Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 9 of 9

Thread: Optibox Extra HDMI sharing

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    02 Jan 2010
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Optibox Extra HDMI sharing

    Salut
    Am achizitionat de curand un Optibox Extra HDMI si as vrea sa stiu daca se poate face sharing cu acest receptor.In menu+8282 am la modem optiunile "Home networking" si "Ethernet Dongle SSSP".Am incercat sa fac sharing dupa tutorialele existente cu OptiboxShare si cu alte tools-uri dar nu functioneaza.Routerul este de la RTC Huawei SmartAX MT882.
    Daca poate sa imi spuna cineva cum trebuie sa setez atat routerul cat si receptorul si daca am nevoie de alt cablu in afara de cel null-modem
    Multumesc anticipat

  2. #2
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Cele doua optiuni se refera la :

    - home sharing - sharingul de card intre doua receptoare Optibox prin RS232 si un cablu null-modem,
    un server care are un card functional si un client al acestuia
    - Ethernet Dongle SSP - este un adaptor RS232-Ethernet care contine un soft de tip client la un server
    CCcam si care descrie o relatie de sharing prin Internet
    Last edited by MihaiP; 02-04-10 at 08:40.

  3. #3
    Member Beginner
    Join Date
    02 Jan 2010
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Optibox Extra HDMI sharing

    Multumesc pentru raspuns.
    Deci sa inteleg ca fara Linkeasy Serial 2 Ethernet nu o sa pot face sharing.
    O sa il comand dupa paste sa vad cum merge treaba.Din cate am vazut ai probat un asemenea adaptor
    si as vrea sa stiu daca in afara de port forwarding la router mai trebuiesc facute alte modificari?
    Last edited by MihaiP; 02-04-10 at 11:14.

  4. #4
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Nu trebuie facut nici un forwarding ...clientii de cccam folosesc TCP si acesta nu cere FWD ! completezi datele
    liniilor tale ...si gata ! daca liniile sint de calitate ...carduri in hop=1 sau hop=2 va merge bine !

  5. #5
    Member Beginner
    Join Date
    23 Jan 2010
    Posts
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ma intereseaza acest receiver. Am o intrebare: daca pica faza si nu mai merge cu nagra 3, pot sa scot din conserva digi smarcardul si sa-l fac sa mearga digi in acest optibox?!Am si abonament la ei. Sau nu e compatibil?! Imi pare rau cum am explicat dar sunt incepator in treburi de genul asta....

  6. #6
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    25 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Nu merge, posibil sa mearga numai in cazul in care cei care fac softul sa aibe bunavointa sa implementeze in softul receptorului posibilitatea de a introduce bk si rsa, incat sa poti imperechea cardul cu receptorul! Si cred ca sunt sanse aproape de 0 sa faca asa ceva!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  7. #7
    Member Beginner
    Join Date
    23 Jan 2010
    Posts
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ma gandeam sa pot scoate din conserva lor si cititorul si cartela, sa mearga in optibox-ul asta. Mai am un optibox prima, daca mai il iau si pe asta ce pot face cu ele dupa ce se inchide taraba cu digi free?!

  8. #8
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    25 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Personal am testat cardurile akta si focus pe cx pvr si functioneaza ok! Le poti folosi daca vrei cu cardurile astea sau daca nu doar ca receptoare FTA! Nu stiu daca merge cardul tvr in ele poate ne spune cineva care a testat daca merge sau nu!
    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  9. #9
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Merge cardul de TVR in ele. Am testat eu acuma vreo 2-3 luni.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •