Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 13 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 183

Thread: Opticum HD X403p

  1. #1
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Opticum HD X403p

    Opticum X403p pare a fi varful de lance in batalia pentru cel mai ieftin receptor HD ! spun
    asta pentru ca in reteaua distribuitorilor autorizati el se vinde cu circa 110 euro !
    Piticul Opticum X403p HD are un frate mai mic ( X402p HD ) fata de care are in plus o
    interfata ethernet si evident suportul soft necesar. Apelativul "pitic" corespunde unei
    realitati ... este asamblat intr-o carcasa de mici dimensiuni ( ca cele de la Opticum 4060
    ) de culoare neagra , cu un afisaj numeric, o carcasa eleganta , minimalista si perfect
    functionala. Si pentru ca descrierea sa fie completa nu putem sa nu remarcam conectica de
    invidiat : CI, CX, USB, HDMI,SCART, YPbPr si ethernet ! conectica de exceptie demna de un
    receptor cu clasa superioara. Opticum 403p este dovada concreta ca tleviziunea satelit HD a
    depasit faza copilariei, faza ciudateniei tehnice , faza de apanaj a celor cu mari resurse
    financiare ... si a devenit un bun de consum ! ... televizoare full-hd ( 400 euro) ,
    receptoare satelit ( 100 euro ) canale de televiziune HD ( peste 100 ! ) ... iata suportul
    afirmatiei de mai sus.


    Testarea acestui receptor mi-a oferit placuta surpriza a reintalnirii cu meniul standard
    Globo, echilibrat, functional , plin de culoare si sugestie.



    Puterea noului procesor se vede la fiecare pas ... navigarea prin meniuri este rapida ,
    functiile se deruleaza cu acceleratorul , si pentru ca imi lipsea definitia unui
    transponder nou de pe Thor am lansat o scanare "blind scan" ... surpriza a venit de la
    durata acesteia ... ca timp cu putin peste o scanare normala si a gasit tot ! Procesorul
    folosit pe acest receptor este unul nou ALI seria 36xx de 398MHz ... un chipset puternic si
    eficient, aplicatia este o solutie clasica perfect potrivita pentru o solutie minimalista.
    Evident ca testul interesant este cel al facilitatilor de acces la Internet in speta de
    sharing ... l-a trecut cu brio ! experienta de la Opticum 9600HD se regaseste si aici ...
    emulatorul se poarta la inaltimea celor mai bune prestatii din domeniu ... evident nu este
    chiar CCcam ... dar se poarta foarte bine ! Din testarea receptorului nu putea lipsi
    capitolul PVR care , evident , functioneaza perfect, asta in sine nu mai reprezinta de mult
    un fapt de exceptie. Am testat si sistemul multicas ( MCAS ) , sistem care este in nota
    obisnuita de la Opticum, merg fara surprize cardurile uzuale : Akta, TVR si Focus .
    Pentru amatorii de detalii tehnice ... iata fisa fabricantului

    • MPEG-Fully DVB-S / DVB-S2 HD compliant
    • Channel Recording supported to External Storage Devices
    • Timeshifting supported
    • 4000 channels (TV and Radio) programmable
    • Multilingual menu text support
    • Fast channel switching
    • Channel list editing
    • Favorite channel list editing
    • Electronic Program Guide (EPG) for on screen channel information
    • Teletext supported by VBI insertion and software emulation
    • Subtitle supported
    • Parental lock facility by channel and program event
    • HDMI HD Video/Audio Output
    • S/PDIF for digital audio or Dolby digital bitstream output
    • LAN 10/100 Mbps Ethernet Connection support
    • Software update via LAN/USB port
    • USB 2.0 Host
    • Exciting games embedded
    • DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2 and USALS

    General

    System standard: MPEG-Fully DVB-S / DVB-S2 HD compliant
    Signal Level: -65dBm to -25dBm
    LNB power supply: Vertical polarization voltage: +13V/+14V
    Horizontal polarization voltage: +18V/+19V
    Max. current - 500mA, Overload protection
    22KHz Tone: Frequency: 22±1KHz
    DiSEqC: Amplitude: 0.6±0.2V
    Version 1.0, 1.1, 1.2, USALS
    Demodulation: QPSK, 8PSK
    Symbol Rate: 2-45 Mbps, Convolution Code Rate
    1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 and Auto

    A/V Mode

    Video format: MPEG-II Main profile/Main level
    Audio format: MPEG-II layer I&II, AC3
    Aspect Ratio: 16:9, 4:3 LB, 4:3 PS
    Audio sampling rate: 32,44.1, 48kHz
    Audio Type: Mono Dual Mono, Stereo, Joint stereo
    Graphic display: 720x576(PAL), 720x480(NTSC), 1280*720(HDTV), 1920*1080(HDTV)

    Microprocessor & Memories

    Main processor: ALI 3602 - (396 MHz)
    Flash memory: 32 Mbit - ( 4 Mb)
    RAM memory: 1024Mbit - ( 128 Mb)

    Power & Environment Condition

    Supply Voltage: Free Voltage (100~250V AC, 50/60Hz)
    Supply Power: Max.12W
    Storage Humidity: 5% ~ 95% RH (non condensing)

    Physical Specification

    Weight: <1.5Kg
    Dimensions: 220(W) x 160(D) x 40(H)mm
    LED display: 4Digits

    Connection

    LNB IN: IEC 169-24 Female
    LOOP OUT: IEC 169-24 Female
    RS232: 9 pin D Rs232 DCE serial port
    Scart: TV (CVBS/RGB)
    Video: Composite Video CVBS
    Audio: Audio left, Audio right
    S/PDIF: coaxial Digital Audio Output
    USB: 1 slot USB 2.0
    HDMI: VER 1.2 Type A
    Ethernet: RJ45
    Last edited by MihaiP; 03-05-10 at 16:10.

  2. #2
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Din pacate mometan nu exista suport ptr processor: ALI 3602 desi ar perite dar se pare ca e inposibil ptr momet
    ..::EGAMI TEAM::..

  3. #3
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Poti pune niste poze cu menu blind scan?

    Receptioneaza canalele transmise in 4:2:2?

  4. #4
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Am comandat si eu un astfel de aparat (auzisem de el si nu credeam).
    Efectiv nu te astepti ca la 100 euro sa ai HD cu client de cccam si sa mai si mearga bine.
    Pot spune ca se mica similar cu CCam de pe dreambox.
    Deschide rapid, are zapping foarte bun, muta antena si in principiu isi depaseste conditia!
    Daca aveti cunostinte fara pretentii (eu pentru taica-meu l-am luat) e o alegere inteligenta.

    La negative semnalez ca pe NDS frameaza usor!

    E cea mai noua jucarie !!!

    Blindscan merge foarte bine, a aparut insa problema limitei numarului de posturi.
    Cred ca trebuie sa mai sterg din ele!
    Last edited by zildan; 03-05-10 at 21:14.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ca sa stim o treaba

    domnle MihaiP m-ar interesa cine fabrica tunnerul acestui Opticum?!


    Singura modalitate de a verifica stabilitatea tunnerului unui receptor HDTV e sa-l trecem prin urmatoarele teste:

    Pe 4W se verifica daca receptioneaza stabil urm canale tv cu SR mic


    11654 H
    DVB-S2/QPSK
    2000 5/6 UT3 Zakhid
    11122 H
    DVB-S/MPEG-2
    1852 7/8 NTV Amna
    Pe 53e se verifica daca receptioneaza stabil urm canale tv cu SR mare

    11044 V DVB-S/MPEG-2 44950 3/4

    o scanare "blind scan"
    l
    daca are si blind scan foarte bine insa cel mai simplu pe a scoate in evidenta adevarata valoare a blindului nu e o scanare pe 1w sau pe 13e , 19e ci pe satelitii Turksat 42E sau pe A.bird 12,5w.Numarul de canale gasite pe acesti sateliti pot sa deie deja informatii clare asupra eficientei in blind

    Imi place intr-adevar procu Ali ca e rapid asa am si eu si la mine nu se infoaca.Insa nu ar strica sa vedem si niste poze din interiorul aparatului, mai ales partea de racire a procului, a tunerrului si a asezarii in djeneral

    M-ar interesa si niste poze cu meniul si ce afiseaza la aparitia canalului si vb de frecv polar, SR,siduri, piduri , fec!
    O alta chestie.Daca tot are placa de retea !Egzista un soft prin care opticumul legat la un pc sa transfere imaginea care apoi sa fie prelucrata pe pc?Ma refer la un caz concret:

    se da un blind si aparatul gaseste feeduri 4:2:2 !Buuun!Acestea clar ca nu le vede dar transferat la calculator folosind de ex VLC e posibil si vizualizarea acestor feeduri?!

    Multumesc anticipat de raspunsuri!

  6. #6
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Drept sa va spun ...eu vad lucrurile asa :

    - un receptor HD este destinat receptiei HD ! faptul ca exista deja furnizori de programe care
    din motive de economie de banda transmit canale SD in DVB-S2 ... ma lasa rece ! si daca mai
    si transmit cu SR-uri de 2000 ...
    - eu fac teste pe un receptor nou luind intodeauna ca termen de comparatie un receptor
    consacrat ca reputatie si performante ... in general DM800HD
    - in general receptoarele gamei Optibox sau Opticum nu se adreseaza hobistilor , sint cu unele
    exceptii , receptoare fiabile , cu un excelent suport , de performante usor peste medie si ...ieftine !

    Iata de ce testele pe care le fac urmaresc aceste calitati medii care permit compararea receptoarelor
    si mai putin performantele extreme ... blind scan este azi un lucru aproape banal ...drept care l-am
    mentionat in trecere. Pe Opticum 403p ...chiar este banal ! semana ca doua picaturi de apa cu
    scanarea automata ... doar ca in loc sa plece de la o lista predefinita de frecvente ...le descopera
    si le scaneaza ! fiind o functie de tunner scanarea blind este la maximum de performanta ca viteza
    si numarul canalelor descoperite este un bun indicator dar ... daca este vb de canale "exotice" care
    nu mi se adreseaza ca interes ... ma lasa rece ! conteza in schimb stabilitatea receptiei de exemplu ...
    pe vreme rea ... sau la limita footprint ! Un receptor ieftin se face cu un tunner ieftin ...cine crede altfel
    ... se inseala !
    Last edited by MihaiP; 03-05-10 at 20:06.

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

















    Last edited by zildan; 03-05-10 at 21:02.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default



    ---------- Post added at 20:53 ---------- Previous post was at 20:00 ----------

    Imaginile sub forma de Album
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #9
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Ultima versiune de FW ...inca nepublica !

    http://hotfile.com/dl/41084740/a84dc....1.29.rar.html

  10. #10
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Quote Originally Posted by mihaip View Post
    Drept sa va spun ...eu vad lucrurile asa :

    - un receptor HD este destinat receptiei HD ! faptul ca exista deja furnizori de programe care
    din motive de economie de banda transmit canale SD in DVB-S2 ... ma lasa rece ! si daca mai
    si transmit cu SR-uri de 2000 ...
    - eu fac teste pe un receptor nou luind intodeauna ca termen de comparatie un receptor
    consacrat ca reputatie si performante ... in general DM800HD
    - in general receptoarele gamei Optibox sau Opticum nu se adreseaza hobistilor , sint cu unele
    exceptii , receptoare fiabile , cu un excelent suport , de performante usor peste medie si ...ieftine !

    Iata de ce testele pe care le fac urmaresc aceste calitati medii care permit compararea receptoarelor
    si mai putin performantele extreme ... blind scan este azi un lucru aproape banal ...drept care l-am
    mentionat in trecere. Pe Opticum 403p ...chiar este banal ! semana ca doua picaturi de apa cu
    scanarea automata ... doar ca in loc sa plece de la o lista predefinita de frecvente ...le descopera
    si le scaneaza ! fiind o functie de tunner scanarea blind este la maximum de performanta ca viteza
    si numarul canalelor descoperite este un bun indicator dar ... daca este vb de canale "exotice" care
    nu mi se adreseaza ca interes ... ma lasa rece ! conteza in schimb stabilitatea receptiei de exemplu ...
    pe vreme rea ... sau la limita footprint ! Un receptor ieftin se face cu un tunner ieftin ...cine crede altfel
    ... se inseala !
    Blind scan nu este o functie asa banala cum zici mai ales pentru cei ce sunt pasionati de feed-uri si de a descoperi programe noi.
    Cum crezi ca cei de pe flysat sau kingofsat... etc sunt in pas cu noutatile realizeaza scanari cu receptoare specializate blind scan normal ca primesc informatii noi si de la pasionati de cele mai multe ori.

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ai rabdare ca nu se testeaza asa usor un aparat.
    Eu il aveam de 12 ore.
    Oricum se compara doar cu DM800 la stabilitate .
    O sa revin cu o analiza mai amanuntita.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    21 Oct 2009
    Posts
    163
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Softul poate fi pus cu ajutorul usb-ului ?

  13. #13
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Se scrie de pe stick softul, se poate si face backup la configuratia curenta.
    Exista si un fisier de incarcat liniile direct de pe stick fara sa mai tastezi.
    E in atasament la postul curent.
    Cand intrii in meniul de network la servere apesi pe lupa si incarca configu din fila.
    Evident scoti din arhiva fila.
    Attached Files Attached Files
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  14. #14
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Doctore ... te grabesti la concluzii ! crezi ca daca vezi o poza cu el desfacut se face ..."lumina" ?
    o sa-l desfacem ... dar toate la randul lor ! eu urmaresc

    - stabilitate
    - viteza de reactie
    - performate CAS
    - performante EMU
    - complexitate conectica
    - complexitate software

    ... daca tie ti se par toate astea "loterie" ... caz tipic de ghinion !

  15. #15
    Banned
    Join Date
    25 Sep 2009
    Location
    Maramures
    Posts
    723
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Din cele scrise de MihaiP am inteles ca el se adreseaza in exclusivitate persoanelor care se ocupa de decodarea canalelor de teviziune prin difertita artificii tehnice.

    Domnule MihaiP dumnitale v-ati grabit cu afirmatiile la adresa mea si chiar ma mira acest lucru la varsta pe care o aveti.V-ati inselat daca ati crezut ca mie imi trebuie acest receptor sau la ceva hobisti.De un receptor ieftin HD s-au interesat 2 amici de-ai mei de pe peste granita unde preturile la receptoare sunt mai mari.Acestia mi-au cerut opinia si sunt doar simpli privitori d ediferite canale tv de pe anumiti sateliti.Eu m-am gandit ca intreband un betatester cum sunteti dumitale voi primi un raspuns clar.Insa vad ca nu m-am adresat cui trebuie , ceea ce v-am cerut va depaseste!

    Sa stiti MihaiP ca sunt oameni simpli care nu au timp de linii si emulatoare, de "alaptat" receptorul de la un altul mai "consacrat" cum e dm ci doresc sa vada anumite canale tv libera sau cu o cartela oficiala si ce deschide receptorul prin puterile propri!
    Normal ca dumitale nu va adresati deloc acestora ci unei anumite "elite" asa cum ati dovedit in postarile de mai sus!

    Va dau si cateva exemple concrete:

    am intrebat de 11044 V DVB-S/MPEG-2 44950 3/4 unde se receptioneaza 7TV pe care amicii mei doresc sa-l vada deci afirmatia un receptor HD este destinat receptiei HD ! ma socheaza sincer , doar n-o sa tina 2 receptoare in caz ca Opticumul X403 nu e capabil sa receptioneza SR de 44950??!! Ori cele 2 canale de muzica de care am scris au niste exclusivitati care merita urmarite!
    Suna aiurea de tot pt un consumator obisnuit
    de canale tv,care dispune de bani putini pe deasupra, sa tina 2-3 receptoare satelit pt a vedea tot ce-l intereseaza.Insa vad ca se ignora in totalitate aceste aspecte!

    Cat despre blindscan , acceasta facilitate nu este deloc una banala, insa multi producatori adauga aceasta pe lista cu scopul de a vinde mai bine receptoarele.Deci e blindscan doar cu numele , teapa pt habarnisti si incepatori, care cred ca, daca receptorul gaseste totul cu SR de 27500, 22000 si 28000 de exemplu e cel tare!
    Deci domnule MihaiP aveti un pic de respect fata de incepatori si in info-satelit precizati acest aspect ca multi producatori mint cu blindscanul !Am vazut ca articolele ce le scrieti nu vorbesc de multe aspecte negative ale receptoarelor Opticum/optibox.Dau un exemplu va dau din testele mele.Receptorul Opticum 7100 cxe care se lauda cu functia de blindscan si tunner sensibil au loc urmatoarele: blocaje, se blocheaza pe NG Music de pe 16E , blocaj pe canale mpeg-4 ,uita lista de canale daca se stinde de la butonul din spate iar "blindul" e deosebit de incet si de multe ori nu gaseste multe canale tv!
    Cat despre conectica n-am vazut inca sa publicati teste despre comportamnetul vreunui receptor pe un amarat de diseq 4x1 ce sa mai vorbim de comportamentul cu diferite H-H care sunt asa de folosite de multi satelitari.Caci dejaba e acolo daca nu se stie nimic de cum functioneaza.

    Ar fi multe de scris spus insa inchei aici si scuze ca am scris asa de mult



Page 1 of 13 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •