Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: HOW TO images and emm

  1. #1
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default HOW TO images and emm

    Pentru animasola !!


    Aici poti face o descriere a la carte,va fi de folos tuturor!!

  2. #2
    Member Beginner animasola's Avatar
    Join Date
    18 Oct 2007
    Location
    Germany
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HOW TO images and emm

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Pentru animasola !!


    Aici poti face o descriere a la carte,va fi de folos tuturor!!
    Halo Spaniolul

    Iti multumesc pentru efortul facut
    Multumesc !

    salutari

    animasola
    Mens sana in corpore sano

    Nokia Dbox2 Cable, Nokia Dbox2 Sat, Sagem Dbox2 Cable, Technisat Digital Cable.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HOW TO images and emm

    Quote Originally Posted by animasola View Post
    Halo Spaniolul

    Iti multumesc pentru efortul facut
    Multumesc !

    salutari

    animasola
    Cu placere,acum sa te vedem ce tutorial ne faci,ca avem nevoie de asa ceva,spor la treaba!

  4. #4
    Member Beginner animasola's Avatar
    Join Date
    18 Oct 2007
    Location
    Germany
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HOW TO images and emm

    @all va salut ,

    Pentru acei care au un dbox, un router si un laptop cu wlan !

    Exemplu :
    Un dbox2 are posibilitatea de a face online update prin Networkconnection in spatele boxei si un router.
    Dar daca router-ul este prea departe de boxa?
    Sa zicem ca router-ul este in alta camera ca dbox si va trebuie cam 40 m de network cablu (de exemplu acesta problema o am eu)
    Pentru acei care au un laptop cu wlan am aici un exemplu cum pot sa faca la boxa un online update fara ca dbox sa fie conectata la router prin cablu.

    Atentie ! Asta este un exemplu ! IP Adresele din exemplu pot fi configurate dupa necesitatea voastra. Luati numai atunci aceste adrese din exemplul meu daca router-ul vostru are aceasi IP adresa ca si al meu (cea ce nu cred)
    Altfel treaba nu va functiona !
    Si acum sa incepem ...

    Sa presupunem ca router are adresa IP 192.168.178.1

    Luati pentru Cartea de Network normala adresa ip 192.168.178.10
    Pentru cartea network wlan luati adresa ip 192.168.178.20

    La StandardGateway si DNS treceti acesta adresa ip 192.168.178.1

    La Dbox treceti acesta adresa ip 192.168.178.100
    si la standardgateway si dns aceasta adresa ip (aceasi adresa ca la router) 192.168.178.1

    Acuma va duceti pe computer acolo unde gasiti conectiunile network.
    Marcati conectiunea lan cu conectiunea wlan (asa ca amindoua sa fie marcate impreuna)
    Cu Maus pe acasta marcare cu tasta dreapta...pe menu car se deschide alegeti NETZWERKBRÜCKE (pe romaneste nu stiu cum se numeste...probabil pod network )
    Faceti aceasta Netzwerkbrucke...
    Important Acestei Netzwerkbrucke nu dati nici o adresa IP...Netzwerkbrucke isi ia automat o adresa IP automat.
    Numai in cazul ca Netzwerkbrucke nu isi ia automat o adresa ip sau isi ia o adresa care nu se potriveste la celelalte ip-uri ( se intimpla citeodata)
    atunci dati acestei Netzwerkbrucke adresa IP 192.168.178.30
    Atentie !
    Dbox si notebook-ul trebuie sa fie conectate in acest timp prin cablul crossover.
    In acest timp ma refer la timpul cind faceti aceste proceduri...daca conectati dbox si notebook-ul mai tirziu...Netwerkbrucke nu va functiona deoarece adresa IP automata va fi gresita pentru ca lipsteste adresa IP a dbox...logic daca dbox nu este conectata in reteaua network.
    Important !
    Software ca Antivir sau ZoneAlarm sau alte softwaruri de securitate trebuie sa fie deactivate !
    Aceste Software-uri blocheaza functionalitatea acestei Netzwerkbrucke.
    Asa...asta este tot .
    Daca ati folosit aceste instructiuni si ati luat adrese IP potrivite pentru sistemul vostru...puteti sa faceti online update pentru key's sau emulatoare sau alte necesitati ale Dbox Image-ului fara cablu prin toata locuinta sau mai stiu eu ce complicatii

    salutari

    animasola
    Mens sana in corpore sano

    Nokia Dbox2 Cable, Nokia Dbox2 Sat, Sagem Dbox2 Cable, Technisat Digital Cable.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HOW TO images and emm

    Super,Felicitari,speram sa continui si cu altele,din partea noastra tot suportul!

  6. #6
    Member Beginner animasola's Avatar
    Join Date
    18 Oct 2007
    Location
    Germany
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HOW TO images and emm

    @all HALLO,

    Pentru acei useri care au dbox 2 (in special sagem dar si nokia si philips) am aici
    niste descrieri in legatura cu driverul avia deoarece acest driver este responsabil (nu numai dar foarte des) pentru diferite probleme in legatura cu image-uri linux pe dbox .

    Avantajele si dezavantajele a doua feluri de driver avia : avia 600ux


    Pentru folosire in image-uri sunt avia 600vb028 ca si avia 600vb022 de recomandat.
    Diferente intre aceste doua driveuri (nu stiu daca cuvintul este corect...pe germana treiber) este de vazut in stabilitatea image pe boxa, diferite probleme cu tonul sau imaginea (Tonul AC3)

    Avia 600vb028

    Cu acesta versiune tonul AC3 se poate folosi in toate posibilitatile (Streamen, SPTS)
    Dezavantaje : Este posibil ca tonul sa aiba citeodata intreruperi in timpul functionarii a boxei.

    Avia 600vb022 cu SPTS activat

    Probleme cu ton si imagine sint foarte rare.
    Tonul AC3 nu poate fi folosit in MOVIEPLAYER !
    O incercare de a schimba pe tonul AC3 va conduce la o imagine neagra (imagine neagra pe televizor)

    Avia 600vb022 cu SPTS deactivat


    Probleme cu ton si imagine sint foarte rare.
    Tonul AC3 poate fi folosit cu MOVIEPLAYER.
    La DIRECTSTREAMING nu se produce TS si se face o inregistrare PES (Data cu data pentru fiecare canal de ton si imagini )
    Se poate schimba pe tonul AC3 fara ca imaginea sa dispara.

    Daca folositi un Image actual si aveti probleme va recomand acesta configurare :

    Avia 600vb022 cu SPTS deactivat !
    La inregistrare (la Configuratii) puteti sa activati SPTS in timpul inregistrarii (posibil pentru Directstreaming si Streamingserver)
    In acest Mod reduceti diferite probleme de ton sau probleme de imagine (de exemplu puteti sa switchen pe tonul AC3 fara ca imaginea TV sa dispara)

    Asa, sper Avia 600 nu va mai fi o problema (in cazul ca a fost)

    salutari

    animasola
    Mens sana in corpore sano

    Nokia Dbox2 Cable, Nokia Dbox2 Sat, Sagem Dbox2 Cable, Technisat Digital Cable.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •