Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: E2+usb dvb-t(c) tuner

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default E2+usb dvb-t(c) tuner

    Se poate pune un tuner extern pe usb pe Katy? Un tuner ca acesta:
    http://www.hauppauge.com/site/produc...a_hvr950q.html
    Ar fi foarte util pentru cablu de la DIGI si programele hd transmise terestru.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Interesanta , ideea cu conectarea unui tuner extern , cu toate ca..........
    Ca idee , tunerul de la Hauppauge este valabil doar in SUA, Japonia si tarile care folosesc standardul NTSC
    In Europa , fosta URSS unde se foloseste standardele PAL/Secam , se poate folosi acest model :
    - http://www.terratec.net/en/products/..._HD_57290.html
    Totusi , cred ca va fii destul de greu implementarea sau mai bine zis folosirea , vei fii nevoit sa folosesti 2 telec. ?

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    173
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Nu cred ca se poate

    Am incercat sa gugalesc pe subiect si nu am gasit.
    In principiu driverele tunerului trebuiesc compilate pentru kernelul din katia/ipbox (sh4).
    A incercat cineva pentru dm800, nu stiu daca a obtinut rezultate clare (informatia gasita pe forumul sifteam).

    Daca se reuseste compilarea, nu iti mai trebuie telecomanda. Cred.

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    @mario08 cu tunerul ntsc de la hauppauge am vrut sa dau un exemplu. Asa am gasit cu google la prima cautare.
    Cu toate ca ar fi posibil nu cred ca va fi implementat vreodata. Daca s-ar putea cred ca se va folosi aceeasi telecomanda pe aceeasi interfata E2.
    Last edited by pauldemon; 19-02-10 at 20:43.

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai depinde acum si cati de multi userii adera la aceasta idee , fiindca intr-adevar ar fii de compilat driverel pt. procesoul lui kathy/ipbox si eventual folosita versiunea de E2 de la un ipbox 9000 ( cel cu 2 tunere )
    Ca idee nu stiu daca nu cumva s-ar potrivi driverele de la tunerul dvb-t pt. ipbox 9000 ( in cazul in care foloseste acelas chipset , tunerul de la hauppauge cu tunerul dvb-t de la ipb. 9000 )
    Sau in cazul in care la ipbox 9000 vrei sa schimbi tunerul dvb-t cu unul dvb-c se poate ?
    Sa folosesti aceeasi vers. de E2 , care sa poate recunoaste pe langa clasicul chipset pt. dvb-s/s2 si celelalte 2 chipseturi folosite la tunerele ( am inteles ca ar fii plug-and-play la ipbox 9000 ) dvb-t/c interschimbabile
    In cazul nostru nemai trebuind sa schimbam tunerul din dvb-t in dvb-c , acest model model fiind hybrid ( hauppauge )
    Insa partea nasoala la modelul hauppauge este ca face receptie si analogica ( el fiind un tuner dvb-t/c si analogic 47-862Mhz ) , deci sa nu apara prb. din cauza analogicului

  6. #6
    Member Beginner
    Join Date
    05 Jun 2008
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default dvb-usb tuner

    salut, se pare ca avem subiect de discutie comun. Si eu caut "ajutor" in a gasi informatia in stapi sh4 referitoare la "sw-ts".

    in america utilizam cu succes implementarea enigma2 cu dreambox 800 si tuner usb dvb-s pentru canalele HD. as dori acelasi lucru si pt kathy.

    daca este cineva interesat si cunoaste interfata sw-ts rog sa posteze

    link pe forum AAF aici

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Vad ca pe Dreambox a aparut o imagine cu suport de tuner USB. Poate o sa apara driveri si pentru Katy.

    http://www.dream-elite.net/forum/sho...boot-Usb-Tuner
    Last edited by pauldemon; 28-04-10 at 19:43.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •