie !

  11. #26
    Banned
    Join Date
    19 Dec 2009
    Posts
    161
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default dm vs alligator

    mihai, comparatia cu dm nu e deloc deplasata
    ba chiar deloc; ideea e : daca stiam asta de la inceput faceam un efort si-mi luam dm800 din prima zi; n-am stiut si am mers pe mana ta, dar stai calm nu esti vinovat cu nimic: ne-ai prezentat o scula buna cu exact ce face si cu hibele ei (firmware-le 100%); numai ca eu 0 (zero) cunostinte sateliti am citit mai multe revieuri si am zis de ce sa dau 17 mil cand pot da 11 pe o scula cat de cat oki; scula cum am zis e buna, softul lasa rau de dorit si dupa 2 luni inca suntem la piciorul broastei;

    nu e vina ta ca softistu' de la optibox i-a nascut sotia, ca au intrat in anul nou chinezesc, si ca-i doare la basca sa mai scoata un soft nou; nu ai de ce sa te scuzi dar nu-i mai ridica farte in slavi: spune-ne comparativ ca asta conteaza sa poate omul alege in cunostinta de cauza;

    acum dupa 2 luni de "sapare" am inteles ca minusurile alligatorului cel putin pt mine erau un handicap de netrecut;

    dar rugamintea e: multi citim posturile tale si le luam ca atare: problema nu este in ceea ce scrii, ci in ceea ce nu scrii, ca faza cu macroblocurile: spune domne la DM800 nu face nici un macrobloc cu linie in hop 1, crocodil sau maimutza si animalul de prada face da uite e cu 7 mil mai ieftin nou;

    daca stiam asta de la inceput ma gandeam de 2 ori: eu n-aveam nevoie de receiver terestru, l-am luat asa ca o gluma, dar a fost un motiv bun sa-l vand de ex: omul care l-a luat i-am spus de probleme, a inteles sa nu crezi ca i-am ascuns... i-am zis ca softu e la inceput, ca ii trebuie linii bune ca sa vada in sharing, ca e pb cu sunetul la digi, si ca probabil in 6 luni va avea un soft stabil; ... asa sa faci si tu si n-o sa ai de ce sa te scuzi ulterior...

  12. #27
    Standard RSP member otheitis's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2007
    Location
    Somewhere in Aegean Sea!!
    Posts
    2,925
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    82

    Default

    Problema cu receptoare este ca trebuie noi care facem review sau ajutam pe alte membri care nu cunoaste sa punem niste prioritati de gen vrei cccam si te intereseaza numai sharing si nimic alceva....ia un dream.
    Ai deja un dream acasa si vrei un receptor pt hd si sa te joci cu el pina sa evoluueze ia un ipbox sau qbox sau kathrein....
    Te intereseaza numai calitatea de hardware si sharing este dupa ia un ipbox sau qbox sau kathrein sau optibox...
    Nu ai server si doresti sa faci un nou server si vrei sa incerci ceva afara de cccam...poti sa iei orice receptor vrei.Idea este ca majoritate doreste sharing si nimic alceva de exemplu eu sunt multumit si daca nu merge perfect pe sharing din cauza ca am deja 3 cartele local pt ce doresc sa vad.Fiecare are diferite prioritati si acolo incepe problemele...

    AB IPBOX 9000HD

    DVB/S2-CABLE TUNER

  13. #28
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    @otheitis @cristimate ... desi discutia voastra este interesanta ... va reamintesc ca acest thread este despre Optibox Koala ! Din motivele enuntate de Ioanis ... n-o sa fac comparatii intre receptoare ! asa cum argumentele in favoarea unui receptor nu au fost toate percepute la adevarata lor valoare ... comparatia poate induce o ceatza similara ! N-o sa compar niciodata un atlet junior cu un campion olimpic ! daca ar fi sa fie asa ... de ce s-ar mai apuca oamenii de sport ! eu acord creditul valorii initiale ... ce-i drept nu toate talentele din copilarie se confirma ca genii la maturitate ! asta este valabil in lumea receptoarelor la fel ca in viata !!!
    Last edited by MihaiP; 03-03-10 at 10:35.

  14. #29
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Optibox Koala si Enigma2 !

    Stadiul actual al dezvoltarii unei implementari Enigma2 pe Optibox Koala este urmatorul :

    a) Implementarea HD Freaks - acest grup a realizat deja o imagine de tip USB ,
    imagine care se incarca dupa inlocuirea bootloaderului original cu unul creat de catre
    grupul PKT. Aceasta imagine se afla deja la versiunea v3 iar platforma de baza pe care
    se face dezvoltarea este Octagon SF1018 cu beneficiar indirect SF 1008.
    ( http://www.hdfreaks.cc/ )

    b) implementarea PKT - este o imagine tot de tip USB , imagine care foloseste acelasi bootloader
    si care este descrisa de cei care au testat-o ca fiind foarte stabila. Platforma pe care se face
    dezvoltarea este chiar Optibox Koala.
    ( http://pkteam.pl/viewforum.php?f=58 )

    Din informatiile care ne-au parvenit pana acum cele doua grupuri sint sprijinite de catre
    fabricantul corean care le-a cerut ca imaginea finala sa fie una de tip Flash. La baza ambelor
    implementari se afla evident ... sursele publice ale grupului TDT.

  15. #30
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Tocmai a aparut o noua versiune de "plugin"-uri ... iata care sint noutatile :

    - Viaccess Cards imporved
    - MCAS Cardslot + SmartCard upgrade
    - Timing improved
    - Keydatabase (Keditor) update
    - Important : Pls use with SW 10789 or 10794 !
    --> existing Plugin Format User Data (Green Button) User Data Download !


    Revin cu detalii dupa teste !

Page 2 of 16 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •