Thanks Thanks:  6
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Page 45 of 46 FirstFirst ... 35414243444546 LastLast
Results 661 to 675 of 688

Thread: Receptii Terestre-Pareri Vechi Si Actuale

  1. #661
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Dx expedition log today on eastern bucharest

    20120225@1943 UTC in ROU via Tropo on 100.1 MHz - ROU - RR 2 CulturalBaia Mare/Mogosa logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1943 UTC
    20120225@1942 UTC in ROU via Tropo on 96.4 MHz - TUR - TRT 4 Radyo DortSindirgi/Ulus Dag logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1942 UTC
    20120225@1941 UTC in ROU via Tropo on 93 MHz - TUR - TRT 1 Radyo BirCanakkale-Bayramic/Kayalidag logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1941 UTC
    20120225@1939 UTC in ROU via Tropo on 105 MHz - BUL - BNR HorizontKardzali/RRTS Stramni rid logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1939 UTC
    20120225@1939 UTC in ROU via Tropo on 93.2 MHz - BUL - Darik RadioKardzali/RRTS Stramni rid logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1939 UTC
    20120225@1937 UTC in ROU via Tropo on 106 MHz - ROU - RR 2 CulturalBotosani/Saveni logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1937 UTC
    20120225@1936 UTC in ROU via Tropo on 105.6 MHz - UKR - Styl'noye radio Perets' FMSevastopol'/vul. Generala Ostryakova 188 logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1936 UTC
    20120225@1934 UTC in ROU via Tropo on 108 MHz - TUR - Radyo DolunayIstanbul/Camlica logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1934 UTC
    20120225@1933 UTC in ROU via Tropo on 93.3 MHz - HRV - HRT-HR 1Belje/Beli Manastir logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1933 UTC
    20120225@1932 UTC in ROU via MS on 90.5 MHz - FIN - YLE Radio YksiKerimäki logged in D Mecklenburg via MS on 2012-02-25 at 1932 UTC
    20120225@1930 UTC in ROU via MS on 89.9 MHz - SYR - SBO 1 Dimashk/Al Quds RAl-Hasakah/Sharat Kovakab logged in D Mecklenburg via MS on 2012-02-25 at 1930 UTC
    20120225@1928 UTC in ROU via Tropo on 95.6 MHz - GRC - ERA3 Trito ProgramaAthina/Mt Parnithia ERT logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1928 UTC
    20120225@1928 UTC in ROU via Tropo on 89.3 MHz - SRB - Radio Beograd 2/3Jastrebac logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1928 UTC
    20120225@1927 UTC in ROU via Tropo on 94.5 MHz - SRB - Radio Beograd 1Crveni Cot logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1927 UTC
    20120225@1926 UTC in ROU via Tropo on 101 MHz - TUR - Virgin Radio TurkiyeIstanbul/Camlica logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1926 UTC
    20120225@1925 UTC in ROU via Tropo on 101.1 MHz - ROU - Romania ActualitatiIasi/Pietrarie logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1925 UTC
    20120225@1925 UTC in ROU via Tropo on 88.8 MHz - ROU - Romania ActualitatiCluj-Napoca/Feleac logged in D Mecklenburg via Tropo on 2012-02-25 at 1925 UTC
    20120225@1502 UTC in ROU via Tropo on 93.2 MHz - BUL - Darik RadioKardzali/RRTS Stramni rid logged in ROU Jilava via Tropo on 2012-02-25 at 1502 UTC
    20120225@1421 UTC in ROU via Tropo on 102.5 MHz - BUL - BNR HorizontNesebar/Slancev brig-RRTS Edelvajs logged in ROU Pantelimon via Tropo on 2012-02-25 at 1421 UTC20120225@1420 UTC in ROU via Tropo on 94.5 MHz - TUR - TRT 1 Radyo BirKirklareli-Demirkoy/Mahyadag logged in ROU Pantelimon via Tropo on 2012-02-25 at 1420 UTC

    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  2. #662
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    De azi intra in istorie receptiile pe sporadic ale postului RTP1 din canal E3
    http://www.youtube.com/watch?v=wfgmkbGzl44
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  3. #663
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Apel pentru cei din bucuresti, nu raspund la provincie.
    Doresc un review pentru akai apw20 la fata locului, care detineti acest aparat va astept NUMAI prin mail sa discutam inciuncaz pe aceste forumuri despre intalnirea in care o sa il abordam.
    Rog seriozitate.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  4. #664
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Va multumesc nespus de mult ca ati vazut apelul video si ce am scris pe aici. Insa va multumesc daca se poate sa facem review la fata locului si nu in provincie ca acest om!


    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  5. #665
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=70cS22-h5qY&feature=plcp iata reviewul akai apw20


    Multumesc inca odata domnului Mihai pentru mana de ajutor intinsa.
    Rezultat final Magnum PLL2023pll , Sangean ats909, Elta 3562 sunt egale in receptie pe FM cu AKAI apw20.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  6. #666
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=K3xFDxVWwnQ&feature=plcp de azi intra in istorie dxul la 18,5km nord de dunare.
    Sa aveti parte de clipe de bucurie exact cum am avut cand am realizat filmele si am prins fenomenele pe radio.
    Next : 5 ani de dx in Oltenita, alaturi de goodbye dx in oltenita.
    Timpul se scurge, vreti dx real acu cat mai se poate, cereti. (dati mail)
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  7. #667
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Data 1 iulie 2012.
    Incepand cu ora 11 si 23 au inceput fenomenele de sporadic-e fenomene normale vara. Insa inceputul a fost cu o chichita legata de o teorie a propagarilor. SPoradicul incepuse cu ZONGULDAK turcia pe 88,8 , 93,4 si 97,2mhz, deci statiile de stat de pe muntele ARSARDOGURU. Reflexia a fost la 552km de bucuresti. DIstanta este foarte mica, in timp la 11 si 36 de deschide karaburun cu TRT NAGME 88,7 si TRT FM 93,8. Deci distanta iar mica de 627km.
    La ora 12 si 10 de deschide arabia partea de nord, sirie liban cu intensitati normale. SPoradicul la ora 1 nu a incetat, cum normal inceteaza, a inceput sa devina din ce ince mai agitat, mai intai aliandu-se cu turcia de est si cu siria liban si aducand reflexii dupa 46dB. La ora 2 aceeasi figura deci propriuzis daca aveai emisiuni de urmarit , stiri puteai sa le asculti fara greata din cauza ca sporadicul nu se muta, statea intepenit pe 3 state, turcia, siria liban. La ora 3 incepe dezamatul, sporadicul stabil adauga iordania si israel in reflexie si arabia saudita de vest impreuna cu egitpul si partea nordica alipindu-se totodata cu el. Deci sa format un trunchi de reflexii sporadice puternice aducand totodata unghi de interferenta foarte mare din cauza mixarii semnalelor de aceeasi frecventa plus zgomotul benzii care urca cu cate 3-5dB spre 37dB de la 21dB cat are in mod normal in timpul propagarilor.
    La ora 3 si un sferit primul om a sesizat o prima chestie, stau in parcare la REAL berceni si NATIONAL FM 91,7 este complect astupat de niste arabi care nu aveau tendinta de a iesi de peste national fm. Timpul trece si in piata unirii ieri EU am surpins secventa aceeasi cum 91,7 fosneste cum iar da cineva mix. Trinitas 88,5 a fost in piata uniri complect astupat de arabi dar cu fosnet puternic deoarece si trinitas vine tare. Tot din spusele lumii in zonele superioare vasluiului IASI FM 96,3 a fost astupat si mixat minute in sir de cateva posturi arabesti care nu pareau a iesi din reflexie ci mai degraba a continua reflexia prin stratul E. Acest inginer in din Iasi spune ca "prea dur sa manifestat de data aceasta".
    Spre ora 4 un cetatean din BUZAU iesind spre centura si podul peste BUZAU, a observat capostul sau preferat de radio BUZZ FM a fost astupat in totalitate in vecinatatea dealului ISTRITA de unde emite, practic spune ca oricat facea manevra de a cauta si rasuci antena radioului semnalul arabesc era LOCAL. Acesta sa alarmat, ce se intampla de vin arabii local peste romania. Tot el spune ca in zona unde sta kiss fm 91,3 are plaja foarte mare de la 91 spre 91,5. In timpul fenomenului pe 91 ii intra cu rds post arabesc si pe 91,5 stiri arabesti chit ca plaja KISS era foarte puternica. La 1km de FOcus fm 93,8 arabii se prindeau pefect pe 93,6 si 94 fm fara a se auzi influente ale postului local.
    Galati foarte multi care prind kiss fm 91,3 in mod constant au observat ca postul a fost astupat in totalitate de MUSICA-E post de radio din arabia. Acestia au mai prins secvente peste 89,2 magic fm cand pe durata a 35-40 min se ascultau muzicile postului summer fm. In Ialomita, un curier care se indrepta spre Drajna acesta fiind pe autostrada soarelui, a incercat sa comute din kiss fm 91,3 in 93,3 care era localul de slobozia si care se prindea cu TUNE in zona unde era la bifurcatie. Dand pe 93,3 gusta niste VOIX DU LEBANON in loc de kiss fm si imi trimite un mesaj. Dane nici 14km nu mai bate kiss fm 93,3 pentru ca arabii se aud local.
    Teleorman, un cetatean care asculta des ploiesti, bucuresti si buzau, sa trezit cu banda facuta TERCI, adica nimic nu mai intra romanesc. Acesta spune clar - am dat pe orice - NIMIC - VARZA -
    Sa fi vazut cum vin si raman acolo, nu vin si in 2 minute pleasa semnale, cum e un local la 50dB. Intra rds se deschidea stereo . Uite sunt 31 spre 32 grade - acu ai pretentii la banda sa faca figuri? // A avut 2 ore de intensitate maxima , poate a avut toata durata 4-5 ore, imi placea dar am programul foarte la pamant!
    http://www.youtube.com/watch?v=i_I7qbh9IBQ .....
    Prietenul meu caruia ii construiam antene, din zona Turnu Magurele, imi spune ca nu mai poate auzi decat cultural si actualitati in rest arabi care se luau ca la mama acasa cu tune rds si pe orice polarizare fiind orizontal si vertical.
    In fine in seara asta am luat legatura cu domul Mares , om din tehnicul RPH din Ploiesti. Acesta spune "o sa ma interesez despre ce a fost, insa asemeea propagari nu am mai prins, or fi fost insa nu au fost oameni sa le raporteze, insa dupa cum sunt descrise detaliile o consider O ANOMALIE a stratului superior de a dat o asemenea propagare stabila si de mare putere!"

    1-07-2012...... REFLEXIA SPORADICA STABILA CU INTERFERENTE SI ZGOMOT SA FORMAT EXACT DEASUPRA ROMANIEI.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  8. #668
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Sambata 22-07 ne-am confruntat cu un fenomen rar dar si stabil de vorticitate minima in tropopauza inferioara adica la maxim 4km deasupra campiei romane. Fenomenul a constat in o propagare pe radio si una pe tv cu 2 note diferite. In fm se auzeau semnalele intre izmit - zonguldak arsardoguru si oras si partial canakkale si demirkoy. Pe tv propagarea a fost instabilia si zgomotul benzii a fost marisor, sau putut vedea canal turk pe 48 sau melteanu prost pe 36 sau trt haber pe 21 etc dar in rafale si uneori clare alb negru. La un moment dat instabilitatea a creat mixuri. In aceasta propagare mai am de mentionat ca pe fm si atat sa deschis ductul bine spre harsova topolog si patial pe tv si fm pe vacareni si sevastopol. Canalul 5 de televiziune persi nationalny a dat vestea deschiderii crimeei. Dimineata ne-am confruntat cu acelasi lucru, doua ducturi simultan pana la ora 8, turcescul avea intensitate mica si cel de pe local pana la 140km avea intensitate medie. Ucrainenii sau ridicat pana au adus peretsfm 105,6 din nou, fostul stilnoye care il cunoastem cu totii care am trait vemurile 2007-2011 spre ex ucraina din 2008 care a adus odesa copy paste. sau ar mai fi 2009 cu stilnoye 105,6 care venea de nebun peste nenea presh fm slobozia..
    In seara asta 22-07 ne-am lovit de un Bazargic adica un Doibrici cum i se zice local vreo 2 ore cu niste burgas in shuturi dar si cu petrohan dupa el. Faza comica a fost gabrovo care a fost atat pe fm pe 103,2 cat si pe tv pe canal 41. Spre ora 1 au inceput instabilitatile in uif aducand si moldova 1 pe canal 40 dar tvr2 de la comanesti ii astupa creierii cat ar zice peste, nu misca sub el neam dar 2 si in pauze moldova in valuri si dupa care tvr 7. Pe fm din nou fenomenul de local extrem, adica cei pana la 150km in materie de fm venea tare. Deci orice semnal slab si de 100w se auzea in draci spre 180km. Un exemplu il avem pe 97,1 doina si 104.4 dance. Popia de ep 98,1 fosta doina venea de ziceai ca e langa bucuresti deci cu blank foare intepat. In fine, crimeea sa deschis cu canal 5 si cu zonguldak arsardoguru, pe seara doar o tentativa de zonguldak oras cu turkuvaz pe 89,2 si 91 super fm, dupa care magicul de braila ia dat mucu urmat de gala fm de la odesa.
    Parerea mea ca uifu a fost in noaptea asta galagios ca vedeam cum fierbe si prin fiertura aparea varna color, burgas color , vacareni color, comanesti, baneasa etc.
    Fenomenul rar daca nu sa inteles il mai zic odata vortcitatea mica in tropopauza a buimacit pana la 150km. Daca se facea rupere de tropopauza cadea localul spre 150 pe fagmentul 1 si explodau tare cele din spate gen minim vacareni si cahul urmate de si mai tare izmail si mai tare odesa sau turci pana la izmit, culoarul atat putea sa faca conform hartilor de vortictate si nu heburn care viseaza tropo extrem cand el in real nu exista , practic e delimitata o zona inalta cu una joasa in vorticitate, dovada e aici



    Deci de la balota pana la slobozia avem zona de propagare sau din moldova pana la kardjali partea 2. ce vine peste dobrogea sare prin firu scazut al vorticitatii de aici instabiltatea dintre ele, galati cu burgas si cu dobrch si moldova pe uif. pe fm nimic instabil deoarece e frecventa mai joasa.

    Atat timp cat veti rade va sfatuiesc sa va uitati la ce zic meteorologii si pe urma vorbim clar si limpede ce delimiteaza ala si ce e gresit, eu nu mai fac dupa capul meu ca se impute treaba din 4 in 7 ore pe harti si se modifica.
    Referitor la uif am o petenta cu control inca activ pentru cdma din spatele meu ca din cauza lui digitalul nu merge bine pe 54 asta pe un amplfiicator oarecare. Cum il stinge golania nefiltrata apare intensitatea mai mare. De aceea am cuvenit cu ei sa pun antena si sa pazesc cand apar probleme sa le dau de veste. Deh echipametul e de putere si acolo nu se mai filtreaza iesirea, deh sunt ciumetzi rau chinezii mancaiar purecii.
    Last edited by zvartoshu; 22-07-12 at 04:39.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  9. #669
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    sa bagam si un status, "nu ma intereseaza receptiile altora".
    Dimineata acestei zile a fost una in care ductul sa reformat spre istanbul, binenteles deschizandu-se si sud vestul yablanitsa si tupiznita. Deci din ce ramasese din est, adica litoral , medgidia, topolog si vareni tari, sau aliat tunu magurele, cu craiova, partea cu inversiune pe vorticitate a picat pe yanblanitsa, slab oriahovo si tupizinita. Deci ductul a facut o forma ciudata incepand de pe comanesti , ducandu-se pana la burgas revenind spre gabrovo si oprindu-se in belogradchik, de acolo continam cu traiectorie romaneasca de simnic rm valcea si tot asa pana la odobesti. Ce a fost in duct, miezul sau, unde semnalele erau coerente si tari, se acceseasa superioritatea la tropopauza, iar dupa duct fiind in crestere vorticitatea pe turcia de unde si instabilitatea sa, la fel si in moldova si instabilitatea sa si in ucraina si serbia unde semnalul era in variatie toata perioada de la 6 spre 8 dimineata. Deci o chestie zgomotoasa in draci la care te asteptai sa se deschida multe de o data si sa dispara de odata multe semnale radio si tv
    Mai am de zis ca indicele minim absolut se produce in serbia si coboara spre macedonia si unul spre sinferopol care vine de pe mare. Deci acestea pot aduce propagari mamut daca nu va patrunde masa crescuta a vorticitatii relative din turcia de sud vest si vest spre kurdjali sliven - isperih tutrakan.
    Stratul D nu sa deschis, deci nu sa rupt tropopauza cum asteptam de anul trecut tropoul fiind unul de calitate apropiata de maxim in local pana spre 200km si variabil pana la 550km adica zonguldak ca sa stie lumea maximul posibil. sau 480 sinferopol etc.
    Expertizand prin mail cu un meteorolog ce ne dau hartile, acesta imi spunea ca daca nu se forma dintre nord vestul turciei pana spre sinferopol vorticitatea minima atunci ductul era de minim 400km cu senzatie de receptie medie in toate directiile si ductul din nordul turciei comunica pana spre 1000km pe partea de tarm. Deci din romania in zilele astea 2 de tropo nu au mers legaturi cu samsun deci crapa receptia imediat dupa zonguldak.
    Ar mai fi fost posibila si o rupere de tropopauza cum e cea de pe harta de la sinferopol demirkoy, sa dea navala romanii in turcia si viceversa sa se prinda mai multe statii turcesti din mai multe locuri de o data cum fuse in 2009, sindigi rupand la propiru o noapte intreaga @96,4mhz.
    In fine vreau sa zic ca kardjali de aseara spune multe rau, acela e hint ca si grecii se auzeau pe duct, dar in locurile cunoscute ca bune pentru receptia lor, nu oarecare, si la intamplare, deci puteam avea alexadroupolis si thassos. clasicele radiouri care se aud si la est de bucuresti.
    In centrul tarii nu sa simtit nimic, am vb cu un om pe mess. in moldova sa simtit silistra si shumen pe fm si cateva rafale turcesti cu istanbul dar slabe.
    Last edited by zvartoshu; 22-07-12 at 18:04.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  10. #670
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    A inceput propagarea pe estul romaniei. Conform datelor furnizate Noi ne aflam in zona de tranzistie de la partea unde avem structura rece in troposfera cu partea ce e calda. Deci ca urmare suntem pe o zona stearpa. In zona de est a tarii lucrurile iau amploare. Stabilitatea ductului tropo dintre sinferopol si zonguldak e valabila si mai mult sa deschis traiectoria cu nordul bucvinei spre vacareni. Deci propagarea este de tip strat, Adica compozitia din 2 sau mai multe ducturi. Unul este instabil si acesta e cel cu dobrich burgas, cele cu molsova si sinferopol sau turcia de centru nord sunt stabile temporar. Fenomenul de tropoduct in local se manifesta resrans, foarte buna parte din moldova are parte de el, si bucatica din cadrilaterul bulgaro roman. In baragan propagarea se va simti sub forma de mai multe statii radio ce se aud slab, adica propagare slaba cu multe radiouri.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  11. #671
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Dib vestul bucurestiului am aflat ca sau prins pe varf de propagare cand ductul din zona tlcea - odesa - simferopol a fost bun, si 2 STB de pe ch48 si Ch52, deci in premiera UKRAINA PE TV dupa MOLDOVA ch40.
    De la turci sau prins o droaie, insa calitativ a fost izmit si partial istanbul, insa izmitul ca judet nu si ca oras, exemplul a fost combunatia de trt haber ch21 cu meltean prost pe ch36 si cu kanal turk pe 48. Mai vad confirmari de arsardoguru pe 23 ca e sus pe munte si apele de la 26 adica trt urmator.
    Deci... tragem linie si spunem ca secventa rulata a fost intre moldova, turcia, ucraina, si serbia.
    Un mic cadou, un material cu 3-in-unu http://www.youtube.com/watch?v=xbsc-rRSjTg&feature=plcp
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  12. #672
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default























    ---------- Post added at 17:10 ---------- Previous post was at 15:47 ----------

    Sa nu credeti ca a fost usor pentru mine sa stau sa iau 6 antene si sa ma sui pe casa din 2 in 4 minute ca sa prind corect traiectoria pe unde duce ductul reflexia. Numai pentru ukraina canal R5 perhi nationalny am zis ca explodez, cerea sa stea o persoana langa antena din cauza muciusului facut de gold guerilal si realitatea, eh ca sa pot scoate am pus plasa de rabitz la 1.5m de antena in picioare si prinsa cu lemne de un cos, asa am adus clar, iar chinu 2 a fost cu 87,7 campus de pe slobozia, sau magic 99,1 galati, sau kiss 98,8 de la braila, exact unde guerila gold si realitatea se aliza si arunca spurii de zici ca e defecta instalatia. acolo a trebuit sa pun un dipol dupa cladire , sa nu mai bata muciusu spre mine. Deci sa lucrat la foc continuu pentru rezumatul zilelor de 21-22 iulie.
    Uite si odesa din bucuresti, asta dupa 4 ani de lipsa

    gala fm


    radio 24


    radio yuzuhaia


    perets fm - fost stilnoie


    R5 sevastopol.

    In curand intocmesc lista de bucate cu ce sa prins.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  13. #673
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Toata noaptea a bananait 89,8 show, pe semne ca instalatia da tare spre noi, deci emite porceste fara limitare. Super tare. Tehnicul de la marmara nu raspunde deci e prin tara la antene. Pacat ca vream sa ma tavalesc nitel cu cat poate sa dea, eu aproximex pol mixta vreo 40kw, ei pot da vertical si 60kw ca asa fac cand sunt in teste, nu au greata.
    Hai sa ne amintim totus de emisia istanbul din 2011 cu emitatoarele de putere, 87,7 cu 89m2 cu 92,5 , cu 101, si 108. Nimic nu venea dupa ele, ele erau spre 36dB sa zicem, toate ca erau reglate la fel, si nici urma de altceva.
    Anul asta am trait 3 zile de dolunay continuu cand alelalte nu miscau, nu mija nimic.
    In fine, as mai nota ca toata noaptea fuse propagare instabila slaba, adica 98,1 mister trinitroaca de la harsova cu vacreni 96,5 si 101,6 si 106,4 si pe final demirkoy la tava pe 94,5, din tara a mai miscat turnu gaurele pe 105,1 bine spre 41 dupa care la 32 a ramas, si kavarna 88,1 de cateva ori la 37 dupa care adios amigos.
    Nimic altceva, hai sa nu fiu exagerat sa dau raport cu calrasi 105,5 care ala si ziua il aud pe j-pol sau 92,3 alpha ala de pe medgidi tabia de la silistra care il iau cu 17dB ziua.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  14. #674
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    In dimineata asta am avut o serie buna de turci dar scatter
    90,5 izmit trt 1
    91 trt nagme uzunkopru
    93.0 trt 1 canakkale
    94,5 trt 1 demirkoy.
    din rumeinia am prins doar trinitroaca 98,1 si n rest vacareni la greu.

    ---------- Post added at 18:13 ---------- Previous post was at 16:20 ----------

    Gata si simetrizarea de 2 directive. Am optat sa simetrizez sa vad ce vine turcesc, am depisatat ca 1 prinde slab 90,5 trt1 si cea de a doua slab si cu bruiaj acelasi semnal, l-am unit si a rezultat un trt 1 pe 90,5 cu blank. deci merge legarea care o dau astia in tehnium.


    maine filmul cu antenele
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  15. #675
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Iata ca am avut o noapte betiva in materie de propagare, adica era si normal din cauza celor 2 fronturi care se mixeaza peste baragan si shumen bulgaria si rezulta o betiveala a semnalului, nimic cert si coerent.
    Pe la 11 noaptea am dat de meltem tv si canal turk pe 36 si 48, au stat ce au stat slabe si zebrate dupa care a inceput sa vina ntv pe 63 cu trt 1 pe 48 deci dupa ce a trantit ditai izmitu a trantit si istanbul iar in coada pe 36 tnt bursa, ca deh asa face cand ii apuca. Anu trecut am avut color melteanu prost pe ch36 si kanal turc si ntv pe 46 anul acesta mult mai slab si instabil ca duct. in materie de dx separe de turchie and karadeniz, am gasit sud de bulgarie pe canal 53, prima mea receptie de kardzali pe TV pe canal 53, cu NOVA TV, sa dea dracu in tasu de nu mi-am luat o teapa, noroc ca unu era pe casa si eu jos, eram sa il pun sa dea antena spre slobozia adica est, sa o vad bine de unde ca numai spre sud, mergea semnalul in rafale, eh iata ca am nimerito la bulan pe nova
    http://youtu.be/XZRJbkzNmCA . super receptie 3 fire din groapa de gunoi bruiata si facauta terci de 2 reflexii ale unui bloc si a unei centrale telefonice.
    Bun, ca tot veni vorba de alea valurilor propagari, ce fuse frate istanbulul ala pe radio in noaptea asta, ziceai ca se joaca cineva la un robinet, acu venea acu cadea, in fine, a mai fost si trinitron pe 98,1 de la harsova dar ala sa dea dracu daca il mai filmez. E hoha frate, 96.5 rupe si ala l-au pus inuntil acolo, vertical si cu putere ca 95,9 spre 1kw mascat, sa zica 100w cum fac ei, hehe
    La capitol propagare normala pentru perioada asta, baneasa pe 23-46, un brici doi/doi brici/trei brici pe 28/ brugas pe 26-38 http://youtu.be/WQDElEs0xSM si niste cacareni pe 26 sii mix pe 43. In vhf3 canal 9 ruse ffacea ca toti dracii deci se simtea ca e sub el ceva, si mai am de adugat pe 10 tvr1.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

Page 45 of 46 FirstFirst ... 35414243444546 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •