Thanks Thanks:  6
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 46 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 16 to 30 of 688

Thread: Receptii Terestre-Pareri Vechi Si Actuale

  1. #16
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Subiect deschis!
    Last edited by dic_star79; 14-10-07 at 01:18.

  2. #17
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Receptii extreme- DX

    Salut apreciez mult ceea ce faci, e super initiativa....(mai sunt oameni pe care i-i preocupa comunicatiile EME ?)....credeam ca am fost singurul nebun ..acu vre-o 20 de ani

    Daca ai deconecta lnb-urile adica sa le tai tensiunea de alimentare crezi ca nu ar fi suficient?

  3. #18
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    O ho ho............''honey i'm home''
    Nu stiu cati din cei de pe forum, au simtit cum fierbe sangele in vine, atunci cand pe ecranul televizorului intrau, ba bulgarii, ba rusii sau cateodata sarbii.....vorbind de locatia mea adica Brasov, sau cand umblai de nebun cu antene imense calculate pt. banda 1 (canalele mici) dupa reflexii si prindeai posturi de la 2000 de kilometri distanta....................Off Doamne frumoase vremi; ...nu gaseai pe piata un tranzistor bfy90 sau bfx89 decat cu relatii si te multumeai cu bf180.sau 200 foloseai cabluri bifilare care daca se udau ....erau degeaba.
    Eu chiar intentionam sa readuc la viata antenele vechi, sa vedem acum, ce se mai emite in lumea din jurul nostru, ca decand cu CATV si receptia prin satelit am uitat sa mai ''privim'' in jurul nostru.
    Mai ales ca acum se gasesc componente pt. amplificatoare mult mai performante, si mult mai ieftine fata de vremile de liniste radio la noi in tara...(adica emisie de televiziune care ne ''bruia'' de la 20** la 22**pe zi partial color )

    Ma bucur ca avem si o sectiune d'asta mai, oldfashion, dar sa nu uitam ca de aici s-a plecat.

  4. #19
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Profit de aceasta sectiune si intreb pe membrii forumului daca nu cumva mai aveti pe acasa schema de antena ''antena Swan" care a fost publicata prin 1988 in revista Tehnium, eu mi-am cam pierdut o mare parte din colectie si cel mai tare plang dupa aceasta antena.
    Una dintre ele e pusa si acum pe casa vecinului dar cel care detine casa acum nu vrea sa ma lase sa o dau jos sa o masor.... asa ca speranta ramane la voi.

    Dau o bere (nu virtuala) pt.orice informatie.
    Nu conteaza cat costa transportul....berii
    Last edited by yky; 14-10-07 at 01:56.

  5. #20
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    http://www.sateliti.org/upload/index...tory=Utilitare

    lista cu frecvente radio si tv terestru

  6. #21
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Quote Originally Posted by yky View Post
    O ho ho............''honey i'm home''
    Nu stiu cati din cei de pe forum, au simtit cum fierbe sangele in vine, atunci cand pe ecranul televizorului intrau, ba bulgarii, ba rusii sau cateodata sarbii.....vorbind de locatia mea adica Brasov, sau cand umblai de nebun cu antene imense calculate pt. banda 1 (canalele mici) dupa reflexii si prindeai posturi de la 2000 de kilometri distanta....................Off Doamne frumoase vremi; ...nu gaseai pe piata un tranzistor bfy90 sau bfx89 decat cu relatii si te multumeai cu bf180.sau 200 foloseai cabluri bifilare care daca se udau ....erau degeaba.
    Eu chiar intentionam sa readuc la viata antenele vechi, sa vedem acum, ce se mai emite in lumea din jurul nostru, ca decand cu CATV si receptia prin satelit am uitat sa mai ''privim'' in jurul nostru.
    Mai ales ca acum se gasesc componente pt. amplificatoare mult mai performante, si mult mai ieftine fata de vremile de liniste radio la noi in tara...(adica emisie de televiziune care ne ''bruia'' de la 20** la 22**pe zi partial color )

    Ma bucur ca avem si o sectiune d'asta mai, oldfashion, dar sa nu uitam ca de aici s-a plecat.

    ca sa nu zic ca am ramas cu probleme la rinichi din cauza timpului,am ajuns atunci sa am o conditie fizica de invidiat de cate ori coboram de pe casa in camera si inapoi iar daca nu intra semnal mai aveam un pic si intram in depresie lol

  7. #22
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Quote Originally Posted by yky View Post
    Profit de aceasta sectiune si intreb pe membrii forumului daca nu cumva mai aveti pe acasa schema de antena ''antena Swan" care a fost publicata prin 1988 in revista Tehnium, eu mi-am cam pierdut o mare parte din colectie si cel mai tare plang dupa aceasta antena.
    Una dintre ele e pusa si acum pe casa vecinului dar cel care detine casa acum nu vrea sa ma lase sa o dau jos sa o masor.... asa ca speranta ramane la voi.

    Dau o bere (nu virtuala) pt.orice informatie.
    Nu conteaza cat costa transportul....berii
    cred ca daca imi fac timp sa caut prin pod ,aceasta colectie as putea gasi ,dar nu promit stiu ca fratele meu avea abonament la revista asta ...dar nu stiu daca are si anul 88
    revin daca aflu ceva

  8. #23
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    cine ar face asa ceva acum?

    poate doar cei impatimiti de astfel de receptii ,e drept ca si pe mine ma "mananca" uneori sa mai caut ..dar stau si ma gandesc ca am satelit ,cablu internet....la ce imi mai trebuie ,alt timp pierdut ..si rabdare..nervi, deci iti trebuie si o motivare ,pe timpul de dinainte de 89 era ....destula motivare ,ca decat sa il vezi pe Ceausescu 2 ore pe zi...incercarcai altceva .... sau fotbal ... sau cum s-a zis mai inainte niste canale mai deocheate..sau cine stie ce ...dar azi...cred ca mai sunt doar cei radio amatori care mai cauta cu antene terestre cate ceva ,oricum ar fi a fost si este o pasiune frumoasa ,care la origini are dorinta de a gasi ceva necunoscut sau ceva indepartat si de neatins de la noi
    ma bucur sa vad ca sunt multi care au astfel de nostalgi si hobby-uri

    Le urez numai bine si spor la treaba daca se apuca din nou de asa ceva

  9. #24
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Noi modele de echipamente DVB-T de la firma KJAERULFF - Danemarca : receptor Gigital terestru pentru auto antena DVB-T , receptor Gigital terestru cu doua tunere , receptor DVB-T dublu cu modul Conax si inregistrare , receptor Gigital dublu satelit si terestru cu modul Conax si optional PVR.


    iar asta e antena

    In cazul receptiei DVB-T pentru auto este necesar ca nivelul semnalului la intrarea receptorului TV sa fie constant indiferent de directia de deplasare sau viteza.In acest sens tunnerul receptorului este dublu si include o functie de comutare a intrarilor pentru a nu exista intreruperi ale redarii pe ecranul monitorului.5V-HQ este un kit de 2 antene DVB-T prevazute cu amplificatoare de castig si zgomot redus special pentru aceasta aplicatie

    Banda de frecventa : 470 -862 Mhz
    Castig : 20 dB
    Alimentare : +5V , alimentarea este generata de receptorul auto direct pe intrari , fir central ( + ) , masa ( - )
    Attached Images Attached Images
    Last edited by laleauaneagra; 14-10-07 at 16:08.

  10. #25
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    IN PACHETUL SNR DE PE CANALUL C54 A FOST INTRODUS PROGRAMUL NATIONAL TV
    Aprilie 2007.
    In pachetul SNR de pe canalul C54 a mai fost adaugat programul NATIONAL TV.
    In acest moment pachetul contine programele :
    - Antena 3
    - Antena 1
    - TVR 1
    - TVR 2
    - Realitatea TV
    - National TV



    PRO TV a renuntat la transmisia prin pachetul SNR canal 54 in Bucuresti ramanand doar pe canalul 31 in analogic si 30 in digital mpeg-4.


    1 Decembrie 2006.
    PRO TV a inceput prima transmisie TV terestra de inalta rezolutie pentru Bucuresti. Datele de emisie sunt urmatoarele :
    -modulatie COFDM
    -transport stream : MPEG-4/H-264
    -canal de emisie : 30, frecventa 546,00 Mhz
    -latime de banda : 8 Mhz
    -spectru : direct
    -mod carrier : 8k
    -modulatie : 16QAM
    -FEC : 3/4
    -interval de garda : 1/16
    -programe emise in pachet :
    Pro TV HD
    Pro TV SD
    Pro TV in dvb-h
    Acasa TV in dvb-h
    Pro Cinema in dvb-h


    Octombrie 2006.
    Societatea Nationala de Radiocomunicatii a inceput emisia celui de al doilea emitator DVB-T in format digital de la statia Paltinis avand ca arie de acoperire zona Sibiu si zonele limitrofe.
    Datele de emisie sunt urmatoarele :
    -canal de emisie : 54, frecventa 738,00 Mhz
    -latime de banda : 8 Mhz
    -spectru : direct
    -mod carrier : 8k
    -modulatie : 16QAM
    -FEC : 3/4
    -interval de garda : 1/16
    -programe emise in pachet : TVR1, TVR2, Antena 1, Pro TV,Realitatea TV

  11. #26
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    probabil ca asta va fi urmatoaea motivare ,adica sa prinzi canalele transmise terestru in format Gigital ,unde nu se intampla fenomenul de pe parabolica cu patratele pe ecran daca e timp "urat" si ai antena cu diametru mic ,ceea ce e un lucru destul de important ,plus ca deocamdata e free ,cel putin in sibiu de la releul din Paltinis(Tvr1 si 2 ,realitatea tv ,antena 1 si ProTv)decembrie 2006 ,ca atata stiu si nu e asa de greu sa prinzi semnalul ca pe parabolica,deci accesibila aproate tuturor.
    In rest mai trebuie sa faci o investitie pe langa antena nu prea mare si anume un receptor (recevier) Gigital "terestru"-pt recepti terestre ,care costa cam 200 de lei .
    Viitorul suna bine

  12. #27
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    exact,ai dreptate numa ca asteptam sa se inmulteasca releiele dar din cate vad se misca greu,probabil sant opriti de anumite interese

  13. #28
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Antena TV UIF pentru grupul de canale C23-38.Antena de tip Yagi.
    Utilizata in sisteme individuale sau comunitare in care se impune receptia unor canale TV din banda respectiva cu eliminarea canalelor nedorite din afara benzii
    Este recomandata pentru receptie digitala DVB-T in Bucuresti si zonele limitrofe pe canal C30.

    CARACTERISTICI
    -banda de frecventa C23-C38
    -castig 13,7 dB
    -receptie in polaritate H sau V
    -contine transformatorul-adaptor 75 ohmi
    -raport fata/spate 20 dB
    -directivitate 37 grade
    -constructie robusta avand rezistenta la vant si precipitatii

    iar ptr receptia canalului 54 aceasi antena doar banda de transmisie fiind diferita adica C43-69
    Attached Images Attached Images

  14. #29
    Guru Member cipcirip99's Avatar
    Join Date
    02 Aug 2007
    Location
    Undeva in .... Univers si Timp !
    Posts
    288
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Post Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Erau receptiile datorita reflectiei in ionosfera - de obicei mai mult vara si arondate unui anumit orizont de distanta - oricum frumoase vremuri - sincer imi provocau o satisfactie greu de imaginat astazi .
    Last edt : Acum am vazut - scuze dar postul meu este putin cam defazat , dar asa sunt si eu cateodata . Oricum " O tempora ..." !
    Last edited by cipcirip99; 15-10-07 at 17:41.

  15. #30
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: Receptii Terestre-pareri Vechi Si Actuale

    Si cand te gandesti ca nici internet nu era inainte de '90... uitati-va acu' ce norocosi sunt dx-eri din ziua de azi:
    He, he, ce bine ne-ar fi prins in aceea vreme aceste harti

    http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

Page 2 of 46 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •