Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Ce receptor sa-mi cumpar

  1. #1
    Member Visitor Stronghold's Avatar
    Join Date
    06 Mar 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Ce receptor sa-mi cumpar

    Buna tuturor! imi pare bine ca am reusit sa gasesc acest site romanesc.In primul rand as dori sa subliniez ca sunt nou atat pe acest forum cat si cu privire la receptoare s.a.m.d. In urma cu ceva timp bunicii mei au achizitionat un echosmart 770.de atunci m-am inregistrat pe un site strain pt a avea la indemana codurile pt digi.ideea e ca ma pricep foarte putin la receptoare.In urma cu vreo luna mi-am cumparat un tv lcd care are incorporat un tuneer dvb integrat.m-am chinuit sa prind ceva canale dar in lipsa de experienta si mai ales in lipsa de timp m-am lasat pagubas.
    In fine, m-am decis sa-mi cumpar un receptor insa din lipsa de experienta m-am gandit poate imi dati VOI un sfat .Locuind in zona Miercurea Ciuc avem un magazin D&K.Au echosmarturi si ma intrebam ce model sa-mi cumpar 770 771, 790 791 si 792.M-am documentat pe net de aceste receptoare dar ideea e ca am nevoie de unul cu care sa nu am probleme prea multe.stiu sa-mi fac update la soft prin usb sau prin rs232 si cateceva dar nu mare lucru.
    Ce ma sfatuiti sa cumpar?eventual alte variante ?multumesc

  2. #2
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Dvb-t ai la Sibiu si Bucuresti si poate daca urci in varful muntelui in zona ta.

    In ce pret vrei sa fie receptorul tau? Te intereseaza sa fie SD sau HD?





  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Mar 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    presupun ca te referi la un receiver care sa stie sa decodeze in continuare gigi prin coduri....
    din pacate nu se va mai putea asta pentru perioada urmatoare se aude aici pe forum, vezi discutia pe tema nagra 3 4
    in rest, daca iti cumperi card focus sau max nu ar trebui sa ai probleme cu echosmarturile, desigur cele care au cititoare de carduri

  4. #4
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Pentru inceput merge un receptor simplu gen Echosmart si o antena de minim1,1m cu motor H-H ca sa prinzi cat mai multi sateliti.Pe chei nu se stie cat va merge asa ca vizionarea gratis a unor programe cam pica.Nu te-as sfatui sa iei un DM500 dar daca totusi vrei ceva de viitor ai putea sa incerci.
    Daca vrei sa vezi si altceva inafara de ce e pe cablu atunci merita,mai ales daca intelegi engleza sau vrei multe programe de muzica.Altfel daca nu vrei astea ci o receptie stabila si sigura a unor programe mai bine faci un abonament la un DTH si iti furnizeaza ei si antena,plus daca ai rabdare sa stai dupa ei ti-o si instaleaza.
    :

  5. #5
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    BIne ai venit pe forum @Stronghold

    La nivel de 2010 nu se merita ca un utilizator obisnuit sa cumpere receptor SD.E o saptamana sunt posesorul fericit zic eu a unui Smart HDCA cumparat de la teledigital.http://www.teledigital.ro/web/guest/...mart_MX04_HDCA Din 2 miscari i se poate schimba softul transformandu-l in Fersuson Ariva 200.Principalul avantaj e ca cititorul de card (conax) devine universal !! acceptand diverse cartele cum ar fi si cele de la AKTA sau FOCUS SAT , dar si sigur si altele insa eu n-am incercat.L-am testat in fel si chip si sunt multumit de el.Are si functie de inregistrare PVR un must have pt receptoarele moderne.Scanez si inregistrez la greu si aparatu ramane rece , rar in ziua de azi asa ceva

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Mar 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    216
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    2 din 3 posturi recomanda achizitionarea unui abonament DTH!
    o cartela in receiver deschide o gramada de portite, plus ca vei contribui la dezvoltarea DTH-ului la care te vei abona astfel incat el va putea oferi servicii si mai de calitate!

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Poti cumpara echosmart 792 ca are mufa ethernet si ca e mai de viitor in privinta vizionarii posturilor cu ajutorul internetului ( defapt decodarea vine prin net ca semnalul tot de la satelit il iei) .

    Poti face si abonament la dolce , focus sau Akta ca se poate pune cartela de la ei in echosmart .
    la fel si intr0un DM500 sau clona ( optibox550 sau soleron...etc) care sunt pe linux si au mufa ethernet, dar aici e putin mai complicat ca trebuie sa citesti mai mult si sa te ajute cineva cu partea de sharing ( decodarea canalelor prin retea )
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  8. #8
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Tu ai scris sus ca te intereseza echosmart, eu tias recomanda 791, ca sa poti pe viitor, can nu o sa mai mearga nimica romanesc pe patch sa poti pune cartela cu abonament in el (akta sau focussat, cum au scris colegi mai sus). Daca ai vrea unul cu care sa te conectezi la net nu tiar recomanda 792, mai bine iei o clona de a lui dm500s (soleron, sau opticum550s). Toate acestea care tiam scris sunt receptoare SD.
    Acuma la receptoare HD, si aici ai cele performate si mai scumpe si cel lowcost (adica mai ieftine). La cele lowcost gama e mare si toate merg cam la fel. La cele brand cel mai bun e dreambox sau azbox, ambele sunt HD au linux merg pe sharing.

    Eu am dat cu parerea dar acuma alegerea ete a ta.

  9. #9
    Member Visitor Stronghold's Avatar
    Join Date
    06 Mar 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Multumesc pentru raspunsuri, apreciez promptitudinea voastra.Acum incerc sa ma documentez cat pot despre receptoare si tot ceea ce apartine de el.Totusi, cum se discuta, in decurs de cateva luni se face trecxerea la nagra 3 ceea ce inseamna ca va trebui sa ma orientez spre un optibox, dreambox pentru ca am sa-mi arunc banii in stiu eu ce minunatie si peste o luna nu ma mai pot folosi de el.Ceea ce ma intereseaza, deocamdata, este sa am acces la digi.cred ca o varianta buna ar fi optiboxull 550.Ce parere aveti?

  10. #10
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Da,e bun.Mai ales din magazin cu garantie.
    Cauta sa rezolvi cumva sa ai si un card in sharing,asa gasesti si linii cu figi sau ce vrei.
    :

  11. #11
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Quote Originally Posted by Stronghold View Post
    cred ca o varianta buna ar fi optiboxull 550.Ce parere aveti?
    Da, eu zic o alegere foarte buna, si nu cred ca e o investite mare. Atentie, la sharing tre sa ai net si un router in casa.
    La tehnicb un receptor optibox550S este aproximativ 330RON si primesti garantie 2 ani de zile. Si garantia e importanta sa fie cat mai mare

  12. #12
    Member Visitor Stronghold's Avatar
    Join Date
    06 Mar 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Deci sa inteleg faptul ca are LAN iar prin intermediul netului reusesc sa prind digi chiar daca se va face trecerea la nagra 3? de ce card am nevoie?

  13. #13
    Golden Member shadowman's Avatar
    Join Date
    21 Apr 2007
    Location
    Here
    Posts
    956
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by Stronghold View Post
    Deci sa inteleg faptul ca are LAN iar prin intermediul netului reusesc sa prind digi chiar daca se va face trecerea la nagra 3? de ce card am nevoie?
    Respecte!
    Poti sa ai orice card care doresti tu,sa ai ce sa dai la schimb.Idea e sa ai o"moneda de schimb".
    Da o sa vezi si DG prin LAN.
    Totul o sa fie ok.
    Bafta!
    P.S.-gandeste-te bine ce vrei sa iei,pentru ca odata intrat in lumea asta a programelor satelit,o sa vrei mult mai multe....
    O sa vrei antena mare....o sa vrei un pozitioner..o sa vrei TV mare...o sa vrei HD.....si de aceea sa fii hotarat ce vrei.
    Acum totul se rezuma si la buget.
    Insa e o investitie pe termen mediu,ptr ca pe termen lung nu prea e,avand in vedere ca tehnologia se schimba dela o zi la alta....ne dorim ce e mai nou,acum una e sa-ti doresti si alta sa poti avea.
    Respect!

  14. #14
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Da are LAN incorporat, iar prin sharing se vede si N3, cat am inteles gigi nu merge bine in sharing, dar vezi si altele si nu doar N3 si alte sisteme de codare.
    Partea cu cartela se referea colegul al urmatoarea: daca ai card in receptor mai usor faci sharing cu o persoana, findca in acest fel ii dai si tu lui ceva, fara card mai greu se fac schimburi, doar daca ai vreun prieten bun care sati dea de la el sharing.

  15. #15
    Member Visitor Stronghold's Avatar
    Join Date
    06 Mar 2010
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    da, foarte grea decizia.....mai ales pt un novice .momentan am reusit sa achizitionez un LNB inverto black ultra single 0.2 db su un TV LCD LH LH 3000 FULL HD vreo 30 m cablu + un amplificator de semnal.hm mai ramane receptorul pt care am buget restrans - 350 lei.mai vedem ce urmeaza

    ---------- Post added at 13:30 ---------- Previous post was at 13:27 ----------

    A....era sa uit.ce alta alternativa mai este pt a prinde in continuare DIGI.in afara de sharing.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •