Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 15 of 69

Thread: Echosmart 500s-clona DM 500

  1. #1
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Echosmart 500s-clona DM 500



    Teamul echosmart se pare a renuntat la ideea de a scoate ei echosmart pe linux si a renuntat la proiectul acesta si au clonat pur si simplu un receptor celebru si anume Dreambox 500 ca sa poata scoate un receptor pe linux

    la elstar.ro a aparut oficial pe site
    Code:
    ECHOSMART Enigma 500s(~Dreambox 500)
    
                                                              
    Culoare neagra
    - 250 MHz IBM PowerPC Processor (350 Mips) - Linux Operating System - 1 x Smartcard-Reader - MPEG2 Hardware decoding - Common available NIMs (DVB-S, DVB-C) - V.24/RS232 Interface - 100Mbit full duplex Ethernet Interface - 2 LED status - unlimited channel lists for TV/Radio - channel-change time < 1 second - full automatic service scan - supports directly bouquet-lists (indirect unlimited) - supports EPG (electronic program guide) - supports multiple LNB-Switching control (supports DiSEqC) - fully adaptable OSD in many languages (skin-support) - SPDI/F Interface for GOGUtal bit stream out (AC-3 / DTS) - 1 x Scart-interfaces (fully controlled by software)
    DBS-Tuner: Frequency Range 950 …. 2150 MHz Signal Level - 65 dBm …. - 25 dBm Signal-to-Noise Level 12 dB max. DBS-Tuner Input Connector F-Type female Input Impedance 75 Ohm AFC +/- 3 MHz Demodulation Shaped QPSK Input Symbol rate 2 …. 45 Mbaud/s, SCPC / MCPC FEC Viterbi and Reed-Solomon Viterbirate 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8, automatic assimilation Roll-off Factor 35 % Demultiplexing according ISO 13818-1 Video decoder: Video Compression MPEG-2 and MPEG-1 compatible Video Standard PAL G/ 25 Hz Video Formats 4:3 / 16:9 Footage 16:9, automatic assimilation for 16:9 TV-Device (over Scart) Letterbox precolating for 4:3 TV-Device Audio decoder: Audiokompression MPEG-1 & MPEG-2 Layer I and II Audio Mode Dual (main/sub), Stereo Frequency: 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz, 16 kHz, 22.05 kHz, 24 kHz Output analog: Output Level L/R 0,5 Vss on 600 Ohm THD > 60 dB (1 kHz) Crosstalk < -65 dB Output GOGUtal: Output Level 0,5 Vss on 75 Ohm Sampled Data Filtering 32 kHz, 44.1 kHz, 48 kHz S/PDIF-Output optical (AC3) Video parameter: Input Level FBAS 1 Vss +/- 0.3 dB on 75 Ohm Teletext filter in conformity with ETS 300 472 Standard TV-Scart: Output: FBAS,RGB,S-VHS over OSD selectable Serielle Interface RS 232: Typ RS232 bidirectional Bitrate 115,2 kBit/s max. Plug Connector SUB-D-9 Function Update of Firmware and Preprogramming Ethernet: 100 MBit compatible, bi-direktional interface Function Update of Firmware and Preprogramming LNB Power and polarisation: LNB Current 500mA max. ; short-circuit-proof LNB Voltage vertical < 14V without load, > 11,5V at 400mA LNB Voltage horizontal < 20V without load, > 17,3V at 400mA LNB shut-off at Standby-Mode Count of active satellite position: DiSEqC 1.0/1.2 SAT POSITION / SAT OPTION DiSEqC - Rotor Control Power consumption: < 10W / 12V Input voltage: DC12V,alternating acurrent +/- 15% Extern power supply:Input: 110-240V AC / 50-60Hz / 0,6A Output: 12V = / 1A Physical specification: Ambient Temperature +15°C...+35°C Humidity < 80% Size (W x D x H): 195 mm x 130 mm x 40 mm Weight: 0,6 kg http://www.elstar.ro/~elstarsat/manuale/Dreambox_ro.zip In Stoc - Pret - 295 Lei



    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Nov 2008
    Posts
    285
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Poate e doar o comanda speciala in China :
    Clona DM500s cu logo Echosmart.

  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    da asa e
    se folosesc de reclama pe care o are echosmartul pentru a vinde mai bine

    un prieten care are un magazin cu produse de satelit fiind contactat de un chinez a fost instiintat ca poate sa ii aduca un tir , vagon...etc de receptoare pesonalizate daca vrea chiar cu numele firmei lui de magazin , dar conditia sa cumpere en gros la nivelul a unui camion



    pozele vorbesc de la sine




    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Asta e clona de clona...


  5. #5
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    94

    Default

    la felul cum arata pare o clona de proasta calitate ... acum depinde calitatea pieselor folosite
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    banuiesc ca e identic cu orice clona de dream 500
    acum depinde si ce lot nimeresti
    decat sa iei de pe ocazii mai bine cumperi de la magazin ca ai 2 ani garantie
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Dupa cum am mai scris si in celalalt thread , personal pentru mine mai putin are importanta carcasa/logo atata timp cat stiu ca foloseste aceeasi placa de baza ca la alte clone ( Optibox , Soleron si care or mai fii )
    Detin o clona de la Optibox ( versiunea simpla fara numar ) si este inca functionabila , neavand nici un fel de prb. pana acum
    Deci daca ar fii fiabila la fel cu ceea pe care o detin , atunci vanzare placuta in continuare
    Sant si eu intr-u totul de acord ca mai bine cumperi de la magazin ( si scriu asta nu ca acum sa "elucidat" intr-un fel acel anunt de pe okazii ) decat sa cumpar de pe okazii
    Garantia , este garantie pana la urma fiind "stan patitul" si nu din cauza mea , ci a cablari proaste a fostei retele de cartier ( chipset lan trasnit/spart practic de fulger sau descarcare electrica foarte mare)

  8. #8
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Horaty,

    Da, mai bine ca au facut asa, cine stie ce ciudatenie de receptor ar scoate, si daca ar fi de aceasi calitate ca si precedentele fara linux (ma refer la partea hardware) ar fi un dezastru.
    Ma rog, chinezi vand de toate, dar de la 1000 de bucati in sus, au preturti exceptionale, le vand cu containere. Va zic asta findca am vazut astfel de oferte si facturi.

    Si eu sunt deacord sa ia o clona de la magazin (de dm500S) chiar din cauza garantiei de 2 ani si mai ales ca o clona, sa zicem optibox550s a ajuns la pret de 330ron, eu zic pret accesibil pentru oricine.

    Pe ocazii am nimerit multi oameni care leau cumparat cu 275RON parca (sunt mai ieftine decat in magazine, asa ziceau oameni) si se trezeau ca sunt defecte sau mai rau au piese improvizate bagate in ele si nu merg).

  9. #9
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Va salut, si revin.
    Azi am fost surprins sa va zic ca am primit la prima ora acest receptor sal testez sa vad cei cu el. Din poze maisus nu se vede ca are si o mufa RJ45 lateral.
    La prima vedere fata de optibox500s, care am aici am observat pe langa rj11 si tunerul putin diferit, adica cablajul si ceva piese. Softul cu care vine e cel orginal dar surpriza cand mama dus la informatii / about scrie la versiune de software unknown

    Din pacate nici unde nu scrie ce MAC are receptorul asa ca doar citind MAC-ul sau daca el rescriu cu anumit soft pot afla acest lucru.

    Va mai tin la curent.

    Eventual sugestii ce doriti sa incerc cu el.


    Na ca dupa ce lam inspectat vizibil ma uitam la el si cand sa ma conectez la el surpriza, nu ma pot conecta cu DreamUp. Investighez.
    Last edited by sorin8m; 29-03-10 at 14:14.

  10. #10
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    mi-a spus si mie cineva ca are inco o mufa lateral dar nu a stiut sa spuna la ce foloseste


    deci are doua mufe de retea?
    sau lateral are o mufa de telefon?
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  11. #11
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Horaty,

    Are o mufa de retea si una de telefon.
    Last edited by sorin8m; 29-03-10 at 14:13.

  12. #12
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    poate tine de imaginea care o are

    se prea poate ca softul original sa nu fie ca cel de enigma desi cred ca e stricat ceva hard... poate nu e buna mufa de ethernet , nu e lipita cum trebuie , se aprinde ledul cand pui mufa?
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  13. #13
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Nu, eu ma refeream de mufa seriala. Soft (imagine) noua pe DM500S se baga prin serial nu prin retea. Reteaua merge e ok, nu merge serialul ce e un minus mare din partea mea. Acuma poate la receptorul asta doar sa fie defect de fabrica, vom vedea.
    Sper sa nu le fie intreg containerul cu aceatsa defectiune ca e grav.

  14. #14
    Golden Member prodigy's Avatar
    Join Date
    01 Jan 2008
    Location
    Cluj-Napoca/FLORESTI
    Posts
    225
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    poate au pus mufa invers pe placa ) ca doar se fac pe banda rulanta
    Toate-s vechi si noua toate!

  15. #15
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Gata am rezolvat problema, tranzistor smd PNP era defectul, lam schimbat si acuma merge.
    Ii scot imaginea originala si dupa aceea pun alta

    ---------- Post added at 14:40 ---------- Previous post was at 13:28 ----------

    Dupa ce im bagat imaginea PLI si am pus cccam pe el pentru moment se comporta OK.
    Last edited by sorin8m; 29-03-10 at 14:29. Reason: litere lipsa la scris

Page 1 of 5 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •