Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 27

Thread: DM 500 fara imagine pe TV

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    08 Oct 2009
    Posts
    37
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default DM 500 fara imagine pe TV

    Va salut,

    Am un DM 500 S clona, a mers ok un timp, dar la o pana de curent l-am scos din priza sa nu fie probleme cand revine.. si de atunci, cand il aprind merge totul normal, doar ca nu am imagine pe TV deloc, nici pe RCA, nici pe SCART. Merge chiar si sunetul, FTP, telnet, orice. Am pus alta imagine si acelasi comportament, nu apare nimic pe ecran.

    Ce poate fi?

    Multumesc

  2. #2
    Member Beginner
    Join Date
    01 May 2007
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default imagine dm 500

    si eu am avut ceva problema la fel dar dupa ce am bagat nabilo am avut din nou imagine
    asta dupa ce am facut de vreo 3 flash erase pe dm inainte de a puneimagine efectiv spor...

  3. #3
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    imaginea cum ai pus o cu null sau flash?pune cu null si vb lui septy insista mult
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  4. #4
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Am si eu o intrebare; daca ai o disketa si ai dat format, credeti ca mai este nevoie de inca un format pentru a o sterge mai bine? Cam asa e si cu memoria flash de la dream. Odata ce ai dat comanda flash erase fii sigur ca s-a sters. Nu va mai luati dupa experti care spun sa o stergeti de nspe ori.

    @EsTeTicu - schimba cablul euroscart sau RCA.

  5. #5
    Member Beginner
    Join Date
    01 May 2007
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default dm 500

    ok Zappa cum crezi tu ,dar cand o sa ai problme sa-iti amintest si sa incerci ce am scris mai sus in rest doar de bine....

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    08 Oct 2009
    Posts
    37
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Imaginea am pus-o cu flashwizard. O sa incerc si cu null. Dar totusi.. poate sa aibe legatura? Sa incerc alta imagine? eu pun 4.60 de la team gaza sau ceva de genul.. si nu am avut probleme niciodata.

    Poate fi ceva hardware? Cablurile ies din discutie, am incercat niste RCA-uri care la alt receiver merg perfect..

    Multumesc

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    incearca sa rotesti putin LNB-ul , BER-ul tau este prea mare , adica factorul de "zgomot" si de aici problema, nu ai calitate la imagine( la semnal), problema e de finete la reglajul antenei

    te rog sa nu incerci sa inlocuiesti tunerul , asa e tunerul la DM 500, problema e la reglajul antenei
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  8. #8
    Standard RSP member maximuss's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Posts
    614
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default

    Ia vezi pe schema electronica . AICI


  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    probabil antena s-a dereglat putin, cauta pe cineva care are un aparat de masura si problema se rezolva
    DM 500 e cu un tuner care daca nu depaseste 72-73 la suta semnal nu afiseaza nimic
    daca incerci cu alt receptor o sa vezi ca ai semnal mai mic

    uneori iarna ingheata apa adunata in curbura bratului care sustine LNB-ul si se deregleaza antena sau poate stalpul de sustinere e pus doar in pamant fara sa fie pus in beton si la fel din cauza frigului apare dereglarea antene
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    Standard RSP member condei's Avatar
    Join Date
    09 Feb 2009
    Location
    Sud Est
    Posts
    66
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    antena este ok,este dotata cu un LNB twin,pe cealalta mufa am legat un alt receptor(VU+solo)care functioneaza fara probleme,am incercat imediat cum am descoperit defectiunea cu un receptor strong 4355ev,a gasit semnal rapid si pe iesirea care era dm-ul,sincer as fi vrut sa nu mearga,asa ar fi trebuit sa fie defect LNB,ma rog cea de-a 2 a iesire,care nu este costisitoare si puteam repede inlocui LNB-ul decat sa inlocui tunerul DM-lui,asta numai daca merge facuta si de un neprofesionist in depanare electronica ca mine.Am mai gasit candva un depanator care mai rau a stricat decat sa faca si mai se si recomanda ca stie ce face.Alte idei sfaturi mai are cineva?
    Last edited by condei; 15-12-14 at 13:16.

    Antena prime 1,80Al srt v50;1,50Al;Vu+solo;dreambox 500s x2+alte conserve

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •