Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: USB sau SATA?

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jun 2008
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default USB sau SATA?

    E diferenta sesizabila intre usb si sata pentru Enigma2. Am un HDD pe usb. Ma bate gandul sa pun hardul pe sata. Merita sa trec la sata?

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Viteza e incomparabila. Vezi insa ca e posibil sa ai SATA 3 si aparatu sa stie doar 2. Am observat ca unele HDD-uri au jumper cu catre poti sa le setezi sata2.
    Daca pui pe SATA imaginea trebuie sa modifici bootp.conf si sa pui pe off in e2 oprirea hdd la 10 min.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Zidan , poate ai vrut sa zici ca receiverul are s-ata 1 si el are hdd s-ata 2 , fiindca standardul s-ata 3 de abia a aparut si nu multe pl. de baza il au implementat ( si aleea care il au , nu au decat 2 porturi )
    Intr-adevar , in functie de fabricantul hdd-ului se pot face ( daca modelul hdd-ului suporta ) modificari printr-un jumper , ca hdd-ul sa fie din standardul s-ata 2 in s-ata 1 ( chestie valabila si pt. pl. de baza mai vechii , care nu au decat standardul s-ata 1 si voi aveti un hdd s-ata 2 )

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    @pauldemon
    Din cite stiu ai boxul de 14w.Eu am montat un hdd de 250gb seagate de 0,5A pe acelasi tip de box dar cu toate ca booteaza mult mai repede si pe partea de mediaplayer , filmele cu un bitrate mare ,mkv 1080p,merg mai cursiv si bineinteles disparind toate intirzierile ce apar la folosirea stickului instabilitatea receptorului devine enervanta si se manifesta prin multe ecrane verzi si mai trist la blocari ale receptorului chiar pe o imagine FTA pe sat.Am facut teste si cu bootarea de pe stick, pastrind hardisckul dar din pacate instabilitatea raminea.
    Concluzia finala la care am ajuns este ca trebuie sa montez Hdd dintr-o sursa separata mai ales ca stab-ul de 5v se incalzea excesiv si nu am ventilator dar mai exista varianta sa nu-i placa pur si simplu hardisckul meu.
    Fizic am prins hdd-ul pe lateral si de partea metalica din fata cu 2 suruburi fara suport sau mai stiu eu ce.

    f11

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai si pana la urma , instabilitatea ( sau ecrane verzii ) se datorau suprafolosirii sursei/tensiunii de 5V din sursa receiverului ?
    Sau din cauza hdd-ului indiferent cum era alimentat : din sursa receiverului sau o sursa externa ?
    Nu ai mai incercat si cu alt model de hdd ?
    Intreb pt. ca sant curios cum se manifesta ( sau ce efecte/defecte ) pot aparea la folosirea unui hdd cuplat intern pe conectorul s-ata 1 al receiverului
    Ma gandeam in ideea folosirii ( daca a folosit cineva si cum se manifesta ) hdd-ului intern pt. instalari de imaginii ba pe el
    Hdd-ul fiind impartit in 3-4 partitii ( 2-3 partitii de maxim 1Gb pt. instalarea diferitelor imaginii ba ) si restul pe post de magazie sau pt. recorder ( la aceasta partitie , fiind ceea mai mare in capacitate sub ce forma a-ti formatato : NTFS sau EXT3 )

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Revin cu testele efectuate.
    Asadatr cum am promis si avind ceva timp liber am introdus o sursa in comutatie de 5V undeva la 1,5A recuperata dintr-un dvd-player din care am alimentat doar HDD Seagate 2,5 si spre surprinderea mea receptorul este la fel de stabil ca si cum nici nu ar fi acolo.Deocamdata il folosesc nepartitionat si receptorul booteaza in stick E2.
    Mai trebuie sa mentionez ca am schimbat si C302(cred) 3300uf/10v deoarece la osciloscop se vedeau semnele imbatrinirii ,cu 2 buc de 2200 la 16V.

    f11

    PS Hdd este formatat ext2
    Last edited by f11; 06-03-10 at 12:52.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •